Konspekt zajęć dla kl. IV-VI
Temat: Plotka w przyjaźni.
Cel główny:
Ukazanie destrukcyjnego działania plotki.
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń:
uświadamia sobie, jak bardzo krzywdząca może być plotka,
rozumie, że nigdy tak do końca nie naprawi się krzywdy wyrządzonej plotką,
uzmysławia sobie, że przyjaźń wymaga pewnego trudu,
ma odwagę wyrazić własne odmienne zdanie,
sprawdza wiarygodność informacji przed ich powtarzaniem.
Metody:
rozmowa kierowana,
praca indywidualna
Pomoce i materiały:
kartki dla wszystkich uczniów,
tekst bajki K. Zimmerer „Plotka”
cytaty o przyjaźni (załącznik 1)
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie
Zabawa w głuchy telefon.
Uczniowie po wejściu do klasy siadają na krzesłach ustawionych w kręgu. Nauczyciel informuje, że zabawa nawiązuje do tematu dzisiejszej lekcji.
2. Rozmowa kierowana
jakie cechy powinny charakteryzować dobre koleżeństwo, dobrą przyjaźń? ( wypisujemy na tablicy) ; otwartość, szczerość, stawanie w czyjeś obronie, wspieranie w trudnych sytuacjach, bezinteresowność, dotrzymywanie słowa, pocieszanie gdy mamy zmartwienie, dyskretność
czy łatwo być dobrym kolegą czy przyjacielem?
czego wymaga od nas koleżeństwo, przyjaźń?
Dlatego chciałabym, abyście na dzisiejszej lekcji wysłuchali opowiadania „Plotka”.
3. Przeczytanie opowiadania K. Zimmerer (załącznik 2) . Nauczyciel nie kończy czytania. przestaje czytać w momencie: „wybacz mi żabko”.
4. Indywidualna praca uczniów.
Nauczyciel prosi uczniów, aby dopisali zakończenie.
5.Odczytanie prac uczniów.
Nauczyciel zbiera kartki, miesza je, uczniowie losują po jednej ( jeśli
wylosują swoją, zwracają ją) i ochotnicy odczytują zakończenie.
6. Nauczyciel czyta zakończenie opowiadania.
7. Podsumowanie.
nauczyciel podkreśla, że krzywdy wyrządzonej przez plotkę tak naprawdę nie da się naprawić. Uzmysławia, że , koleżeństwo, przyjaźń, wymagają pewnego trudu i silnego charakteru - nie mogą zawieść pokładanego zaufania. Jeśli zdarzy się jakaś słabość przyjaciołom, musimy również przebaczyć. Zastanawiające jest to, że mało kto przeciwstawia się plotce.
Na zakończenie uczniowie odczytują kilka myśli o przyjaźni, umieszczonych w różnych miejscach sali. Ustawiają się przy tej, która im się najbardziej podoba. (załącznik 1).
8. Ewaluacja
Uczniowie na wcześniej przygotowanych kartkach wpisują swoje oceny w skali 1 - 5 i wrzucają do pudełka.
Załącznik 2 -sentencje o przyjaźni
„JEDYNY SPOSÓB, BY MIEĆ PRZYJACIELA,TO BYĆ PRZYJACIELEM”.
( R. W. Emerson)
„ŻEBY ZNALEŹĆ PRZYJACIELA, TRZEBA PRZYMKNĄĆ OKO. ŻEBY GO ZACHOWAĆ, TRZEBA PRZYMKNĄĆ OBA”.
(N. Douglas)
„PRAWDZIWY PRZYJACIEL ZNOSI BEZ SZEMRANIA WADY PRZYJACIÓŁ”.
( W. Szekspir)
„PRAWDZIWY PRZYJACIEL TO TEN, KTÓRY DOBRZE O MNIE MÓWI ZA MOIMI PLECAMI”.
( T. Fuller)
„JEDYNY SPOSÓB, BY MIEĆ PRZYJACIELA,TO BYĆ PRZYJACIELEM”.
( R. W. Emerson)
„ŻEBY ZNALEŹĆ PRZYJACIELA, TRZEBA PRZYMKNĄĆ OKO. ŻEBY GO ZACHOWAĆ, TRZEBA PRZYMKNĄĆ OBA”.
(N. Douglas)
„PRAWDZIWY PRZYJACIEL ZNOSI BEZ SZEMRANIA WADY PRZYJACIÓŁ”.
( W. Szekspir)
„PRAWDZIWY PRZYJACIEL TO TEN, KTÓRY DOBRZE O MNIE MÓWI ZA MOIMI PLECAMI”.
( T. Fuller)
5