kominiarz 714[02] z3 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Rozborski
Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów
kominowych
714[02].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Lucja Zegadło
mgr inż. Artur Kryczka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z3.03
Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Układy przewodów w ścianach kominowych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Technologia wykonywania prac remontowych i konserwacji przewodów
14
kominowych
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Przewody wykonywane: z kształtek ceramicznych, żaroodpornych, bloczków 17
betonowych, stali
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Uszczelnianie przewodów kominowych
19
5.4.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 22
7. Literatura 35
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Wykonywanie remontów i konserwacji
przewodów kominowych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 714[02].Z3
Technologia kominiarskich prac remontowych
Moduł 714[02].Z3.01
Wykonywanie prac przygotowawczo
zakończeniowych podczas remontów i
konserwacji konstrukcji zduńskich i
kominiarskich
Moduł 714[02].Z3.02
Wykonywanie prostych napraw
w konstrukcjach zduńskich
Moduł 714[02].Z3.03
Wykonywanie remontów i konserwacji
przewodów kominowych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Wykonywanie remontów i
konserwacji przewodów kominowych uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
- magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
- stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
podczas wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,
- organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo -
zakończeniowych,
- planować kolejność prac kominiarskich,
- zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
- przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
- dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
- wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
- stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
- wykonywać pracę indywidualnie i w zespole,
- stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
- stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
- stosować zasady obsługi anemometru,
- stosować zasady obsługi analizatora spalin,
- stosować zasady obsługi pirometru,
- stosować zasady obsługi manowakuometru,
- stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
- wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
 zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania konserwacji i napraw przewodów kominowych,
 zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonywania konserwacji i napraw przewodów
kominowych,
 wykonać szkice przebudowy przewodów kominowych,
 ocenić stan techniczny przewodów kominowych,
 zlokalizować usterki w przewodach kominowych,
 zabezpieczyć uszkodzone miejsca przewodów kominowych,
 zaplanować kolejność prac remontowych,
 dobrać narzędzia i sprzęt,
 odgruzować przewody kominowe,
 osuszyć zawilgocone przewody kominowe,
 usunąć przerwy w przewodach,
 usunąć przerwy w ścianach działowych,
 uszczelnić przewody kominowe,
 usunąć zatory w przewodach kominowych,
 przebić zatkanie za pomocą przebijaka sprężynowego,
 usunąć przyczyny zastoju w przewodach kominowych,
 usunąć przyczyny ciągu zwrotnego w przewodach kominowych,
 usunąć przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych
spowodowanych sąsiedztwem wyższych posesji,
 wykonać szlamowanie (ługowanie) przewodów kominowych,
 wylepić przewody kominowe,
 dokonać napraw czopuchów,
 założyć wkłady stalowe w przewody kominowe,
 wykonać renowacje przewodów kominowych za pomocą wkładów: z kształtek
ceramicznych, z bloczków, z betonów żaroodpornych, z elementów metalowych,
 wyprowadzić przewody ponad dach,
 wykonać otwory wycierowe,
 uszczelnić przewody kominowe za pomocą mas uszczelniających,
 przebudować czapy kominowe,
 wymienić wkłady kominowe,
 wypełnić komin materiałem izolacyjnym,
 założyć wykładziny elastyczne,
 uzupełnić ubytki w kominie,
 dokonać regulacji ciągu w przewodzie kominowym,
 wykonać obmiar prac remontowych,
 rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
 sprawdzić poprawność wykonanych prac,
 wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3.
Jednostka modułowa: Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
714[02].Z3.03
Temat: Montaż wkładu stalowego w istniejącym kominie.
Cel ogólny: umiejętność montażu wkładów stalowych w przewody kominowe.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zaplanować kolejność prac,
- ocenić stan techniczny przewodów kominowych.
- dobrać sprzęt i narzędzia do montażu wkładu ze stali nierdzewnej,
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
montażu wkładów stalowych,
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa.
Czas: 90min.
Åšrodki dydaktyczne:
 wkład kominowy ze stali nierdzewnej,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne z kominem murowanym,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- przybory kreślarskie,
- papier formatu A4,
- instrukcja montażu wkładu ze stali nierdzewnej.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
- nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe,
- każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy
wkładu kominowego wraz z instrukcją montażu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje, potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia,
- grupy kolejno przygotowują stanowisko według wcześniej wykonanego planu,
- uczniowie wykonują montaż wkładu ze stali nierdzewnej,
- uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują obmiar robót,
- każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj materiały technicznych na temat producentów wkładów kominowych i ich oferty.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3.
Jednostka modułowa: Wykonanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
714[02].Z3.03
Temat: Usuwanie zatorów w przewodach kominowych.
Cel ogólny:umiejętność usuwania zatorów w przewodach kominowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zaplanować kolejność prac,
- ocenić stan techniczny przewodów kominowych,
- przebić zatkanie za pomocą przebijaka sprężynowego,
- usunąć przyczyny zastoju w przewodach kominowych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna
Czas: 90min.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne z kominem murowanym,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- przybory kreślarskie,
- papier formatu A4,
- katalogi producentów kotłów.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
- każdy uczeń zapoznaje się z zadaniem do wykonania,
- każdy uczeń wykonuje plan działania wypisując kolejne operacje, potrzebne materiały
oraz narzędzia i urządzenia środki ochrony indywidualnej,
- uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
- uczniowie kolejno wykonujÄ… usuwanie zatoru w przewodzie kominowym,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,
- każda uczeń prezentuje wykonaną pracę.
5) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj informacje na temat przyczyn i sposobów usuwania zatorów przewodów kominowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.ĆWICZENIA
5.1. Układy przewodów kominowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj złożony z dwóch kanałów wentylacyjnych 14x14cm i jednego dymowego
20x14cm.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania przewodów kominowych z cegieł,
6) wykonać przewody kominowe z cegieł,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 cegła ceramiczna pełna,
 młotek murarski,
 poziomica,
 przymiar metrowy,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W kanale wentylacyjnym zamontuj kratkÄ™ wentylacyjnÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do montażu kratki wentylacyjnej,
6) wykonać montaż kratki wentylacyjnej,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kratka wentylacyjna wraz z mocowaniami,
 wiertarka z
 komplet wierteł,
 komplet kluczy płaskich,
 komplet wkrętaków,
 poziomica,
 przymiar metrowy,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj podłączenie pieca gazowego do kanału spalinowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do montażu czopucha spalinowego,
6) wykonać podłączenie pieca gazowego do kanału spalinowego,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 przewód ze stali kwasoodpornej do wykonania czopucha spalinowego,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 wiertarka,
 komplet wierteł,
 komplet kluczy płaskich,
 komplet wkrętaków,
 poziomica,
 przymiar metrowy,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Technologia wykonywania remontów i konserwacji przewodów
kominowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Usuń przeszkodę znajdującą się w przewodzie kominowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze,
2) sporządzić plan realizacji prac uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy ,
6) dobrać materiały potrzebne do usunięcia przeszkody w przewodzie kominowym,
7) usunąć przeszkodę w przewodzie kominowym,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny
 wiertarka udarowa ,
 wiertła,
 kołki rozporowe lub wkręty,
 komplet wkrętaków,
 komplet kluczy płaskich,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż nasady kominowej
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) dobrać materiały do wykonania montażu nasady kominowej,
7) wykonać montaż nasady kominowej wg instrukcji producenta ,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 nasada kominowa z instrukcją montażu,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 wiertarka udarowa ,
 wiertła,
 kołki rozporowe lub wkręty,
 komplet wkrętaków,
 komplet kluczy płaskich,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj montaż detektora gazu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) dobrać materiały do wykonania montażu detektora gazu,
7) wykonać montaż detektora gazu wg instrukcji producenta,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 detektor gazu z instrukcją montażu,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 wiertarka udarowa ,
 wiertła,
 kołki rozporowe lub wkręty,
 komplet wkrętaków,
 komplet kluczy płaskich,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Przewody wykonane z kształtek ceramicznych, żaroodpornych,
bloczków betonowych i stali
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zamontuj wkład ceramiczny w istniejący przewód kominowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan realizacji prac uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy ,
6) dobrać materiały potrzebne do montażu wkładu ceramicznego do istniejącego przewodu
kominowego,
7) wykonać montaż wkładu ceramicznego do istniejącego przewodu kominowego,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 wkład ceramiczny z instrukcją producenta,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny
 wiertarka udarowa ,
 wiertła,
 kołki rozporowe lub wkręty,
 komplet wkrętaków,
 komplet kluczy płaskich,
 kartki papieru formatu A4,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zamontuj wkład ze stali kwasoodpornej w istniejący przewód kominowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) dobrać materiały do wykonania montaż wkładu ze stali kwasoodpornej do istniejącego
przewodu kominowego,
7) wykonać montaż wkładu ze stali kwasoodpornej wg instrukcji producenta ,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 wkład kominowy ze stali kwasoodpornej z instrukcją montażu,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 wiertarka udarowa,
 wiertła,
 kołki rozporowe lub wkręty
 komplet wkrętaków,
 komplet kluczy płaskich,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.4. Uszczelnianie przewodów kominowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj uszczelnianie komina metodÄ… tradycyjnÄ….
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan realizacji prac uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania uszczelniania komina metodą tradycyjną,
6) wykonać uszczelnianie komina metodą tradycyjną,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 zaprawa cementowa,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 kołowrót,
 lina stalową lub łańcuch długości przewodu kominowego,
 pojemnik na zaprawÄ™, wiadra
 szalunek inaczej uszczelniacz kilkuwarstwowy,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 2
Wykonaj uszczelnianie komina gotowÄ… masÄ… silikonowÄ….
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan realizacji prac uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania uszczelniania gotową masą silikonową,
6) wykonać uszczelnianie komina gotową masą silikonową,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 masa silikonowa do uszczelniania kominów,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 kołowrót,
 lina stalową lub łańcuch długości przewodu kominowego,
 pojemnik na zaprawÄ™, wiadra,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj uszczelnianie komina rękawem aluminiowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan realizacji prac uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania uszczelniania rękawem aluminiowym,
6) wykonać uszczelnianie komina rękawem aluminiowym,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 rękaw aluminiowy kominowy z instrukcją producenta,
 sprężarka,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 pojemnik na zaprawÄ™, wiadra,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6.EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie remontów i
konserwacji przewodów kominowych .
Test składa się z 21 zadań, z których:
- zadania 1-15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16-21 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawne
pytania celu wymagań odpowiedzi
1 Określić wygląd spoiny wewnątrz kanału A P b
kominowego
2 Określić jaką rolę mogą pełnić kanały B P a
kominowe wykonane z cegły wapienno
piaskowej
3 Scharakteryzować klapy spalinowe B P c
4 Określić miejsce usytuowania detektora B P b
gazu
5 Określić średnicę nasady kominowej B P a
6 Dobrać materiał do wykonania wkładu B P b
kominowego
7 Określić materiał uszczelniający w B P c
tradycyjnej metodzie uszczelniania
kominów
8 Scharakteryzować zasady montażu B P a
stalowych wkładów kominowych
9 Dobrać narzędzie do rozbicia kawałków B P d
cegieł w kominie
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
10 Scharakteryzować technologię montażu B P c
wkładu z foli aluminiowej
11 Określić oznakowanie komina po B P b
zmianach związanych z montażem
wkładu.
12 Przeliczyć temperaturę wyrażoną w C P c
stopniach Celsjusza na stopnie Kelwina
13 Określić kąt prowadzenia czopucha od B P b
kominka
14 Dobrać środki ochrony osobistej podczas A P c
montażu wkładów stalowych
15 Określić rolę kanałów powietrznych w B P c
wielowarstwowych systemach
ceramicznych kominów
16 Obliczyć ilość sadzy w kominie D P P b
17 Obliczyć przepływ powietrza w kanale D P P b
wentylacyjnym
18 Scharakteryzować zasady montażu C P P a
wkładu z połączeniami kielichowymi w
kominie
19 Obliczyć procentowe zmniejszenie D P P d
przekroju kanału kominowego
20 Obliczyć objętość powietrza do spalania D P P b
w kominku
21 Obliczyć koszt montażu wkładu C P P b
kominowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach
należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących wykonywania remontów i konserwacji przewodów
kominowych. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz zaznacz
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej .
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Spoina wewnątrz komina murowanego powinna być:
a) wklęsła,
b) płaska,
c) wypukła,
d) zależy to od rodzaju przewodu kominowego.
2. Przewodów wentylacyjnych wykonanych z cegły wapienno-piaskowej:
a) nie należy zmieniać na przewody dymowe lub spalinowe,
b) można zamienić na przewody dymowe lub spalinowe po uzyskaniu zgody kominiarskiej,
c) można zmieniać na przewody spalinowe,
d) można zmieniać na przewody dymowe.
3. Urządzenia służące do zamykania przepływu powietrza przez urządzenie grzewcze do kanału
kominowego w momencie, gdy urzÄ…dzenie grzewcze nie pracuje to:
a) miarkownik ciÄ…gu,
b) przerywacz ciÄ…gu,
c) klapa spalinowa,
d) sterownik pogodowy.
4. W pomieszczeniach narażonych na wypełnienie gazem lżejszym od powietrza jak metan,
czujnik gazu powinien być umieszczony około:
a) 30 cm nad posadzkÄ…,
b) 30 cm pod sufitem,
c) 150cm nad posadzkÄ…,
d) 100cm nad posadzkÄ….
5. Åšrednica nasady kominowej:
a) nie może być mniejsza od średnicy pola przekroju komina,
b) może być mniejsza od średnicy pola przekroju komina,
c) musi być dokładnie taka jak średnica przekroju komina,
d) musi być zawsze mniejsza od przekroju komina.
6. Do wykonania wkładów kominowych do przewodów dymowych nie można stosować:
a) rur kamionkowych,
b) rur z PVC,
c) rur szklanych,
d) rur szamotowych.
7. W tradycyjnej metodzie uszczelniania przewodów kominowych stosuje się:
a) glinÄ™,
b) gęstą zaprawę cementowo-piaskową wysokiej jakości,
c) rzadką zaprawę cementowo-piaskową wysokiej jakości,
d) zaprawÄ™ wapiennÄ….
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
8. Elementy rurowe wkładów stalowych kwasoodpornych montowane są:
a) z poziomu dachu,
b) od dołu poprzez otwory rewizyjne,
c) od środka komina poprzez specjalnie wykuty otwór,
d) poprzez wykute otwory na każdej kondygnacji.
9. Do rozbicia cegieł lub innych twardych przedmiotów kanale kominowym stosujemy:
a) gracÄ™ naramiennÄ…,
b) kołowrotek,
c) łańcuch,
d) kilkukilogramowy bolec z podstawą lekko stożkową.
10. Technologia montażu wykładziny z foli aluminiowej polega na:
a) rozkładaniu foli w kominie za pomocą kompletu linowego,
b) wciągnięciu za pomocą specjalnego szalunku,
c) rozkładaniu foli w kominie za pomocą sprężonego powietrza,
d) wbijaniu foli od góry.
11. Komin po montażu wkładu, gdy zmniejsza się jego przekrój należy:
a) zgłosić do nadzoru budowlanego,
b) oznakować tabliczką,
c) przykryć drucianą siatką ochronną,
d) przykryć blachą.
12. 200°C to:
a) 100K,
b) 373K,
c) 473K,
d) 200K.
13. Aącznik kominka z kominem powinien być prowadzony pod kątem:
a) 30 stopni,
b) 45 stopni,
c) 60 stopni,
d) 87 stopni.
14. W czasie montażu elementów systemu spalinowego wykonanych z cienkich blach należy:
a) używać okularów ochronnych,
b) używać przyssawek,
c) używać rękawic ochronnych,
d) używać specjalnych chwytaków.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
15. Kanały powietrzne znajdujące się w narożach pustaka zewnętrznego systemu
wielowarstwowego kominów ceramicznych są to otwory które:
a) izolujÄ… cieplnie,
b) dostarczają powietrze do pomieszczeń,
c) odprowadzajÄ… ewentualny nadmiar wilgoci,
d) pozwalają uszczelnić przewód pianką poliuretanową.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 5m kominie o średnicy 20cm, wynosi około:
a) 0,003m3,
b) 0,03m3 ,
c) 0,3m3 ,
d) 3m3.
17. Przepływ powietrza w kanale wentylacyjnym o powierzchni 200cm2 w łazience przy
wskazaniu prędkości przepływu przez anemometr 3000m/h wynosi:
a) 6 m3/h,
b) 60 m3/h,
c) 600 m3/h,
d) 6000 m3/h.
18. Montując wkłady z rur z połączeniem kielichowym kielich ustawiamy:
a) do góry,
b) do dołu,
c) zależnie od rodzaju kanału kominowego do góry lub dołu,
d) zależnie od zaleceń kominiarza do góry lub dołu.
19. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x10cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o:
a) 10%,
b) 25%,
c) 50%,
d) 75%.
20. Wymagana objętość powietrza do spalania dla otwartego kominka o powierzchni otworu
0,25m2 wynosi około:
a) 25 m3/h,
b) 90 m3/h,
c) 180 m3/h,
d) 360 m3/h.
21. Wiedząc, że materiały kosztują 800zł a robocizna 20zł za montaż metra bieżącego wkładu,
koszt montażu wkładu do komina o wysokości 7m wynosi:
a) 800zł,
b) 940zł,
c) 1100zł,
d) 1400zł.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
Zakreśl poprawną odpowiedz .
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
Nr
celu wymag odpowiedzi
zad.
ań
1 Scharakteryzować drzwiczki rewizyjne i A P podwójne
wycierowe
2 Określić warunki montażu wyciągów B P a
mechanicznych w pomieszczeniach z
urzÄ…dzeniami z palnikami
atmosferycznymi
3 Określić jak zmienia się ciąg wraz z B P c
wysokością komina
4 Określić ilość osób czyszczących kotły A P izolować
przemysłowe cieplnie
(ocieplić)
5 Scharakteryzować zasadę działania klap B P bimetal
spalinowych termicznych
6 Określić jak zła izolacja komina wpływa B P c
na wentylacjÄ™
7 Określić przewody które należy wysuszać B P a
wraz z przewodem zawilgoconym.
8 Scharakteryzować sposób uszczelniania i B P zalepienie
naprawy ścian kominowych zaprawą
9 Określić wielkość otworu jaki należy A P b
wykuć przy montażu kształtek wkładu
stalowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
10 Określić czynności które należy wykonać B P a
przed uszczelnianiem w celu zmniejszenia
chłonności ściany kominowej
11 Określić czas po jakim można użytkować B P c
przewód po uszczelnianiu
12 Rozróżnić elementy wkładu kominowego B P d
spalinowego
13 Porównać kominy o kształcie B P mniejsze
prostokątnym i owalnym ze względu na
zawirowania spalin
14 Określić jak usuwane są gniazda kawek z B P a
przewodów kominowych
15 Obliczyć powierzchnię kanału C PP 314cm2
kominowego
16 Obliczyć zmniejszenie przekroju kanału D PP 175cm2
kominowego w wyniku montażu wkładu
17 Obliczyć zmniejszenie przepływu spalin D PP 120m3/h
po zmniejszeniu kanału spalinowego
18 Obliczyć objętość masy uszczelniającej D PP 12,8 litra
komin
19 Obliczyć koszt uszczelniania komina D PP 222 zł
20 Obliczyć ilość pustaków ceramicznych do C PP 28 szt
wykonania przewodu wentylacyjnego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania remontów i konserwacji przewodów
kominowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania z
luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Otwory wycierowe przewodów dymowych lub dymowych awaryjnych znajdujące się u ich
spodu lub na poddaszach należy zaopatrzyć w & & & & . szczelne drzwiczki żeliwne lub
stalowe z zamknięciem osadzone na zaprawie cementowe.
2. Instalowanie wentylatorów wyciągowych i mechanicznych okapów:
a) jest niedopuszczalne w przypadku zamontowania kotłów czy piecyków ciepłej wody
użytkowej z palnikami atmosferycznymi,
b) niedopuszczalne w przypadku zamontowania kotłów czy piecyków ciepłej wody użytkowej
z zamkniętą komorą spalania
c) wyrównuje ciąg kominowy we wszystkich przewodach,
d) jest dopuszczalne po zamknięciu pozostałych przewodów wentylacyjnych.
3. Przy wyższym kanale kominowym ciąg jest:
a) bardziej równomierny,
b) mniejszy,
c) większy,
d) taki sam jak przy niższym.
4. Jeżeli nie ma możliwości prowadzić przewodów wentylacyjnych w ścianach wewnętrznych,
to ściany zewnętrzne należy & & & & & & & &
5. W klapach spalinowych termicznych elementem sterujÄ…cym jest & & & & & pokryty po
obu stronach stalÄ… nierdzewnÄ….
6. Szybkie wychładzanie powietrza wentylacyjnego w zle izolowanych cieplnie kominach
a) zwiększa ciąg kominowy,
b) zwiększa przepływ gazów w kominach,
c) zmniejsza intensywność działania wentylacji,
d) zmniejsza straty ciepła przez ściany komina.
7. W wypadku przewodu usytuowanego w grupie kominowej wysuszaniem należy objąć:
a) przyległe przewody,
b) wszystkie przewody kominowe,
c) tylko ten przewód,
d) wszystkie przewody pełniące tę samą funkcję.
8. Przy niewielkiej liczbie szczelin, nieszczelności i uszkodzenia w przegrodach między
przewodami usuwa siÄ™ poprzez wykucie otworu, oczyszczenie szczeliny z sadzy,
& & & & & & & & & & & .. i zamurowanie otworu.
9. Krótkie elementy wkładu stalowego kwasoodpornego jak wyczystki i trójniki
podłączeniowe wmontowywane są w pomieszczeniu kotłowni po wykucia otworu o
wymiarach około:
a) 20x15cm,
b) 45x15cm,
c) 80x20cm,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
d) 50x50cm.
10. Przed przystąpieniem do uszczelniania w celu zmniejszenia chłonności podłoża należy:
a) zwilżyć wewnętrzne ściany przewodu,
b) wypalić nagromadzoną sadzę,
c) gracować ściany przewodu,
d) pomalować ściany kominowe farbą olejną.
11. Po uszczelnieniu komina gotową masą uszczelniającą użytkowanie go może nastąpić po:
a) 1 godzinie,
b) 5 godzinach,
c) 24 godzinach,
d) 5 dniach.
12. Najniżej położonym elementem wkładu do komina spalinowego jest:
a) wyczystka,
b) daszek,
c) trójnik podłączeniowy czopucha,
d) odskraplacz.
13. Zawirowania spalin w kanałach o przekroju owalnym są& & & & & w stosunku do
przewodów prostokątnych w kanałach.
14. . Usuwanie gniazd kawczych i tym podobnych przeszkód z wnętrza przewodów
kominowych wykonuje się od dołu za pomocą:
a) przebijaka sprężynowego z głowicą kształtu świdra kotła,
b) bolca,
c) gracy naramiennej,
d) kompletu linowego.
15. Pole przekroju komina o średnicy 20cm wynosi & & cm2.
16. Pole przekroju kanału murowanego 20x20cm w wyniku montażu wkładu 15x15cm
stalowego zmniejszyło się o& .& & .. cm2.
17. Jeżeli przed wymianą kotła komin miał wymiar 30x30cm, a potem 20x20cm to ilość spalin
zmniejszyła się z 270m3/h na & & & ..m3/h przy tym samym ciągu kominowym
i identycznych oporach przepływu.
18. Ilość masy uszczelniającej o grubości warstwy średnio 2mm na kanale wentylacyjnym o
wymiarach 20x20cm i wysokości 8m wynosi& & & & & & litrów.
19. Jeżeli koszt robocizny to 12 zł za 1m bieżący, a koszt materiałów do uszczelniania 150zł to
całkowity koszt uszczelniania kanału wentylacyjnego o długości 6m wyniesie & ...zł.
20. Ilość pustaków o wysokości 25cm do wykonania dodatkowego komina wentylacyjnego
długości 7m wynosi& & & szt.
.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych
Zakreśl poprawną odpowiedz, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1
2 a b c d
3 a b c d
4
5
6 a b c d
7 a b c d
8
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13
14 a b c d
15
16
17
18
19
20
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa
1985
3. Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Krygier K. , Kieślowski S.: Technologia Instalacje sanitarne cz.2. WSiP, Warszawa 1998
5. Meller M. ,Pożoga t. Wybrane zagadnienia korozji i utrzymania kominów przemysłowych.
Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskie Koszalin 2003
6. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
7. PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne
8. Czasopismo:  Kominiarz Polski
9. Katalogi producentów
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji wydawniczych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35

