operator maszyn lesnych 833[02] z1 06 n

background image

„Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Jan Komorowicz








Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji
leśnej 833[02].Z1.06









Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Tyrała
mgr inż. Gabriel Zasada


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jan Komorowicz


Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02]. Z1.06
Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu operator maszyn leśnych.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

6

3.

Cele kształcenia

7

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2.

Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3.

Narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.3.

Narzędzia i maszyny stosowane do wykonywania robót
melioracyjnych oraz dróg leśnych

23

5.4.1. Ćwiczenia

23

5.5.

Zapobieganie korozji

25

5.5.1. Ćwiczenia

25

5.6.

Gospodarka produktami naftowymi

26

5.6.1. Ćwiczenia

26

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7.

Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, aby bez problemów
korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem.

pytania sprawdzające mają wykazać na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywnić wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości.

dominująca rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycje ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając

różne

możliwości

ich

realizacji

przy

określonym

zapleczu

technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował.

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowania ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania wiedzy
i umiejętności nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do
sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując
jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycję ucznia, ocenić czy
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej sobie radzi z rozwiązywaniem
problemów teoretycznych.

testy zamieszczane w rozdziale ewulacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.


Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz z objaśnieniem,

pokaz z instruktażem,

wykład informacyjny,

testu przewodniego, ćwiczeń praktycznych innych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5




































Schemat układu jednostek modułowych w module


833[02].Z1.01

Okre

ś

lanie budowy i zasad

działania mechanizmów maszyn

i urz

ą

dze

ń

833[02].Z1.03

Stosowanie technik

kierowania

ci

ą

gnikiem rolniczym

i wykonywanie

czynno

ś

ci kontrolno-

obsługowych

833[02].Z1.02

Stosowanie przepisów ruchu

drogowego

833[02].Z1

Mechanizacja prac le

ś

nych

833[02].Z1.04

Obsługiwanie

pojazdów

samochodowych

833[02].Z1.05

U

ż

ytkowanie pilarki

spalinowej

i wykonywanie

czynno

ś

ci kontrolno-

obsługowych

833[02].Z1.06

U

ż

ytkowanie

maszyn i urz

ą

dze

ń

stosowanych

w produkcji le

ś

nej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami i schematami z zakresu budowy i zasad
działania mechanizmów maszyn i urządzeń,

wyjaśniać działanie podstawowych mechanizmów i urządzeń,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu praw fizyki,

wykorzystywać wiadomości i umiejętności opanowane podczas realizacji programów
nauczania innych jednostek modułowych,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

oceniać jakość wykonanej pracy,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowe przy pracach
leśnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację techniczną maszyn i urządzeń,

określić budowę oraz zasady działania maszyn i urządzeń do prac leśnych,

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń użytkowanych w pracach leśnych,

wykonać obsługę techniczną i przygotować do pracy maszyny i urządzenia,

rozpoznać rodzaje korozji oraz sposoby ochrony,

określić zastosowanie maszyn i urządzeń do prac leśnych,

wykonać konserwację maszyn i urządzeń do prac leśnych,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu,

dobrać narzędzia i maszyny do wykonywania i konserwacji systemów wodno –
melioracyjnych oraz dróg leśnych,

zastosować zasady agregatowania maszyn i narzędzi z ciągnikiem rolniczym,

zastosować maszyny i urządzenia do prac leśnych,

zastosować technologie najmniej szkodliwe dla środowiska,

dobrać materiały do prac remontowych konserwacyjnych dróg leśnych i urządzeń
melioracyjnych,

zastosować zasady gospodarowania produktami naftowymi,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn leśnych 833[02].

Moduł:

Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z1

Jednostka modułowa:

Użytkowanie

maszyn

i

urządzeń

stosowanych

w produkcji leśnej 833[02].Z1.06

Temat: Korozja i jej zapobieganie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozumienia zjawiska korozji i jej zapobieganiu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić, co nazywamy korozją.

wymienić rodzaje korozji,

opisać zasady zabezpieczania materiałów przed korozją,


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas:1 godzina 30 minut.

Środki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny,

plansze tematyczne,

notatnik,

długopis/ołówek

literatura z rozdziału 7 dla Poradnika dla nauczyciela.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

4.

Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji, fotografii, plansz i filmu
edukacyjnego z ich objaśnieniem.

5.

Realizacja tematu:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem,

uczniowie dyskutują na temat rodzajów korozji,

każdy uczeń wymienia rodzaje korozji,

uczniowie określają zasady zabezpieczania materiałów przed korozją,

podsumowanie przez nauczyciela wyników dyskusji,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości.

6.

Po wykonaniu wszystkich poleceń uczeń dokonuje analizy wykonanych opisów
i rysunków.

7.

Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony.

8.

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności alfabetycznej.

9.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania poleceń.

10.

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
Opisać rodzaje korozji.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn leśnych

833[02]

Moduł:

Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z21

Jednostka modułowa:

Użytkowanie

maszyn

i

urządzeń

stosowanych

w produkcji leśnej 833[02].Z1.06

Temat: Narzędzia ręczne do pozyskiwania drewna.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznania i dobór ręcznych narzędzi do

pozyskiwania drewna..


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać narzędzia ręczne do pozyskiwania drewna.

znać budowę i cel użycia narzędzi,

znać zasady posługiwania się narzędziami do pozyskiwania drewna,


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniami,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

- praca indywidualna.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny,

plansze tematyczne,

przykładowe narzędzia do pozyskiwania drewna,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 dla Poradnika dla nauczyciela.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

4.

Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji, fotografii, plansz i filmu
edukacyjnego z ich objaśnieniem.

5.

Realizacja tematu:

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

uczniowie dyskutują na temat rodzajów narzędzi ręcznych do pozyskiwania drewna,

każdy uczeń wymienia rodzaje ręcznych narzędzi,

uczniowie określają zasady posługiwania się narzędziami,

każdy uczeń omawia wybrane przez siebie narzędzie do pozyskiwania drewna,

podsumowanie przez nauczyciela wyników dyskusji,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości.

6.

Po wykonaniu wszystkich poleceń uczeń dokonuje analizy wykonanych opisów
i rysunków.

7.

Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony.

8.

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności alfabetycznej.

9.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania poleceń.

10.

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.


Zakończenie zajęć.

Praca domowa
Opisz budowę i zastosowanie pilarek spalinowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.

ĆWICZENIA

5.1. Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj urządzenie do wykonywania orki gleby.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić podział pługów,

3)

opisać elementy składowe pługów lemieszowych i talerzowych,

4)

opisać sposób regulacji pługów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj urządzenie do wyrównania zaoranych powierzchni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić podział bron,

3)

opisać elementy składowe bron,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj maszyny do wysiewu nasion.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

opisać rodzaje siewników,

3)

wymienić elementy składowe siewnika,

4)

scharakteryzować zespoły wysiewające,

5)

opisać rodzaje przewodów nasiennych,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny, lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Scharakteryzuj deszczownie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

opisać, jakie elementy wchodzą w skład deszczowni,

3)

scharakteryzować rodzaje zraszaczy,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj czynności konserwujące pług leśny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat pługa leśnego,

2)

sprawdzić stan połączeń poszczególnych elementów ze sobą,

3)

oczyścić elementy skorodowane pługa szczotką drucianą,

4)

oczyścić pług z pyłu,

5)

pomalować elementy pługa farba olejną,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

przygotowane stanowisko z pługiem leśnym,

ubranie robocze,

szczotka druciana,

szmatka,

farba,

pędzel,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 6

Oceń stan techniczny narzędzi i maszyn do uprawy gleby.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn i narzędzi do uprawy
gleby,

2)

wybrać i scharakteryzować maszyny i narzędzia stosowane do uprawy gleby,

3)

określić stan techniczny elementów roboczych maszyn i narzędzi do uprawy gleby,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

4)

kreślić stan połączeń poszczególnych elementów między sobą w maszynach
i w narzędziach stosowanych do uprawy gleby,

5)

przedstawić powyższe w formie pisemnej,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

przygotowane stanowisko z maszynami i narzędziami do uprawy gleby,

ubranie robocze,

notatnik,

długopis/ołówek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 7

Dokonaj regulacji urządzeń do uprawy gleby.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat urządzeń do uprawy gleby.
2) wskazać elementy do regulacji urządzeń.
3) wykonaj regulacje elementami odpowiadającymi za ustawienie i wyregulowanie

urządzenia,

4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

przygotowane stanowisko z urządzeniami do uprawy gleby,

ubranie robocze,

notatnik,

długopis/ołówek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 8

Dobierz maszyny, narzędzia i urządzenia do prac hodowlanych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn, narzędzi i urządzeń

do prac hodowlanych,

2) wybrać i scharakteryzować narzędzia i urządzenia stosowane w do pracach hodowlanych,
3) przedstawić powyższe w formie pisemnej,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 9

Scharakteryzuj agregatowanie maszyn do prac leśnych z ciągnikiem rolniczym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat agregatowania maszyn
z ciągnikiem rolniczym,

2)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny, lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

3)

opisać sposób agregatowania poszczególnych maszyn z ciągnikiem rolniczym,

4)

przedstawić powyższe w formie pisemnej,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.2. Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj urządzenia służące do rozpylania cieczy i nanoszenia jej na chronione

rośliny.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

przedstawić rodzaje opryskiwaczy,

3)

opisać zespoły robocze opryskiwaczy,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj urządzenia przystosowane do rozpylania drobno zmielonych substancji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić podział opylaczy,

3)

opisać podstawowe zespoły robocze opylaczy,

4)

przedstawić rodzaje końcówek opylaczy,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 3

Dobierz maszyny i urządzenia do rodzaju prac wykonywanych w ochronie lasu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1). odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn i urządzeń

stosowanych w gospodarce leśnej,

2). obejrzeć tematyczny film edukacyjny,
3). wybrać i scharakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu,
4). przedstawić powyższe w formie pisemnej,
5). dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Omów budowę pilarki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić podział pilarek,

3)

opisać podstawowe zespoły robocze pilarki,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

pilarka,

wskaźnik,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj maszyny do rozdrabniania pozostałości zrębowych.

Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić podział rębarek,

3)

opisać budowę rębarki,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj korowarki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

opisać podział korowarek,

3)

opisać korowanie za pomocą głowicy nożowej,

4)

opisać korowanie korowarkami młoteczkowymi,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze edukacyjne,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Scharakteryzuj konną zrywkę drewna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

określić sprzęt do zrywki konnej,

3)

określić drzewostan, w jakim wykonuje się zrywkę konną,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Opisz maszyny używane do zrywki półpodwieszonej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

dobrać maszyny do zrywki półpodwieszonej,

3)

opisać budowę skindera,

4)

opisać zespoły robocze klembanka,

5)

scharakteryzować urządzenia zamontowane na podnośniku ciągnika,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

Dobierz maszyny, narzędzia i urządzenia stosowane do pozyskiwania drewna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn, narzędzi i urządzeń

stosowany do pozyskiwaniu drewna,

2) wybrać i scharakteryzować narzędzia i urządzenia stosowane w pozyskiwaniu drewna,
3) przedstawić powyższe w formie pisemnej,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Narzędzia i maszyny stosowane do wykonywania robót

melioracyjnych oraz dróg leśnych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj maszyny do odspajania, wydobywania i przemieszczania gruntu na nie

znaczne odległości – spycharka.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić maszyny do robót ziemnych,

3)

opisać czynności, które wykonuje spycharka,

4)

przedstawić główne podzespoły budowy spycharki,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2.

Scharakteryzuj maszynę przystosowaną do profilowania robót ziemnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

2)

przedstawić budowę równiarki,

3)

opisać zastosowanie równiarek,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ś

rodki dydaktyczne:

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki,

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.5. Zapobieganie korozji

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj zjawisko korozji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocnicze przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

opisać, co to jest korozja,

3)

scharakteryzować rodzaje korozji,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ sposoby ochrony przed korozją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

przedstawić sposoby zabezpieczenia przed korozją,

3)

opisać powłoki ochronne,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.6. Gospodarka produktami naftowymi

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj paliwa silnikowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

opisać benzynę,

3)

opisać olej napędowy,

4)

przedstawić paliwa zastępcze,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj oleje smarowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,

2)

przedstawić cechy olejów silnikowych,

3)

opisać oznaczenia olejów silnikowych,

4)

scharakteryzować oleje przekładniowe,

5)

opisać smary plastyczne,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

długopis/ołówek,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.











































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn
i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego.

zadania 5, 10, 11, 12, 18 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie, 15 zdań w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi:1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. c, 6.b, 7. a, 8.d, 9. d, 10. a, 11.b, 12. a,
13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięciami ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź.

1

Nazwać pług do wyorywania
rabatowałków

A

P

b

2

Określić głębokość orki pługiem PTL -2

B

P

c

3

Nazwać pług do konserwacji pasów
pożarowych

A

P

a

4

Rozpoznać komorę niskiego ciśnienia

B

P

a

5

Porównać brony talerzowe

C

PP

c

6

Nazwać bronę do spulchniania gleby
i niszczenia chwastów

A

P

b

7

Rozpoznać elementy zraszacza
wolnoobrotowego

B

P

a

8

Rozpoznać siewnik do nasion drobnych.

B

P

d

9

Określić, jakie sadzonki wyorywuje
wyorywacz N – 21

B

P

d

10

Wyjaśnić, jakie sadzonki wyorywuje
wyorywacz W – 126

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

11

Zastosować podajniki w sadzarkach.

C

PP

b

12

Scharakteryzować sadzarki GNKp

C

PP

a

13

Wymienić rodzaje pilarek spalinowych

A

P

d

14

Podać masę siekiery uniwersalnej

A

P

c

15

Określić ilość noży w rębarce tarczowej

B

P

c

16

Podać odległość zrywki ręcznej.

A

P

b

17

Określić, do jakiej zrywki służą skidery.

B

P

a

18

Scharakteryzować korozję
elektrochemiczną

C

PP

c

19

Określić maszynę do zrywki
półpodwieszonej.

B

P

a

20

Określić olej ochronny

B

P

a


Przebieg testowania.

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednia liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest poprawna odpowiedz.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Do wyorywania rabatowałków służy pług
a)

LPz – 75.

b)

Matuszczyka.

c)

PTL – 2.

d)

ż

aden z wymienionych.

2.

Głębokość orki pługiem PTL -2 wynosi
a)

10 cm.

b)

12 cm.

c)

15 cm.

d)

25 cm.

3.

Do konserwacji pasów pożarowych służy pług
a)

L – 32.

b)

BZL – 2.

c)

LPz – 75.

d)

L – 82.

4.

Na poniższym rysunku „2” oznacza:
a)

komorę niskiego ciśnienia.

b)

komorę wysokiego ciśnienia.

c)

zbiornik wyrównawczy.

d)

komorę zbiorczą.




5.

Brona Nizińskiego posiada
a)

8 talerzy.

b)

10 talerzy.

c)

14 talerzy.

d)

16 talerzy.

6.

Do spulchniania gleby i niszczenia chwastów służy brona
a)

BZL – 2.

b)

BL – 1.

c)

BLz – 4.

d)

ż

adna z wymienionych.

7.

Na poniższym rysunku (zraszacz wolnoobrotowy) „1” oznacza
a)

młotek.

b)

skrzydełko.

c)

odbojnik.

d)

ż

adne z wymienionych.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8.

Do wysiewu nasion drobnych służy siewnik
a)

PSA – 1.

b)

SPA – 1.

c)

PNTL Przeworsk.

d)

ASP – 1.

9.

Wyorywacz N – 21 wyorywuje sadzonki
a)

tylko dwuletnie.

b)

tylko jednoroczne.

c)

sadzonki duże.

d)

jedno – lub, dwuletnie.

10.

Wyorywacz W – 126 wyorywuje sadzonki
a)

trzyletnie.

b)

jednoroczne.

c)

dwuletnie.

d)

małe.

11.

W sadzarkach najczęściej stosowane są podajniki
a)

cięgnowe.

b)

tarczowe.

c)

stożkowe.

d)

kołeczkowe.

12.

Sadzarka GNKp jest
a)

jednorzędowa.

b)

dwurzędowa.

c)

trzyrzędowa.

d)

pięciorzędowa.

13.

Pilarki spalinowe można podzielić na
a)

profesjonalne i amatorskie.

b)

półprofesjonalne i zawodowe.

c)

zawodowe i amatorskie.

d)

profesjonalne i półprofesjonalne.

14.

Masa siekiery uniwersalnej wynosi
a)

0,5–1 kg.

b)

1,2–1,4 kg.

c)

2–3 kg.

d)

1–1,2 kg.


15.

Rębarki tarczowe posiadają
a)

2 noże.

b)

1 nóż.

c)

3 i więcej noży.

d)

Tylko 2 lub 3 noże.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16.

Przy ręcznej zrywce drewna
a)

masa drewna przy wynoszeniu nie większa niż 60 kg.

b)

odległość zrywki nie może być większa niż 50 m.

c)

odległość zrywki nie może być większa niż 75 m.

d)

nie wolno zrywać ręcznie.

17.

Skidery służą do zrywki
a)

półpodwieszonej.

b)

podwieszonej.

c)

wleczonej.

d)

nasiębiernej.

18.

Korozja elektrochemiczna
a)

obejmuje reakcje między metalami i gazami lub metalami i cieczami.

b)

zachodzi

w

przypadku

współdziałania

czynników

elektrochemicznych

z naprężeniami mechanicznymi.

c)

powstaje, gdy w elektrolicie występuje różnica potencjałów między równymi
obszarami metalu lub stopu.

d)

zachodzi na powierzchniach granicznych dwu ściśle dopasowanych płaszczyzn
metali.

19.

Do półpodwieszonej zrywki służy
a)

Skider.

b)

Koń.

c)

Forwarder.

d)

Harvester.

20.

Do olejów ochronnych należą
a)

Antykol 50 S.

b)

Dipol.

c)

Selektor.

d)

Antykol 10 S.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………

Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie maszyn
i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 7, 8. 11, 12, 13, 14, 15,16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 1, 5, 6, 9, 10 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie, 15 zadań w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. c, 10. d, 11. d, 12.
c, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięciami ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź.

1

Porównać regulację głębokości orki
pługów.

C

PP

a

2

Rozpoznać element pługa.

B

P

b

3

Określić rodzaje redlic w siewnikach.

B

P

c

4

Podać ile talerzy posiada brona Henicza

A

P

d

5

Zastosować zraszacze polowe.

C

PP

c

6

Sklasyfikować elementy pługa

C

PP

a

7

Określić metodę zaprawiania nasion.

B

P

d

8

Określić czynności zgarniarki leśnej.

B

P

a

9

Sklasyfikować lepkości oleju

C

PP

c

10

Sklasyfikować lepkości oleju

C

PP

d

11

Rozróżnić łapy kultywatora.

B

P

d

12

Określić wiertło świdra glebowego.

A

P

c

13

Określić średnią wydajność sadzarki

B

P

b

14

Określić pompy stosowane
w opryskiwaczach.

B

P

d

15

Rozróżnić końcówki stosowane
w opylaczach.

B

P

a

16

Określić długość wysięgnika
podkrzesywarek.

B

P

c

17

Określić długość tyczki kierunkowej.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

18

Rozróżnić maszyny ścinkowo –
okrzesująco-przerzynające.

B

P

d

19

Rozpoznać olej oznaczony
symbolem.15W/40

A

P

a

20

Określić długość kłód zrywanych przez
Forwardery.

B

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednia liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest poprawna odpowiedz.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Głębokość orki pługa bezkoleśnego reguluje się przez

a)

zmianę położenia haka zaczepowego.

b)

zmianę położenia koła podporowego.

c)

za pomocą jarzma zaczepu.

d)

zrojem nożowym.

2.

Na rysunku, „2” oznacza:

a)

krój nożowy.

b)

odbojnica.

c)

krój wzdłużny.

d)

ochronnik tarczowy.



3.

Rowki na nasiona w siewnikach wykonują redlice. Wyróżnić można

a)

sztywne.

b)

spiralne.

c)

stopkowe

d)

kołeczkowe.

4.

Brona Henicza składa się z

a)

10 talerzy.

b)

15 talerzy.

c)

20 talerzy.

d)

nie posiada w ogóle talerzy.

5.

Stosowane głównie w deszczowniach polowych, najbardziej rozpowszechnione są
zraszacze

a)

wolnoobrotowe.

b)

pulsacyjne.

c)

obrotowe.

d)

kombinowane.

6.

W korpusie pługa wyróżniamy między innymi

a)

lemiesz, słupicę, zastrzał.

b)

odkładnicę, lemiesz, cięgła.

c)

piętkę, płozę, wieszaki.

d)

wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

7.

Najczęściej stosuje się zaprawianie nasion

a)

półsuchych.

b)

mokrych i termicznych.

c)

suchych i termicznych.

d)

suchych i półsuchych.

8.

Przy wykonywaniu dróg leśnych zgarniarka wykonuje

a)

przewóz urobku.

b)

oczyszczanie terenu z drzew i krzewów.

c)

wyrównanie i rozgarnianie gruntów nasypach.

d)

odhumusowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

9.

Dla olejów zimowych za kryterium przyjmuje się przedział lepkości oleju w niskiej
temperaturze i wynosi

a)

-15,3°C.

b)

-15,9°C.

c)

-17,8°C.

d)

-29,8 °C.

10.

Dla olejów letnich za kryterium przyjmuje się przedział lepkości oleju w wysokiej
temperaturze i wynosi

a)

68,3°C.

b)

75°C.

c)

88,4°C.

d)

98,9°C.

11.

Rysunek przedstawia łapę kultywatora

a)

radełkową.

b)

stopkową.

c)

płaskotnacą dwustronną.

d)

dłutową.



12.

Które wiertła świdrów glebowych spulchniają glebę, nie wyrzucając jej na powierzchnię

a)

wiertło spiralne.

b)

wiertła spiralne i łopatkowe.

c)

wiertła łopatkowe i strzemiączkowe.

d)

strzemiączkowe i spiralne.

13.

Sadzarka jednorzędowa GNKp ma średnią wydajność

a)

ok. 500 szt. /ha.

b)

ok.1000 szt. /ha.

c)

ok. 1500 szt. /ha.

d)

ok. 2000 szt. /ha.

14.

W opryskiwaczach stosuje się pompy

a)

nurnikowe,

b)

obrotowe,

c)

przeponowe i tłokowe,

d)

wszystkie wyżej wymienione.

15.

W opylaczach można wyróżnić końcówki

a)

łożyskowe i dyfuzorowe.

b)

walcowe i siateczkowe.

c)

pierścieniowe.

d)

siateczkowe.

16.

Pilarki służące do podkrzesywania drzew, mają wysięgnik o długości

a)

4 m.

b)

5 m.

c)

6 m.

d)

8 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

17.

Do nadawania właściwego kierunku obalania drzew można użyć tyczki kierunkowej
o długości:

a)

4–5 m.

b)

5–6 m.

c)

6–7 m.

d)

7–8 m.

18.

Maszyny ścinkowo-okrzesująco – przerzynające to:

a)

Forwarder.

b)

Skider kleszczowy.

c)

Klembank.

d)

Harvester .

19.

Olej oznaczony symbolem np.15W/40 to:

a)

olej wielosezonowy.

b)

olej letni.

c)

olej zimowy.

d)

ż

aden z wyżej wymienionych.

20.

Forwardery zrywają drewno w postaci kłód o długości:

a)

do 5m.

b)

do 6m.

c)

do 8m.

d)

do 9m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………

Użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7.

LITERATURA

1.

Botwin M. Botwin J. Maszynoznawstwo Leśne. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze
i Leśne. Warszawa 1990

2.

Kwiatkowski S. Kształcenie zawodowe – wyzwania, priorytety, standardy. Instytut
Badań Edukacyjnych. Warszawa 2006

3.

Laurow Z. Pozyskiwanie Drewna. „Wydawnictwo SGGW”. Warszawa 1999

4.

Mieczkowski A. Transport Drewna – dla techników leśnych. „Wydawnictwo Świat”
Warszawa 1993

5.

Ornatowski T. Figurki J. Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji.
Radom 2000

6.

Steckewicz C. Inżynieria Leśna. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

7.

Stelmaszyk F.J. Roboty ziemne i drogi gruntowe. Warszawa 1979

8.

Poradnik Leśniczego. „Wydawnictwo Świat” Warszawa 1991

9.

Więsik J. Maszyny Leśne. „Wydawnictwo SGGW”. Warszawa 1991


Czasopisma:

Głos Lasu

Las Polski

Drwal

Biblioteczka Leśniczego


Literatura metodyczna
1.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

3.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998

