0 10 grudzienid 1779

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 10

grupa 0

Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody

Temat: Pomagamy ptakom

I.

Cele

Kształtowanie wrażliwości i zrozumienia dla świata przyrody.

Doskonalenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Kształcenie słuchu fonemowgo poprzez wysłuchiwanie głosek w nagłosie.

Doskonalenie słuchu, rozwijanie wrażliwości muzycznej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12. 3. „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach

roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę”.

II.

Środki dydaktyczne



karty „Razem w przedszkolu” cz.1



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Fioletowy”



piosenka „Kochajmy ptaki”



karty cz. 2 str.34



plansze przedstawiające ptaki – wróbel, sikorka, gil, gawron wraz
z podpisami

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa o ptakach zimą

Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenki „Kochajmy ptaki”. Nauczycielka
zadaje dzieciom pytania: o czym była piosenka?, w jaki sposób możemy pokazać
ptakom, że je kochamy?, jak pomagamy im przetrwać zimę?

Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje z ptakami – wróbel, sikorka, gil,
gawron oraz podpisy do obrazków. Wspólnie z dziećmi układa podpisy pod
odpowiednimi obrazkami. Dzieci opisują wygląd każdego ptaka.

2.

Zabawa rytmiczna przy piosence „Kochajmy ptaki”

Dzieci maszerują w rymie piosenki. Podczas refrenu zatrzymują się i klaszczą
rytmicznie w dłonie. Podczas zwrotki maszerują, a w czasie kolejnego refrenu
stają parami i klaszczą w dłonie partnera.

background image

Elżbieta Bowdur

2

3.

Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Fioletowy

Opis interaktywności

Gra „Fioletowy” polegająca na doskonaleniu percepcji wzrokowej przez
rozpoznawanie i dopasowanie fragmentów obrazków.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia planszę z aparatem fotograficznym. Zadaniem dzieci jest
kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie obrazka, którego
fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.

Po kliknięciu w pasujący obrazek ten pokazuje się w okienku aparatu
fotograficznego.

Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro
dzieci.

4.

Kojarzenie litery z głoską „g” – Karty cz.2, str.34

Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia gila oraz gawrona. Pyta jaką głoskę
słyszą na początku wyrazu – „g”, a następnie pokazuje napisy GIL, GAWRON.
Dzieci wspólnie czytają wyrazy. Wyszukują wyrazy zaczynające się głoską „g”
(np. garnek, glina, gniazdo…)

Dzieci otrzymują Karty cz.2. Opowiadają, co widzą na obrazku. Wykonują
polecenie zapisane w karcie. Następnie kolorują guziki pod obrazkiem.

5.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy.

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas
wykonywanych zadań.

