KONSPEKT LEKCJI
Z PŁYWANIA
TEMAT: Nauka podstawowych elementów.
KLASA: I
CELE GŁÓWNE:
1. Umiejętności:- oswojenie z wodą ,nauka zanurzania głowy ,otwierania oczu i wydechu do
wody.
2. Sprawność motoryczna :-rozwijanie orientacji , koordynacji ruchowej, szybkości.
3. Wiadomości:- znaczenie otwierania oczu pod wodą i wydechu do wody.
4. Akcent wychowawczy:- współpraca w zespole i z partnerem ,rywalizacja.
MIEJSCE: kryta pływalnia
ILOŚĆ ĆWICZĄCYCH: 15
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
SPRZĘT: krążki ,piłeczki ping- pongowe, obręcze
DATA:
PROWADZĄCY: Joanna Orszulik
CZĘŚCI
LEKCJI
TOK LEKCJI
TREŚĆ LEKCJI
DOZ
OW
ANE
UWAGI
ORGANIZACYJNO-
METODYCZNE
I
CZĘŚĆ
WSTĘP-
NA
1.Zorganizowan
ie grupy i
sprawdzenie
gotowości do
ćwiczeń
2.Motywacja do
zajęć
3.Rozgrzewka
psychomotoryk
a i profilaktyka
1.Zbiórka w szeregu
2.Powitanie
3.Sprawdzenie liczby ćwiczących
kontrola ubioru i czystości
1.Podanie tematu i zadań do
realizacji oraz motywacja do
aktywnego udziału w lekcji.
Na lądzie:
1.W postawie zasadniczej:
krążenie ramion w przód i w tył
2. W rozkroku skrętoskłony do
nogi prawej i lewej.
3. W opadzie tułowia wymachy
ramion w przód i w tył.
4. Skłony tułowia w bok w prawo i
lewo.
5. W postawie zasadniczej
krążenie udem w przód i w bok,
zmiana nogi.
6. 10 przysiadów
Przejście pod prysznic
W wodzie:
1. „Szczupak i rybki”- jeden z
ćwiczących „szczupak” stoi na
środku. „Rybki” stoją przy ścianie
basenu. Na sygnał rybki
przedostają się na druga stronę
basenu odpychając się ramionami
od wody. Dotknięta rybka staje się
szczupakiem.
2’
1’
7’
o o o o o o o o o
N
-stroje kąpielowe i
czepki
- nie ćwiczący
siadają na ławce
Uczymy się
zanurzania głowy ,
otwierania oczu i
wydechu do wody
Dzięki otwieraniu
oczu będziecie
rozwijali orientację w
wodzie a opanowanie
wydechu do wody
będzie niezbędne w
pływaniu
poszczególnymi
stylami
o o
o
o o o
o
o o
N
- nauczyciel zwraca
uwagę aby dzieci nie
biegły pod prysznic
-rozpoczęcie i
zakończenie ćwiczeń
na znak
prowadzącego.
- nauczyciel określa
sposób wejścia do
wody, dzieci siadają
na brzegu basenu i
wskakują do wody
2. „Berek kucany”- wyznaczony
berek stara się dotknąć
ćwiczących, którzy broniąc się
przed złapaniem chowają się pod
wodę. Dotknięty, który nie zdążył
się zanurzyć staje się berkiem.
- dzieci ćwiczą bez
okularków.
- głębokość wody do
pasa.
-ustawienie w
rozsypce
II
CZĘŚĆ
GŁÓW-
NA
4.Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności i
rozwijanie
zdolności
twórczych.
1. „Skaczący pstrąg”- uczniowie
skaczą z głębokiego przysiadu,
starając się wyskoczyć jak
najwyżej nad powierzchnię wody.
Co kilka skoków rzucają się
płasko na wodę.
2. Przejście pod ramionami dzieci
trzymających się oburącz.
3. Przejście pod brzuchami
stojących dzieci trzymających się
za barki
4.,, Kalkulator” -na sygnał
nauczyciela jeden ćwiczący
zanurza się pod wodę i patrzy na
dłonie partnera. Liczy ilość palców
jednej i drugiej ręki ,po czym ją
sumuje.
5.,,Piłka w kole”-3 ćwiczących
stoi w opadzie tułowia na
obwodzie koła i chwyta za obręcz
,starają się kolejno dmuchać na
piłeczkę pingpongową ,podając ją
kolejno współćwiczącemu
6.W kole-trzymając się za ręce
,ćwiczący kolejno zanurzają głowę
i po wynurzeniu patrzą na
prowadzącego .
30 ‘
-ustawienie w
rozsypce
- uczniowie dobierają
się w trójki
-nie wolno wycierać
oczu i nosa
-grupa ustawia się w
kole
7,,Poławiacze pereł”- nauczyciel
wrzuca do wody krążki ,które
uczniowie starają się wyłowić.
Wygrywa ten uczeń który wyłowi
najwięcej ”pereł”
8.,,Gotująca się woda”- na sygnał
wszyscy ćwiczący wykonują
głęboki wdech i przysiad
zanurzając się w wodzie .Powoli
wypuszczają powietrze do wody
,którego pęcherzyki przypominają
gotującą się wodę
9.W parach ,naprzeciw siebie
jeden z ćwiczących stoi w
rozkroku natomiast drugi
przepływa między nogami.
10.Z przysiadu na brzegu basenu
skoki do wody na nogi
-nie można pomagać
sobie nogami i
wyławiać bez
otwierania oczu.
-ustawienie grupy w
rozsypce
-ustawienie w
szeregu na brzegu
basenu
N zwraca uwagę czy
palce są zagięte na
krawędzi basenu
i delikatnie daje znak
do skoku
III
CZĘŚĆ
KOŃCO-
WA
5.Uspokojenie
organizmu
6.Czynności
organizacyjne
7.Nastawienie
do aktywnego i
samodzielnego
działania w
czasie
pozalekcyjnym
1.,,Czaty w wodzie”- uczniowie
poruszają się w stronę nauczyciela
.W momencie gdy nauczyciel
odwróci się w ich stronę muszą
stać bez ruchu.
1.Po dojściu do brzegu uczniowie
kierują się do drabinek i
pojedynczo wychodzą z wody
2.Omówienie lekcji i ocena
całościowa grupy
3.Zbiórka,sprawdzenie stanu
liczebnego
1.Zachęcenie do pójścia na
pływalnię z rodzicami
-ustawienie na środku
basenu w szeregu
-pochwała dla
najlepszych
o o o o
N