„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Tadeusz Kochanowski
Ciągnienie drutu i profili
731[06].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
Jerzy Kubica
Jerzy Laskowski
Opracowanie redakcyjne:
Antoni Korsak
Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej „Ciągnienie drutu i
profili” 731[06].Z2.04 zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
złotnik-jubiler
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Półfabrykaty przeznaczone do ciągnienia. Ciągadło i ciągarki
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2.Urządzenia do wyżarzania. Urządzenia do wytrawiania. Instrukcje technologiczne,
instrukcje bhp
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
17
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metod projektowania,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. W celu przeprowadzenia sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.
W rozdziale tym podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i osiągnięć w nauce,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z2
„Technologia obróbki plastycznej stosowana w procesach złotniczo-jubilerskich”.
Moduł 731[06].Z2
Technologia obróbki plastycznej stosowana
w procesach złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z2.01
Stosowanie przepisów bhp przy sporządzaniu
stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych,
ciągnionych, kutych i tłoczonych.
731[06].Z2.02
Sporządzanie stopów do obróbki plastycznej.
731[06].Z2.03
Walcowanie blach i profili.
731[06].Z2.04
Ciągnienie drutu i profili.
731[06].Z2.05
Kucie i tłoczenie blach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych,
−
przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
projektować wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej,
−
stosować
przepisy
bhp
przy
montażu
i
obróbce
wykańczającej
wyroby
złotniczo- jubilerskie,
−
montować wyroby złotnicze,
−
oprawiać kamienie jubilerskie,
−
stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej,
−
stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej,
−
naprawiać wyroby złotniczo- jubilerskie,
−
stosować przepisy bhp przy sporządzani stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych,
ciągnionych, kutych i tłoczonych,
−
sporządzać stopy do obróbki plastycznej,
−
walcować blachy i profile.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
wykonać ciągnienie drutu i profilu zgodnie z przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
dobrać odpowiedni przekrój półfabrykatu do ciągnienia,
−
przeprowadzić ciągnienie wstępne i ciągnienie pośrednie,
−
zastosować proces wyżarzania rekrystalizującego po odpowiednim zgniocie materiału,
−
wykonać ciągnienie ostateczne na żądany wymiar,
−
zastosować (w zależności od potrzeb) wytrawianie wyrobu ciągnionego,
−
skorzystać z dokumentacji technicznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł:
Technologia obróbki plastycznej stosowaną w procesach złotniczo-jubilerskich
731[06].Z2
Jednostka modułowa: Ciągnienie drutu i profili 731[06].Z2.04
Temat: Przeciąganie drutu na odpowiedni wymiar.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego przekroju półfabrykatu do
ciągnienia, wykonanie ciągnięcia drutu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
przygotować materiał wsadowy do ciągnienia,
−
przeciągnąć drut,
−
wyżarzyć materiał,
−
wytrawić materiał.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
suwmiarka,
−
walcarka,
−
narzędzia do kucia (młotek, kowadło),
−
palnik,
−
naczynie z bejcą,
−
ciągadło,
−
wlewek,
−
kleszcze,
−
wosk lub smar,
−
pilnik,
−
imadło.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń ustala średnicę drutu, którą ma uzyskać,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
dobiera odpowiedni wlewek,
−
nauczyciel sprawdza prawidłowość wyboru,
−
uczeń przekuwa wlewek przed walcowaniem,
−
walcuje wlewek do potrzebnego rozmiaru,
−
wyżarza i wytrawia wlewek przed ciągnieniem,
−
zapiłowuje końcówkę drutu,
−
nauczyciel sprawdza, czy uczeń prawidłowo przygotował materiał wsadowy,
−
uczeń przeciąga drut przez oczka ciągadła,
−
w razie potrzeby wyżarza drut,
−
między kolejnymi ciągami kontroluje suwmiarką średnicę drutu,
−
przeciąga drut do momentu uzyskania żądanej średnicy.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Na podstawie literatury opisz zmiany, jakie zachodzą w strukturze metalu w wyniku
ciągnienia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca .................................................................
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: Technologia obróbki plastycznej stosowaną w procesach złotniczo-jubilerskich
731[06].Z2
Jednostka modułowa: Ciągnienie drutu i profili 731[06].Z2.04
Temat: Dobranie parametrów i wykonanie szarnira o profilu okrągłym.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego przekroju półfabrykatu do
ciągnienia, wykonanie szarnira o profilu okrągłym
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać odpowiedni przekrój półfabrykatu do ciągnienia profilu zamkniętego,
−
wyżarzyć materiał,
−
wytrawiać materiał.
Materiał nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
indywidualne.
Czas: 135 minut
Środki dydaktyczne:
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
suwmiarka,
−
walcarka,
−
pęseta,
−
wlewek,
−
stanowisko do wyżarzania,
−
stanowisko do wytrawiania,
−
nożyce,
−
woda,
−
narzędzia do kucia (młotek, kowadło),
−
imadło,
−
młotek drewniany.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń ustala, jaką średnicę zewnętrzną ma mieć wykonany profil,
−
oblicza parametry, jakie powinien mieć materiał wsadowy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
dobiera odpowiedni wlewek,
−
przekuwa wlewek przed walcowaniem,
−
walcuje wlewek do potrzebnych wymiarów,
−
wyżarza i wytrawia otrzymana blachę,
−
trasuje blachę na potrzebną szerokość,
−
nauczyciel sprawdza prawidłowość doboru parametrów,
−
uczeń wycina odpowiednią szerokość blachy,
−
otrzymaną taśmę zagina w imadle,
−
przycina końce blachy.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Na podstawie literatury, katalogów i albumów znajdź i opisz zastosowanie profili
ciągnionych w różnego rodzaju biżuterii.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Półfabrykaty przeznaczone do ciągnienia. Ciągadła i ciągarki
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj materiał wsadowy do ciągnienia szarnira o przekroju okrągłym
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić średnicę szarnira, który będzie wykonywać,
2) dobrać blachę odpowiedniej grubości,
3) ustalić szerokość taśmy,
4) zaplanować wyżarzanie i wytrawianie wlewka blachy przed ciągnieniem,
5) natrasować i wyciąć odpowiedniej szerokości taśmę,
6) natrasować taśmę wzdłuż,
7) zagiąć taśmę w imadle,
8) ściąć początek taśmy, żeby można ja było włożyć do ciągadła,
9) nasmarować taśmę płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie lub woskiem,
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
−
suwmiarka,
−
linia,
−
rysik,
−
nożyce,
−
młotek drewniany,
−
imadło,
−
stanowisko złotnicze.
Ćwiczenie 2
Przygotuj materiał wsadowy do ciągnienia na drut o profilu okrągłym i średnicy 2mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Uczeń powinien:
1) ustalić średnicę drutu jaki chcemy uzyskać,
2) obliczyć jakie wymiary powinien mieć materiał wsadowy,
3) dobrać odpowiedni profil,
4) zapiłować końcówkę,
5) nasmarować profil woskiem lub płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie,
6) zaprezentować efekt ćwiczenia
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
profile kwadratowe o różnej szerokości,
−
pilnik,
−
stanowisko złotnicze,
−
wosk lub płyn ułatwiający ciągnienie i zmniejszający tarcie,
−
suwmiarka,
−
notatnik i przybory do pisania,
−
kalkulator.
Ćwiczenie 3
Przeciągnij ręcznie drut o profilu okrągłym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić wymiar drutu który będziesz wykonywać,
2) dobrać odpowiedni materiał wsadowy,
3) przygotować drut do ciągnienia (zapiłować końcówkę),
4) umocować ciągadło w imadle,
5) posmarować profil woskiem lub płynem ułatwiającym ciągnienie i zmniejszającym tarcie,
6) przeciągnąć drut przy użyciu kleszczy,
7) ciągnąć drut przez kolejne oczka,
8) po każdym ciągnieniu oglądać powierzchnię drutu i sprawdzać czy osiągnęła wymagany
kształt,
9) po osiągnięciu żądanego kształtu i rozmiarów zakończyć ciągnienie,
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
materiał wsadowy,
−
imadło,
−
ciągadło,
−
pilnik,
−
stanowisko złotnicze,
−
środek do smarowania,
−
kleszcze.
Ćwiczenie 4
Przeciągnij profil zamknięty o przekroju okrągłym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać materiał wsadowy,
2) zapiłować brzegi taśmy i ściąć końcówkę,
3) natrasować linię wzdłuż taśmy,
4) lekko zagiąć taśmę w imadle,
5) nasmarować zewnętrzną warstwę stronę woskiem lub płynem do smarowania,
6) przeciągnąć przez kolejne oczka ciągadła,
7) po zamknięciu obwodu profilu zakończyć ciągnienie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
taśma do przeciągnięcia,
−
imadło,
−
młotek drewniany,
−
linia
−
rysik,
−
pilnik
−
nożyce,
−
ciągadło,
−
kleszcze do ciągnienia ręcznego,
−
środek do smarowania.
Ćwiczenie 5
Przeciągnij drut na profil okrągły przy użyciu ciągarki łańcuchowej ręcznej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia ,
2) dobrać odpowiedni materiał wsadowy,
3) zapiłować końcówkę drutu,
4) nasmarować drut woskiem lub środkiem smarującym,
5) umieścić drut w ciągadle,
6) uchwycić kleszczami,
7) kleszcze umocować w ciągarce,
8) obracając korbą przeciągnąć drut,
9) czynność powtarzać w kolejnych oczkach, aż do uzyskania żądanego profilu,
10) po jego uzyskaniu zakończyć ciągnienie,
11) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał wsadowy,
−
ciągarka łańcuchowa,
−
pilnik,
−
ciągadło,
−
kleszcze do ciągnienia w ciągarce,
−
środek do smarowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Urządzenia do wyżarzania. Urządzenia do wytrawiania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź po procesie ciągnienia proces wyżarzania drutu przy użyciu transformatora.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu,
2) umieścić drut w zaciskach transformatora,
3) włączyć napięcie,
4) obserwować nagrzewanie się drutu,
5) w momencie nagrzania całej powierzchni odłączyć napięcie,
6) ochłodzić go,
7) wysuszyć drut,
8) zaprezentować wykonanie procesu wyżarzania,
9) dokonać oceny poprawności przeprowadzonego ćwiczenia poprzez próbę gięcia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
transformator,
−
drut,
−
naczynie z wodą do chłodzenia,
−
pęseta,
−
drut.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź proces wyżarzania profilu okrągłego po procesie ciągnienia przy użyciu
palnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu,
2) nagrzać równomiernie profil palnikiem,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) ochłodzić go,
4) wysuszyć profil,
5) zaprezentować element po procesie wyżarzania,
6) dokonać oceny poprawności przeprowadzonego ćwiczenia sprawdzając plastyczność
profilu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko do wyżarzania,
−
profil okrągły,
−
palnik,
−
pęseta,
−
ciecze do chłodzenia,
−
miękka szmatka.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź proces wyżarzania drutu przy użyciu palnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy do przeprowadzenia tego procesu,
2) skręcić drut,
3) równomiernie nagrzać drut palnikiem,
4) ochłodzić drut,
5) wysuszyć,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności przeprowadzonego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko do wyżarzania,
−
palnik,
−
pęseta,
−
drut,
−
ciecze do chłodzenia,
−
miękka szmatka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Ciągnienie
drutu
i profili”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań
–
uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
at
ego
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Określić,
sposób
przygotowania
wlewka do procesu walcowania
A
P
b
2.
Określić,
parametry
taśmy
na
ciągnienie szarnira.
A
P
a
3.
Określić,
parametry
materiału
ciągnionego mogące ulec zmianie
w wyniku procesu ciągnienia.
A
P
b
4.
Określić, co nazywamy wydłużeniem. A
P
…początkowej …..profilu…
końcowej…
5.
Określić,
zmianę
wskaźników
wytrzymałościowych
w
procesie
ciągnienia.
B
P
…rosną…
6.
Określić,
wskaźniki
ciągliwości
materiału.
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
7.
Określić, jakim rodzajem obróbki jest
wytrawianie.
A
P
b
8.
Określić, jaki kwas stosujemy do
trawienia kwaśnego.
A
P
b
9.
Określić,
do
jakiego
trawienia
stosujemy kwas fluorowodorowy.
A
P
…emalii…
10. Określić,
w
jakiej
temperaturze
przeprowadzamy
wyżarzanie
ujędrniające.
A
P
b
11. Wymienić materiały, które możemy
uzyskać
stosując
technologię
ciągnienia.
B
P
Uczeń
wykonał,
jeżeli
wymienił
profile
otwarte,
profile zamknięte i druty.
12. Zdefiniować wyżarzanie.
A
P
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wyjaśnił, że, jest to obróbka
cieplna
polegająca
na
nagrzaniu
elementów
do
odpowiedniej
temperatury,
utrzymanie
ich
w
tej
temperaturze przez określony
czas, a następnie powolne
schłodzenie.
13. Określić, w jakim celu stosujemy
wytrawianie.
A
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli wyjaśnił, że w celu
usunięcia
z
powierzchni
metali tlenków.
14. Określić, od czego zależy stosowanie
różnego stężenia kwasów podczas
procesu trawienia.
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli wskazał, że zależy od
rodzaju metalu trawionego
i czasu trawienia.
15. Opisać ciągarkę bębnową jednokrotną
i
sposób
wykonania
procesu
ciągnienia przy jej użyciu.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
opisał
wygląd
ciągarki
i proces ciągnienia drutu przy
jej użyciu.
16. Określić,
wskaźniki
wytrzymałościowe
materiału
ciągnionego i opisać jak zmieniają się
w procesie ciągnienia.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli określił 4 wskaźniki
(wytrzymałość,
twardość,
granica plastyczności, granica
sprężystości) i opisał jak się
zmieniają w procesie.
17. Określić,
jak
należy
dobrać
i
przygotować profil do ciągnienia na
drut.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli określił prawidłowe
zasady
doboru,
niezbędne
czynności
w
procesie
przygotowania i zachował ich
prawidłową kolejność.
18. Opisać, proces ręcznego ciągnienia
profilu zamkniętego.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
określił
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową
kolejność.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
19. Opisać,
proces
trawienia
chemicznego.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
określił
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową
kolejność
oraz
wymienił
odpowiednie narzędzia.
20. Opisać, proces wyżarzania drutu przy
pomocy palnika gazowego.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
określił
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową kolejność.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących ciągnienia drutu i profili.
5. Zadania: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; pytania 4, 5, 9 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 12, 13, 14, 15, 16,
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (pytania 1– 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przed procesem ciągnienia, wlewek powinien być:
a) wypolerowany,
b) wyżarzony,
c) oszlifowany,
d) utwardzony.
2. Taśmy na ciągnienie szarnira powinny mieć szerokość na całej długości:
a) jednakową,
b) zwiększającą się,
c) zmniejszającą się,
d) różną.
3. W wyniku procesu ciągnienia materiał ciągniony może zmienić:
a) tylko średnicę,
b) średnice i kształt,
c) średnice i masę,
d) tylko kształt.
4. Stosunek długości ............... drutu lub ........... do długości ……….. nazywamy
wydłużeniem.
5. W procesie ciągnienia…………………. wskaźniki wytrzymałościowe materiału.
6. Wskaźnikiem wytrzymałościowym materiału jest:
a) wytrzymałość,
b) twardość,
c) wydłużenie,
d) granica plastyczności.
7. Wytrawianie jest rodzajem obróbki:
a) cieplnej,
b) chemicznej,
c) plastycznej,
d) mechanicznej.
8. Do trawienia kwaśnego stosujemy kwas:
a) azotowy,
b) siarkowy,
c) chromowy,
d) winowy.
9. Do trawienia ……………………………. stosujemy kwas fluorowodorowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
10. Wyżarzanie ujędrniające przeprowadzamy w temperaturze:
a)
200°C – 450°C,
b)
500°C – 600°C,
c)
300°C – 400°C,
d)
700°C – 900°C.
11. Wymień materiały, które możemy uzyskać, stosując technologię ciągnienia.
12. Zdefiniuj wyżarzanie.
13. Wyjaśnij, w jakim celu stosujemy wytrawianie.
14. Wyjaśnij, od czego zależy dobór stężenia kwasów używanych w procesie trawienia.
15. Opisz ciągarkę bębnową jednokrotną i proces ciągnienia przy jej użyciu.
16. Określ wskaźniki wytrzymałościowe ciągnionego materiału i zmiany, jakie w nich
zachodzą pod czas procesu ciągnienia.
17. Jak dobieramy i przygotowujemy profil do ciągnienia na drut?
18. Opisz proces ręcznego ciągnienia profilu zamkniętego.
19. Opisz proces trawienia chemicznego.
20. Opisz proces wyżarzania drutu przy pomocy palnika gazowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko
:...............................................
„Ciągnienie drutu i profili”
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
5
6
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
a
b
c
d
11
12
13
14
15
16
17
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
18
19
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ciągnienie drutu i profili”
Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań
–
uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
at
ego
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Wskazać, czego używamy podczas
ciągnienia drutu w celu zmniejszenia
tarcia.
A
P
…smarów
lub
wosku
pszczelego…
2.
Określić,
parametr
materiału
ciągnionego
ulegający
zmiennie
w wyniku procesu ciągnienia.
B
P
c
3.
Określić,
jak
nazywamy
otwory
w ciągadle.
A
P
a
4.
Określić, co jest materiałem do
ciągnienia na szarnir.
B
P
c
5.
Określić,
zmianę
wskaźników
ciągliwości w procesie ciągnienia.
B
P
...maleją…
6.
Określić,
wskaźniki
wytrzymałościowe materiału.
A
P
b
7.
Określić, jakim rodzajem obróbki jest
wyżarzanie.
A
P
d
8.
Określić, jaki kwas stosujemy do
trawienia utleniającego
A
P
a
9.
Określić
najczęściej
stosowaną
metodę trawienia chemicznego.
B
P
…zanurzenie…
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
10. Określić,
w
jakiej
temperaturze
przeprowadzamy
wyżarzanie
odprężające.
A
P
b
11. Wymienić, jakie są zalety ciągnienia
drutu
A
P
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli wymienił 3 zalety
(dokładny wymiar, wysoka
jakość
powierzchni,
możliwość
uzyskania
bardzo
małych
średnic,
zwiększenie
wytrzymałości)
12. Zdefiniować wytrawianie
A
P
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli wyjaśnił, że jest to
obróbka
przedmiotów
roztworami kwaśnych soli
lub
alkaloidów
celem
usunięcia
tlenków
z powierzchni
13. Wyjaśnić, w jakim celu stosujemy
wyżarzanie.
B
P
Uczeń
prawidłowo
wykonał zadanie, jeżeli
wyjaśnił
że
w
celu
doprowadzenia metalu do
równowagi
termodynamicznej
w
stosunku
do
stanu
wyjściowego.
14. Wymienić,
jakie
znasz
rodzaje
wyżarzania.
B
P
Uczeń
prawidłowo
wykonał zadanie, jeżeli
wymienił:
ujędrniające,
rekrystalizujące,
odprężające.
15. Opisać proces ciągnienia drutu przy
pomocy
ciągarki
bębnowej
wielokrotnej.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
podał
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową kolejność
16. Określić
wskaźniki
ciągliwości
materiału ciągnionego i opisać jak
zmieniają się w procesie ciągnienia.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
wymienił
3
wskaźniki
opisał
jak
zmieniają się w procesie
ciągnienia.
17. Opisać
jak
należy
dobrać
i przygotować taśmę na ciągnienie
szarnira.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił kryteria
prawidłowego
doboru,
podał niezbędne czynności
i zachował prawidłową
kolejność
18. Opisać proces ręcznego ciągnienia
drutu.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
podał
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową kolejność oraz
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
wymienił
odpowiednie
narzędzia.
19. Opisać proces wyżarzania drutu przy
użyciu transformatora.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
podał
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową kolejność
20. Opisać
proces
trawienia
elektrochemicznego.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
podał
niezbędne
czynności
i
zachował
prawidłową kolejność oraz
wymienił
odpowiednie
narzędzia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących ciągnienia drutu i profili.
5. Zadania: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; pytania 4, 5, 9 są to zadania z luką, w zadaniach 11, 12, 13, 14, 15, 16,
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (pytania 1– 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podczas ciągnienia drutu używamy…………………………. w celu zmniejszenia tarcia.
2. W wyniku ciągnienia materiał ciągniony zmienia:
a) masę,
b) objętość,
c) długość,
d) skład chemiczny.
3. Otwory w ciągadle nazywamy:
a) oczkami,
b) dziurkami,
c) ciągami,
d) przeciągami.
4. Materiałem do ciągnienia na szarnira jest:
a) profil kwadratowy,
b) drut,
c) taśma,
d) profil sześciokątny.
5. W procesie ciągnienia ……………. wskaźniki ciągliwości.
6. Wskaźnikiem wytrzymałościowym materiału jest:
a) wydłużenie,
b) twardość,
c) przewężenie,
d) udarność.
7. Wyżarzanie jest rodzajem obróbki:
a) mechanicznej,
b) plastycznej,
c) chemicznej,
d) cieplnej.
8. Do trawienia utleniającego stosujemy kwas:
a) azotowy,
b) siarkowy,
c) solny,
d) fluorowodorowy.
9. Trawienie chemiczne stosowane jest najczęściej poprzez ………………….. w roztworze
trawiącym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10. Wyżarzanie odprężające przeprowadzamy w temperaturze:
a) 700°C – 900°C,
b) 200°C – 450°C,
c) 300°C – 400°C,
d) 500°C – 600°C.
11. Wyjaśnij jakie są zalety ciągnienia drutu.
12. Zdefiniuj wytrawianie.
13. Wyjaśnij jakim celu stosujemy wyżarzanie.
14. Określ, jakie są rodzaje wyżarzania.
15. Opisz, proces ciągnienia drutu przy pomocy ciągarki bębnowej wielokrotnej.
16. Określ, wskaźniki ciągliwości materiału ciągnionego i zmiany jakie w nich zachodzą
podczas procesu ciągnienia.
17. Opisz, jak dobieramy i przygotowujemy taśmę do ciągnienia profilu zamkniętego.
18. Opisz, proces ręcznego ciągnienia drutu.
19. Opisz, proces wyżarzania drutu przy użyciu transformatora.
20. Opisz, proces trawienia elektrochemicznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko
:...............................................
„Ciągnienie drutu i profili”
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
a
b
c
d
11
12
13
14
15
16
17
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
18
19
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora
2. Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989
3. Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977
4. Knobloch M.: Metaloplastyka. WNT, Warszawa 1976
5. Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980
6. Kosikowski A. i Piotrowski P.: Podstawy ślusarstwa, Wydawnictwo Przemysłu lekkiego
i spożywczego. Warszawa, 1965
7. Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990
8. Poradnik egzaminacyjny dla kandydatów na czeladników i mistrzów w rzemiośle
złotnictwo. HWiU „LIBRA” Warszawa 1981
9. Poradnik egzaminacyjny w rzemiośle złotnictwo. Centralny Związek Rzemiosła,
Warszawa 1981
10. Praca zbiorowa pod redakcją Dubinina N.P.: Technologia metali. Państwowe
Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1956
11. Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988
12. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne.WaiF, Warszawa 1984
13. Zastawniak F.: Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957
Internet
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006:
−