zlotnik jubiler 731[06] o1 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Mirosław Muraszkowski



Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych
w złotnictwie i jubilerstwie
731[06].O1.06



Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
Antoni Korsak

Piotr Korsak


Opracowanie redakcyjne:
Jerzy Laskowski



Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz



Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej „Rozróżnianie
maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie” 731[06].O1.06 zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Źródła prądu elektrycznego. Dokumentacja

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Maszyny i urządzenia do cięcia, skrawania i kształtowania

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Maszyny i urządzenia do obróbki mechanicznej i galwanotechnicznej

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Maszyny i urządzenia do obróbki cieplnej. Automaty do produkcji łańcuszków,

bransolet i zapięć

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6. Sprawdzian osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela „Rozróżnianie maszyn i urządzeń

stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].
W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metod projektowania,

ćwiczeń praktycznych.


Formy organizacyjne prac uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów, do pracy zespołowej. W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i
umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.

W rozdziale tym podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i osiągnięć w nauce,

propozycje norm wymagań,

instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].O1

„Podstawy złotnictwa i jubilerstwa”.

731[06].O1

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa.

731[06].O1.01

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych

pochodzących z różnych okresów historycznych.

731[06].O1.02

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska.

731 [06].O1.04

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną.

731[06].O1.03

Rozpoznawanie podstawowych

materiałów stosowanych

w złotnictwie i jubilerstwie.

731[06].O1.05

Projektowanie wyrobów

złotniczo-jubilerskich.

731[06].O1.06

Rozróżnianie maszyn

i urządzeń stosowanych

w złotnictwie
i jubilerstwie.

731[06].O1.07

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

projektować wyroby złotniczo-jubilerskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

rozróżnić elementy, zespoły i mechanizmy maszyn,

posłużyć się dokumentacją konstrukcyjną maszyn i urządzeń,

posłużyć się Dokumentacją Techniczno-Ruchową,

wyjaśnić działanie podstawowych maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie

i jubilerstwie,

określić sposoby zapobiegania przedwczesnemu zużyciu maszyn i urządzeń,

określić zasady eksploatacji i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń,

określić zasady bhp podczas użytkowania maszyn urządzeń stosowanych w złotnictwie

i jubilerstwie,

posłużyć się PN oraz katalogami wyrobów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCEARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca .................................................................
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1
Jednostka modułowa: „Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie
i jubilerstwie” 731[06].O1.06

Temat: Wyjaśnienie przyczyn przedwczesnego zużycia i uszkodzenia maszyny bądź
urządzenia.

Cel ogólny: Określenie sposobów zapobiegania przedwczesnemu zużyciu i uszkodzeniu
maszyny bądź urządzenia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować przyczyny przedwczesnego zużycia i uszkodzenia maszyny bądź

urządzenia,

określić sposoby zapobiegania przedwczesnego zużycia i uszkodzenia maszyny bądź

urządzenia.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

indywidualne.


Czas
: 90 minut
Środki dydaktyczne:

instrukcja eksploatacji dowolnego urządzenia,

urządzenie złotniczo-jubilerskie,

zeszyt,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:

uczeń zapoznaje się z treścią instrukcji eksploatacji urządzenia,

uczeń, na podstawie rozdziałów dotyczących transportu, instalacji, sposobu

uruchomienia, sposobu obsługi (wykonywania pracy), sposobu obsługi technicznej,

charakteryzuje zasady poprawnego użytkowania urządzenia,

uczeń opisuje, jakie skutki może spowodować nieprzestrzeganie zasad poprawnego

użytkowania urządzenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczeń określa i opisuje, jakie mogą być przyczyny przedwczesnego zużycia

i uszkodzenia maszyny bądź urządzenia,

nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania,

uczeń rozcina formę.

6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.

8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

wnioski,

podsumowanie ćwiczenia.

Praca domowa

Na podstawie literatury przygotuj informacje dotyczące skutków niewłaściwej eksploatacji

urządzeń.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1
Jednostka modułowa: „Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie
i jubilerstwie” 731[06].O1.06

Temat: Rozpoznawanie podstawowych zespołów i mechanizmów stosowanych
w prasie hydraulicznej z napędem elektrycznym.

Cel

ogólny:

Kształtowanie

umiejętności

rozróżniania

elementów,

zespołów

i mechanizmów maszyny.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżniać podstawowe elementy, zespoły i mechanizmy w prasie hydraulicznej

z napędem elektrycznym.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:

90 minut.

Środki dydaktyczne:

instrukcja eksploatacji,

prasa hydrauliczna.


Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:

uczeń zapoznaje się z treścią instrukcji eksploatacji prasy hydraulicznej z napędem

elektrycznym,

na podstawie rozdziału dotyczącego budowy maszyny, uczeń wymienia poszczególne

elementy, zespoły i mechanizmy maszyny,

uczeń wskazuje poszczególne elementy, zespoły i mechanizmy maszyny,

nauczyciel omawia poprawność wykonywania ćwiczenia,

uczeń opisuje funkcje poszczególne elementów, zespołów i mechanizmów maszyny.

6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Uczeń prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

wnioski,

podsumowanie ćwiczenia.


Praca domowa

Na podstawie literatury przygotuj informacje dotyczące parametrów technicznych różnego

rodzaju pras hydraulicznych (maksymalna siła nacisku, prędkość posuwu tłoka, prześwit).

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Źródła prądu elektrycznego. Dokumentacja maszyn

i urządzeń

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Omów instalację elektryczna w pracowni złotniczo-jubilerskiej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić rodzaj instalacji elektrycznej istniejącej w pracowni (rodzaj prądu i ilość faz),
2) wskazać poszczególne elementy instalacji,
3) omówić rolę poszczególnych elementów instalacji ,
4) wymienić elementy zabezpieczeń przeciwporażeniowych,
5) wskazać izolację elementów instalacji i omówić jej rolę,
6) wskazać otwór gniazda bądź bolec, do którego doprowadzona jest żyła uziemiająca,
7) omówić rolę uziemienia,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instalacja elektryczna.


Ćwiczenie 2

Wyjaśnij możliwe przyczyny przedwczesnego zużycia bądź uszkodzenia walcarki

i przedstaw sposoby im zapobiegania.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treścią rozdziału instrukcji eksploatacji walcarki dotyczącego

przeznaczenia urządzenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2) zapoznać się z treścią rozdziału instrukcji eksploatacji walcarki dotyczącego prawidłowej

eksploatacji urządzenia,

3) zapoznać się z treścią rozdziału instrukcji eksploatacji walcarki dotyczącego okresowych

przeglądów i konserwacji urządzenia,

4) na podstawie uzyskanych wiadomości omówić możliwe przyczyny przedwczesnego

zużycia bądź uszkodzenia walcarki,

5) na podstawie uzyskanych wiadomości omówić sposoby dokonywania okresowych

przeglądów,

6) na podstawie uzyskanych wiadomości wskazać punkty wymagające okresowej

konserwacji,

7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcja eksploatacji walcarki,

walcarka.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Maszyny i urządzenia do cięcia, skrawania i kształtowania

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ podstawowe zespoły i mechanizmy nożyc rolkowych napędzanych elektrycznie


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treścią rozdziału oraz instrukcją eksploatacji dotyczącą budowy nożyc

rolkowych napędzanych elektrycznie,

2) wskazać zespół rolek tnących,
3) wskazać mechanizm napędowy,
4) opisać funkcje poszczególnych zespołów i mechanizmów,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

nożyce rolkowe napędzane elektrycznie,

instrukcja eksploatacji nożyc rolkowych napędzanych elektrycznie.


Ćwiczenie 2

Określ podstawowe zespoły i mechanizmy prasy hydraulicznej z napędem elektrycznym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treścią rozdziału oraz instrukcją eksploatacji dotyczącą budowy prasy

hydraulicznej z napędem elektrycznym,

2) wskazać siłownik,
3) wskazać silnik,
4) wskazać przewody hydrauliczne,
5) wskazać klatkę,
6) opisać funkcję poszczególnych zespołów i mechanizmów,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

prasa hydrauliczna z napędem elektrycznym,

instrukcja eksploatacji prasy hydraulicznej z napędem elektrycznym.


Ćwiczenie 3

Określ podstawowe zespoły i mechanizmy walcarki napędzanej elektrycznie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treścią rozdziału oraz instrukcją eksploatacji dotyczącą budowy walcarki

napędzanej elektrycznie,

2) wskazać zespół (zespoły) walców,
3) wskazać mechanizm napędowy,
4) wskazać zespół przenoszenia napędu
5) opisać funkcję poszczególnych zespołów i mechanizmów,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

walcarka napędzana elektrycznie,

instrukcja eksploatacji walcarki napędzanej elektrycznie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Maszyny

i

urządzenia

do

obróbki

mechanicznej

i galwanotechnicznej

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ podstawowe zespoły i mechanizmy polerko-szlifierki stołowej i omów ich funkcje.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:


1) zapoznać się z treścią rozdziału oraz instrukcję eksploatacji dotyczącą budowy

polerko-szlifierki stołowej,

2) wskazać silnik,
3) wskazać trzpień do mocowania materiałów polerskich,
4) wskazać system filtrujący,
5) opisać funkcję poszczególnych zespołów i mechanizmów,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

Środki dydaktyczne:

polerko-szlifierka stołowa,

instrukcja eksploatacji polerko-szlifierki stołowej.


Ćwiczenie 2

Omów ręczny zestaw napędowy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) nazwać poszczególne elementy zestawu ,
2) omówić rolę poszczególnych elementów w zestawie,
3) prawidłowo połączyć poszczególne elementy zestawu,
4) omówić sposób posługiwania się zestawem,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania – uczenia się

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem,

Środki dydaktyczne:

silnik,

nożny regulator obrotów,

wałek giętki,

prostnica,

przewody elektryczne, łączące.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Maszyny i urządzenia do obróbki cieplnej

5.4.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ podstawowe elementy budowy ręcznego palnika gazowego.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treścią rozdziału instrukcji eksploatacji dotyczącego budowy ręcznego

palnika gazowego,

2) wskazać korpus z uchwytem,
3) wskazać zawór,
4) wskazać dyszę,
5) wskazać otwory napowietrzające,
6) wskazać wąż doprowadzający gaz,
7) opisać funkcję poszczególnych zespołów i mechanizmów,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

ręczny palnik gazowy,

instrukcja eksploatacji ręcznego palnika gazowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozróżnianie maszyn
i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie”

Test składa się z 20 zadań:

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań

uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan Testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia



Cel Operacyjny

K

at

ego

ria

C

elu

P

o

zi

o

m

w

y

m

aga

ń



Poprawna odpowiedź

1.

Określić miejsce, w którym powstaje
mieszanina tlenu z gazem w palniku
gazowo-tlenowym.

B

P

b

2.

Określić

czynność,

jaką

należy

wykonać w celu uzyskania bardziej
intensywnego płomienia w palniku
gazowym.

B

P

b

3.

Określić

mieszaninę

gazów

powstających w wyniku elektrolizy
wody w urządzeniu zasilającym palnik.

B

P

d

4.

Określić, czym są termopary.

A

P

c

5.

Określić,

elementem

czego

jest

suwnica.

A

P

a

6.

Określić napięcie pomiędzy żyłami
fazowymi w instalacji trójfazowej.

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

7.

Określić urządzenie służące do zmiany
wysokości napięcia sieciowego.

A

P

b

8.

Określić, czym jest siłownik.

A

P

c

9.

Określić, czym jest bezpiecznik.

A

P

a

10. Określić

substancję

służącą

do

wytworzenia

gazów

ochronnych

w piecu do wyżarzania.

A

P

b

11. Określić

dokument

zawierający

kompletne informacje o urządzeniu.

A

P

b

12. Określić,

w

jakim

urządzeniu

elementem tnącym jest taśma.

A

P

…pile taśmowej…

13. Określić rodzaj nożyc.

A

P

…nieruchomy…poruszany…

14. Określić, czego elementem jest anoda.

A

P

a

15. Opisać

zasadę

działania

nożyc

rolkowych

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił

układ

dwóch

współpracujących

ze

sobą

rolek, opisał je oraz wyjaśnił
sposób wykonywania cięć za
pomocą nożyc rolkowych.

16. Określić

przyczyny

zużycia

i uszkodzenia maszyny.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
prawidłowo wymienił 9 z 12
najczęstszych

przyczyn

przedwczesnego

zużywania

się i uszkodzeń maszyny.

17. Określić, jak należy przygotować

wsad do topienia metali po rafinacji
w piecach.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił staranne płukanie
wsadu i neutralizacje jego
odczynu.

18. Wyjaśnić budowę i zasady działania

galwanizerki kontaktowej.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił dwie elektrody oraz
opisał

zasadę

działania

galwanizerki kontaktowej.

19. Wymienić

rodzaje

szlifierek

bezdotykowych i omówić zasadę
działania jednej z nich.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił

polerko-szlifierki

bębnowe,

wirowe,

magnetyczne, wibracyjne oraz
opisał

zasadę

działania

wybranej.

20. Opisać budowę i zasadę działania

prasy zębatkowej.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił tłok z naciętymi
zębami i zębatkę poruszaną
dźwignią oraz prawidłowo
opisał zasadę działania prasy
zębatkowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych, niskie wyniki testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących oprawiania kamieni jubilerskich.
5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadanie 6, jest to zadania z luką, w zadaniach 15,
16, 17, 18, 19, 20, narysuj lub udziel krótkiej odpowiedzi.

6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14),

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).

9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Mieszanina tlenu z gazem podczas użytkowania palnika gazowo-tlenowego:

a) powstaje w przetwornicy po wygenerowaniu gazów,
b) powstaje w palniku po doprowadzeniu składników osobnymi przewodami,
c) powstaje w mieszalniku gazowym po doprowadzeniu do niego gazów,
d) nie zachodzi potrzeba wymieszania gazów.

2. Podczas użytkowania ręcznego palnika gazowego, w celu uzyskania bardziej intensywnego

płomienia, należy:
a) zwiększyć kaloryczność gazu,
b) usunąć opaskę z otworów napowietrzających,
c) rozgrzać palnik,
d) pochylić dyszę palnika ku dołowi.\

3. Mieszanina gazów, która powstaje w wyniku elektrolizy wody w urządzeniu zasilającym

palniki gazem, to mieszanina:
a) propanu i tlenu,
b) butanu i tlenu,
c) acetylenu i tlenu,
d) wodoru i tlenu.

4. Termopary:

a) służą do pomiaru stężenia oparów w piecu,
b) służą do pomiaru wilgotności tygla,
c) służą do pomiaru temperatur,
d) są termostatami.

5. Suwnica jest elementem:

a) ciągarki,
b) walcarki,
c) prasy,
d) wiertarki.

6. W Polsce, napięcie pomiędzy żyłami fazowymi w instalacji trójfazowej wynosi:

a) 110 V,
b) 230 V,
c) 400 V,
d) 420 V.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7. Do zmiany wysokości napięcia sieciowego służy:

a) prostownik,
b) transformator,
c) akumulator,
d) potencjometr.

8. Siłownik jest mechanizmem prasy:

a) zębatkowej,
b) balansowej,
c) hydraulicznej,
d) mimośrodowej.

9. Elementem instalacji elektrycznej odpowiedzialnym za odłączenie napięcia w przypadku

zwarcia bądź przeciążenia jest:
a) bezpiecznik,
b) wyłącznik,
c) gniazdo,
d) wtyczka.

10. Do wytworzenia atmosfery gazów ochronnych w piecu do wyżarzania wyrobów z metali

szlachetnych używa się:
a) kwasu siarkowego,
b) amoniaku,
c) kwasu azotowego,
d) nadtlenku wodoru.

11. Dokumentem zawierającym kompletne, wymagane prawem i niezbędne do prawidłowej

obsługi, informacje o urządzeniu jest:
a) arkusz oceny ergonomicznej,
b) instrukcja eksploatacji urządzenia,
c) deklaracja zgodności WE,
d) ocena pod względem bhp.

12. Elementem tnącym w …………………….. jest taśma.

13. Urządzenie z dwoma współpracującymi ze sobą nożami z których jeden jest ……………..

a drugi ……………………… za pomocą dźwigni nazywa się nożycami dźwigniowymi.


14. Anoda jest elementem:

a) urządzenia galwanicznego,
b) szlifierki anodowej,
c) ciągarki,
d) pieca do wyżarzani wyrobów z metali szlachetnych.

15. Opisz zasadę działania nożyc rolkowych.
16. Wymień możliwe przyczyny uszkodzenia bądź przedwczesnego zużycia maszyny.
17. Wyjaśnij, w jaki sposób należy przygotować wsad do topienia w piecach metali po

rafinacji, aby uniknąć uszkodzenia elementów grzejnych.

18. Opisz budowę i zasadę działania galwanizerki kontaktowej.
19. Wymień rodzaje polerko-szlifierek bezdotykowych i omów zasadę działania jednej z nich.
20. Opisz budowę i zasadę działania prasy zębatkowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko

:...............................................


„Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie”

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12



13



14

a

b

c

d

15




16




17




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

18





19





20




Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozróżnianie maszyn
i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie”

Test składa się z 20 zadań:

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań

uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan Testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia



Cel Operacyjny

K

a

te

go

ria

C

elu

P

o

zi

o

m

w

y

m

aga

ń



Poprawna odpowiedź

1.

Określić

parametr,

który

nie

charakteryzuje walcarki.

A

P

b

2.

Określić gaz najczęściej używany do
palników w pracowniach złotniczych.

A

P

a

3.

Określić temperaturę, która powstaje
podczas spalania wodoru z tlenem.

A

P

c

4.

Określić

element

zabezpieczenia

w gnieździe elektrycznym.

A

P

b

5.

Określić element, który nie wchodzi
w

skład

ręcznego

zestawu

napędowego.

A

P

b

6.

Określić urządzenie, które nie wchodzi
w

skład

zestawu

galwanotechnicznego.

A

P

d

7.

Określić

napięcie

pomiędzy

żyłą

fazową i zerową.

A

P

b

8.

Określić urządzenie do zmiany prądu
zmiennego na stały.

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9.

Określić

rodzaj

szlifierko-polerki

dotykowej.

A

P

d

10. Określić

zastosowanie

rolek

w

nożycach rolkowych.

A

P

c

11. Określić

urządzenie,

w

którym

używamy kulek ze stali nierdzewnej.

B

P

…szlifierko-polerce…

12. Określić ilość przewodów w palniku

na propan-butan i tlen.

B

P

b

13. Określić sposób lub brak chłodzenia

piły taśmowej.

B

P

a

14. Określić umiejscowienie silnika w

wiertarce kolumnowej.

A

P

b

15. Określić

przyczyny

powstawania

zagrożeń podczas eksploatacji maszyn.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli

5 z 7 przyczyn zagrożeń
mogących wystąpić podczas
eksploatacji maszyn.

16. Opisać

zasadę

działania

palnika

wodoro-tlenowego.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wyjaśnił, że palnik wodoro -
tlenowy

zasila

mieszanina

tlenu

z

wodorem,

która

powstaje

w

urządzeniu

podczas

elektrolizy

wody

destylowanej

oraz

określił

temperaturę 3300°C, którą
powoduje

spalanie

tlenu

z wodorem.

17. Wyjaśnić budowę i zasady działania

prasy balansowej.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił nagwintowany tłok i
koło

balansowe

oraz

prawidłowo wyjaśnił zasadę
działania urządzenia.

18. Opisać

elementy

instalacji

elektrycznej.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił

licznik,

bezpieczniki,

przewody,

gniazda wtykowe,

izolację.

19. Wyjaśnić budowę i zasady działania

ciągarki.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił suwnicę i hak do
kleszczy oraz wskazał, że aby
przeciągnąć

drut,

należy

przełożyć go przez otwór
przeciągadła

i

uchwycić

kleszczami,

a

następnie

uruchomić posuw uchwytu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

20. Wyjaśnić zasady działania walcarki z

napędem elektrycznym.

C

PP

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wyjaśnił, że aby uzyskać
żądany profil, należy umieścić
materiał pomiędzy walcami
i wprawić je w ruch za
pomocą silnika elektrycznego
jedno- lub trójfazowego oraz
określił, że napęd może być
przenoszony z silnika na
walce poprzez pasy klinowe
lub układ kół zębatych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych, niskie wyniki testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących oprawiania kamieni jubilerskich.
5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadanie 6, jest to zadania z luką, w zadaniach
15, 16, 17, 18, 19, 20, narysuj lub udziel krótkiej odpowiedzi.

6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14),

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).

9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Podstawowym parametrem charakteryzującym walcarkę nie jest:

a) średnica walców,
b) temperatura walców,
c) długość robocza walców,
d) maksymalny rozstaw walców.

2. Najczęściej stosowanym gazem w palnikach używanych w pracowniach złotniczych jest:

a) propan-butan
b) argon,
c) acetylen,
d) azot.

3. Podczas spalania wodoru z tlenem zyskuje się maksymalne temperatury w granicach:

a) 1000 – 1300,
b) 2000 – 2300,
c) 3000 – 3300,
d) 4000 – 4300.

4. Elementem zabezpieczenia przeciwporażeniowego w gnieździe elektrycznym jest styk:

a) fazowy,
b) uziemiający,
c) zerowy,
d) izolacyjny.

5. W skład ręcznego zestawu napędowego nie wchodzi:

a) nożny regulator obrotów,
b) przewód hydrauliczny,
c) prostnica,
d) wałek giętki.

6. W skład urządzenia galwanotechnicznego nie wchodzą:

a) przetwornik prądu,
b) elektrody,
c) sekcja z wannami,
d) powłoki galwanotechniczne.

7. W Polsce, napięcie pomiędzy żyłą fazową i zerową wynosi:

a) 110 V,
b) 230 V,
c) 400 V,
d) 420 V.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8. Do zmiany prądu zmiennego na stały służy:

a) prostownik,
b) transformator,
c) akumulator,
d) potencjometr.

9. Urządzeniem dotykowym jest szlifierko-polerka:

a) wirowa,
b) bębnowa,

c) magnetyczna,
d) stołowa.

10. Rolki w nożycach rolkowych pełnią rolę elementów:

a) walcujących,
b) naprowadzających,
c) tnących,
d) napędowych.

11. Kształtek ze stali nierdzewnej używa się jako wsadu w ....................... .bębnowej.

12. Do palnika na propan-butan i tlen gazy doprowadzane są:

a) jednym przewodem,
b) dwoma przewodami,
c) trzema przewodami,
d) bezprzewodowo.

13. Piła taśmowa:

a) posiada układ chłodzenia cieczą,
b) posiada układ chłodzenia powietrzem,
c) nie ma możliwości chłodzenia,
d) jest chłodzona lodem.

14. W wiertarce kolumnowej silnik umieszczony jest:

a) w kolumnie,
b) w głowicy,
c) na stole roboczym,
d) nie posiada silnika.

15. Wymień możliwe przyczyny powstawania zagrożenia bezpieczeństwa i higieny pracy pod

czas eksploatacji maszyny.

16. Opisz zasadę funkcjonowania palnika wodoro-tlenowego.
17. Opisz budowę i zasadę działania prasy balansowej.
18. Opisz poszczególne elementy instalacji elektrycznej
19. Opisz budowę i zasadę działania ciągarki
20. Opisz zasadę działania walcarki z napędem elektrycznym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko

:...............................................

„Rozróżnianie maszyn i urządzeń stosowanych w złotnictwie i jubilerstwie”


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15




16




17




18





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

19






20






Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA


1. Katalogi wyrobów firmy Avalon
2. Katalogi wyrobów firmy PAT
3. Katalogi wyrobów firmy W. Kociuba
4. Materiały reklamowe firmy Fasti Industrialne
5. Materiały reklamowe firmy Tovo Angelo & Figli

