,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Piotr Korsak
Mechaniczne metody obróbki wykańczającej
731[06].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Recenzenci:
Jerzy Kubica
Franciszek Olczyk
Opracowanie redakcyjne:
Antoni Korsak
Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej „Mechaniczne
metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.04 zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu złotnik-jubiler.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Szlifowanie
11
5.1.1 Ćwiczenia
11
5.2.
Polerowanie
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Szczotkowanie, piaskowanie, skrobanie. Wady występujące w efekcie procesów
obróbki wykańczającej i sposoby zapobiegania ich powstawaniu
17
5.3.1 Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
19
7. Literatura
34
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metod projektowania,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy
uczniów,
do
pracy
zespołowej.
W
celu
przeprowadzenia
sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.
W rozdziale tym zamieszczono również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i osiągnięć w nauce,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1
„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”.
Moduł 731[06].Z1
Montaż i obróbka wykańczająca
wyrobów złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp przy montażu
i obróbce wykańczającej wyrobów
złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.02
Montaż wyrobów złotniczych.
731[06].Z1.06
Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.04
Mechaniczne metody obróbki
wykańczającej.
731[06].Z1.05
Chemiczne i elektrochemiczne
metody obróbki wykańczającej.
731[06].Z1.03
Oprawianie kamieni jubilerskich.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych,
−
stosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
projektować wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy obróbce i montażu
wykańczającym wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
montować wyroby złotnicze,
−
oprawiać kamienie jubilerskie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
wykonać obróbkę wykańczającą zgodnie z przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
zorganizować stanowisko do obróbki wykańczającej zgodnie z wymaganiami
technologicznymi,
−
zasadami ergonomii , przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciw
pożarowej,
−
rozróżnić mechaniczne metody obróbki wykańczającej,
−
wyjaśnić zjawiska chemiczne występujące podczas mechanicznej obróbki wykańczającej,
−
określić właściwości i zastosowanie materiałów stosowanych do obróbki wykańczającej,
−
dobrać narzędzia i urządzenia stosowane do obróbki wykańczającej,
−
określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń stosowanych do obróbki wykańczającej,
−
odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań,
−
ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń, przeprowadzić bieżącą konserwację,
−
sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe,
−
zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych,
−
wykonać obróbkę wykańczającą z zastosowaniem skrobania, szczotkowania, szlifowania,
matowania i polerowania,
−
ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad,
−
skorzystać z PN i BN.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1
Jednostka modułowa: „Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.04
Temat: Szlifowanie i polerowanie obrączki płaskiej przy użyciu szlifierki z wałkiem
giętkim i polerki stołowej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru materiałów i narzędzi oraz wykonywania
szlifowania i polerowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać materiały i narzędzia do szlifowania,
−
dobrać materiały i narzędzia do polerowania,
−
wykonać szlifowanie przy użyciu szlifierki z wałkiem giętkim,
−
wykonać polerowanie przy użyciu polerki stołowej.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 135 minut.
Środki dydaktyczne:
−
obrączka,
−
stanowisko złotnicze,
−
szlifierka z wałkiem giętkim,
−
wałki z papieru ściernego różnej granulacji,
−
papier ścierny w arkuszu,
−
szczotki i palec filcowy,
−
trzpień drewniany,
−
pasty polerskie,
−
rękawice do polerowania,
−
miękka szmata.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń dobiera wałek z papieru ściernego odpowiedniej granulacji,
−
montuje go w uchwycie prostnicy,
−
nad szufladą stanowiska szlifuje obrączkę wewnątrz i na zewnątrz,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
−
w razie konieczności zmienia wałek na wykonany z papieru o mniejszej granulacji,
−
po zakończeniu szlifowania wałkami szlifuje brzegi obrączki na arkuszu papieru
ściernego,
−
nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania ćwiczenia,
−
uczeń dobiera szczotkę szmacianą i pastę do polerowania obrączki z zewnątrz,
−
montuje szczotkę na trzpieniu polerki,
−
włącza polerkę i nanosi pastę na szczotkę,
−
nakłada obrączkę na trzpień i poleruje ją z zewnątrz,
−
po wypolerowaniu z zewnątrz wyłącza polerkę i zmienia szczotkę na palec filcowy,
−
trzymając obrączkę w palcach przez rękawice, poleruje obrączkę wewnątrz,
−
po zakończeniu polerowania usuwa resztki pasty miękką szmatką,
−
nadaje połysk obrączce przy użyciu obrączki bawełnianej,
−
uczeń kończy pracę.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Na podstawie literatury przygotuj informacje o urządzeniach, z których korzystałeś
w trakcie ćwiczenia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ...................................................................
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1
Jednostka modułowa: „Mechaniczne metody obróbki wykańczającej” 731[06].Z1.04
Temat: Wykonaj polerowanie wyrobów w bębnie obrotowym na mokro.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru materiałów i wykonywania obróbki
polerującej w bębnie obrotowym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać wsad do polerowania w bębnie obrotowym,
−
dobrać płyn do polerowania w bębnie obrotowym
−
wykonać proces polerowania w bębnie obrotowym.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
indywidualna.
Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:
−
bęben obrotowy,
−
płyny polerskie,
−
wsady do bębna,
−
sitko,
−
miska,
−
woda do płukania,
−
miękka szmatka lub suszarka.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń dobiera rodzaj i ilość wsadu do polerowania,
−
uczeń dobiera rodzaj i ilość płynu do polerowania,
−
nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru,
−
uczeń wkłada materiały i wyroby do bębna i go zamyka,
−
włącza bęben,
−
po upłynięciu zaplanowanego czasu wyłącza napęd bębna,
−
wysypuje zawartość bębna na sito umieszczone nad miską,
−
wybiera wyroby z wsadu i płucze je wodą,
−
suszy miękką szmatką lub suszarką.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
−
uczeń kończy pracę.
6. Uczeń porządkuje stanowisko pracy.
7. Dokonuje prezentacji materiału
8. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Przygotuj informacje dotyczące polerowania w bębnach obrotowych na sucho.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Szlifowanie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz materiał i narzędzia do szlifowania ręcznego kolczyków w kształcie kul
wpinanych w uszy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać uchwyt drewniany ręczny do przytrzymywania kolczyka podczas wykonania
operacji,
2) dobrać papier ścierny, wyciąć paski z arkuszy o różnej granulacji,
3) dobrać narzędzie przytrzymujące papier ścierny,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
chwytak do kolczyka,
−
paski papieru różnej granulacji,
−
deseczki do przytrzymywania papieru ściernego.
Ćwiczenie 2
Zorganizuj stanowisko robocze do szlifowania ręcznego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić przyrządy służące do mocowania przedmiotów szlifowanych,
2) przygotować papier ścierny o różnej granulacji,
3) przygotować narzędzia służące do mocowania papieru ściernego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
chwytaki ręczne drewniane,
−
chwytaki ręczne metalowe,
−
uchwyty trójszczękowe,
−
papier ścierny o różnej granulacji.
Ćwiczenie 3
Dobierz materiały, narzędzia i urządzenia do szlifowania obrączki płaskiej przy użyciu
szlifierki z wałkiem giętkim. Wyszlifuj obrączkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki z wałkiem giętkim,
2) przygotować papier ścierny w formie wałków,
3) przygotować uchwyt do mocowania obrączki,
4) przygotować paski papieru ściernego różnej granulacji,
5) dobrać szlifierkę z wałkiem giętkim,
6) oszlifować obrączkę z zewnątrz,
7) oszlifować obrączkę wewnątrz,
8) oszlifować ręcznie krawędzie obrączki na arkuszu papieru ściernego.
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– wałki i paski papieru ściernego różnej granulacji,
– nożyczki,
– arkusz papieru ściernego,
– szlifierka z wałkiem giętkim,
– nakładki ochronne na palce.
Ćwiczenie 4
Dobierz materiały, narzędzia i urządzenia do szlifowania bębnowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować bęben do procesu szlifowania,
2) przygotować wsad i płyn do procesu szlifowania,
3) przygotować wyroby jubilerskie,
4) ustalić czas przeprowadzenia operacji,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– bęben szlifierski,
– wkład szlifierski,
– płyn.
Ćwiczenie 5
Oszlifuj wyroby w bębnie na mokro.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć wyroby przeznaczone do szlifowania,
2) dobrać odpowiedni wsad lub płyn,
3) określić ilość wsadu,
4) zaplanować czas bębnowania,
5) umieścić wsad i wyroby w bębnie,
6) uruchomić bęben,
7) po ustalonym czasie sprawdzić stan oszlifowania,
8) po zakończeniu szlifowania wysypać wsad i wyroby na sito,
9) wyjąć wyroby,
10) wypłukać wyroby pod bieżącą wodą,
11) wysuszyć,
12) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
szlifierka bębnowa,
−
różne rodzaje wsadu,
−
płyny szlifierskie,
−
wyroby do oszlifowania,
−
sito, dostęp do bieżącej wody.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Polerowanie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie projektu i dokumentacji technicznej wyrobu sporządź zapotrzebowanie
materiałowe potrzebnych maszyn i środków do wypolerowania 50 szt. wyrobów w bębnie
obrotowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną wyrobów,
2) dobrać odpowiedni typ polerki do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać odpowiednią ilość i rodzaj wsadu,
4) dobrać rodzaj płynu do wypełnienia bębna,
5) policzyć łączne koszty wykonania operacji posługując się cenami materiałów
zamieszczonych w katalogu jubilerskim,
6) zaprezentować ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– przybory do pisania,
– projekt dokumentacji technicznej wyrobu jubilerskiego,
−
materiały i urządzenia do polerowania bębnowego,
−
cennik materiałów jubilerskich.
Ćwiczenie 2
Wypoleruj wyroby w bębnie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją bhp i ppoż. przy wykonywaniu ćwiczenia,
2) obejrzeć wyroby przeznaczone do polerowania,
3) dobrać odpowiedni wsad lub płyn,
4) określić ilość wsadu,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5) zaplanować czas bębnowania,
6) umieścić wsad i wyroby w bębnie,
7) uruchomić bęben,
8) po ustalonym czasie sprawdzić stan wypolerowania,
9) po zakończenia polerowania wysypać wsad i wyroby na sito,
10) wyjąć wyroby,
11) wypłukać wyroby pod bieżącą wodą i wysuszyć,
12) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
13) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
szlifierka bębnowa,
−
różne rodzaje wsadu,
−
płyny szlifierskie,
−
wyroby do oszlifowania,
−
sito,
−
miska,
−
suszarka,
−
dostęp do bieżącej wody.
Ćwiczenie 3
Wypoleruj obrączkę o profilu półokrągłym przy użyciu polerki mechanicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiednie pasty, szczotki i filce,
2) zamocować szczotkę na trzpieniu polerki,
3) nanieść pastę polerską na szczotkę,
4) wypolerować obrączkę z zewnątrz,
5) zdjąć szczotkę z trzpienia i założyć palec filcowy,
6) wypolerować obrączkę wewnątrz,
7) wymyć i wysuszyć obrączkę,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
obrączka,
−
pasty polerskie,
−
szczotki i filce,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
−
polerka,
−
suszarka,
−
bieżąca woda.
Ćwiczenie 4
Wypoleruj wisior przy użyciu szlifierki z wałkiem giętkim.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać potrzebne szczotki na trzpieniu,
2) umocować wisior w uchwycie drewnianym ręcznym,
3) zamocować szczotkę w prostnicy szlifierki,
4) nanieść pastę na szczotkę,
5) wypolerować wisior zmieniając kształt szczotek w zależności od potrzeb,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wisior,
−
pasty polerskie,
−
szczotki i filce,
−
szlifierka z wałkiem giętkim.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Szczotkowanie, piaskowanie, skrobanie. Wady występujące
w efekcie procesów obróbki wykańczającej i sposoby
zapobiegania ich powstawaniu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj gniazdo do osadzenia kamienia przy pełnej oprawie, z zastosowaniem skrobaka
głębokościowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować oprawę o średnicy rondysty kamienia,
2) ustalić głębokość na jaką mamy wykonać skrobanie,
3) nastawić część roboczą skrobaka przy pomocy pokrętła głębokości i zablokować
pokrętłem blokującym,
4) zamocować oprawę w uchwycie ręcznym w celu jej unieruchomienia,
5) wykonać skrobanie poprzez kołowe ruchy części roboczej skrobaka, aż do uzyskania
należytej wysokości osadzonego kamienia,
6) zaprezentować wykonanie ćwiczenia
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przygotowana oprawa do kamienia,
−
skrobak głębokościowy,
−
uchwyt drewniany ręczny,
−
suwmiarka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj matowanie powierzchni fragmentu sygnetu męskiego przy zastosowaniu
procesu szczotkowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zamocować sygnet w uchwycie ręcznym,
2) dobrać szczotkę metalową o odpowiedniej grubości i długości drutów,
3) przygotować powierzchnię do matowania,
4) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przedmiot matowany,
−
szczotka z matującymi drutami,
−
szlifierko-polerka,
−
literatura z punktu 7.
Ćwiczenie 3
Zaprojektuj bransoletę z segmentami piaskowanymi. Wykonaj piaskowanie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaprojektować bransoletę składającą się z pięciu elementów, z których trzy będą
piaskowane,
2) przygotować elementy wybrane do piaskowania,
3) dobrać granulację piasku,
4) umieścić pierwszy element w piaskarce,
5) wykonać proces piaskowania,
6) analogicznie wypiaskować pozostałe elementy,
7) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy bransolety przeznaczone do piaskowania,
−
piaskarka,
−
literatura z punktu 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Mechaniczne metody
obróbki wykańczającej”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz Odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
a
te
go
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1
Określić,
jakim
rodzajem
obróbki jest szlifowanie
A
P
b
2
Wymienić narzędzia i materiały
stosowane
do
szlifowania
ręcznego
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wymienił
materiały
i
narzędzia
niezbędne do procesu szlifowania.
3
Określić prawidłowe miejsce
mocowania
narzędzia
szlifującego
w
procesie
szlifowania szlifierką z wałkiem
giętkim
A
P
a
4
Określić, jakie wsady służą do
szlifowania
na
mokro
w
bębnach
A
P
…ceramiczny…
z
żywic
poliestrowych…
5
Określić prędkość, z jaką obraca
się bęben obrotowy
A
P
b
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6
Opisać
zasady
wypełniania
bębnów obrotowych
B
P
Uczeń wykonał zadanie jeżeli podał
prawidłowe
zasady
i
proporcje
wypełniania bębnów.
7
Określić, z jakiego materiału
wykonana
jest
płyta
do
polerowania
A
P
a
8
Określić, do czego używane są
palce filcowe
A
P
d
9
Określić,
jakich
wsadów
używamy do polerowania w
bębnach
A
P
…stalowego…szklanego…
10
Określić sposób polerowania
wyrobów łańcuszkowych
A
P
…drewniany walec…
11
Wyjaśnić, od czego zależy
faktura powierzchni przedmiotu
po szczotkowaniu
B
P
−
rodzaju szczotki,
−
prędkości obrotowej maszyny,
−
siły nacisku.
12
Określić, co jest materiałem
ściernym
w
procesie
polerowania
A
P
c
13
Określić, z czego wykonane są
skrobaki
A
P
b
14
Wymienić
wady
mogące
powstać
przy
polerowaniu
i sposoby zapobiegania ich
powstawaniu
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił wady mogące powstać
w procesie polerowania i sposoby
zapobiegania ich powstawaniu.
15
Opisać proces szlifowania przy
użyciu
polerki
stołowej,
wymienić narzędzia niezbędne
do tego procesu
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
prawidłową
kolejność
czynności, wymienił tarcze gumowe.
16
Opisać
proces
polerowania
szlifierką z wałkiem giętkim
i wymienić narzędzia niezbędne
do tego procesu
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
niezbędne
narzędzia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
17
Opisać proces szlifowania przy
użyciu
bębna
obrotowego,
wymienić rodzaje wsadów
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli podał
prawidłową
kolejność
czynności
i wymienił rodzaje wsadów.
18
Narysować i opisać schemat
urządzenia do piaskowania
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
czytelnie i prawidłowo narysował
schemat oraz go opisał.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
19
Opisać
proces
skrobania
i wymienić niezbędne narzędzia
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
20
Wymienić
wady
mogące
wystąpić
w
procesach
szlifowania,
opisać
sposoby
zapobiegania ich powstawaniu
C
PP
Uczeń wymienił zadanie,
jeżeli
wymienił wady i opisał sposoby
zapobiegania ich powstawaniu
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących mechanicznych metod obróbki wykańczającej.
5. Zadania: 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; zadania 4, 9, 10 są to zadania z luką, w zadaniach 2, 6, 11, 14, 15, 16, 17,
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14),
II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15–20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Szlifowanie jest rodzajem obróbki:
a) wstępnej,
b) wykańczającej,
c) barwiącej,
d) chemicznej.
2. Określ, jakich narzędzi i materiałów używamy do szlifowania ręcznego.
3. W procesie szlifowania szlifierką z wałkiem giętkim narzędzie szlifujące mocujemy w:
a) uchwycie prostnicy,
b) wałku giętkim,
c) imadle,
d) uchwycie drewnianym ręcznym.
4. Wsady ……………. i ……………. służą do szlifowania na mokro w bębnach.
5. Bęben obrotowy pracuje z prędkością:
a) 5–10 obrotów na minutę,
b) 30–60 obrotów na minutę,
c) 100–200 obrotów na minutę,
d) 1000–2000 obrotów na minutę.
6. Określ, jakie są zasady i proporcje przy wypełnianiu bębnów obrotowych.
7. Płyta do polerowania ręcznego wykonana jest z:
a) plastiku,
b) drewna,
c) stali,
d) brązu.
8. Palców filcowych używamy do obróbki:
a) kamieni jubilerskich,
b) elementów lutowanych,
c) broszek ażurowych,
d) wewnętrznej części obrączek.
9. Do polerowania w bębnach używamy ……………. …………….. i …………….
o różnych kształtach i wielkości.
10. Polerując wyroby łańcuszkowe, nawijamy je na ……… ………….., co zapobiega
wyrwaniu ich z ręki przez szczotkę.
11. Określ, od czego zależy faktura powierzchni przedmiotu po szczotkowaniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
12. Materiałem ściernym w procesie piaskowania jest:
a) dysza,
b) szczotka druciana,
c) piasek,
d) szczotka włosiana.
13. Skrobaki wykonane są z:
a) twardych minerałów,
b) stali narzędziowej,
c) włókien węglowych,
d) miedzi lub mosiądzu.
14. Określ, jakie wady mogą powstać w procesie polerowania i w jaki sposób można im
zapobiegać.
15. Opisz proces i wymień narzędzia niezbędne do szlifowania przy użyciu polerki stołowej.
16. Określ, jakich narzędzi używamy i jak wykonujemy proces polerowania szlifierką
z wałkiem giętkim.
17. Opisz kolejność czynności i rodzaje wsadu przy szlifowaniu w bębnach obrotowych.
18. Narysuj i opisz schemat urządzenia do piaskowania.
19. Opisz, na czym polega proces skrobania i jakie narzędzia są niezbędne do jego
wykonania.
20. Określ, jakie wady mogą wystąpić w procesach szlifowania i w jaki sposób możemy
zapobiec ich wystąpieniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Mechaniczne metody obróbki wykańczającej”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
5
a
b
c
d
6
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
11
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
15
16
17
18
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
19
20
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Mechaniczne metody
obróbki wykańczającej”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
a
te
go
ri
a
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1
Określić,
jaki
proces
jest
rodzajem
obróbki
wykańczającej
A
P
c
2
Wymienić
składniki
past
polerskich
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
prawidłowo wymienił składy past
polerskich.
3
Określić
sposób
unieruchomienia
przedmiotu
szlifowanego
w
procesie
szlifowania szlifierką stołową
A
P
c
4
Określić, jaki wsad służy do
polerowania
na
sucho
w bębnach
A
P
……drewniany…
5
Określić, jaki kształt ma wnętrze
bębna obrotowego
A
P
c
6
Określić, od czego zależy czas
obróbki w bębnach
B
P
Uczeń prawidłowo wykonał zadanie,
jeżeli wyjaśnił, że w zależności od
żądanej intensywności polerowania
i szlifowania.
7
Określić,
jakim
rodzajem
obróbki jest polerowanie
A
P
b
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8
Określić, czego używamy do
nabłyszczania wyrobów
A
P
b
9
Określić co jest wsadem do
polerki magnetycznej
A
P
…igiełki …
10
Określić, sposób polerowania
obrączek z zewnątrz
A
P
…drewniany trzpień…
11
Określić, z jakich materiałów
wykonane
są
szczotki
do
szczotkowania i jakie efekty
daje ich zastosowanie
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił materiały z jakich mogą
być
wykonane
szczotki
do
szczotkowania i efekty, które można
dzięki nim uzyskać.
12
Określić, jaki parametr zależy
od
ziarnistości
piasku
w
procesie piaskowania
A
P
b
13
Określić, jaki przekrój ma
skrobak głębokościowy
A
P
a
14
Wymienić
wady
mogące
powstać
przy
szlifowaniu
i sposoby zapobiegania ich
powstawaniu
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił wady mogące powstać
w procesie szlifowania i sposoby
zapobiegania ich powstawaniu.
15
Opisać proces szlifowania przy
użyciu szlifierki z wałkiem
giętkim, wymienić narzędzia
niezbędne do tego procesu
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
prawidłową
kolejność
czynności, wymienił tarcze gumowe.
16
Opisać
proces
polerowania
polerką stołową i wymienić
narzędzia niezbędne do tego
procesu
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
niezbędne
narzędzia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
17
Opisać proces polerowania przy
użyciu
bębna
obrotowego,
wymienić rodzaje wsadów
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli podał
prawidłową
kolejność
czynności
i wymienił rodzaje wsadów.
18
Opisać kolejne czynności przy
procesie piaskowania
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
prawidłową
kolejność
czynności.
19
Narysować schemat wykonania
oprawy
do
kamienia
przy
pomocy skrobania
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
czytelnie i prawidłowo narysował
schemat.
20
Wymienić
wady
mogące
wystąpić
w
procesach
polerowania, opisać sposoby
zapobiegania ich powstawaniu
C
PP
Uczeń wymienił zadanie, jeżeli
wymienił wady i opisał sposoby
zapobiegania ich powstawaniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących mechanicznych metod obróbki wykańczającej.
5. Zadania: 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; zadania 4, 9, 10 są to zadania z luką, w zadaniach 2, 6, 11, 14, 15, 16, 17,
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14),
II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15–20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do obróbki wykańczającej zaliczamy:
a) kucie,
b) ciągnienie,
c) szlifowanie,
d) walcowanie.
2. Wymień składniki past polerskich.
3. W procesie szlifowania szlifierką stołową przedmiot szlifowany:
a) mocujemy w uchwycie prostnicy,
b) umieszczamy na trzpieniu szlifierki,
c) trzymamy w ręku,
d) mocujemy w imadle.
4. Wsad ………….. służy do szlifowania na sucho w bębnach.
5. Wnętrze bębna obrotowego ma kształt:
a) okrągły,
b) owalny,
c) wielokąta,
d) soczewki.
6. Określ, od czego zależy czas obróbki w bębnach.
7. Polerowanie jest rodzajem obróbki:
a) wstępnej,
b) wykańczającej,
c) elektrochemicznej,
d) barwiącej.
8. Do nabłyszczania wyrobów używamy:
a) szczotek włosianych,
b) szczotek bawełnianych,
c) palców filcowych,
d) klinów filcowych.
9. Wsadem do polerki magnetycznej są ………………. wykonane ze stali.
10. Polerując obrączki z zewnątrz, nakładamy je na …….. …… o kształcie stożkowym.
11. Określ, z jakich materiałów wykonane są szczotki do szczotkowania i jakie efekty można
nimi uzyskać.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
12. W procesie piaskowania od ziarnistości używanego piasku zależy:
a) czas procesu,
b) uzyskana faktura,
c) temperatura pracy,
d) sposób umocowania wyrobu.
13. Skrobak głębokościowy ma przekrój:
a) okrągły,
b) trójkątny,
c) kwadratowy,
d) owalny.
14. Określ, jakie wady mogą powstać w procesie szlifowania i w jaki sposób można im
zapobiegać.
15. Opisz proces i wymień narzędzia niezbędne do szlifowania przy użyciu polerki z wałkiem
giętkim.
16. Określ, jakich narzędzi używamy i jak wykonujemy proces polerowania przy użyciu
polerki stołowej.
17. Opisz kolejność czynności i rodzaje wsadu przy polerowaniu w bębnach obrotowych.
18. Opisz kolejne czynności przy procesie piaskowania.
19. Narysuj schemat wykonywania oprawy do kamienia przy użyciu techniki skrobania.
20. Określ, jakie wady mogą wystąpić w procesach polerowania i w jaki sposób możemy
zapobiec ich wystąpieniu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Mechaniczne metody obróbki wykańczającej”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
5
a
b
c
d
6
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
11
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
15
16
17
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
18
19
20
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989
2. Knobloch M.: Polska biżuteria, Ossolineum 1980
3. Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977
4. Kosikowski A., Piotrowski P.: Podstawy ślusarstwa. Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego
i spożywczego, Warszawa 1965
5. Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1976
6. Praca zbiorowa pod redakcją Dubinina M.P.: Technologia metali. PWN, 1956
7. Zastawniak F.: Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957
8. Zdankiewicz A.: Technologia powłok galwanicznych. PWZS, Bielsk, 1973
Internet
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006:
−