,,Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Piotr Korsak
Montaż wyrobów złotniczych
731[06].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Recenzenci:
Jerzy Laskowski
Franciszek Olczyk
Opracowanie redakcyjne:
Mirosław Muraszkowski
Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ”Montaż wyrobów
złotniczych” 731[06].Z1.02 zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
złotnik-jubiler.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Montaż wyrobów poprzez lutowanie twarde. Podstawy lutowania
11
5.1.1 Ćwiczenia
11
5. 2.
Zgrzewanie i gwintowanie
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5. 3. Technika nitowania. Wady występujące przy montażu wyrobów
17
5.1.1 Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
20
7. Literatura
34
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metod projektowania,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy
uczniów,
do
pracy
zespołowej.
W
celu
przeprowadzenia
sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.
W rozdziale tym zamieszczono również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i osiągnięć w nauce,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1
„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”.
Moduł 731[06].Z1
Montaż i obróbka wykańczająca
wyrobów złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp przy montażu
i obróbce wykańczającej wyrobów
złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.02
Montaż wyrobów złotniczych.
731[06].Z1.06
Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich.
731[06].Z1.04
Mechaniczne metody obróbki
wykańczającej.
731[06].Z1.05
Chemiczne i elektrochemiczne
metody obróbki wykańczającej.
731[06].Z1.03
Oprawianie kamieni jubilerskich.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych,
−
przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
projektować wyroby złotniczo-jubilerskie,
−
rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
wykonać prace przy montażu wyrobów złotniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami
bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
zorganizować
stanowisko
do
prac
montażowych
zgodnie
z
wymaganiami
technologicznymi, zasadami ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
zaprojektować wyroby złotniczo- jubilerskie,
−
rozróżnić technologie montażu wyrobów złotniczo-jubilerskich,
−
wyjaśnić zjawiska fizyczne zachodzące podczas montażu wyrobów,
−
rozróżnić właściwości i zastosowanie materiałów używanych do montażu,
−
rozróżnić narzędzia i urządzenia stosowane do montażu wyrobów,
−
określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń stosowanych do montażu wyrobów,
−
odczytać dokumentację technologiczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań,
−
ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń,
−
przeprowadzić bieżące konserwacje narzędzi i urządzeń,
−
sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe,
−
zebrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych,
−
wykonać operacje montażu z zastosowaniem lutowania, zgrzewania, gwintowania,
nitowania,
−
ocenić jakość wykonanych prac oraz ujawnić przyczyny powstawania wad,
−
wykorzystać PN i BN.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.” 731[06].Z1
Jednostka modułowa: „Montaż wyrobów złotniczych” 731[06].Z1.02
Temat: Zaplanuj i wykonaj montaż pierścionka na podstawie rysunku złożeniowego.
Cel
ogólny:
Kształtowanie
umiejętności
planowania
i
wykonywania
montażu
z zastosowaniem lutowania i zgrzewania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zaplanować montaż wyrobu,
−
odczytać dokumentację technologiczną,
−
rozróżnić narzędzia i urządzenia służące do montażu ręcznego,
−
wykonać operację montażu z zastosowaniem lutowania i zgrzewania.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 180 minut.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko do lutowania,
−
rysunek złożeniowy,
−
elementy pierścionka,
−
stanowisko do zgrzewania,
−
palnik,
−
pęseta,
−
pilnik,
−
ciecz chłodząca.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń planuje kolejność wykonywania połączeń,
−
nauczyciel sprawdza poprawność planowania,
−
uczeń zgrzewa punktowo elementy ażurowe pierścionka,
−
lutuje elementy ażurowe,
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
−
opiłowuje zlutowany element,
−
ustawia na stanowisku do lutowania element ażurowy i obrączkę pierścionka,
−
nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczenia,
−
uczeń lutuje pierścionek,
−
sprawdza prawidłowość połączeń.
−
uczeń kończy pracę.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Na podstawie literatury przygotuj informacje dotyczące urządzeń, którymi posługiwałeś
się podczas montażu
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ...................................................................
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich.”
731[06].Z1
Jednostka modułowa: „Montaż wyrobów złotniczych” 731[06].Z1.02
Temat: Wykonanie połączenia ruchomego nitowanego zawiasu bransolety.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń nitowanych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić narzędzia i urządzenia służące do nitowania,
−
określić zasady użytkowania narzędzi i urządzeń służących do nitowania,
−
wykonać połączenie nitowane.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
indywidualna.
Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:
−
bransoleta,
−
druty różnej średnicy,
−
wiertarka i frez lub wiertło,
−
szczypce do cięcia,
−
kowadło,
−
młotek,
−
pilnik, papier ścierny.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń dobiera średnicę i długość drutu na nit,
−
nauczyciel sprawdza poprawność doboru,
−
uczeń trasuje lub nawierca gniazdo,
−
wkłada nit do otworu i zaklepuje go z obu stron,
−
sprawdza funkcjonowanie połączenia,
−
opiłowuje i zeszlifowuje powierzchnię nitu
−
uczeń kończy pracę.
6. Uczeń porządkuje stanowisko pracy.
7. Dokonuje prezentacji materiału
8. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Przygotuj informacje dotyczące innych niż w ćwiczeniu zastosowań połączeń
nitowanych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej
zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Montaż wyrobów poprzez lutowanie twarde. Podstawy
lutowania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj narzędzia i urządzenia potrzebne do montażu ręcznego z zastosowaniem
lutowania twardego pilnikiem gazowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien przygotować:
przy stole złotniczym:
1) przygotować płytkę węglową, bądź szamotową,
2) palnik jubilerski o określonej dyszy,
3) narzędzie chwytowe do trzymania przedmiotu,
4) lut,
5) lutówkę,
6) urządzenie do trawienia, mycia i suszenia,
7) zaprezentować przygotowane narzędzia,
8) dokonać poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
narzędzia jubilerskie,
−
urządzenia jubilerskie,
−
materiały jubilerskie.
Ćwiczenie 2
Sporządź zapotrzebowanie na materiały potrzebne do montażu 10 pierścionków
składających się z 3 elementów: obrączki i dwóch ażurowych opraw kamieni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Uczeń powinien:
1) wyliczyć liczbę elementów składowych wyrobu,
2) określić masę jednego wyrobu,
3) określić masę serii wyrobów,
4) określić próbę i masę lutu potrzebnego do wykonania serii,
5) określić ilość potrzebnej lutówki,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
kalkulator,
−
waga jubilerska,
−
menzurka.
Ćwiczenie 3
Zorganizuj stanowisko montażowe zgodnie z wymaganiami technologicznymi, zasadami
ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) umieścić na stole złotniczym stolik do lutowania,
2) przygotować uchwyt do mocowania przedmiotów,
3) przygotować miękki, cienki drut stalowy do skręcania elementów,
4) przygotować palnik z wymiennymi dyszami,
5) przygotować lutówkę,
6) przygotować luty,
7) przygotować naczynia i płyny do trawienia i mycia,
8) wszystkie urządzenia i narzędzia umieścić pod wyciągiem.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały do lutowania,
−
narzędzia,
−
stanowisko do lutowania.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 4
Przylutuj zapięcie do broszy na podstawie rysunku złożeniowego.
Rysunek 8 do ćwiczenia 2 na stronie 14 „Poradnika dla ucznia”
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) zaplanować kolejność lutów,
3) przygotować stanowisko, potrzebne materiały,
4) umocować pierwszy element na odpowiednim miejscu,
5) przylutować go,
6) schłodzić wyrób,
7) umocować drugi element na odpowiednim miejscu,
8) przylutować go,
9) wytrawić wyrób,
10) sprawdzić jakość połączeń lutowanych,
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał do lutowania,
−
narzędzia,
−
stanowisko do lutowania.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Zgrzewanie i gwintowanie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie rysunku złożeniowego przeanalizuj możliwość zastosowania znanych Ci
technik montażu. Pierścionek ażurowy składany z elementów piłowanych.
Rysunek 12 do ćwiczenia 1 na stronie 20 „Poradnika dla ucznia”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem złożeniowym,
2) sprawdzić w jaki sposób zaprojektowano połączenie podbicia pierścionka z szyną,
3) przeanalizować jaką technikę montażu należy zastosować przy łączeniu elementów,
4) uwzględnić możliwości pracowni złotniczej do zastosowania zaprojektowanych operacji
montażu,
5) zaprezentować efekt swojej pracy,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przyrządy do sporządzania notatek,
−
rysunek złożeniowy projektu pierścionka.
Ćwiczenie 2
Wykonaj gwint w wywierconym otworze.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zmierzyć średnicę otworu,
2) dobrać odpowiednie gwintowniki,
3) nasmarować gwintowniki olejem,
4) wprowadzić do otworu pierwszy gwintownik,
5) nagwintować,
6) wyprowadzić gwintownik,
7) wprowadzić do otworu drugi gwintownik,
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
8) nagwintować,
9) wyprowadzić gwintownik,
10) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał z wywierconym otworem,
−
suwmiarka,
−
komplet gwintowników,
−
olej narzędziowy.
Ćwiczenie 3
Wykonaj kulkę z dwóch półkul.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) natrasować element w skali 1:1 na blasze i ukształtować go zgodnie z projektem,
2) wyciąć element piłką włosową,
3) opiłować,
4) ukształtować półkule,
5) dopiłować pilnikiem tak, żeby po złożeniu tworzyły kulę,
6) grzać elementy i je zlutować,
7) opiłować,
8) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
piłka jubilerska,
−
blacha,
−
przybory do trasowania,
−
nożyce kształtowe,
−
zgrzewarka punktowa,
−
stanowisko do lutowania,
−
palnik,
−
pilnik.
Ćwiczenie 4
Dokonaj montażu pierścionka na podstawie rysunku z ćwiczenia 1 według
zaplanowanych technik montażu.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) przygotować stanowisko do montażu,
3) przeprowadzić zaplanowane procesy montażu,
4) zaprezentować efekt swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zgrzewarka punktowa,
−
stanowisko do lutowania,
−
luty,
−
palnik,
−
ciecz probiercza.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Technika nitowania. Wady występujące przy montażu
wyrobów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Wykonaj połączenie nitowane ruchome zawiasu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko i narzędzia do pracy,
2) dobrać odpowiednią średnicę i długość nitu,
3) nafrezować gniazda w otworze,
4) włożyć nit w otwór,
5) zaklepać nit,
6) opiłować powierzchnię,
7) zeszlifować powierzchnię,
8) sprawdzić funkcjonowanie połączenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
bransoleta,
−
frez,
−
różnej średnicy druty o przekroju okrągłym,
−
szczypce do cięcia,
−
pilnik,
−
kowadło,
−
młotek,
−
papier ścierny.
Ćwiczenie 2
Usuń wadę nieszczelnie zalutowanej spoiny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dokładnie obejrzeć miejsce lutowania,
3) zdecydować o sposobie usunięcia wady,
4) w zależności od wybranej metody przeprowadzić proces,
5) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wyrób z nieprawidłowo wykonaną spoiną lutowaną,
−
stanowisko do lutowania,
−
luty różnej twardości,
−
palnik,
−
pęseta.
Ćwiczenie 3
Ustal i zlikwiduj przyczynę luzu w zawiasie nitowanym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie obejrzeć zawias,
2) ustalić przyczynę luzu,
3) wybrać sposób jej zlikwidowania,
4) w zależności od wybranej metody przeprowadzić naprawę,
5) sprawdzić prawidłowość jej wykonania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kolczyk,
−
młotek,
−
kowadło,
−
zagławiacz,
−
punktak,
−
wiertarka z wałkiem giętkim,
−
wiertło,
−
druty o przekroju okrągłym,
−
suwmiarka.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 4
Zaprojektuj i wykonaj broszę z półfabrykatów. Zastosuj metody montażu przez lutowanie,
zgrzewanie i nitowanie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć dostępne półfabrykaty,
2) zaprojektować broszę,
3) zaplanować sposób jej montażu i kolejność czynności,
4) przygotować stanowisko pracy i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać kolejne czynności montażowe,
6) sprawdzić poprawność wykonanych połączeń,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
półfabrykaty,
−
notatnik i przybory do rysowania,
−
stanowisko i narzędzia do lutowania,
−
stanowisko do zgrzewania,
−
stanowisko do nitowania.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż wyrobów
złotniczych”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
at
ego
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Określić temperaturę lutowania
w lutowaniu twardym.
A
P
c
2.
Określić w zależności od czego
dobieramy lut.
A
P
d
3.
Określić
funkcję
lutówek
w procesie lutowania.
B
P
…topników…
4.
Określić, od czego zależy moc
zgrzewarki
do
zgrzewania
punktowego.
A
P
…grubości…oporności…
5.
Określić, z czego wykonana jest
elektroda
w
zgrzewarce
punktowej.
A
P
b
6.
Określić proporcje otworu do
wykonania
gwintu
do
gwintownika.
A
P
b
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
7.
Określić, jakie powinno być
oznaczenie
gwintownika
zgrubnego.
A
P
a
8.
Określić
element
łączący
w procesie nitowania.
A
P
…nitu…
9.
Określić budowę gwintownika.
A
P
…chwytowej…
10.
Określić zastosowanie wodnego
roztworu boraksu.
A
P
a
11.
Określić powód powstawania
przebarwienia spoiny.
B
P
b
12.
Określić sposób poprawienia
powstałych
w
procesie
zgrzewania.
B
P
b
13.
Wymienić
rodzaje
lutów
używanych do montażu. Podać
temperatury ich topnienia.
B
P
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił luty miękkie, średnie
i twarde oraz podał temperatury ich
topnienia.
14.
Wymienić
warunki,
jakie
powinien spełniać lut używany
do montażu.
B
P
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił 5 warunków
15.
Opisać
proces
zgrzewania
oporowego.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
podał
definicję
zgrzewania,
wymienił niezbędne narzędzia i
urządzenia
oraz podał prawidłową kolejność
czynności.
16.
Podać
sposób
gwintowania
otworów.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
17.
Opisać
proces
wykonania
połączenia
nitowanego
nieruchomego.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i podał prawidłową kolejność
czynności.
18.
Wymienić i opisać wady, jakie
mogą
wystąpić
wskutek
wadliwie
przeprowadzonego
procesu lutowania.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił i opisał 7 wad.
19.
Opisać, w jaki sposób można
zlikwidować luz w nitowanym
zawiasie bransolety.
D
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i podał prawidłową kolejność
czynności.
20.
Wymienić metody usuwania
wad połączeń nitowanych.
C
PP
Uczeń wymienił zadanie, jeżeli
wymienił 4 wady opisał sposób ich
usuwania.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących montażu wyrobów złotniczych.
5. Zadania: 1, 2, 5, 6, 7, 10, 11, 12, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; zadania 3, 4, 8, 9, są to zadania z luką, w zadaniach 13, 14,
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W lutowaniu twardym temperatura lutowania wynosi powyżej:
a) 200°C,
b) 750°C,
c) 700°C,
d) 100°C.
2. Lut dobieramy w zależności od:
a) rodzaju lutówki,
b) przeznaczenia wyrobu,
c) masy lutowanych wyrobów,
d) temperatury topnienia.
3. Lutówki pełnią rolę ………. w procesie lutowania.
4. Moc zgrzewarki w zgrzewaniu punktowym zależy od ………….. zgrzewanych
elementów i …………….. metalu zgrzewanego.
5. Elektroda w zgrzewarce punktowej wykonana jest:
a) ze złota,
b) z miedzi,
c) ze srebra,
d) z platyny.
6. Otwór przygotowany do wykonania gwintu powinien być w stosunku do gwintownika:
a) większy,
b) mniejszy,
c) taki sam,
d) nie ma znaczenia.
7. Gwintownik zgrubny ma na części mocującej:
a) jedno nacięcie lub cyfrę 1,
b) dwa nacięcia lub cyfrę 2,
c) jedno nacięcie lub cyfrę 2,
d) dwa nacięcia i cyfrę 1.
8. Proces połączenia dwóch elementów za pomocą ………………. nazywamy nitowaniem.
9. Gwintownik składa się z części …………………. i części roboczej.
10. Wodnego roztworu boraksu używamy jako:
a) lutówki,
b) lutu,
c) roztworu chłodzącego,
d) roztworu wytrawiającego.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
11. Przebarwienie spoiny w lutowaniu to efekt:
a) zbyt wysokiej temperatury,
b) źle dobranej barwy lutu,
c) zbyt małej ilości lutu,
d) zbyt dużej ilości lutu.
12. Wady powstałe w procesie zgrzewania możemy poprawić poprzez:
a) zmianę lutu,
b) ponowne zgrzanie,
c) stosowanie topników,
d) prawidłowy dobór nitów.
13. Określ, jakiego rodzaju lutów używamy w montażu wyrobów i podaj temperatury ich
topnienia.
14. Określ, jakie warunki powinien spełniać lut używany do montażu wyrobów.
15. Opisz proces zgrzewania oporowego.
16. Wyjaśnij, jaki sposób gwintujemy otwór.
17. Opisz proces nitowania nieruchomego.
18. Wymień wady mogące wystąpić przy połączeniach lutowanych i opisz czym się
charakteryzują.
19. Opisz, w jaki sposób można zlikwidować szczelinę w połączeniu lutowanym dwóch
elementów.
20. Opisz, jakie są metody usuwania wad połączeń nitowanych.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Montaż wyrobów złotniczych”
Zakreśl poprawną odpowiedź
,
wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
4
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
9
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
14
15
16
17
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
18
19
20
Razem:
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż wyrobów
złotniczych”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny
K
at
ego
ria
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
aga
ń
Poprawna odpowiedź
1.
Określić technikę wykonywania
połączeń rozłącznych.
A
P
b
2.
Określić
zakres
temperatur,
w
którym
działa
pasta
lutownicza.
A
P
c
3.
Określić
funkcję
topników
w procesie lutowania.
B
P
…zabezpieczają powierzchnię …
4.
Określić, od czego zależy siła
docisku
w
zgrzewaniu
punktowym.
A
P
…grubości…rodzaju…
5.
Określić,
źródło
ciepła
wydzielanego
w
procesie
zgrzewania.
A
P
a
6.
Określić, prawidłowe proporcje
średnicy pręta który będziemy
gwintować narzynką
A
P
b
7.
Określić, ile razy w procesie
gwintowania narzynka nakręcana
jest na pręt.
A
P
b
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8.
Określić,
jakie
połączenie
wykonujemy montując zawias
ruchomy.
A
P
a
9. Określić budowę gwintownika.
A
P
…roboczej …
10.
Określić
postać
lutów
używanych do montażu
A
P
pasty
lutownicze,
druty,
paski
blachy
11.
Określić powód powstawania
chropowatej powierzchni gwintu.
B
P
c
12.
Określić proces, w którym może
powstać wklęśnięcie spoiny
B
P
d
13.
Wymienić warunki, jakie należy
spełnić, aby uzyskać połączenie
lutowane.
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił 3 warunki.
14.
Wymienić
warunki,
jakie
powinien spełniać lut używany
do montażu.
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił 5 warunków
15.
Opisać proces montażu elementu
techniką zgrzewania.
C
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli podał
definicję
zgrzewania,
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową kolejność czynności.
16.
Podać
sposób
gwintowania
prętów.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
17.
Opisać
proces
wykonania
połączenia
nitowanego
ruchomego.
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie,
jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
18.
Wymienić wady, jakie mogą
wystąpić
w
połączeniach
gwintowanych i określić, na
czym polegają.
C
PP
Uczeń wymienił zadanie, jeżeli
wymienił 7 wad.
19.
Opisać, w jaki sposób można
zlikwidować luz w połączeniu
lutowanym dwóch elementów.
D
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli
wymienił
niezbędne
urządzenia
i
podał
prawidłową
kolejność
czynności.
20.
Wymienić metody usuwania wad
połączeń lutowanych.
C
PP
Uczeń wymienił zadanie, jeżeli
wymienił 4 wady.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących montażu wyrobów złotniczych.
5. Zadania: 1, 2, 5, 6, 7, 10, 11, 12, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; zadania 3, 4, 8, 9, są to zadania z luką, w zadaniach 13, 14,
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (pytania 1 – 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Połączenia rozłączne to połączenia przez:
a) lutowanie,
b) gwintowanie,
c) zgrzewanie,
d) nitowanie.
2. Pasta lutownicza działa w zakresie temperatur:
a) 100°C – 300°C,
b) 300°C – 400°C,
c) 900°C – 1000°C,
d) 550°C – 880°C.
3. Topniki używane w procesie lutowania:
4. Siła docisku w zgrzewaniu punktowym zależy od …………….. zgrzewanych elementów i
……… metalu.
5. Zgrzewanie to proces, w którym ciepło wydziela się pod wpływem:
a) przepływu prądu,
b) ogrzewania palnikiem,
c) ogrzewania w piecu,
d) tarcia.
6. Średnica pręta, który będziemy gwintować powinna być w stosunku do narzynki:
a) mniejsza,
b) większa,
c) taka sama,
d) nie ma znaczenia.
7. Narzynka w procesie gwintowania nakręcana jest na pręt:
a) trzy razy,
b) jeden raz,
c) od 2 do 5 razy,
d) wielokrotnie.
8. Montując zawias ruchomy, wykonujemy połączenie:
a) nitowania ruchomego,
b) nitowania nieruchomego,
c) zgrzewania,
d) lutowania.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. Gwintownik składa się z części ………..i chwytowej.
10. W jakiej postaci używamy lutów do montażu wyrobów?
11. Chropowata powierzchnia gwintu otworu może być spowodowana:
a) przegrzaniem,
b) złym wytrawieniem,
c) brakiem smarowania,
d) złym doborem narzynki.
12. Wklęśnięcie spoiny to wada powstała w procesie:
a) gwintowania,
b) zgrzewania,
c) nitowania,
d) lutowania.
13. Opisz, jakie warunki należy spełnić aby otrzymać połączenie lutowane.
14. Opisz, jakie warunki powinien spełnić lut używany do montażu.
15. Opisz proces montażu wyrobów techniką lutowania.
16. Wyjaśnij, jaki sposób gwintujemy pręty.
17. Opisz proces wykonania połączenia nitowanego ruchomego.
18. Opisz, jakie wady występują w połączeniach gwintowanych i na czym polegają.
19. Opisz, w jaki sposób można zlikwidować szczelinę w połączeniu lutowanym dwóch
elementów.
20. Opisz, jakie są zasady usuwania wad połączeń lutowanych.
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
„Montaż wyrobów złotniczych”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
4
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
10
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
14
15
16
17
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
18
19
20
Razem:
Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Dylak T.W.: Złotnik zawód jakich mało. Wydana nakładem autora
2. Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN , Warszawa 1989
3. Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977
4. Knobloch M.: Metaloplastyka. WNT, Warszawa 1976
5. Knobloch M.: Polska biżuteria. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1980
6. Koskowski A. i Piotrowski P.: Podstawy Ślusarstwa, Wydawnictwo Przemysłu lekkiego,
Warszawa 1965
7. Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990
8. Poradnik egzaminacyjny dla kandydatów na czeladników i mistrzów w rzemiośle
złotnictwo. HWiU „LIBRA” Warszawa 1981
9. Poradnik egzaminacyjny w rzemiośle złotnictwo. Centralny Związek Rzemiosła,
Warszawa 1981
10. Samek J.: Polskie złotnictwo. ZN imienia Ossolińskich, Wrocław 1988
11. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne.WaiF, Warszawa 1984
12. Zastawniak F.: Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957
Internet
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006:
−