background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Renata Wilczyńska-Fabiszewska 

 
 
 
Organizowanie wychowu matek pszczelich  
321[04].Z3.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog 

dr inŜ. Krzysztof Olszewski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z3.03, 

„Organizowanie  wychowu  matek  pszczelich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu technik pszczelarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.  Wychów matek pszczelich 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Postępowanie z młodymi matkami po wygryzieniu 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Poddawanie matek pszczelich 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.  tekstu  przewodniego, 
ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z3.02  

Rozpoznawanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej

 

321[04].Z3.03  

Organizowanie wychowu matek 

pszczelich

 

321[04].Z3.04 

Prowadzenie prac związanych  

z hodowlą pszczół

 

321[04].Z3.05 

Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół 

 

321[04].Z3 

Chów i hodowla pszczół 

321[04].Z3.01 

Prowadzenie chowu pszczół

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać  z  róŜnych  źródeł  informacji  na  temat  pszczelarstwa,  a  w  szczególności 
wychowu matek pszczelich, 

− 

posługiwać się podstawowym sprzętem pasiecznym, 

− 

przestrzegać zasad BHP obsługi pszczół, 

− 

opisywać biologię rodziny pszczelej, 

− 

określać znaczenie poszczególnych postaci pszczół w rodzinie pszczelej 

− 

objaśniać  rolę matki i substancji matecznej w rodzinie pszczelej, 

− 

charakteryzować etapy rozwoju osobniczego poszczególnych postaci pszczół, 

− 

rozpoznawać róŜne stany w rodzinie pszczelej, 

− 

określać warunki powstawania nastroju rojowego, 

− 

kierować rozwojem wiosennym rodziny pszczelej 

− 

rozpoznawać nastrój rojowy w rodzinie pszczelej, 

− 

interpretować czynniki wpływające na rozwój rodziny pszczelej, 

− 

określać dojrzałość i znaczenie trutni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić cele i znaczenie wychowu matek pszczelich, 

− 

określić warunki i metody wychowu matek pszczelich i trutni, 

− 

określić sposoby pozyskiwania matek pszczelich metodami uproszczonymi, 

− 

ocenić efektywność róŜnych metod wychowu matek pszczelich, 

− 

określić etapy wychowu matek pszczelich w rodzinie bezmatecznej, 

− 

określić wymagania stawiane rodzinom wychowującym matki pszczele i trutnie, 

− 

scharakteryzować wychów matek z przekładaniem larw pszczelich, 

− 

określić czynniki wpływające na przyjęcie larw przez rodzinę wychowującą, 

− 

dokonać izolowania i brakowania mateczników, 

− 

scharakteryzować sposoby znakowania matek pszczelich,  

− 

scharakteryzować zasady konstrukcyjne ulików weselnych,  

− 

utworzyć i kontrolować rodzinki weselne, 

− 

zastosować sposoby pielęgnowania rodzinek weselnych na trutowisku, 

− 

określić cel inseminacji matek pszczelich, 

− 

zorganizować i przeprowadzić unasiennianie matek pszczelich,  

− 

zorganizować przesyłanie matek pszczelich, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na przyjęcie matek przez pszczoły, 

− 

określić metody poddawania matek pszczelich.  

− 

wyjaśnić zasady łączenia rodzinek pszczelich, 

− 

zaplanować wielkotowarowy wychów matek pszczelich, 

− 

sporządzić dokumentację związaną z wychowem matek pszczelich,  

− 

dokonać analizy kosztów wychowu matek pszczelich, 

− 

scharakteryzować organizację hodowli pszczół w Polsce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

Osoba prowadząca 

.................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie wychowu matek pszczelich 321[04].Z3.03 

Temat:  Sztuczne unasienianie matek pszczelich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności unasieniania matek pszczelich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

objaśnić znaczenie inseminacji matek pszczelich, 

− 

opisać przebieg zabiegu inseminacji matek,  

− 

przygotować matki i trutnie do zabiegu inseminacji, 

− 

przygotować aparaturę do inseminacji matek pszczelich 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

zajęcia  odbywają  się  w  formie  warsztatu,  uczniowie  pracują  w  grupach  montując 
elementy aparatury do inseminacji matek pszczelich. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

tablica poglądowa zabiegu sztucznej inseminacji matek pszczelich, 

− 

aparaty do sztucznej inseminacji matek pszczelich z tulejkami do przytrzymywania matki, 
igły inseminacyjne, haczyki brzuszny i grzbietowy, płuczka z kompletem rurek, reduktor, 
butla z CO2, 

− 

mikroskop stereoskopowy, 

− 

film poglądowy z przebiegiem sztucznej inseminacji matek pszczelich. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  specyfiki  naturalnego  unasieniania  matek 

pszczelich. 

2.  Uczniowie  w  drodze  dedukcji  wnioskują,  Ŝe  sposobem  kontrolowanego  doboru 

unasieniania się matek określonymi trutniami jest inseminacja matek pszczelich 

3.  Nauczyciel omawia budowę aparatu do inseminacji matek oraz demonstruje podłączenie 

całej aparatury. 

4.  Uczniowie pracując w grupach na swoich stanowiskach składają elementy aparatury.  
 
Zakończenie zajęć 
Grupy  prezentują  i  omawiają  sposób  postępowania  przy  przygotowywaniu  aparatury  do 
zabiegu inseminacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczeń  potrafi  samodzielnie  przygotować  stanowisko  do  sztucznej  inseminacji  matek 
pszczelich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa:  

Organizowanie wychowu matek pszczelich 321[04].Z3.03 

Temat:  Znakowanie matek pszczelich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności znakowania matek pszczelich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć 

− 

określić cel znakowania matek pszczelich, 

− 

wymienić kolory znaczków matek pszczelich w poszczególnych latach, 

− 

zaznakować matki pszczele, 

− 

postępować z matką pszczelą w trakcie znakowania, 

− 

wykorzystać róŜne sposoby przytrzymywania matek pszczelich. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja kierowana, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

zajęcia  odbywają  się  w  formie  warsztatu,  uczniowie  pracują  w grupach znakując trutnie 
przygotowane  wcześniej.  Wymieniają  się  doświadczeniami  między  sobą,  stawiają 
pytania. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

trutnie w klatkach zamiast matek, 

− 

farba szybkoschnąca do znakowania matek, opalitki, klej do opalitek, zapałki, flamaster, 

− 

tulejka do przytrzymania matki. 

− 

szklanka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  wyjaśnia  cel  zajęć,  prowadzi  pogadankę  na  temat  znaczenia  znakowania 

i identyfikacji matek pszczelich. 

2.  Pokazuje i objaśnia zastosowanie róŜnych materiałów do znakowania matek. 
3.  Prezentuje  technikę  przytrzymywania  matek  pszczelich  podczas  znakowania,  pokazuje 

sposób znakowania matki. 

4.  Uczniowie  w  grupach  pracują  na  swoich  stanowiskach  znakując  samodzielnie 

przygotowane trutnie. 

5.  Nauczyciel  zwraca  uwagę  na  konieczność  przetrzymywania  matek  po  znakowaniu  pod 

przykryciem do momentu wyschnięcia farby lub kleju. 

6.  Uczniowie  pracując  w  grupach  określają  wady  i  zalety  poszczególnych  metod 

znakowania matek pszczelich. 

7.  Uczniowie pracując w grupach dobierają technikę znakowania matek pszczelich 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Zakończenie zajęć 
Grupy  określają  wady  i  zalety  poszczególnych  metod  sposobów  znakowania  matek 
pszczelich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczniowie  prezentują  oznakowane  przez  siebie  trutnie  oceniają  swój  sposób  i  technikę 
znakowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

 
5.1.  Wychów matek pszczelich

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj rodzinę pszczelą do wychowu matek w obecności matki w ulu leŜaku. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiednią rodzinę w ulu leŜaku, 
2)  odszukać matkę w rodzinie zasiedlającej leŜak, 
3)  podzielić  ul  na  dwie  nierówne  części,  wstawiając  szczelny  zawór  przy  dodatkowym 

wylocie, 

4)  umieścić  matkę  oraz  plastry  z  czerwiem  krytym  i  zapasami  w  części  ula  z  dodatkowym 

otworem wylotowym, 

5)  pozostawić w drugiej części ula wolną przestrzeń przeznaczonej do wychowu matek, na 

ramkę hodowlaną, układając 4 beleczki międzyramkowe, 

6)  wstawić  bliŜej  ścian  kolejno  najpierw  plastry  z  czerwiem  otwartym,  a  następnie 

z zapasami pierzgi oraz miodu, 

7)  przypiąć pasek kraty odgrodowej na wylot. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka, 

− 

ubranie ochronne pszczelarza, 

− 

beleczki odstępnikowe do wybranego typu ula, 

− 

rodzina pszczela przygotowana do wychowu matek pszczelich w ulu leŜaku, 

− 

pasek kraty odgrodowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Izolacja mateczników. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Zademonstrować  sposób  odrywania  mateczników 
i trzymania ramki hodowlanej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjąć ramkę hodowlaną z zasklepionymi matecznikami z rodziny wychowującej, 
2)  omieść z pszczół ramkę z matecznikami, okryć ściereczką, jeŜeli jest chłodno i przenieść 

do pracowni, 

3)  odrywać z listewki mateczniki i umieścić je w klateczkach Zandera a następnie w ramce 

klateczkowej zachowując pionową

 

pozycję ramki delikatnie, 

4)  ściąć ostrym skalpelem mateczniki obudowane dziką zabudową, 
5)  wstawić do cieplarki ramki klateczkowe z matecznikami, 
6)  uzyskać  właściwą  wilgotność  w  inkubatorze  poprzez  umieszczenie  w  nim  płaskiego 

naczynia wypełnionego wodą, jeŜeli jest taka potrzeba. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

dyskusja kierowana, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka, 

– 

ubranie ochronne pszczelarza, 

– 

klateczki do izolacji mateczników Zandera, 

– 

rodzina pszczela wychowującą z zasklepionymi matecznikami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Postępowanie z młodymi matkami po wygryzieniu 

 
5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotowanie i nasiedlanie ulików weselnych. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  oczyścić i skompletować uliki weselne, 
2)  zagnieść odpowiednią ilość ciasta miodowo-cukrowego, 
3)  napełnić komory pokarmowe ulików porcją ok. 0,5 kg ciasta miodowo-cukrowego, 
4)  wprawić paski węzy w snozy ulika weselnego, 
5)  przymocować  za  pomocą  pinezki  odpowiedni  kawałek  folii,  która  będzie  na  powałce 

ulika, 

6)  ustawić  uliki  weselne  w  zacienionym  miejscu  na  zewnątrz  pomieszczenia,  naleŜy 

odsłonić wnętrze ulika zdejmując daszek, 

7)  przynieść  na  miejsce  transportówkę  z  przygotowanymi  wcześniej  do  nasiedlenia 

pszczołami,  które  były  przetrzymane  w  ciemnym  i  chłodnym miejscu co najmniej jedną 
dobę, 

8)  spryskać wodą pszczoły w trasportówce, 
9)  nasypywać  naczyniem  o  pojemności  200  ml  do  kaŜdego  ulika  pszczoły,  do  których 

natychmiast wrzucamy zamoczoną matkę pszczelą, 

10)  zamoczyć krótko w ciepłej wodzie matki z klateczek przed wrzuceniem do ulika, 
11)  zamykać od razu daszki ulików weselnych po nasiedleniu, 
12)  przenieść nasiedlone uliki weselne na ok. jedną dobę do ciemnego i chłodnego pomieszczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja kierowana, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka, 

– 

ubranie ochronne pszczelarza, 

– 

styropianowe snozowe uliki weselne, 

– 

matki pszczele w klateczkach, 

– 

gotowe do nasiedlenia pszczoły w transpotrówce, 

– 

cukier puder i miód lub gotowe ciasto miodowo cukrowe, 

– 

łyŜka wazowa o pojemności 200 ml, 

– 

odpowiednie pomieszczenie chłodne i ciemne, 

– 

prostokąty grubej folii wielkością odpowiadające powierzchni powałki ulika, 

– 

węza pszczela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 2 

Znakowanie matek pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)  wyjąc matkę z klateczki i unieruchomić ją, trzymając miedzy palcem a kciukiem, 
2)  zanurzyć końcówkę zapałki lub główkę od szpilki w farbie nitro na głębokość 1–2 mm, 
3)  nanieść  kropelkę  na  środek  części  tułowia  matki  pszczelej,  tak  by  powstała  kropelka 

ś

rednicy 2–3 mm, 

4)  umieścić matkę, do czasu wyschnięcia farby, pod odwróconą do góry dnem szalką. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

matki pszczele w klateczkach lub trutnie w zastępstwie, 

– 

farba szybkoschnąca, 

– 

osadzona w rękojmi szpilka główką na zewnątrz, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Poddawanie matek pszczelich 

 
5.3.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Poddawanie matki pszczelej do rodziny pszczelej pod izolator

.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjąć plaster z nieduŜą ilością czerwiu na wyjściu (1 do 3 dm

2

 na ramce wielkopolskiej) 

oraz zapasami nieposzytego miodu z osieroconej rodziny, 

2)  przenieść do pracowni plaster po omieceniu z pszczół,  
3)  umieścić plaster w izolatorze zamkowym z siatki, 
4)  wpuścić unasienioną matkę pod izolator i zamknąć go, 
5)  wstawić do rodziny, między plastry z niezasklepionym czerwiem, 
6)  sprawdzić po dwóch trzech dniach czy pszczoły pod izolatorem opiekują się matką i czy 

matka zaczęła czerwić, 

7)  usunąć ewentualnie izolator. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka, 

– 

ubranie ochronne pszczelarza, 

– 

izolator zamkowy do określonego typu ula, 

– 

rodzinę pszczelą przygotowaną do wymiany matki. 

 
Ćwiczenie 2 

Poddawanie matki pszczelej do osieroconej rodziny na ciasto i węzę. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenia powinieneś: 

1)  umieść matkę w klateczce Zandera, 
2)  zaślepić otwór ciastem midowo-cukrowym, 
3)  okleić kawałkiem węzy, w której dłutem wykonać kilka nacięć, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

4)  wyjąć plaster z niezasklepionym czerwiem z osieroconej rodziny, 
5)  wyciąć w nim okienko i wstawić w nie klateczkę z matką, 
6)  pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy powierzchnią klatki oklejoną węzą, a plastrem, by 

pszczoły mogły uwolnić matkę. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka, 

– 

ubranie ochronne pszczelarza, 

– 

klateczka do Zandera, 

– 

kawałek węzy, 

– 

rodzinę pszczelą osierocona na 2–6 godzin przed zabiegiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizowanie  wychowu 

matek pszczelich” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 3, 4, 8, 11, 13, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a, 

12. b, 13. b, 14. d, 15. d, 16. d, 17. b, 18. d, 19. d, 20. c 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zasady oceny jakości matek 
pszczelich 

PP 

Określić optymalne warunki wychowu 
matek pszczelich  

Ocenić czynniki wpływające na jakość 
matek pszczelich  

PP 

Określić wagę czynników 
wpływających na jakość matek 
pszczelich 

PP 

Dobrać sposób oznakowania matki 
pszczelej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Dobrać sprzęt pasieczny do 
wykonywanej czynności 

Określić najbardziej odpowiednią porę 
wychowu matek 

Ocenić czynniki wpływające 
niekorzystnie na warunki wychowu 
matek pszczelich 

PP 

Określić termin izolacji mateczników 

10  Nazwać sprzęt widoczny na rysunku  

11 

Wybrać sposoby naturalne 
pozyskiwania matek pszczelich 

PP 

12 

Określić przeznaczenie ulików 
weselnych 

13 

Dobrać czynności podczas wychowu 
matek pszczelich 

PP 

14 

Nazwać określony zabieg w rodzinie 
pszczelej 

15 

Określić miejsce unasieniania się 
matek pszczelich 

PP 

16  Ocenić wygląd larwy pszczelej 

17 

Określić sposób wykonania 
znakowania matki pszczelej 

18 

Określić wiek matki pszczelej do 
zabiegu sztucznej inseminacji 

19 

Określić sposób postępowania 
z matkami po zabiegu sztucznej 
inseminacji  

PP 

20 

Ocenić sposób poddawania matki 
pszczelej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań,  do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Jakość matki pszczelej po wygryzieniu ocenia się na podstawie 

a)  masy ciała. 
b)  barwy pancerza. 
c)  ilości rurek jajnikowych. 
d)  indeksu kubitalnego. 

 

2.  Optymalną temperaturą wychowu matek pszczelich jest 

a)  31–32°C. 
b)  33–35°C. 
c)  36–37°C. 
d)  38–39°C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

3.  Najlepsze jakościowo matki uzyskuje się z 

a)  larw trzydniowych 
b)  larw dwudniowych. 
c)  larw jednodniowych. 
d)  jaj. 
 

4.  Jakość młodych matek pszczelich najbardziej zaleŜy od 

a)  odpowiednio przygotowanej i stanu rodziny wychowującej. 
b)  ilości larw w rodzinie wychowującej. 
c)  trutni unasieniających matkę. 
d)  odpowiednich warunków klimatycznych. 

 

5.  W 2007 roku matki są znakowane znaczkiem o barwie 

a)  białej. 
b)  Ŝółtej. 
c)  czerwonej. 
d)  zielonej. 

 

6.  Startboksy słuŜą do 

a)  przyjmowania larw matecznych. 
b)  wychowu matek pszczelich. 
c)  zapewnia młodym matkom odpowiednich warunków wychowu. 
d)  odizolowania pszczół z rodzin pszczelich. 
 

7.  Najbardziej odpowiednią porą wychowu matek pszczelich jest 

a)  wczesna wiosna. 
b)  wczesne lato. 
c)  wczesna jesień. 
d)  późna jesień. 

 

8.  Przyczyną zmniejszonej ilości odciągniętych mateczników moŜe być 

a)  zbyt duŜa ilość karmicielek w rodzinie wychowującej, 
b)  załamanie się pogody i ochłodzenie. 
c)  umiarkowany poŜytek. 
d)  nadmiar wilgotności. 

 
9.  Najwcześniejszym terminem izolacji matecznków jest 

a)  9 dzień rozwoju matki. 
b)  11 dzień rozwoju matki. 
c)  14 dzień rozwoju matki. 
d)  16 dzień rozwoju matki 

 

10.  Na rysunku przedstawiono 

a)  urządzenie do nakładania ciasta miodowo-cukrowego. 
b)  chwytak do matek. 
c)  klateczkę do izolacji mateczników. 
d)  tulejkę do znakowania matek. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

11.  W naturalny sposób moŜna pozyskiwać matki pszczele 

a)  z mateczników rojowych. 
b)  poddając łukowato podcięty plaster. 
c)  izolując mateczniki. 
d)  z odkładów.  

 

12.  Ulik weselny słuŜy do 

a)  przetrzymywania matek z trutniami. 
b)  przetrzymywania matek do momentu rozpoczęcia czerwienia. 
c)  odchowywania czerwiu. 
d)  przyjęcia młodych matek przez pszczoły.  

 

13.  Podczas histolizy larw matecznych naleŜy 

a)  zaizolować mateczniki. 
b)  nie wykonywać Ŝadnych czynności. 
c)  skontrować rodzinę wychowującą. 
d)  ocieplić rodzinę wychowującą.  

 

14.  Osierocenie rodziny wychowującej to 

a)  zabranie trutni. 
b)  zabranie mateczników. 
c)  zabranie czerwiu otwartego. 
d)  zabranie matki.  

 

15.  Miejscem unsieniania się matek pszczelich jest: 

a)  pasieczysko. 
b)  trutowisko. 
c)  gniazdo rodziny pszczelej. 
d)  miejsce gromadzenia się trutni.  

 
16.  Widocznym objawem linienia u larwy jest 

a)  zwinięte ciało. 
b)  barwa Ŝółta oskórka. 
c)  wyprostowane ciało. 
d)  matowy naskórek 

 
17.  Podczas znakowania matki pszczelej moŜna ją przytrzymać za 

a)  odwłok, 
b)  tułów, 
c)  skrzydełka, 
d)  odnóŜa. 
 

18.  Sztucznie inseminowane matki są w wieku 

a)  3 dni, 
b)  4 dni, 
c)  5 dni, 
d)  7 dni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

19.  Matki po zabiegu sztucznej inseminacji powinny 

a)  pozostawione same w spokoju. 
b)  od razu poddane do rodziny pszczelej. 
c)  przechowywane w klateczce towarzystwie trutni. 
d)  przechowywane w klateczce w towarzystwie młodych robotnic. 
 

20.  Najmniej ryzykowną metodą poddawania matek pszczelich jest 

a)  przez wylotek. 
b)  bezpośrednio na plaster. 
c)  pod izolator. 
d)  sterroryzowanym pszczołom. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie wychowu matek pszczelich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizowanie  wychowu 

matek pszczelich” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 4, 7, 11, 13, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  a,  2.  a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. b, 

12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c. 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać stany rodziny pszczelej, 
w których pszczoły zakładają 
mateczniki 

Określić optymalne ułoŜenie gniazda 
rodziny wychowujące  

PP 

Określić właściwą średnicę miseczek 
matecznikowych czynniki wpływające 
na jakość matek pszczelich  

Określić wygląd przyjętej i 
zaakceptowanej larwy matecznej 

PP 

Dobrać sposób oznakowania matki 
pszczelej 

Określić stadia rozwoju matek 
pszczelich 

Dobrać odpowiednie podłoŜe do 
przekładania larw 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Opisać sposób izolowania 
mateczników 

Dobrać termin izolacji mateczników 

10 

Scharakteryzować metodę wychowu 
matek pszczelich  

11 

Określić przeznaczenie odkładu 
przyjmującego 

PP 

12 

Określić wpływ alkoholu na matki 
pszczele 

13 

Określić powody niunasienienia się 
matki pszczelej 

PP 

14 

Określić ilość pszczół wraz z matka 
podczas przesyłki 

15 

Określić przeznaczenie 
niewartościowych matek 

PP 

16 

Ocenić wraŜliwość larw na czynniki 
zewnętrzne 

PP 

17 

Określić sposób nasiedlenia ulika 
weselnego 

18 

Ocenić metody poddawania matek 
pszczelich 

PP 

19 

Wybrać odpowiedni pokarm dla 
pszczół  

20 

Określić sposób przetrzymywania 
matek pszczelich   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań,  do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Pszczoły zakładają mateczniki ratunkowe w sytuacji, gdy 

a)  rodzina straci matkę. 
b)  matka wyleci z rojem. 
c)  matka czerwi trutowo. 
d)  matka nie czerwi. 

 

2.  Bezpośrednio przy ramce hodowlanej z przełoŜonymi larwami w rodzinie wychowującej 

powinien się znajdować 
a)  plaster z czerwiem otwartym. 
b)  plaster z czerwiem krytym. 
c)  plaster z pierzgą. 
d)  plaster z miodem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

3.  Optymalna średnica miseczek matecznikowych to 

a)  7,5–8 mm. 
b)  8,5–9 mm. 
c)  9,5–10 mm. 
d)  10,5–11 mm. 
 

4.  Podczas kontroli przyjęcia larw zaakceptowaną larwę poznajemy po 

a)  błyszczącym oskórku. 
b)  obfitym podlaniu jej mleczkiem. 
c)  zainteresowaniu pszczół matecznikiem. 
d)  Zaczątku budowy plastra na mateczniku. 

 

5.  W 2008 roku matki są znakowane znaczkiem o barwie 

a)  białej. 
b)  Ŝółtej. 
c)  czerwonej. 
d)  zielonej. 

 

6.  Histoliza u larw matek pszczelich zachodzi 

a)  w 3 dniu rozwoju. 
b)  w 9 dniu rozwoju,. 
c)  w 11 dniu rozwoju,  
d)  w 14 dniu rozwoju. 

 
7.  Najlepszym podłoŜem do przekładania larw jest 

a)  woda. 
b)  woda z miodem. 
c)  mleczko spod starszych larw niŜ 12 godzinne. 
d)  mleczko starszych larw 12 godzinnych. 

 

8.  Izolacja matecznika polega na 

a)  umieszczeniu matecznika w klateczce, 
b)  wyjęciu mateczników z rodziny wychowującej. 
c)  przełoŜeniu matecznika do odkładu. 
d)  przełoŜeniu matecznika do nukleusa. 

 

9.  Ostatecznym terminem izolacji mateczników jest 

a)  9 dzień rozwoju matki. 
b)  11 dzień rozwoju matki. 
c)  14 dzień rozwoju matki. 
d)  16 dzień rozwoju matki 

 

10.  Metoda Jentera wychowu matek pszczelich wymaga 

a)  uŜycia startera. 
b)  uŜycia specjalnej ramki plastikowej. 
c)  poddania łukowato podciętego plastra. 
d)  cieplarki do inkubacji mateczników. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

11.  Startboks słuŜy do 

a)  wychowu matek pszczelich. 
b)  przyjęcia larw matecznych. 
c)  zapoczątkowania wychowu. 
d)  karmienia pszczół wychowujących.  

 

12.  Stosowanie alkoholu podczas poddawania matki pszczelej ma na celu 

a)  odwrócenia uwagi pszczół. 
b)  sterroryzowanie pszczół. 
c)  odurzenie pszczół. 
d)  wyrównanie zapachów. 
 

13.  Najczęstszą przyczyną nieunasienienia się matki pszczelej jest 

a)  zła pogoda. 
b)  brak trutni. 
c)  brak poŜytku. 
d)  zbyt duŜa konkurencja matek.  

 

14.  W klateczce wysyłkowej matce powinno towarzyszyć 

a)  1–2 pszczoły. 
b)  3–4 pszczół. 
c)  5–7 pszczół. 
d)  8–10 pszczół.  

 
15.  Matki w ulikach weselnych, które zaczęły czerwić trutowo naleŜy 

a)  poddać do rodziny pszczelej. 
b)  sztucznie unasienić. 
c)  ponownie poddać do nukleusu. 
d)  zlikwidować.  
 

16.  Podczas linienia przekładana larwa mateczna jest szczególnie wraŜliwa na 

a)  uszkodzenia mechaniczne. 
b)  chłód. 
c)  wyschniecie. 
d)  głód 

 
17.  Nasiedlanie ulików weselnych polega na 

a)  osadzeniu w nim roju. 
b)  wykonaniu odkładu. 
c)  wpuszczeniu pszczół. 
d)  nasypaniu pszczół wraz z matką. 
 

18.  Najbardziej zawodną metodą poddawania matki pszczelej do rodziny jest 

a)  na plaster. 
b)  w sztucznym mateczniku. 
c)  z odkładem. 
d)  pod izolator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

19.  Najczęściej stosowanym pokarmem do ulików weselnych jest 

a)  ciasto miodowo cukrowe. 
b)  syta. 
c)  syrop. 
d)  miód. 

 
20.  Po wygryzieniu się młodych matek moŜemy je przetrzymywać cieplarce bez towarzystwa 

pszczół 
a)  do 1 godziny. 
b)  do 5 godzin. 
c)  do 12 godzin. 
d)  do 24 godzin. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie wychowu matek pszczelich

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

7. LITERATURA 

 

1.  Gromisz M.: Wychów matek pszczelich na własne potrzeby. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 

1999 

2.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. Wyd. V. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998 
3.  Pidek A.: Metody wychowu matek pszczelich. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999 
4.  Prabucki J. (red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
5.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996