MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Renata Wilczyńska-Fabiszewska
Organizowanie wychowu matek pszczelich
321[04].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog
dr inż. Krzysztof Olszewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[04].Z3.03,
„Organizowanie wychowu matek pszczelich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Materiał nauczania
11
5.1. Wychów matek pszczelich
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Postępowanie z młodymi matkami po wygryzieniu
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Poddawanie matek pszczelich
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
− ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
321[04].Z3
Chów i hodowla pszczół
321[04].Z3.01
Prowadzenie chowu pszczół
321[04].Z3.02
Rozpoznawanie stanów
biologicznych rodziny pszczelej
321[04].Z3.03
Organizowanie wychowu matek
pszczelich
321[04].Z3.04
321[04].Z3.05
Prowadzenie prac związanych
Identyfikowanie i zwalczanie
z hodowlą pszczół
chorób pszczół
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji na temat pszczelarstwa, a w szczególności wychowu matek pszczelich,
−
posługiwać się podstawowym sprzętem pasiecznym,
−
przestrzegać zasad BHP obsługi pszczół,
−
opisywać biologię rodziny pszczelej,
−
określać znaczenie poszczególnych postaci pszczół w rodzinie pszczelej
−
objaśniać rolę matki i substancji matecznej w rodzinie pszczelej,
−
charakteryzować etapy rozwoju osobniczego poszczególnych postaci pszczół,
−
rozpoznawać różne stany w rodzinie pszczelej,
−
określać warunki powstawania nastroju rojowego,
−
kierować rozwojem wiosennym rodziny pszczelej
−
rozpoznawać nastrój rojowy w rodzinie pszczelej,
−
interpretować czynniki wpływające na rozwój rodziny pszczelej,
−
określać dojrzałość i znaczenie trutni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− określić cele i znaczenie wychowu matek pszczelich,
− określić warunki i metody wychowu matek pszczelich i trutni,
− określić sposoby pozyskiwania matek pszczelich metodami uproszczonymi,
− ocenić efektywność różnych metod wychowu matek pszczelich,
− określić etapy wychowu matek pszczelich w rodzinie bezmatecznej,
− określić wymagania stawiane rodzinom wychowującym matki pszczele i trutnie,
− scharakteryzować wychów matek z przekładaniem larw pszczelich,
− określić czynniki wpływające na przyjęcie larw przez rodzinę wychowującą,
− dokonać izolowania i brakowania mateczników,
− scharakteryzować sposoby znakowania matek pszczelich,
− scharakteryzować zasady konstrukcyjne ulików weselnych,
− utworzyć i kontrolować rodzinki weselne,
− zastosować sposoby pielęgnowania rodzinek weselnych na trutowisku,
− określić cel inseminacji matek pszczelich,
− zorganizować i przeprowadzić unasiennianie matek pszczelich,
− zorganizować przesyłanie matek pszczelich,
− scharakteryzować czynniki wpływające na przyjęcie matek przez pszczoły,
− określić metody poddawania matek pszczelich.
− wyjaśnić zasady łączenia rodzinek pszczelich,
− zaplanować wielkotowarowy wychów matek pszczelich,
− sporządzić dokumentację związaną z wychowem matek pszczelich,
− dokonać analizy kosztów wychowu matek pszczelich,
− scharakteryzować organizację hodowli pszczół w Polsce.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
....................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3
Jednostka modułowa:
Organizowanie wychowu matek pszczelich 321[04].Z3.03
Temat: Sztuczne unasienianie matek pszczelich.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności unasieniania matek pszczelich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− objaśnić znaczenie inseminacji matek pszczelich,
− opisać przebieg zabiegu inseminacji matek,
− przygotować matki i trutnie do zabiegu inseminacji,
− przygotować aparaturę do inseminacji matek pszczelich
Metody nauczania–uczenia się:
− pogadanka,
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zajęcia odbywają się w formie warsztatu, uczniowie pracują w grupach montując elementy aparatury do inseminacji matek pszczelich.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− tablica poglądowa zabiegu sztucznej inseminacji matek pszczelich,
− aparaty do sztucznej inseminacji matek pszczelich z tulejkami do przytrzymywania matki, igły inseminacyjne, haczyki brzuszny i grzbietowy, płuczka z kompletem rurek, reduktor, butla z CO2,
− mikroskop stereoskopowy,
− film poglądowy z przebiegiem sztucznej inseminacji matek pszczelich.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat specyfiki naturalnego unasieniania matek pszczelich.
2. Uczniowie w drodze dedukcji wnioskują, że sposobem kontrolowanego doboru unasieniania się matek określonymi trutniami jest inseminacja matek pszczelich
3. Nauczyciel omawia budowę aparatu do inseminacji matek oraz demonstruje podłączenie całej aparatury.
4. Uczniowie pracując w grupach na swoich stanowiskach składają elementy aparatury.
Zakończenie zajęć
Grupy prezentują i omawiają sposób postępowania przy przygotowywaniu aparatury do zabiegu inseminacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− uczeń potrafi samodzielnie przygotować stanowisko do sztucznej inseminacji matek pszczelich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Osoba prowadząca
....................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3
Jednostka modułowa:
Organizowanie wychowu matek pszczelich 321[04].Z3.03
Temat: Znakowanie matek pszczelich.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności znakowania matek pszczelich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć
− określić cel znakowania matek pszczelich,
− wymienić kolory znaczków matek pszczelich w poszczególnych latach,
− zaznakować matki pszczele,
− postępować z matką pszczelą w trakcie znakowania,
− wykorzystać różne sposoby przytrzymywania matek pszczelich.
Metody nauczania–uczenia się:
− dyskusja kierowana,
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zajęcia odbywają się w formie warsztatu, uczniowie pracują w grupach znakując trutnie przygotowane wcześniej. Wymieniają się doświadczeniami między sobą, stawiają pytania.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− trutnie w klatkach zamiast matek,
− farba szybkoschnąca do znakowania matek, opalitki, klej do opalitek, zapałki, flamaster,
− tulejka do przytrzymania matki.
− szklanka.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wyjaśnia cel zajęć, prowadzi pogadankę na temat znaczenia znakowania i identyfikacji matek pszczelich.
2. Pokazuje i objaśnia zastosowanie różnych materiałów do znakowania matek.
3. Prezentuje technikę przytrzymywania matek pszczelich podczas znakowania, pokazuje sposób znakowania matki.
4. Uczniowie w grupach pracują na swoich stanowiskach znakując samodzielnie przygotowane trutnie.
5. Nauczyciel zwraca uwagę na konieczność przetrzymywania matek po znakowaniu pod przykryciem do momentu wyschnięcia farby lub kleju.
6. Uczniowie pracując w grupach określają wady i zalety poszczególnych metod znakowania matek pszczelich.
7. Uczniowie pracując w grupach dobierają technikę znakowania matek pszczelich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Grupy określają wady i zalety poszczególnych metod sposobów znakowania matek pszczelich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− uczniowie prezentują oznakowane przez siebie trutnie oceniają swój sposób i technikę znakowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.1. Wychów matek pszczelich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj rodzinę pszczelą do wychowu matek w obecności matki w ulu leżaku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać odpowiednią rodzinę w ulu leżaku,
2) odszukać matkę w rodzinie zasiedlającej leżak,
3) podzielić ul na dwie nierówne części, wstawiając szczelny zawór przy dodatkowym wylocie,
4) umieścić matkę oraz plastry z czerwiem krytym i zapasami w części ula z dodatkowym otworem wylotowym,
5) pozostawić w drugiej części ula wolną przestrzeń przeznaczonej do wychowu matek, na ramkę hodowlaną, układając 4 beleczki międzyramkowe,
6) wstawić bliżej ścian kolejno najpierw plastry z czerwiem otwartym, a następnie z zapasami pierzgi oraz miodu,
7) przypiąć pasek kraty odgrodowej na wylot.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów
Środki dydaktyczne:
− podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka,
− ubranie ochronne pszczelarza,
− beleczki odstępnikowe do wybranego typu ula,
− rodzina pszczela przygotowana do wychowu matek pszczelich w ulu leżaku,
− pasek kraty odgrodowej.
Ćwiczenie 2
Izolacja mateczników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. Zademonstrować sposób odrywania mateczników
i trzymania ramki hodowlanej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Uczeń powinien:
1) wyjąć ramkę hodowlaną z zasklepionymi matecznikami z rodziny wychowującej,
2) omieść z pszczół ramkę z matecznikami, okryć ściereczką, jeżeli jest chłodno i przenieść do pracowni,
3) odrywać z listewki mateczniki i umieścić je w klateczkach Zandera a następnie w ramce klateczkowej zachowując pionową pozycję ramki delikatnie,
4) ściąć ostrym skalpelem mateczniki obudowane dziką zabudową,
5) wstawić do cieplarki ramki klateczkowe z matecznikami,
6) uzyskać właściwą wilgotność w inkubatorze poprzez umieszczenie w nim płaskiego naczynia wypełnionego wodą, jeżeli jest taka potrzeba.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
dyskusja kierowana,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka,
–
ubranie ochronne pszczelarza,
–
klateczki do izolacji mateczników Zandera,
–
rodzina pszczela wychowującą z zasklepionymi matecznikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Postępowanie z młodymi matkami po wygryzieniu
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotowanie i nasiedlanie ulików weselnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) oczyścić i skompletować uliki weselne,
2) zagnieść odpowiednią ilość ciasta miodowo-cukrowego,
3) napełnić komory pokarmowe ulików porcją ok. 0,5 kg ciasta miodowo-cukrowego,
4) wprawić paski węzy w snozy ulika weselnego,
5) przymocować za pomocą pinezki odpowiedni kawałek folii, która będzie na powałce ulika,
6) ustawić uliki weselne w zacienionym miejscu na zewnątrz pomieszczenia, należy odsłonić wnętrze ulika zdejmując daszek,
7) przynieść na miejsce transportówkę z przygotowanymi wcześniej do nasiedlenia pszczołami, które były przetrzymane w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej jedną dobę,
8) spryskać wodą pszczoły w trasportówce,
9) nasypywać naczyniem o pojemności 200 ml do każdego ulika pszczoły, do których natychmiast wrzucamy zamoczoną matkę pszczelą,
10) zamoczyć krótko w ciepłej wodzie matki z klateczek przed wrzuceniem do ulika, 11) zamykać od razu daszki ulików weselnych po nasiedleniu,
12) przenieść nasiedlone uliki weselne na ok. jedną dobę do ciemnego i chłodnego pomieszczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja kierowana,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka,
–
ubranie ochronne pszczelarza,
–
styropianowe snozowe uliki weselne,
–
matki pszczele w klateczkach,
–
gotowe do nasiedlenia pszczoły w transpotrówce,
–
cukier puder i miód lub gotowe ciasto miodowo cukrowe,
–
łyżka wazowa o pojemności 200 ml,
–
odpowiednie pomieszczenie chłodne i ciemne,
–
prostokąty grubej folii wielkością odpowiadające powierzchni powałki ulika,
–
węza pszczela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Znakowanie matek pszczelich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) wyjąc matkę z klateczki i unieruchomić ją, trzymając miedzy palcem a kciukiem, 2) zanurzyć końcówkę zapałki lub główkę od szpilki w farbie nitro na głębokość 1–2 mm, 3) nanieść kropelkę na środek części tułowia matki pszczelej, tak by powstała kropelka średnicy 2–3 mm,
4) umieścić matkę, do czasu wyschnięcia farby, pod odwróconą do góry dnem szalką.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów
Środki dydaktyczne:
–
matki pszczele w klateczkach lub trutnie w zastępstwie,
–
farba szybkoschnąca,
–
osadzona w rękojmi szpilka główką na zewnątrz,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Poddawanie matek pszczelich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Poddawanie matki pszczelej do rodziny pszczelej pod izolator.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyjąć plaster z niedużą ilością czerwiu na wyjściu (1 do 3 dm2 na ramce wielkopolskiej) oraz zapasami nieposzytego miodu z osieroconej rodziny,
2) przenieść do pracowni plaster po omieceniu z pszczół,
3) umieścić plaster w izolatorze zamkowym z siatki,
4) wpuścić unasienioną matkę pod izolator i zamknąć go,
5) wstawić do rodziny, między plastry z niezasklepionym czerwiem,
6) sprawdzić po dwóch trzech dniach czy pszczoły pod izolatorem opiekują się matką i czy matka zaczęła czerwić,
7) usunąć ewentualnie izolator.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pogadanka,
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka,
–
ubranie ochronne pszczelarza,
–
izolator zamkowy do określonego typu ula,
–
rodzinę pszczelą przygotowaną do wymiany matki.
Ćwiczenie 2
Poddawanie matki pszczelej do osieroconej rodziny na ciasto i węzę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenia powinieneś:
1) umieść matkę w klateczce Zandera,
2) zaślepić otwór ciastem midowo-cukrowym,
3) okleić kawałkiem węzy, w której dłutem wykonać kilka nacięć,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
4) wyjąć plaster z niezasklepionym czerwiem z osieroconej rodziny, 5) wyciąć w nim okienko i wstawić w nie klateczkę z matką,
6) pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy powierzchnią klatki oklejoną węzą, a plastrem, by pszczoły mogły uwolnić matkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pogadanka,
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
podstawowy sprzęt pasieczny podkurzacz, dłuto, transportówka,
–
ubranie ochronne pszczelarza,
–
klateczka do Zandera,
–
kawałek węzy,
–
rodzinę pszczelą osierocona na 2–6 godzin przed zabiegiem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie wychowu
matek pszczelich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 2, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 1, 3, 4, 8, 11, 13, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a, 12. b, 13. b, 14. d, 15. d, 16. d, 17. b, 18. d, 19. d, 20. c
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań
odpowiedź
Określić zasady oceny jakości matek
1
C
PP
a
pszczelich
Określić optymalne warunki wychowu
2
B
P
b
matek pszczelich
Ocenić czynniki wpływające na jakość
3
C
PP
d
matek pszczelich
Określić wagę czynników
4
wpływających na jakość matek
D
PP
a
pszczelich
Dobrać sposób oznakowania matki
5
B
P
b
pszczelej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6
B
P
a
wykonywanej czynności
Określić najbardziej odpowiednią porę
7
B
P
b
wychowu matek
Ocenić czynniki wpływające
8
niekorzystnie na warunki wychowu
C
PP
b
matek pszczelich
9
Określić termin izolacji mateczników
B
P
a
10 Nazwać sprzęt widoczny na rysunku
A
P
d
Wybrać sposoby naturalne
11
C
PP
a
pozyskiwania matek pszczelich
Określić przeznaczenie ulików
12
B
P
b
weselnych
Dobrać czynności podczas wychowu
13
C
PP
b
matek pszczelich
Nazwać określony zabieg w rodzinie
14
A
P
d
pszczelej
Określić miejsce unasieniania się
15
C
PP
d
matek pszczelich
16 Ocenić wygląd larwy pszczelej
B
P
d
Określić sposób wykonania
17
B
P
b
znakowania matki pszczelej
Określić wiek matki pszczelej do
18
B
P
d
zabiegu sztucznej inseminacji
Określić sposób postępowania
19 z matkami po zabiegu sztucznej
D
PP
d
inseminacji
Ocenić sposób poddawania matki
20
B
P
c
pszczelej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jakość matki pszczelej po wygryzieniu ocenia się na podstawie
a) masy ciała.
b) barwy pancerza.
c) ilości rurek jajnikowych.
d) indeksu kubitalnego.
2. Optymalną temperaturą wychowu matek pszczelich jest
a) 31–32°C.
b) 33–35°C.
c) 36–37°C.
d) 38–39°C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
3. Najlepsze jakościowo matki uzyskuje się z
a) larw trzydniowych
b) larw dwudniowych.
c) larw jednodniowych.
d) jaj.
4. Jakość młodych matek pszczelich najbardziej zależy od
a) odpowiednio przygotowanej i stanu rodziny wychowującej.
b) ilości larw w rodzinie wychowującej.
c) trutni unasieniających matkę.
d) odpowiednich warunków klimatycznych.
5. W 2007 roku matki są znakowane znaczkiem o barwie
a) białej.
b) żółtej.
c) czerwonej.
d) zielonej.
6. Startboksy służą do
a) przyjmowania larw matecznych.
b) wychowu matek pszczelich.
c) zapewnia młodym matkom odpowiednich warunków wychowu.
d) odizolowania pszczół z rodzin pszczelich.
7. Najbardziej odpowiednią porą wychowu matek pszczelich jest
a) wczesna wiosna.
b) wczesne lato.
c) wczesna jesień.
d) późna jesień.
8. Przyczyną zmniejszonej ilości odciągniętych mateczników może być
a) zbyt duża ilość karmicielek w rodzinie wychowującej,
b) załamanie się pogody i ochłodzenie.
c) umiarkowany pożytek.
d) nadmiar wilgotności.
9. Najwcześniejszym terminem izolacji matecznków jest
a) 9 dzień rozwoju matki.
b) 11 dzień rozwoju matki.
c) 14 dzień rozwoju matki.
d) 16 dzień rozwoju matki
10. Na rysunku przedstawiono
a) urządzenie do nakładania ciasta miodowo-cukrowego.
b) chwytak do matek.
c) klateczkę do izolacji mateczników.
d) tulejkę do znakowania matek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
11. W naturalny sposób można pozyskiwać matki pszczele
a) z mateczników rojowych.
b) poddając łukowato podcięty plaster.
c) izolując mateczniki.
d) z odkładów.
12. Ulik weselny służy do
a) przetrzymywania matek z trutniami.
b) przetrzymywania matek do momentu rozpoczęcia czerwienia.
c) odchowywania czerwiu.
d) przyjęcia młodych matek przez pszczoły.
13. Podczas histolizy larw matecznych należy
a) zaizolować mateczniki.
b) nie wykonywać żadnych czynności.
c) skontrować rodzinę wychowującą.
d) ocieplić rodzinę wychowującą.
14. Osierocenie rodziny wychowującej to
a) zabranie trutni.
b) zabranie mateczników.
c) zabranie czerwiu otwartego.
d) zabranie matki.
15. Miejscem unsieniania się matek pszczelich jest:
a) pasieczysko.
b) trutowisko.
c) gniazdo rodziny pszczelej.
d) miejsce gromadzenia się trutni.
16. Widocznym objawem linienia u larwy jest
a) zwinięte ciało.
b) barwa żółta oskórka.
c) wyprostowane ciało.
d) matowy naskórek
17. Podczas znakowania matki pszczelej można ją przytrzymać za
a) odwłok,
b) tułów,
c) skrzydełka,
d) odnóża.
18. Sztucznie inseminowane matki są w wieku
a) 3 dni,
b) 4 dni,
c) 5 dni,
d) 7 dni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
19. Matki po zabiegu sztucznej inseminacji powinny
a) pozostawione same w spokoju.
b) od razu poddane do rodziny pszczelej.
c) przechowywane w klateczce towarzystwie trutni.
d) przechowywane w klateczce w towarzystwie młodych robotnic.
20. Najmniej ryzykowną metodą poddawania matek pszczelich jest
a) przez wylotek.
b) bezpośrednio na plaster.
c) pod izolator.
d) sterroryzowanym pszczołom.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Imię i nazwisko..........................................................................................
Organizowanie wychowu matek pszczelich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie wychowu
matek pszczelich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 4, 7, 11, 13, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. b, 12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań
odpowiedź
Opisać stany rodziny pszczelej,
1
w których pszczoły zakładają
B
P
a
mateczniki
Określić optymalne ułożenie gniazda
2
C
PP
a
rodziny wychowujące
Określić właściwą średnicę miseczek
3
matecznikowych czynniki wpływające
A
P
b
na jakość matek pszczelich
Określić wygląd przyjętej i
4
C
PP
b
zaakceptowanej larwy matecznej
Dobrać sposób oznakowania matki
5
B
P
c
pszczelej
Określić stadia rozwoju matek
6
A
P
c
pszczelich
Dobrać odpowiednie podłoże do
7
C
PP
d
przekładania larw
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8
C
P
a
mateczników
9
Dobrać termin izolacji mateczników
B
P
c
Scharakteryzować metodę wychowu
10
B
P
b
matek pszczelich
Określić przeznaczenie odkładu
11
C
PP
b
przyjmującego
Określić wpływ alkoholu na matki
12
C
P
d
pszczele
Określić powody niunasienienia się
13
D
PP
a
matki pszczelej
Określić ilość pszczół wraz z matka
14
B
P
d
podczas przesyłki
Określić przeznaczenie
15
D
PP
d
niewartościowych matek
Ocenić wrażliwość larw na czynniki
16
C
PP
a
zewnętrzne
Określić sposób nasiedlenia ulika
17
B
P
d
weselnego
Ocenić metody poddawania matek
18
D
PP
a
pszczelich
Wybrać odpowiedni pokarm dla
19
A
P
a
pszczół
Określić sposób przetrzymywania
20
B
P
c
matek pszczelich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pszczoły zakładają mateczniki ratunkowe w sytuacji, gdy
a) rodzina straci matkę.
b) matka wyleci z rojem.
c) matka czerwi trutowo.
d) matka nie czerwi.
2. Bezpośrednio przy ramce hodowlanej z przełożonymi larwami w rodzinie wychowującej powinien się znajdować
a) plaster z czerwiem otwartym.
b) plaster z czerwiem krytym.
c) plaster z pierzgą.
d) plaster z miodem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
3. Optymalna średnica miseczek matecznikowych to
a) 7,5–8 mm.
b) 8,5–9 mm.
c) 9,5–10 mm.
d) 10,5–11 mm.
4. Podczas kontroli przyjęcia larw zaakceptowaną larwę poznajemy po
a) błyszczącym oskórku.
b) obfitym podlaniu jej mleczkiem.
c) zainteresowaniu pszczół matecznikiem.
d) Zaczątku budowy plastra na mateczniku.
5. W 2008 roku matki są znakowane znaczkiem o barwie
a) białej.
b) żółtej.
c) czerwonej.
d) zielonej.
6. Histoliza u larw matek pszczelich zachodzi
a) w 3 dniu rozwoju.
b) w 9 dniu rozwoju,.
c) w 11 dniu rozwoju,
d) w 14 dniu rozwoju.
7. Najlepszym podłożem do przekładania larw jest
a) woda.
b) woda z miodem.
c) mleczko spod starszych larw niż 12 godzinne.
d) mleczko starszych larw 12 godzinnych.
8. Izolacja matecznika polega na
a) umieszczeniu matecznika w klateczce,
b) wyjęciu mateczników z rodziny wychowującej.
c) przełożeniu matecznika do odkładu.
d) przełożeniu matecznika do nukleusa.
9. Ostatecznym terminem izolacji mateczników jest
a) 9 dzień rozwoju matki.
b) 11 dzień rozwoju matki.
c) 14 dzień rozwoju matki.
d) 16 dzień rozwoju matki
10. Metoda Jentera wychowu matek pszczelich wymaga
a) użycia startera.
b) użycia specjalnej ramki plastikowej.
c) poddania łukowato podciętego plastra.
d) cieplarki do inkubacji mateczników.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
a) wychowu matek pszczelich.
b) przyjęcia larw matecznych.
c) zapoczątkowania wychowu.
d) karmienia pszczół wychowujących.
12. Stosowanie alkoholu podczas poddawania matki pszczelej ma na celu
a) odwrócenia uwagi pszczół.
b) sterroryzowanie pszczół.
c) odurzenie pszczół.
d) wyrównanie zapachów.
13. Najczęstszą przyczyną nieunasienienia się matki pszczelej jest
a) zła pogoda.
b) brak trutni.
c) brak pożytku.
d) zbyt duża konkurencja matek.
14. W klateczce wysyłkowej matce powinno towarzyszyć
a) 1–2 pszczoły.
b) 3–4 pszczół.
c) 5–7 pszczół.
d) 8–10 pszczół.
15. Matki w ulikach weselnych, które zaczęły czerwić trutowo należy
a) poddać do rodziny pszczelej.
b) sztucznie unasienić.
c) ponownie poddać do nukleusu.
d) zlikwidować.
16. Podczas linienia przekładana larwa mateczna jest szczególnie wrażliwa na
a) uszkodzenia mechaniczne.
b) chłód.
c) wyschniecie.
d) głód
17. Nasiedlanie ulików weselnych polega na
a) osadzeniu w nim roju.
b) wykonaniu odkładu.
c) wpuszczeniu pszczół.
d) nasypaniu pszczół wraz z matką.
18. Najbardziej zawodną metodą poddawania matki pszczelej do rodziny jest
a) na plaster.
b) w sztucznym mateczniku.
c) z odkładem.
d) pod izolator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
19. Najczęściej stosowanym pokarmem do ulików weselnych jest
a) ciasto miodowo cukrowe.
b) syta.
c) syrop.
d) miód.
20. Po wygryzieniu się młodych matek możemy je przetrzymywać cieplarce bez towarzystwa pszczół
a) do 1 godziny.
b) do 5 godzin.
c) do 12 godzin.
d) do 24 godzin.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Imię i nazwisko..........................................................................................
Organizowanie wychowu matek pszczelich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
1. Gromisz M.: Wychów matek pszczelich na własne potrzeby. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999
2. Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. Wyd. V. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998
3. Pidek A.: Metody wychowu matek pszczelich. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999
4. Prabucki J. (red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998
5. Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31