malarz tapeciarz 714[01] z1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Barbara Dobrek


Malowanie farbą klejową
714[01].Z1.04

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Romik Zbigniew
mgr inż. Szablewska Ewa

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Machnik Marek

Konsultacja:

mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z1.04
Malowanie farbą klejową, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu malarz -
tapeciarz 714[01].
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

16

5.1. Składniki farby klejowej

16

5.1.1.Ćwiczenia

16

5.2. Właściwości i zastosowanie farby klejowej

17

5.2.1. Ćwiczenia

17

5.3. Przygotowanie farby klejowej i materiałów pomocniczych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Przygotowanie podłoży

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.5. Wykonywanie powłoki klejowej

23

5.5.1. Ćwiczenia

23

5.6. Metody malowania

24

5.6.1. Ćwiczenia

24

5.7. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót

28

5.7.1. Ćwiczenia

28

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska 29
5.8.1. Ćwiczenia

29

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

30

7. Literatura

41

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujmy Państwu poradnik, który będzie pomocny w realizowaniu modułowego

programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu edukacyjnego dla
jednostki modułowej „Malowanie farbą klejową”.

W poradniku zamieszczono:

zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,

zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,

wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane

środki dydaktyczne.

Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak:

ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,

pogadanka z pokazem,

metoda tekstu przewodniego,

dyskusja dydaktyczna.

Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca samodzielna

pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą egzaminów
zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu kształcenia
i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego powtórzenie.
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe.
Nauczyciel może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków
lokalnych, jednakże powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych
w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. Według
tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć
zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z
przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny
system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej:
ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do

realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalających
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych
narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk ćwiczeniowych, ilość
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu.





































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych


















































714[01]. Z1

Technologia robót

malarskich

714[01].Z1.01

Dobieranie materiałów, narzędzi

i sprzętu do malowania

714[01].Z1.02

Przygotowywanie farb i materiałów

pomocniczych do prac malarskich

714[01].Z1.03

Malowanie techniką wapienną i cementową

714[01].Z1.04

Malowanie farbą klejową

714[01].Z1.05

Malowanie farbą emulsyjną

714[01].Z1.06

Malowanie techniką kazeinową i krzemianową

714[01].Z1.09

Wykonywanie malarskich robót naprawczych

i renowacyjnych

714[01].Z1.07

Malowanie farbą olejną

714[01].Z1.08

Wykonywanie powłok lakierniczych

714[01].Z1.10

Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów

i napisów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– stosować terminologię budowlaną,
– odróżniać technologie wykonania budynku,
– przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
– stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
– rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
– odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
– posługiwać się dokumentacją budowlaną,
– wykonywać przedmiary i obmiary robót,
– wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
– organizować stanowiska składowania i magazynowania,
– transportować materiały budowlane,
– rozpoznawać i dobierać farby i materiały pomocnicze do prac malarskich,
– dobierać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia, obiektu,
– przygotowywać farby i materiały pomocnicze do malowania,
– rozpoznawać oraz dobierać ręczne i mechaniczne narzędzia i sprzęt malarski,
– odczytywać dokumentację budowlaną w celu rozpoznania rodzaju robót malarskich,
– oceniać warunki techniczne przystąpienia do malowania,
– stosować ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej

w trakcie przygotowania podłoża i wykonywania robót malarskich.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

– określić składniki farby klejowej,
– odmierzyć składniki farby klejowej,
– przygotować farbę klejową w kolorach jasnych, półpełnych i pełnych,
– przygotować podłoże pod malowanie klejowe,
– dobrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt konieczny do malowania farbą klejową,
– pomalować ściany w sposób zwykły lub doborowy, zgodnie z zasadami,
– nanieść na ściany i sufity farbę klejową pędzlem, wałkiem lub aparatem natryskowym,
– przygotować stanowisko robocze do malowania techniką klejową,
– dokonać obmiaru i przedmiaru robót malarskich,
– określić szacunkowo ilość potrzebnego materiału,
– dostarczyć materiały na stanowisko robocze,
– wykonać malowanie klejowe z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz 1

Temat: Przygotowanie podłoża – wykonanie gładzi gipsowej

Cel ogólny: przygotowanie podłoża do malowania klejowego.


Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:

ocenić i przygotować gładź gipsową,

dobrać odpowiednie narzędzia do danego etapu pracy,

wykorzystać sprzęt pomocniczy,

wykonać gładź gipsową,

nabyte umiejętności praktyczne wykorzystać w dalszej pracy,

przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.

Środki dydaktyczne:

materiały (gips szpachlowy, papier ścierny),

narzędzia (szpachelki, cykliny, packi, drabina, wiadro – pojemnik),

literatura (poradnik dla ucznia, poradnik majstra budowlanego, normy).


Czas trwania:

- 5 godzin lekcyjnych


Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy w odpowiednim

ubraniu roboczym, sprawdza obecność, wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać
go do dzienniczków uczniowskich (10 minut).

2. Nauczyciel inicjuje dyskusję, w trakcie której umożliwia uczniom przypomnienie

wiadomości dotyczących poznanych już materiałów malarskich, narzędzi, sprzętu
malarskiego, podłoży i ich przygotowania do wykonania gładzi gipsowej, jak również
zachowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy tych pracach (10 minut).

3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania

w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonują polecenie (20 minut).

4. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające

(15 minut).

5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).

6. Każdy zespół ocenia stan podłoża a następnie zapisuje plan działania, określając

potrzebne narzędzia, materiały i technologię wykonania (20 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

7. Zespoły konsultują swoje plany działania z nauczycielem, dokonują w nich

ewentualnych poprawek (20 minut).

8. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, sprzęt i środki

ochrony indywidualnej, organizują stanowisko pracy (10 minut).

9. Uczniowie przygotowują podłoże do ułożenia gładzi gipsowej (20 minut).

10. Uczniowie zapoznają się z instrukcją wykonania gładzi gipsowej zapisaną na

opakowaniu (10 minut).

11. Uczniowie przygotowują gładź gipsową – konsultują z nauczycielem właściwą

konsystencję gładzi i wielkość porcji (10 minut).

12. Nauczyciel wskazuje właściwy sposób nakładania gładzi gipsowej, zwracając uwagę na

najczęściej popełniane błędy (15 minut).

13. Uczniowie nakładają gładź gipsową na podłoże, konsultując w razie potrzeby swoje

działania z nauczycielem (60 minut).

14. Uczniowie likwidują stanowisko pracy, czyszczą i odnoszą narzędzia do magazynu,

rozliczają materiały (20 minut).

15. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własną ocenę z oceną

nauczyciela (15 minut).

16. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów –

zapisanie wniosków z dyskusji w dzienniczkach uczniowskich (20 minut).

17. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć

(15 minut).

Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończeniu zajęciach:

- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz 2

Temat: Wykonywanie powłoki klejowej – malowanie ścian farbą klejową.

Cel ogólny: nanieść na ścianę farbę klejową za pomocą pędzla.

Po zrealizowaniu zajęć uczniowie powinni umieć:

- wybrać materiały potrzebne do wykonania zadania,
- dobrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania pracy,
- określić kolejność i kierunek pociągnięć pędzla,
- przygotować stanowisko robocze,
- wykonać malowanie ściany,
- przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną i końcową,
- ocenić jakość wykonanej pracy.

Metody nauczaniauczenia się:
- metoda tekstu przewodniego.

Pojęcia kluczowe:
- technika nanoszenia farby,
- kolejność malowania,
- „malowanie na krzyż”.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach 3-4 – osobowych.

Środki dydaktyczne:
- materiały (przygotowana farba klejowa w kolorze zielonym),
- narzędzia i sprzęt (pędzle ławkowce, pędzle kątowe, pędzle płaskie, wiadra malarskie,

drabina, sprzęt pomiarowy),

- teksty przewodnie do ćwiczenia,
- literatura „(Poradnik dla ucznia”, „Poradnik majstra budowlanego”).

Czas trwania:
- 5 – 6 godzin lekcyjnych

Przebieg zajęć:

Faza 1 – Informacje
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi
na pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia - Załącznik 1 (czas około
20 minut).

Faza 2 – Planowanie
Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze -
Załączniki 2 i 3, za pomocą których ustalają kolejność wykonywanych czynności oraz
dobierają sprzęt i narzędzia. Z rysunku roboczego odczytują wymiary podłoża, obliczają
potrzebną ilość farby (czas około 40 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Faza 3 – Ustalenie
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje
błędy w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób
przeprowadzenia kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają
materiały, narzędzia oraz sprzęt (czas około 20 minut).

Faza 4 – Realizacja
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym
przebiegiem procesu pracy i przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (czas
około 3–4 godzin).

Faza 5 – Sprawdzenie
Kontrolę wykonują uczniowie podczas wykonywania malowania oraz po jego
zakończeniu Uczniowie sprawdzają swoją pracę według przygotowanego arkusza kontroli
jakości - Załącznik 4 i dokonują oceny w skali od 0 do 1 punktu. Nauczyciel kontroluje pracę
uczniów według takiego samego arkusza (czas około 15 minut).

Faza 6 – Analiza
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał
jeszcze raz?
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności jakie zostały nabyte.
Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia
jak ich uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Załącznik 1.

Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:

1) Jakie wymagania powinno spełniać podłoże do malowania klejowego?

2) Jaką farbą mam wykonać malowanie ?

3) W jakiej temperaturze otoczenia należy wykonywać malowanie klejowe?

4) Jaką konsystencję powinna mieć farba klejowa do wykonania malowania?

5) Jak należy nanosić farbę klejową na podłoże?

6) W jaki sposób kontroluje się prawidłowość malowania ?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Załącznik 2.
Pytania wspomagające planowanie czynności:

1) W jaki sposób przygotuję stanowisko pracy?

2) W jaki sposób obliczę powierzchnię podłoża do malowania ?

3) Jak obliczę potrzebną ilość farby klejowej ?

4) Jaki sprzęt ochrony indywidualnej potrzebny będzie do wykonania pracy ?

5) W jaki sposób rozmieszczę materiały i narzędzia na stanowisku pracy?

6) Jak sprawdzę konsystencję farby klejowej?

7) W jaki sposób nałożę pierwszą warstwę farby?

8) W jaki sposób nałożę drugą warstwę farby?

9) Jak mogą przeprowadzić ocenę poprawności wykonania ćwiczenia?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Obliczenia:

Powierzchnia do wymalowania:

Ilość farby potrzebna do wymalowania podłoża:




Załącznik 3 .

Planowanie czynności.

Lp.

Czynności technologiczne

Sprzęt i narzędzia


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15



Załącznik 4 .

Arkusz kontroli jakości (ocena w skali od 0 do 1 punktu).

Kontrola międzyoperacyjna

Liczba

punktów

Kontrola końcowa

Liczba

punktów







Suma punktów kontroli

międzyoperacyjnej

Suma punktów kontroli końcowej



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5. ĆWICZENIA

5.1. Składniki farby klejowej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj składniki farby klejowej: 5 kg kredy (w bryłkach), 2 kg barwnego pigmentu

oraz 1 kg kleju malarskiego MT. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony osobistej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać i zapisać te składniki, które będą potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać sposób przygotowania tych składników,
3) przekazać nauczycielowi swoje notatki,
4) przystąpić do wykonywania ćwiczenia,
5) zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

beczka 50 l – 1 sztuka,

waga,

wiadra malarskie z podziałką objętościową lub pojemnik cechowany – 3 sztuki,

różne rodzaje kredy: w bryłach, pławiona, w proszku – każdej po 6 kg,

pigmenty barwne – 2,5 kg,

klej roślinny MT – 1,5 kg,

klej celulozowy – 1,0 kg,

klej kostny – 1,0 kg,

mieszadło – 1 sztuka.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.2. Właściwości i zastosowanie farby klejowej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z wymienionych niżej pomieszczeń wybierz to, w którym Twoim zdaniem najlepiej byłoby

zastosować technikę klejową. Uzasadnij swój wybór.

kuchnia,

łazienka,

przedpokój,

sypialnia,

sala gimnastyczna,

sala lekcyjna.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wymienić i zapisać właściwości farby klejowej,
2) określić cechy jakimi powinny charakteryzować się powierzchnie przegród poszczególnych

pomieszczeń,

3) ocenić przydatność malowania farba klejową w poszczególnych pomieszczeniach,
4) przedstawić nauczycielowi swój wybór i uzasadnić swoje decyzje.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

foliogramy pomocne do omówienia właściwości farby klejowej.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Przygotowanie farby klejowej i materiałów pomocniczych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj 10 litrów farby klejowej sufitowej oraz gruntownik do podłoża cementowo -

wapiennego. Sprawdź jakość materiałów przez próbne pomalowanie fragmentu ściany
o powierzchni około 1m

2

. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i zapisać składniki potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) określić proporcje składników farby klejowej sufitowej,
3) dobrać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania pracy,
4) przygotować właściwe materiały,
5) przygotować stanowisko robocze,
6) wykonać próbne pomalowanie fragmentu ściany,
7) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadra malarskie – 2 sztuki,

pędzel kątowy – 1 sztuka,

pędzel ławkowiec –1 sztuka,

przygotowana dzień wcześniej glinka malarska – 7 kg,

klej skrobiowy – 0,5 kg,

ultramaryna – 0,005 kg,

szare mydło – 1 kg,

miarka – 1 sztuka,

mieszadło – 1 sztuka,

sito malarskie – 1 sztuka,

środki ochrony indywidualnej.


Ćwiczenie 2

Przygotuj 10 litrów farby klejowej w kolorze jasnym oraz gruntownik do podłoża

cementowego. Sprawdź jakość farby przez próbne wymalowanie fragmentu ściany
o powierzchni około 1m

2

. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i zapisać składniki potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) określić proporcje składników farby klejowej w kolorze jasnym,
3) przygotować właściwe materiały,
4) dobrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania pracy,
5) przygotować stanowisko robocze,
6) wykonać próbne pomalowanie fragmentu ściany,
7) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadra malarskie – 3 sztuki,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzel ławkowiec – 1 sztuka,

przygotowana dzień wcześniej glinka malarska – 10 kg,

przygotowany dzień wcześniej pigment w kolorze jasnym – 1 kg,

klej skrobiowy0,5 kg,

szare mydło – 0,5 kg,

miarka - 1 sztuka,

mieszadło – 1 sztuka,

sito malarskie – 1 sztuka,

środki ochrony indywidualnej.


Ćwiczenie 3

Przygotuj około 2 kg szpachlówki klejowej. Wykonaj nią naprawy wgłębień i rys na

wskazanym stanowisku.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i zapisać składniki potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) określić proporcje składników potrzebnych do wykonania szpachlówki klejowej,
3) przygotować właściwe materiały,
4) dobrać i nazwać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania pracy,
5) wykonać naprawę wgłębień i rys na wyznaczonym stanowisku,
6) ocenić efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadro malarskie – 1 sztuka,

klej skrobiowy – 0,5 kg,

kreda pławiona – 2 kg,

gips – 0,5 kg,

szare mydło – 0,5 kg,

szpachelki – 2 sztuki,

miarka - 1 sztuka.


Ćwiczenie 4

Przygotuj 2 litry gruntownika pokostowego. Zagruntuj nim przygotowane rozety

gipsowe. Pamiętaj o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie wykonywania
ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i zapisać składniki potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) określić proporcje składników potrzebnych do wykonania gruntownika pokostowego,
3) przygotować właściwe materiały,
4) dobrać i nazwać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać gruntownie elementów gipsowych,
6) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadra malarskie - 1 sztuka,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzle płaskie – 2 sztuki,

pokost lniany - 0,5 l,

terpentyna - 0,5 l,

benzyna lakowa - 0,5 l,

miarka – 1 sztuka,

mieszadło – sztuka.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Przygotowanie podłoży


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Usuń starą powłokę z farby klejowej z podłoża cementowo - wapiennego o powierzchni

około 6 m². W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) rozpoznać starą powłokę klejową,
3) wybrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do usunięcia starej powłoki klejowej,
4) usunąć powłokę klejową,
5) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadro malarskie – 1 sztuka,

pędzel ławkowiec – 1 sztuka,

cyklina lub skrobak – 1 sztuka,

szpachelka – 1 sztuka,

mydło techniczne – 1 kg,

drabina – 1 sztuka,

środki ochrony indywidualnej.

Ćwiczenie 2

Na wyznaczonym fragmencie podłoża o powierzchni około 5 m² wykonaj gładź gipsową

pod malowanie klejowe.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić i zapisać plan działania,
2) przygotować i nazwać materiał potrzebny do pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

3) wybrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania gładzi gipsowej,
4) wykonać gładź gipsową na podłożu,
5) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadro malarskie – 1 sztuka,

gips szpachlowy – 5 kg,

gładź – 10 kg,

papier ścierny – 2 arkusze,

mieszadło – 1 sztuka,

szpachelki – 2 sztuki,

paca – 1 sztuka.

Ćwiczenie 3

Wykonaj naprawę podłoża cementowo – wapiennego o powierzchni około 7 m² pod

malowanie klejowe. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

zapoznać się z podłożem przeznaczonym do reperacji,

ustalić i zapisać plan działania wykonania ćwiczenia,

przygotować i nazwać materiał potrzebny do pracy,

wybrać i nazwać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania naprawy podłoża,

wykonać naprawę podłoża,

ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wiadro malarskie – 2 sztuki,

kreda pławiona – 4 kg,

klej kostny – 1 kg,

szare mydło – 0,5 kg,

pokost - 1 l,

papier ścierny – 2 arkusze,

mieszadło – 1 sztuka,

szpachelka – 1 sztuka,

paca – 1 sztuka.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.5. Wykonywanie powłoki klejowej

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Ustal i zapisz warunki, jakie muszą być spełnione, aby pomalować pomieszczenie

sposobem doborowym farbą klejową.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wykonać przykładowe

malowanie doborowe farbą klejowa na fragmencie podłoża..

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapisać definicję malowania doborowego,
2) ustalić i zapisać warunki malowania doborowego,
3) przedyskutować zapisane warunki z nauczycielem.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

tablice dydaktyczne „Malowanie klejowe”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Metody malowania

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj dwukrotne malowanie ścian o łącznej powierzchni około 10 m² zieloną farbą

klejową. Pomaluj ściany w sposób zwykły, na przygotowanym wcześniej podłożu. Użyj
gotowej farby. Malowanie wykonaj za pomocą pędzli. W trakcie wykonywania ćwiczenia
przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony
indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować teksty

przewodnie do ćwiczenia a następnie omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Grupę uczniów należy podzielić
na dwuosobowe zespoły.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z tekstem przewodnim,
2) wypełnić załączniki do tekstu,
3) skonsultować z nauczycielem plan działania,
4) wybrać i przygotować materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania zadania,
6) określić kolejność i kierunek pociągnięć pędzla,
7) przygotować stanowisko robocze,
8) wykonać malowanie ściany,
9) skontrolować i ocenić efekty swojej pracy,
10) przeanalizować proces wykonania.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne (na zespół):

przygotowana farba klejowa w kolorze zielonym – 10 l,

pędzel ławkowiec – 2 sztuki,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzle płaskie – 4 sztuki,

wiadra malarskie –4sztuki,

drabina – 2 sztuki,

środki ochrony indywidualnej,

teksty przewodnie z załącznikami.


Ćwiczenie 2

Wykonaj dwukrotne malowanie sufitu farbą klejową sufitową na przygotowanym

wcześniej podłożu o powierzchni około 9 m². Użyj gotowej farby. Malowanie wykonaj

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

za pomocą pędzli. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

wybrać i zapisać materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,

określić kolejność i kierunek pociągnięć pędzla,

dobrać i nazwać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania pracy,

przygotować stanowisko robocze,

wykonać malowanie sufitu,

ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przygotowana farba klejowa sufitowa – 5 l,

pędzel ławkowiec – 1 sztuka,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzle płaskie – 2 sztuki,

wiadra malarskie – 2 sztuki,

drabina – 1 sztuka,

środki ochrony indywidualnej.


Ćwiczenie 3

Wykonaj malowanie ścian farbą klejową, w kolorze żółtym, na przygotowanym wcześniej

podłożu o powierzchni około 8 m². Użyj gotowej farby. Malowanie wykonaj za pomocą
wałków. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i przygotować materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia oraz zapisać ich

nazwy,

2) określić kolejność i kierunek przetaczania wałka,
3) dobrać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania pracy oraz zapisać ich nazwy,
4) przygotować stanowisko robocze,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5) wykonać malowanie ściany,
6) ocenić efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przygotowana farba w kolorze żółtym – 5 l,

wałek – 1 sztuka,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzle płaskie – 2 sztuki,

siatka ociekowa – 1 sztuka,

wiadro malarskie prostokątne – 1 sztuka,

rynienka – 1 sztuka,

drabina 1 sztuka,

środki ochrony indywidualnej.

Ćwiczenie 4

Wykonaj malowanie ścian farba klejową niebieską, na przygotowanym wcześniej podłożu

o powierzchni około 9 m². Użyj gotowej farby. Malowanie wykonaj za pomocą aparatu
malarskiego. W trakcie wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz stosuj środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wybrać i przygotować materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia oraz zapisać ich

nazwy,

2) określić kolejność i kierunek natrysku,
3) dobrać narzędzia oraz sprzęt potrzebny do wykonania pracy oraz zapisać ich nazwy,
4) przygotować narzędzia do pracy,
5) przygotować stanowisko robocze,
6) wykonać malowanie ściany,
7) ocenić efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przygotowana farba w kolorze niebieskim – 5 litrów,

aparat malarski – 1 sztuka,

pędzle kątowe – 2 sztuki,

pędzle płaskie – 2 sztuki,

wiadra malarskie – 2 sztuki,

drabina – 1 sztuka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Ćwiczenie 5

Oblicz potrzebną ilość farby klejowej w kolorze jasnym na wymalowanie dwukrotne

100

m² ścian bez otworów okiennych i drzwiowych. Ile puszek o pojemności 5 litrów musisz

przygotować aby można było wykonać to zadanie?


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapisać plan działania,
2) obliczyć potrzebną ilość farby klejowej,
3) obliczyć liczbę puszek,
4) omówić z nauczycielem swoje obliczenia.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kalkulator.

Ćwiczenie 6

Na stanowisku pracy znajduje się 27 litrów farby klejowej w kolorze pomarańczowym.

Oblicz, jaką powierzchnie ścian możesz pomalować taka ilością farby, zakładając,

że malowanie będzie dwukrotne.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapisać plan działania,
2) obliczyć powierzchnię ściany do wymalowania,
3) omówić z nauczycielem swoje obliczenia.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kalkulator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

5.7. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót


5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj odbiór robót malarskich ścian pokrytych farbą klejową.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia..

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapisać plan działania,
2) obejrzeć wykonana powłokę klejową,
3) zapisać wnioski, dotyczące jakości wykonanych prac,
4) określić przyczyny ewentualnych zaobserwowanych usterek
5) omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

rzutnik pisma,

foliogramy ukazujące wady powłok klejowych

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony

środowiska

5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Jakie zachowasz środki ostrożności przy wykonywaniu fluatowaniu świeżego tynku?

Spróbuj przewidzieć, jakie zagrożenia mogą wynikać z braku zachowania należytych
środków ostrożności.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ocenić zagrożenia przy fluatowaniu,
2) zapisać swoje spostrzeżenia,
3) omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pogadanka,

pokaz,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny „Zagrożenia w trakcie wykonywania robót malarskich”

magnetowid,

telewizor.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Malowanie farbą klejową”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 9, 11, 13, 16, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.b, 3.a, 4.a, 5.b, 6.c, 7.a, 8.d, 9.c, 10.d, 11.a, 12.b, 13.a,
14.b, 15.b, 16.b, 17.d, 18.b, 19.c, 20.d.

Plan testu

Nr zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia) – uczeń potrafi

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowied

ź

1.

Wymienić właściwą temperaturę przy
malowaniu klejowym

A

P

c

2.

Określić sposób przygotowania kredy
malarskiej

C

P

b

3.

Wyjaśnić przyczyny ścierania się powłoki
klejowej

B

PP

a

4.

Wyjaśnić przyczyny zgrubienia powłok na
styku malowanych powierzchni

B

P

a

5.

Określić metodę usunięcia starej powłoki
malarskiej

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

6.

Określić zastosowanie pędzli ławkowców

C

P

c

7.

Rozpoznać podłoże, na które nie
nakładamy farby klejowej

A

P

a

8.

Zidentyfikować dodatek likwidujący
żółtawy odcień farby klejowej

A

P

d

9.

Określić ilość barwnego pigmentu
w farbie w kolorze półpełnym

A

PP

c

10.

Wyjaśnić cel gruntowania podłoży

B

P

d

11.

Wymienić ilość barwnego pigmentu
w farbie w kolorze pełnym

A

PP

a

12.

Określić zaprawę do naprawy uszkodzeń
tynków wapiennych

C

P

b

13.

Określić zużycie farby klejowej

C

PP

a

14.

Określić zakres przygotowania podłoża do
malowania

C

P

b

15.

Scharakteryzować zasady malowania

C

P

b

16.

Wymienić ilość barwnego pigmentu w
farbie w kolorze jasnym

A

PP

b

17.

Wyjaśnić przyczynę stosowanie
gruntownika pokostowego

B

PP

d

18.

Rozpoznać proporcje rozrabiania kleju
malarskiego MT

A

P

b

19.

Wymienić składniki farby białej sufitowej

A

P

c

20.

Wymienić składniki szpachlówki klejowej

A

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi oraz podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Sprawdź wyniki i wpisz je do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (p)

i ponadpodstawowy (pp).

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 35

min

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Najkorzystniejszą temperatura przy wykonywaniu powłoki klejowej jest

a) 0º C ÷ 15º C.
b) 0º C ÷ 25º C.
c) 5º C ÷ 22º C.
d) 10º C ÷ 30º C.

2. Przygotowując kredę malarską do przyrządzania farby należy zalać ją wodą

a) 2 godziny wcześniej.
b) 24 godziny wcześniej.
c) 10 godzin wcześniej.
d) 1 godzinę wcześniej.

3. Ścieranie się powłoki klejowej może być spowodowane przez

a) użycie farby ze zbyt małą zawartością kleju.
b) nałożenie zbyt grubej warstwy farby.
c) złe wymieszanie składników farby klejowej.
d) malowanie na podłożu zbyt nasiąkliwym.

4. Widoczna smuga na styku malowanych powierzchni cząstkowych świadczy o tym,

że w czasie wykonywanych robót nie przestrzegano zasady
a) malowania „ mokre na mokre”.
b) malowania „ suche na mokre”.
c) malowania „na krzyż”.
d) malowania doborowego.

5. Stara powłokę klejową można usunąć za pomocą

a) ługowania.
b) zmycia lub zeskrobania.
c) fluatowania.
d) opalania.


6. Pędzle ławkowce służą do malowania

a) kaloryferów.
b) trudno dostępnych miejsc.
c) powierzchni ścian i sufitu.
d) narożników.

7. Powłoki klejowe nie można stosować na podłożach

a) wilgotnych i alkalicznych.
b) z tynków wapiennych i cementowych.
c) gipsowych.
d) metalowych.

8. Żółtawy odcień farby klejowej sufitowej można zlikwidować stosując dodatek

a) ochry.
b) kredy.
c) bieli cynkowej.
d) ultramaryny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Farby zawierające do 30 % pigmentu barwnego nazywamy

a) kolorami pełnymi.
b) kolorami jasnymi.
c) kolorami półpełnymi.
d) kolorem białym.


10. Gruntowanie podłoża wykonuje się w celu

a) wyrównania podłoża.
b) Zobojętnienia alkalicznego odczynu.
c) usunięcia plam.
d) zmniejszenie nasiąkliwości.


11. Farby zawierające do 60 % pigmentu barwnego nazywamy

a) kolorami pełnymi.
b) kolorami jasnymi.
c) kolorami półpełnymi.
d) kolorem białym.


12. Do naprawy dużych uszkodzeń tynków wapiennych stosujemy

a) zaprawę glinianą.
b) zaprawę wapienną.
c) zaczyn gipsowy.
d) zaprawę gipsową.

13. Orientacyjne zużycie farb klejowych przy jednokrotnym malowaniu wynosi około

a) 0,4 l na m².
b) 0,7l na m².
c) 1 l na m².
d) 0,2 l na m².


14. Która z wymienionych czynności malarskich nie wchodzi w zakres przygotowania

podłoża do malowania?
a) Gruntowanie.
b) Tepowanie.
c) Szpachlowanie.
d) Fluatowanie świeżych tynków.


15. Kolejność nanoszenia warstw prostopadle do poprzednich, w celu równomiernego
rozprowadzenia farby, to zasada malowania

a) „suche na mokre”.
b) „na krzyż”.
c) „pionowe na pionowe”.
d) „mokre na mokre”.


16. Stosując farby zawierające do 15 % pigmentu barwnego uzyskujemy

a) kolory pełne.
b) kolory jasne.
c) kolory półpełne.
d) kolor biały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

17. Gruntownik pokostowy stosuje się do nasycenia powierzchni

a) tynków wapiennych.
b) tynków cementowo-wapiennych.
c) tynków cementowych.
d) elementów gipsowych.


18. Klej malarski MT rozpuszcza się w wodzie w proporcji

a) 1 : 10.
b) 1 : 8.
c) 1 : 5.
d) 1 : 2.


19. Farbę białą sufitową wykonasz z:

a) kredy pławionej, glinki malarskiej, pigmentów barwnych, kleju skrobiowego.
b) kredy pławionej, glinki malarskiej, ultramaryny, kleju glutynowego.
c) glinki malarskiej, ultramaryny, kleju malarskiego MT.
d) kredy pławionej, pigmentów barwnych, kleju glutynowego.


20. Szpachlówkę klejową wykonasz z:

a) pokostu lnianego , benzyny lakowej.
b) gipsu budowlanego, kredy pławionej, kleju kostnego.
c) gipsu budowlanego, piasku.
d) kredy pławionej, gipsu budowlanego, szarego mydła, pokostu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Malowanie farbą klejową 714[01].Z1.04

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Test 2

Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej „Malowanie
farbą klejową”

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje jeden

punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania lub
za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.

Informacja dla zdającego

1. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem

pracy i jego wyposażeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu
trwania wykonywania zadania.

2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.

3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku
przerwać wykonywanie zadania.

Temat zadania:

Przygotuj podłoże oraz wykonaj dwuwarstwową powłokę malarską na fragmencie ściany

o wymiarach 2.80 m. x 3.0 m. Do gruntowania użyj gruntownika mydlanego.
Do malowania - gotową farbę klejową w kolorze brzoskwiniowym. Wyznacz obszar
malowania. Malowanie wykonaj za pomocą pędzla lub wałka.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 240 minut.

Instrukcja do wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przed przystąpieniem do wykonania malowania ściany przeanalizuj treść zadania.
2. Zaplanuj przygotowanie podłoża oraz wykonanie malowania ściany i zapisz PLAN

DZIAŁANIA:

a. wypisz kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,
b. sporządź wykaz materiałów niezbędnych do przygotowania podłoża oraz

pomalowania ściany,

c. sporządź wykaz niezbędnych narzędzi, sprzętu oraz przyrządów pomiarowych

potrzebnych do przygotowania podłoża oraz pomalowanie ściany,

d. oblicz powierzchnię ściany do malowania,
e. oblicz ilość farby potrzebnej do malowania.

3. Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania
4. Przystąp do organizowania stanowiska pracy.
5. Zabezpiecz posadzkę i listwę przypodłogową przed zabrudzeniem.
6. Wykonaj zaplanowane czynności przy użyciu właściwych przyrządów, narzędzi i sprzętu,

przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

7. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.
8. Oczyść narzędzia i sprzęt oraz odłóż je na miejsce przechowywania, rozlicz materiały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

9. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
10. W czasie prezentacji:

a. uzasadnij sposób:

przygotowania podłoża

malowania ściany

b. oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów:

jakości przygotowania podłoża

jakości pokrycia podłoża farbą

czystości listwy przypodłogowej.

Instrukcja dla nauczyciela

Czynności i kryteria wykonania

I.

Planowanie

Nr

Czynności i kryteria wykonania

Punktacja

1-0

1.

Zapisał przynajmniej 6 z poniższych czynności:

przygotowanie materiałów,

przygotowanie narzędzi i sprzętu,

zabezpieczenie miejsca wykonania robót,

sprawdzenie stanu podłoża,

zgruntowanie podłoża,

odmierzenie i zaznaczenie powierzchni do wymalowania,

oczyszczenie narzędzi i sprzętu,

uporządkowanie stanowiska pracy.

2.

Zapisał następujące materiały:

farba klejowa,

gruntownik mydlany.

3.

Zapisał co najmniej 7 z następujących narzędzi i sprzętu:

drabina malarska,

pędzel ławkowiec,

pędzel płaski,

pędzel kątowy,

pędzel angielski,

szpachelka,

uchwyt z papierem ściernym,

wiadro,

folia malarska,

taśma przylepna,

tkanina do umycia podłoża,

oraz co najmniej 2 z następujących przyborów kontrolno-

pomiarowych

pion malarski,

przymiar,

sznur malarski.

4.

Obliczenie powierzchni ściany do malowania
Zapisał powierzchnię ściany: 8,4 m².

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

5.

Obliczenie ilości farby
Zapisał ilość farby klejowej potrzebnej do wykonania zadania
między : 6.8 - 7.0 litra farby.

II.

Organizowanie:

6.

Zgromadził co najmniej 8 z następujących narzędzi i sprzętu

drabina malarska,

pędzel ławkowiec,

pędzel płaski,

pędzel kątowy,

pędzel angielski,

szpachelka,

uchwyt z papierem ściernym,

wiadro,

folia malarska,

tkanina do umycia podłoża,

taśma przylepna,

pion malarski,

przymiar,

sznur malarski.

7.

Zgromadził następujące materiały:

- farbę klejową,
- gruntownik mydlany.

8.

Sprawdził stabilność drabiny przed jej użyciem.

III.

Wykonanie:

9.

Zabezpieczył podłogę i listwę przyścienną przy pomocy folii malarskiej oraz
taśmy przylepnej.

10. Sprawdził stan techniczny podłoża.

11. Przeszlifował podłoże papierem ściernym.

12. Odkurzył podłoże i umył z zabrudzeń.

13. Przygotował gruntownik mydlany do gruntowania.

14. Zagruntował wyznaczone podłoże gruntownikiem mydlanym.

15. Odmierzył właściwą ilość farby i ją zamieszał.

16. Przecedził farbę przez sito malarskie.

17. Naniósł pędzlem pierwszą warstwę na wyznaczonym fragment podłoża

zgodnie z zasadami (poziomo).

18. Wymalował kolejną warstwę z góry do dołu (pionowo).

19. Malował zgodnie z zasadą “ mokre na mokre”.

20. Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy.

21. Po zakończeniu pracy oczyścił narzędzia i sprzęt.

22. Zdjął folię zabezpieczającą podłogę i zwrócił narzędzia i sprzęt na

wyznaczone miejsce.

IV.

Prezentacja.

24. Uzasadnił wykonanie zadania.

25. Ocenił jakość wykonania powłoki klejowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

Proponowane normy wymagań na oceny szkolne:

- poniżej 13 punktów – niedostateczny,

- od 14 do 17 punktów – dopuszczający,

- od 18 do 20 punktów – dostateczny,

- od 21 do 23 punktów – dobry,

- od 24 do 25 punktów – bardzo dobry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA

1. Cassell J., Parham P.: Malowanie domu Arkady. Warszawa 1997
2. Ratsa S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1999
3. Woleński J., Woleńska W.: Sami malujemy mieszkanie. Alfa Warszawa 1991
4. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994
5. Wolski Z.: Roboty malarskie. WSiP, Warszawa, 2000

Normy i katalogi:
1. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02. „Orgbud” Spółka z o.o. Warszawa 1998
2. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet
Normalizacyjny, Warszawa 2000.

Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016, z późniejszymi

zmianami).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).

