„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Dobrek
Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet
714[01].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Florczak Teresa
dr inż. Francuz Władysława Maria
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Machnik Marek
Konsultacja:
mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z2.04
„Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu malarz – tapeciarz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
6
3. Cele kształcenia
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
15
5.1. Ocena stanu technicznego wytapetowanego podłoża.
Technologie prac remontowych
15
5.1.1. Ćwiczenia
15
5.2. Błędy w tapetowaniu i ich przyczyny
17
5.2.1. Ćwiczenia
17
5.3. Prace remontowe przy uszkodzeniach tapet. Przepisy bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
na stanowisku remontu i konserwacji tapet
20
5.3.1. Ćwiczenia
20
5.4. Konserwacja tapet
23
5.4.1. Ćwiczenia
23
5.5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót
25
5.5.1. Ćwiczenia
25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu
modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej 714[01].Z2.01 „Wykonywanie robót remontowych
i konserwacja tapet”
W poradniku zamieszczono:
– zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,
– zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,
– przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
– propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,
– wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane
środki dydaktyczne.
Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają
wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak:
– ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,
– pogadanka z pokazem,
– metoda tekstu przewodniego,
– dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca samodzielna
pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą egzaminów
zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu kształcenia
i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego powtórzenie.
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel
może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. Według
tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
• TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
• NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego pracy.
Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć
zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie
z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny
system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej:
ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do
realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalających
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych
narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk ćwiczeniowych, ilość
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
714[01]
Technologia robót tapeciarskich
714[01].Z2.01
Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu
do tapetowania
714[01].Z2.02
Przygotowanie podłoży pod tapetowanie
714[01].Z2.03
Tapetowanie
714[01].Z2.04
Wykonywanie robót
remontowych i konserwacja tapet
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– stosować terminologię budowlaną,
– odróżniać technologie wykonania budynku,
– przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
– stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
– rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
– odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
– posługiwać się dokumentacją budowlaną,
– wykonywać przedmiary i obmiary robót,
– wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
– organizować stanowiska składowania i magazynowania,
– transportować materiały budowlane,
– rozróżniać materiały i sprzęt budowlany,
– rozróżniać, dobierać i stosować materiały stosowane w tapetowaniu i w przygotowaniu
podłoża pod tapetowanie,
– rozróżniać, dobierać i stosować narzędzia i sprzęt do tapetowania i przygotowania podłoża
pod tapetowanie,
– organizować stanowisko pracy do robót tapeciarskich,
– oceniać warunki techniczne przed przystąpieniem do tapetowania,
– przygotowywać podłoże pod tapetowanie,
– oceniać jakość klejów i tapet,
– określać szacunkowo ilość potrzebnych materiałów do tapetowania i przygotowania podłoża,
– wykonywać tapetowanie,
– oceniać jakość wykonanej pracy,
– dokonywać przedmiaru i obmiaru robót tapeciarskich,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska podczas tapetowania i przygotowania podłoża.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
– rozpoznać i ocenić stan techniczny starej warstwy tapety,
– ustalić zakres prac remontowych,
– dobrać technologię wymiany starej i nowej tapety,
– dobrać materiały, sprzęt i narzędzia do prac remontowo-konserwacyjnych tapet,
– wymienić tapetę bez usunięcia i z usunięciem starej tapety,
– naprawić podłoże tynkowe pod starą tapetą,
– przykleić nowe tapety z przesunięciem brytów,
– załatać i zakonserwować tapety,
– wyczyścić powierzchnię tapet,
– zmyć tapety winylowe,
– zorganizować stanowisko robocze do wykonywania prac remontowych i konserwacyjnych,
– dokonać odbioru technicznego robót naprawczych,
– określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów do remontów i konserwacji tapet,
– dokonać obmiaru i przedmiaru robót remontowo – konserwacyjnych,
– wykonać prace remontowe i konserwacyjne tapet z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet
Temat:. Prace remontowe przy uszkodzeniach tapet
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią:
– rozpoznać i ocenić stan techniczny starej warstwy tapety,
– ustalić zakres prac remontowych,
– zorganizować stanowisko robocze do wykonywania prac remontowych,
– wymienić tapetę z usunięciem starej tapety,
Pojęcia kluczowe:
– rozpoznanie starej tapety,
– ocena stanu technicznego,
– usunięcie starej tapety winylowej.
Czas realizacji zajęć: 240 min.
Metoda: przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia „Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet 714[01].Z2.04,
– tekst przewodni (3 załączniki),
– tapeta winylowa,
– klej do tapety winylowej,
– stół tapeciarski,
– narzędzia do przycinania tapet,
– listwy stalowe (liniał),
– kątowniki,
– listwy tnące,
– nożyce,
– piony,
– pędzle ławkowce,
– pędzle tapeciaki,
– pędzle krzywiki,
– pędzle płaskie,
– wałki dociskowe (różne rodzaje),
– szczotki tapeciarskie,
– drabiny malarskie (różnej wysokości),
– ścierki z tkaniny bawełnianej,
– wiaderka,
– miarka.
– rzutnik pisma,
– foliogramy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Organizacja stanowiska dydaktycznego
– pomieszczenie wytapetowane tapetą winylową, z uszkodzonymi trzema brytami tapety.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– po trzech lub po dwóch uczniów.
Przebieg zajęć:
Faza 1 – Informacje
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi na
pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia - załącznik 1 (czas około
20 minut).
Faza 2 – Planowanie
Uczniowie planują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze -
załącznik 2 i zapisują w nich kolejność wykonywanych czynności (czas około 10 minut).
Faza 3 – Ustalenie
Nauczyciel sprawdza plany działania uczniów, a następnie rozpoznaje i koryguje w nich
błędy. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób przeprowadzenia ćwiczenia. Następnie
uczniowie organizują stanowisko robocze, pobierają narzędzia, sprzęt i materiały z magazynu
(czas około 20 minut).
Faza 4– Realizacja
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym
przebiegiem procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (czas około
160 minut).
Faza 5 – Sprawdzenie
Uczniowie sprawdzają swoją pracę wg przygotowanego arkusza kontroli jakości –
załącznik 3 i dokonują oceny w skali od 0 do 1 punktu. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów
według takiego samego arkusza (czas około 10 minut).
Faza 6 – Analiza
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał
jeszcze raz?
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności jakie zostały nabyte. Następnie
omawia nieprawidłowości jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia jak ich
uniknąć w przyszłości (czas
około
10 min).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Załącznik 1
Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:
1) Od czego zależy sposób wymiany ułożonej na ścianie tapety?
2) Jakie warunki musza być spełnione aby przystąpić do prac remontowych tapet?
3) Czy możemy zostawić na ścianie starą tapetę winylowa jako podkład pod nową tapetę?
4) W jaki sposób usuwamy z podłoża tapetę winylową?
5) Od czego zależy sposób naprawy podłoża po ściągnięciu starej tapety?
6) Jak należy zorganizować stanowisko robocze do wykonywania prac remontowych tapet?
7) W jaki sposób należy przykleić tapetę winylowa w miejsce starej tapety?
8) Czy potrafisz dokonać odbioru technicznego robót naprawczych tapeciarskich?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Załącznik 2
Planowanie czynności.
Lp.
Czynności technologiczne
Sprzęt i narzędzia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Załącznik 3
Kontrola międzyoperacyjna i końcowa (ocena w skali od 0 do 1 punktu)
Kontrola międzyoperacyjna
Liczba
punktów
Kontrola końcowa Liczba
punktów
Suma punktów kontroli
międzyoperacyjnej
Suma
punktów
kontroli
końcowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Scenariusz zajęć 2
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet. 714[01].Z2.04.
Temat: Błędy w tapetowaniu i ich przyczyny.
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią:
– rozpoznać starą warstwę tapety,
– ocenić stan techniczny starej warstwy tapety,
– określić błędy, jakie zostały popełnione w trakcie układania i eksploatacji tapety,
– ustalić przyczynę powstawania pleśni na powierzchni tapety.
Metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja
dydaktyczna,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca w zespołach dwuosobowych.
Organizacja stanowiska dydaktycznego
– pomieszczenie wytapetowane z widoczną pleśnią na powierzchni,
– stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Środki dydaktyczne:
– zdjęcia z wadami tapet.
Czas: 120 min.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy w odpowiednim ubraniu
roboczym, sprawdza obecność, wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do
dzienniczków uczniowskich (10 minut).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję, w trakcie której zwraca uwagę na konieczność znajomości
błędów występujących przy wykonywaniu tapetowania (10 minut).
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania
w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonuję polecenie (10 minut).
4. Nauczyciel pokazuje zdjęcia różnych tapet z widocznymi usterkami i wadami na
powierzchni tapet (10 minut)
5. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (10 minut).
6. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
7. Uczniowie ustalają plan działania (5 minut).
8. Zespoły konsultują swoje plany działania z nauczycielem, dokonują w nich ewentualnych
poprawek (10 minut).
9. Uczniowie wykonuje ćwiczenie, zgodnie z ustalonym planem działania (20 minut).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
10. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własną ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
11. Dyskusja w grupie na temat uzyskanych wyników pracy i przyczyn popełnianych błędów
(5 minut).
12. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć
(10 minut).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5. ĆWICZENIA
5.1. Ocena stanu technicznego wytapetowanego podłoża.
Technologie prac remontowych.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i oceń stan techniczny starej warstwy tapety w wskazanym pomieszczeniu. Swoją
ocenę przedstaw nauczycielowi.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia. W pracowni powinien znajdować się stały fragment podłoża
pokrytego tapetami, pozwalający na ocenę ich stanu technicznego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać tapetę we wskazanym pomieszczeniu,
2) ocenić stan techniczny tapety we wskazanym pomieszczeniu,
3) zapisać swoje spostrzeżenie,
4) przedstawić nauczycielowi swoje notatki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne:
– rzutnik pisma,
– foliogramy dotyczące odbioru technicznego robót tapeciarskich.
Ćwiczenie 2
W wytapetowanym pomieszczeniu należy wykonać roboty remontowe. Ustal zakres prac
remontowych oraz dobierz technologię wymiany starej tapety.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie 2 można przeprowadzić na tym samym stanowisku, na
którym wykonano ćwiczenie 1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać tapetę w wskazanym pomieszczeniu,
2) ustalić zakres prac remontowych,
3) określić podstawowe zasady wymiany starej tapety,
4) przedstawić nauczycielowi swoje ustalenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– rzutnik pisma,
– foliogramy dotyczące błędów w tapetowaniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Błędy w tapetowaniu i ich przyczyny
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal przyczynę odklejania się tapety na wskazanym wytapetowanym podłożu. Określ jak
należy postąpić, aby uniknąć tej usterki.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz podzielić uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać rodzaj tapety we wskazanym pomieszczeniu,
2) ustalić przyczynę odklejania się tapety od podłoża,
3) określić prawidłowy sposób tapetowania, aby uniknąć tej usterki,
4) przedyskutować swoje spostrzeżenia i wnioski z kolegą z zespołu,
5) ustalić wspólne wnioski i zapisać je,
6) przedstawić notatkę nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja.
Środki dydaktyczne:
– rzutnik pisma,
– foliogramy dotyczące wad tapet.
Ćwiczenie 2
Ustal przyczynę powstania nierówności płaszczyzny na gładkiej tapecie, na wskazanym
wytapetowanym podłożu. Określ jak należy postąpić, aby uniknąć tej usterki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz podzielić uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać rodzaj tapety we wskazanym pomieszczeniu,
2) ustalić przyczynę powstania nierówności płaszczyzny tapety,
3) określić prawidłowy sposób tapetowania, aby uniknąć tej usterki,
4) przedyskutować swoje spostrzeżenia i wnioski z kolegą z zespołu,
5) ustalić wspólne wnioski i zapisać je,
6) przedstawić notatkę nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
– fotografie ukazujące wady tapet.
Ćwiczenie 3
Ustal przyczynę powstania pęcherzy powietrza pod tapetą na wskazanym wytapetowanym
podłożu. Określ jak należy postąpić aby, uniknąć tej usterki.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz podzielić uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać rodzaj tapety we wskazanym pomieszczeniu,
2) ustalić przyczynę powstania pęcherzy powietrza pod warstwą tapety,
3) określić prawidłowy sposób tapetowania, aby uniknąć tej usterki,
4) przedyskutować swoje spostrzeżenia i wnioski z kolegą z zespołu,
5) ustalić wspólne wnioski i zapisać je,
6) przedstawić notatkę nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
– rzutnik pisma,
– foliogramy dotyczące wad tapet.
Ćwiczenie 4
Ustal przyczynę powstania pleśni na powierzchni tapety na wskazanym wytapetowanym
podłożu. Określ jak należy postąpić aby, uniknąć tej wady.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz podzielić uczniów na zespoły dwuosobowe.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać rodzaj tapety we wskazanym pomieszczeniu,
2) ustalić przyczynę powstania pleśni na powierzchni tapety,
3) określić, co należy zrobić, aby uniknąć tej usterki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
4) przedyskutować swoje spostrzeżenia i wnioski z kolegą z zespołu,
5) ustalić wspólne wnioski i zapisać je,
6) przedstawić notatkę nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
– zdjęcia z wadami tapet.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.3. Prace remontowe przy uszkodzeniach tapet. Przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska na stanowisku remontu i konserwacji
tapet
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pomieszczeniu wytapetowanym cienką tapetą papierową, wymień tapetę na powierzchni
jednej ściany (2 m x 2,50 m), bez usuwania starej warstwy. Dobierz odpowiednie narzędzia
i sprzęt do wykonania ćwiczenia. Określ ilość potrzebnych do tego celu materiałów. Pamiętaj
o zachowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywanym ćwiczeniu.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować stanowiska
do wykonania robót naprawczych, a następnie przypomnieć uczniom sposób przyklejania nowej
tapety na wytapetowanym podłożu, zwracając uwagę na konieczność przesunięciu połączeń
brytów. Powinien omówić również przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić szczegółowo przez oględziny ułożenie arkuszy starej tapety,
2) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonywanych prac,
3) określić ilość materiałów potrzebnych do wykonania zadania,
4) zorganizować stanowisko robocze do wykonywanych prac,
5) sprawdzić zgodność wzoru tapety,
6) odkurzyć płaszczyznę tapetowania,
7) wykonać tapetowanie,
8) zwracać uwagę na estetykę wykonania,
9) po zakończeniu prac, uporządkować stanowisko,
10) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– tapeta papierowa (na 1 ucznia 3 rolki),
– klej do tapety papierowej, (na 1 ucznia 0,4 kg),
– stół tapeciarski,
– narzędzia do przycinania tapet,
– listwa stalowa (liniał),
– kątownik,
– listwa tnąca,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
– nożyce,
– pion,
– pędzel ławkowiec,
– pędzel tapeciak,
– pędzel krzywik,
– pędzle płaskie,
– wałki dociskowe (różne rodzaje),
– szczotki tapeciarskie,
– drabiny malarskie (różnej wysokości),
– wiaderka,
– miarka,
– kalkulator.
Ćwiczenie 2
W pomieszczeniu wytapetowanym tapetą winylowa, wymień trzy sąsiadujące ze sobą
uszkodzone bryty tapety, na powierzchni jednej ze ścian. Nowa tapeta powinna być przyklejona
po usunięciu starej tapety. Dobierz odpowiednie narzędzia i sprzęt. Pamiętaj o zachowaniu
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywanym ćwiczeniu.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować stanowiska
do wykonania robót naprawczych, a następnie omówić oraz sposób wykonania ćwiczenia
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zakresem ćwiczenia,
2) odpowiedzieć na pytania sprawdzające wiedzę,
3) zaplanować proces wykonania ćwiczenia,
4) przedstawić plan pracy nauczycielowi, nanieść ewentualne poprawki,
5) wykonać ćwiczenie,
6) kontrolować proces realizacji ćwiczenia i uzyskiwane efekty, w razie konieczności
wprowadzać korekty,
7) ocenić efekty wykonanego ćwiczenia,
8) określić przyczyny ewentualnych błędów wykonawczych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– tekst przewodni
Środki dydaktyczne:
– tapeta winylowa,
– klej do tapety winylowej,
– stół tapeciarski,
– narzędzia do przycinania tapet,
– listwy stalowe (liniał),
– kątowniki,
– listwy tnące,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
– nożyce,
– piony,
– pędzle ławkowce,
– pędzle tapeciaki,
– pędzle krzywiki,
– pędzle płaskie,
– wałki dociskowe (różne rodzaje),
– szczotki tapeciarskie,
– drabiny malarskie (różnej wysokości),
– ścierki z tkaniny bawełnianej
– wiaderka,
– miarka,
– teksty przewodnie.
Ćwiczenie 3
W pomieszczeniu wytapetowanym gładką tapetą winylową, napraw podłoże tynkowe, aby
usunąć jego widoczne nierówności. Pamiętaj o zachowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy przy wykonywanym ćwiczeniu.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić kolejność
wykonania ćwiczenia oraz jego zakres z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić zakres prac remontowych,
2) zorganizować stanowisko robocze do wykonywanych prac,
3) usunąć z nierównego podłoża stare bryty tapety winylowej,
4) wykonać naprawę podłoża – usunąć nierówności,
5) zwracać uwagę na estetykę wykonania,
6) po zakończeniu uporządkować stanowisko,
7) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– gotowa szpachlówka,
– płyn do usuwania starej tapety,
– pędzle ławkowce,
– pędzle krzywiki,
– drabiny malarskie (różnej wysokości),
– szpachelki,
– papier ścierny,
– wiaderka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.4. Konserwacja tapet
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pomieszczeniu wytapetowanym wzorzystą tapetą papierową, wykonaj miejscowe
naprawy, wstawiając w miejsca silnych zaplamień łatki z tej samej tapety. Pamiętaj o zachowaniu
przepisów bezpieczeństwa higieny pracy przy wykonywanym ćwiczeniu.
Wskazówki do realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować powłoki
tapeciarskie odpowiadające warunkom określonym w ćwiczeniu, a następnie omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać tapetę w wskazanym pomieszczeniu,
2) sprawdzić szczegółowo przez oględziny występujące zaplamienia,
3) dobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt,
4) zorganizować stanowisko robocze do wykonywanych prac,
5) sprawdzić zgodność wzoru tapety przeznaczonej do wykonania łatek,
6) wyciąć z rolki fragmenty tapety, o powierzchni nieznacznie większej od zamierzonej
wielkości łatki,
7) sprawdzić przez przyłożenie zgodność wzoru,
8) zamocować tymczasowo łatkę w miejscu zaplamienia,
9) wykonać cięcie nożem tapeciarskim przez obydwie warstwy tapety,
10) usunąć zniszczony fragment,
11) wkleić dopasowaną łatkę z nowej tapety,
12) zwracać uwagę na estetykę wykonania,
13) po zakończeniu uporządkować stanowisko,
14) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– tapeta papierowa (około 2 metry bieżące na 1 ucznia),
– klej do tapety papierowej (0,2 kilograma na 1 ucznia),
– stół tapeciarski,
– narzędzia do przycinania tapet,
– listwy stalowe (liniał),
– nożyce,
– pędzle krzywiki,
– pędzle płaskie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
– wałki dociskowe (różne rodzaje),
– szczotki tapeciarskie,
– drabiny malarskie (różnej wysokości).
Ćwiczenie 2
Na powierzchni wytapetowanej tapetą winylową są widoczne zabrudzenia. Wykonaj
oczyszczenie powierzchni tapety.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
wytapetowaną powierzchnię, spełniającą warunki określone w ćwiczeniu, a nadepnie omówić
zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiednie materiały, narzędzia i sprzęt,
2) zorganizować stanowisko do wykonywania prac konserwacyjnych,
3) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) oczyścić powierzchnię tapet,
5) po zakończeniu prac uporządkować stanowisko,
6) zademonstrować nauczycielowi efekt wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
– odkurzacz,
– płyn do mycia powierzchni tapety,
– woda
– ścierka sucha,
– ścierka do zmywania powierzchni tapety,
– drabina.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj odbioru technicznego wykonanych prac remontowo-konserwacyjnych
wytapetowanego podłoża.
Wskazówki
do
realizacji
Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób
wykonania
ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić, czy tapeta ułożona na ścianie jest równa,
2) sprawdzić, czy tapeta zachowuje jednolity kolor i wzór w całym pomieszczeniu,
3) sprawdzić, czy arkusze tapety nie mają śladów zabrudzeń klejem,
4) sprawdzić, czy powierzchnia arkusza jest staranie przyklejona do podłoża,
5) sprawdzić, czy poszczególne arkusze naklejono pionowo,
6) sprawdzić, czy w miejscach osprzętu elektrycznego, brzegi przyciętej tapety są niewidoczne,
7) zapisać wnioski, dotyczące jakości powłoki tapeciarskiej i przekazać je nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– podłoże przeznaczone do odbioru technicznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1 (pisemny)
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie robót
remontowych i konserwacja tapet”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
– z poziomu podstawowego zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 13, 17, 18, 19, 20
– z poziomu ponadpodstawowego: 5, 7, 10, 12, 14, 15, 16
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. c, 5. d, 6. b, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. a, 12. b,
13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17 c, 18 b, 19 b, 20 b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia) – uczeń potrafi
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wybrać sposób usunięcia tłustych plam
z podłoża
C P a
2.
Wyjaśnić przyczynę odklejania się
tapet
B
P
c
3. Wyjaśnić przyczynę pękania tapet
B
P
c
4.
Wyjaśnić przyczynę pojawiania się
plam i odbarwień na tapetach
B
P
c
5.
Określić sposób konserwacji tapety
papierowej
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6.
Wyjaśnić przyczynę powstawania
pęcherzy powietrza pod tapetą
B
P
b
7.
Określić sposób konserwacji tapety
winylowej
B
PP
d
8.
Wyjaśnić przyczynę nierówności
płaszczyzn na gładkich tapetach
B
P
b
9.
Wyjaśnić przyczynę pofałdowania
powierzchni tapety
B
P
a
10.
Wymienić liczbę możliwych do
ułożenia warstw tapety
A
PP
c
11.
Określić warunki ułożenia nowej tapety
na starej
C
P
a
12.
Określić od czego zależy naprawa
podłoża po zdjęciu starej tapety
C
PP
b
13.
Rozpoznać temperaturę wykonywania
prac tapeciarskich
A
P
a
14.
Wybrać sposób usunięcie starej tapety
winylowej
C
PP
b
15.
Wyjaśnić przyczynę pojawienia się
pleśni na tapecie
B
PP
a
16.
Wyjaśnić przyczynę rozklejenia się
tapet dwuwarstwowych
B
PP
c
17.
Dobrać warunki ułożenia nowej tapety
na starej
C
P
c
18.
Wybrać sposób położenia nowej
warstwy tapety na starej
C
P
b
19.
Wybrać sposób przesunięcia krawędzi
brytów tapety w dwóch warstwach
C
P
b
20.
Wymienić maksymalne odchylenie
styków brytów od pionu
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja
dla
nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (P)
i ponadpodstawowy (PP).
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Plamy tłuszczu lub inne zabrudzenia powinniśmy
a) zmyć odpowiednimi środkami czyszczącymi.
b) przykryć kawałkiem tapety.
c) zagruntować klejem.
d) zamalować farbą.
2. Jedną z wielu przyczyn odklejania się tapet jest
a) przemieszczanie się elementów budynku.
b) nadmierna ilość kleju.
c) niewłaściwe przycięcie tapety.
d) brak pionowości arkuszy.
3. Jedna z przyczyn pękania tapet to
a) układanie tapety na powierzchni zatłuszczonej.
b) układanie tapet na starej tapecie.
c) brak zabezpieczenia styków elementów prefabrykowanych merlą.
d) brak wyciśnięcia szczotką nadmiaru powietrza.
4. Jedna z przyczyn pojawienia się plam i odbarwień na powierzchni tapety to
a) układanie tapety na starej tapecie.
b) nadmierna liczba warstw naklejanych na siebie.
c) oddziaływanie rdzy z nie zabezpieczonych antykorozyjnie elementów metalowych.
d) nie usunięcie z podłoża wystających ziaren piasku.
5. Konserwacja tapety papierowej polega na
a) myciu tapety mokrą ścierką.
b) szorowaniu tapety mokrą gąbką.
c) wyczyszczeniu tapety odkurzaczem.
d) myciu tapety szmatką z detergentem.
6. Jedną z przyczyn powstawania pęcherzy powietrza pod tapetą jest
a) brak pełnego krycia tapety klejem.
b) brak wyciśnięcia szczotką nadmiaru powietrza.
c) brak zabezpieczenia styków elementów prefabrykowanych merlą.
d) wyschnięcie kleju przy krawędziach arkusza.
7. Konserwacja tapet winylowych polega na
a) wyczyszczeniu tapety odkurzaczem.
b) czyszczeniu na sucho.
c) myciu tapety mokrą ścierką.
d) myciu tapety szmatką z detergentem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. Jedna z przyczyn nierówności płaszczyzn na gładkich tapetach to
a) wyschnięcie kleju przy krawędziach arkusza.
b) wystające z podłoża ziarna piasku.
c) brak pełnego krycia tapety klejem.
d) nadmierna ilość kleju na tapecie.
9. Jedna z przyczyn pofałdowania powierzchni tapety to
a) niestaranne przyklejenie arkuszy tapety.
b) układanie tapety na zagrzybiałym podłożu.
c) układanie tapet na starej tapecie.
d) brak zabezpieczenia styków elementów prefabrykowanych merlą.
10. Ile warstw gładkiej tapety (maksymalnie) można nakleić na siebie?
a) 1 warstwę.
b) 2 warstwy.
c) 3 warstwy.
d) 4 warstwy.
11. Warstwa starej tapety nadaje się do położenia na niej nowej tapety wtedy, gdy
a) po oględzinach starej tapety papierowej gładkiej stwierdzimy jej bardzo dobre
przyleganie do podłoża.
b) stara tapeta odpowiada kolorystycznie nowej tapecie.
c) jest warstwą tapety winylowej.
d) jest warstwą tapety tłoczonej.
12. Sposób naprawy podłoża po zdjęciu tapety zależy od
a) warunków pogodowych.
b) rodzaju i zakresu uszkodzeń.
c) czasu, który mamy na wytapetowanie pomieszczenia.
d) koloru nowej tapety.
13. Roboty tapeciarskie remontowe wykonujemy w temperaturze
a) 15° C
÷ 18° C.
b) 0° C
÷10° C.
c) 5° C
÷ 10°C.
d) 10° C
÷ 15°C.
14. Starą tapetę winylowa usuwamy z ściany
a) po namoczeniu jej wodą.
b) za pomocą szczotek metalowych i późniejszym namoczeniu wodą.
c) po namoczeniu jej klejem.
d) na sucho.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15. Jedna z przyczyn pojawienia się pleśni na powierzchni tapety to
a) układanie tapety na zagrzybiałym podłożu.
b) niestaranne przyklejenie arkuszy tapety.
c) wystające z podłoża ziarna piasku.
d) nadmierna liczba warstw naklejanych na siebie.
16. Jedną z przyczyn rozklejenia się tapet dwuwarstwowych jest
a) układanie tapet na starej tapecie.
b) brak pełnego krycia tapety klejem.
c) zbytnie nawilżenie tapety klejem (za długi czas namaczania).
d) układanie tapety na zagrzybiałym podłożu.
17. Najlepszy efekt przy wymianie uszkodzonego brytu tapety uzyskuje się, jeżeli znajdująca się
już na ścianie, nowa tapeta ma
a) ten sam kolor.
b) ten sam wzór.
c) ten sam numer serii.
d) taką sama fakturę powierzchni.
18. W przypadku przyklejania nowej warstwy tapety na warstwach starych, dopuszcza się
przyklejenie warstwy tapety
a) tłoczonej na dwóch warstwach tapety tłoczonej.
b) tłoczonej na dwóch warstwach tapety gładkiej.
c) gładkiej na dwóch warstwach tapety tłoczonej.
d) gładkiej na warstwie tapety gładkiej i tapety tłoczonej.
19. Naklejając nową warstwę tapety na starą należy pamiętać aby
a) przesunąć styki poziome nowej warstwy o pół długości arkusza starej warstwy.
b) przesunąć styki pionowe nowej warstwy o połowę szerokości arkusza starej warstwy.
c) styki pionowe pokrywały się w obu warstwach.
d) przesunąć zarówno styki pionowe i poziome nowej warstwy, tak aby nie pokrywały się
ze stykami starej warstwy.
20. Maksymalne odchylenie styków brytów od pionu nie powinno być większe na wysokości
pomieszczenia od
a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 5 mm.
d) 10 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie robót remontowych i konserwacja tapet 714[01].Z2.04
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Test 2 (praktyczny)
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej
„Wykonywanie
robót remontowych i konserwacja tapet”
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje
jeden punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania
lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.
Informacja dla zdającego
1. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
pracy i jego wyposażeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu
trwania wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek.
Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Temat zadania:
W pomieszczeniu wytapetowanym tapetą papierowa gładką, ułóż ponownie tapetę na jednej
ścianie bez otworów, o wymiarach 3,00 m x 2,60 m, bez usuwania starej warstwy tapety.
Sprawdź podłoże, czy nadaje się jako podkład pod nowa tapetę. Materiały do wykonania
tapetowania pobierz z magazynu. Klej do tapet papierowych jest już przygotowany. Zadanie
wykonaj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 240 minut.
Instrukcja do wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przed przystąpieniem do wykonania tapetowania ściany przeanalizuj treść zadania.
2. Zaplanuj przygotowanie podłoża oraz wykonanie tapetowania ściany i zapisz PLAN
DZIAŁANIA:
a. wypisz kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,
b. sporządź wykaz materiałów niezbędnych do przygotowania podłoża oraz
wytapetowania ściany,
c. sporządź wykaz niezbędnych narzędzi, sprzętu oraz przyrządów pomiarowych
potrzebnych do przygotowania podłoża oraz wytapetowania ściany,
d. oblicz ilość tapety potrzebnej do wykonania zadania.
3. Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania.
4. Przystąp do organizowania stanowiska pracy.
5. Zabezpiecz posadzkę i listwę przypodłogową przed zabrudzeniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
6. Wykonaj zaplanowane czynności przy użyciu właściwych przyrządów, narzędzi i sprzętu,
przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciw pożarowej.
7. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.
8. Oczyść narzędzia i sprzęt oraz odłóż je na miejsce przechowywania, rozlicz materiały.
9. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
10. W czasie prezentacji:
a. uzasadnij sposób:
– przygotowania podłoża
– tapetowania podłoża
b. oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów:
– jakość przygotowania podłoża
– jakość ułożenia tapety.
Plan działania:
1. Wymień kolejne czynności prowadzące do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wymień sprzęt kontrolno-pomiarowy, potrzebny do wykonania zadania
.....................................................................................................................................................................................
3. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
4. Oblicz ile rolek tapety potrzeba do wykonania zadania
Do wykonania zadania potrzeba ……………………………………………………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Instrukcja
dla
nauczyciela
Czynności i kryteria wykonania
I.
Planowanie
Nr Czynności i kryteria wykonania
Punktacja
1-0
1. Zapisał przynajmniej 5 z poniższych czynności:
− zorganizowanie stanowiska pracy,
− zabezpieczenie miejsca wykonania robót,
− sprawdzenie stanu podłoża,
− przygotowanie materiałów,
− przyklejenie tapety,
− oczyszczenie narzędzi i sprzętu,
− uporządkowanie stanowiska pracy.
2. Zapisał następujące materiały:
− tapeta papierowa,
− klej do tapet papierowych.
3. Zapisał co najmniej 10 składników z zestawu narzędzi i sprzętu:
– drabina malarska,
– stół tapeciarski,
– szczotka do tapet,
– wałki gumowe,
– kątownik,
– liniał,
– pędzel ławkowiec,
– pędzel płaski,
– pędzel kątowy,
– pędzel angielski,
– szpachelka,
– uchwyt z papierem ściernym,
– wiadro plastikowe,
– folia malarska,
– taśma przylepna,
– ściereczka do umycia podłoża
oraz co najmniej 2 z następujących przyborów kontrolno-pomiarowych
– pion malarski
– przymiar taśmowy
– sznur malarski
4. Obliczenie
ilości tapety
Zapisał ilość tapety potrzebnej do wykonania zadania: 2 rolki tapety
II.
Organizowanie:
5. Zgromadził co najmniej 14 z następujących narzędzi i sprzętu
– drabina malarska,
– stół tapeciarski,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
– pędzel ławkowiec,
– pędzel płaski,
– pędzel kątowy,
– pędzel angielski,
– szpachelka,
– szczotka do tapet,
– wałki gumowe,
– kątownik, liniał,
– uchwyt z papierem ściernym,
– wiadro plastikowe,
– folia malarska
– taśma przylepna,
– tkanina do umycia podłoża,
– pion malarski,
– przymiar taśmowy,
– sznur malarski.
6. Zgromadził następujące materiały:
– tapeta papierowa.
– klej do tapet.
7. Sprawdził stabilność drabiny przed jej użyciem
III.
Wykonanie:
8. Zabezpieczył podłogę i listwę przyścienną za pomocą folii malarskiej oraz
taśmy przylepnej.
8.. Sprawdził stan techniczny podłoża.
10. Zmierzył wymiary podłoża.
11. Odkurzył podłoże.
12. Przygotował tapetę do cięcia brytów.
13. Pociął tapetę na odpowiedniej długości bryty.
14. Zamieszał klej przed przystąpieniem do smarowania brytów.
15. Prawidłowo złożył posmarowane bryty.
16. Wyznaczył pion pierwszego brytu tapety.
17. Przykleił tapetę na stare podłoże z przesunięciem łączeń tapety.
18. Przykleił kolejne bryty na wyznaczonej ścianie.
19. Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy.
20. Po
zakończeniu pracy oczyścił narzędzia i sprzęt.
21. Zdjął folię zabezpieczającą podłogę i zwrócił narzędzia i sprzęt
w wyznaczone miejsce.
IV.
Prezentacja.
22. Uzasadnił wykonanie zadania.
23. Ocenił jakość wykonania tapetowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Proponowane normy wymagań na oceny szkolne:
poniżej 13 punktów – niedostateczny,
od 14 do 16 punktów – opuszczający,
od 17 do 19 punktów – dostateczny,
od 20 do 21 punktów – dobry,
od 22 do 23 punktów – bardzo dobry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Cassell J., Parham P.: Malowanie domu Arkady. Warszawa 1997
2. Jastrzębski A.: Tapetowanie mieszkań. Arkady, Warszawa 1988
3. Niemierko B., Szmigel M.K. (red.): Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego. PANDIT,
Kraków 2001,
4. Ratza S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1999
5. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
6. Wolski Z.: Roboty malarskie. WSiP, Warszawa 2000
Normy i katalogi:
1. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 4-01. „Orgbud” Spółka z o.o. Warszawa 1998
2. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet
Normalizacyjny, Warszawa 2000.
Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016
z późniejszymi zmianami)
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41)
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263)