Nauczanie zintegrowane – konspekty
95
Konspekt zajęć
korekcyjno - kompensacyjnych
dla pleców okrągłych
Mariola Kobos
nauczyciel nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr 6
w Mielcu
Według toku lekcyjnego gier i zabaw
Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych.
Cele:
• Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyj-
nych.
• Rozciąganie mięśni piersiowych
• Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu.
• Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowa-
nej.
Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa.
Forma: frontalna, zespołowa.
Liczba ćwiczących: 10.
Czas trwania: 45 minut.
Przybory i przyrządy: woreczki, szarfy, ławeczki gimnastyczne, kocyk.
Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć)
96
Przebieg lekcji:
TOK Treść i opis zabawy
Uwagi
1 2
3
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Zbiórka,
przywitanie,
odliczanie
Ustawienie w szeregu, korekcja
postawy dzieci, podanie tematu zajęć,
sprawdzenie pracy domowej.
2. Marsz oraz proste
ćwiczenia stóp
i kończyn
dolnych.
Pw. marsz RR w dół w skos, przejście
do marszu na palcach, piętach,
z wysokim uniesieniem kolan.
3. Ćwiczenie głowy
i górnej części
grzbietu.
ZABAWA MILCZEK
Pw. siad skrzyżny, RR „skurcz
pionowy ramion”.
Prowadzący zadaje pytania, na które
dzieci odpowiadają ruchami głowy.
W pł. strzałkowej - odpowiedź brzmi
tak w pł. czołowej - nie wiem.
4. Ćwiczenia
kończyn górnych.
ZABAWA ZNAJDŹ PARĘ
Pw. stanie. Połowa grupy RR w górę,
wyprost (szarfy trzymane na końcach).
Druga połowa grupy, RR świecznik.
Na sygnał ZNAJDŻ PARĘ dzieci
dobierają się parami, dziecko z szarfą
i bez szarfy i ustawiają się tyłem do
siebie. Przekazanie szarfy górą o RR
wyprostowanych.
5. Ćwiczenia mięśni
brzusznych.
ZABAWA POKAŻ SZARFĘ
Pw. leżenie tyłem NN ugięte, RR
w świecznik, szarfa na brzuch. Na
sygnał POKAŻ SZARFĘ – unoszenie
miednicy w górę. SCHOWAJ
SZARFĘ – przyciąganie kolan do
klatki piersiowej
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
97
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
1 2
3
1. Zabawa
orientacyjna
(lub
orientacyjno-bieżna
kształcąca
spostrzegawczość).
ZABAWA OGONKI
Pw. Stanie RR skurcz pionowy
ramion. Z tyłu za gumkę od spodenek
założona szarfa bieg – na sygnał
OGONKI, wszyscy starają się zebrać
jak najwięcej szarf od przeciwników.
Zabawa kończy się gdy wszystkie
ogonki zostaną oderwane. Przeliczenie
szarf uniesionych nad głową, RR
wyprostowane (chwyt za końce szarf).
2. Ćwiczenia
poprawiające
postawę o
charakterze pracy
mięśniowej,
wieloznacznej
(dużych grup
mięśniowych).
ZABAWA UKRYJ SIĘ
Pw. siad klęczny po przeciwnych
stronach ławeczki RR wyprostowane,
dłonie oparte o ławeczkę. Na hasło
UKRYJ SIĘ dzieci wykonują
jednocześnie opad T w przód, tak aby
plecy były poniżej wysokości
ławeczki. Na hasło POPATRZ –
dzieci bez unoszenia T, unoszą głowę
i patrzą na siebie.
3. Zabawa na
czworakach
(bieżna z omijaniem
przeszkód lub
ćwiczeniem
spostrzegawczości).
ZABAWA ZAJĄCZKI
Pw. przysiad. Na hasło ZAJĄCZKI
SKACZĄ – zajęcze skoki.
ZAJĄCZKI STOJĄ SŁUPKA –
przysiad klęczny RR skurcz pionowy
ramion, głowa wyciągnięta w górę.
4. Zabawy rzutne
z użyciem
woreczków lub
pałeczki.
ZABAWA TRAF DO KOSZA
Pw. lżenie przodem w kierunku
głowami do siebie w odległości
ok. 1 m.
I dz. RR – wyciągnięte w przód
tworzą kosz (łokcie oderwane od
podłogi).
II dz. RR - wyciągnięte w przód, rzut
woreczkiem do kosza (dwoma rękami)
łokcie oderwane od podłogi. Zmiana.
Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć)
98
1
2 3
5. Nauka
prawidłowego
chodu lub
ćwiczenie rytmu,
zabawa ze
śpiewem.
ZABWA LABADO
Pw. stanie w kole, tyłem do środka
koła. RR w bok na ramiona dziecka
stojącego obok. Ruch po obwodzie
koła krokiem dostawnym w rytm
piosenki. Zmiana ułożenia RR- w dół
w skos z rotacją zewnętrzną na
pośladkach stojącego obok.
U nas
w szkole
wielki ruch
Ruch-uch
Ręka-ręka
Noga-noga
Biodra-głowa-
brzuch-uch
6. Intensywna
zabawa bieżna
zakończona
ćwiczeniami na
drabinkach (zwis
i półzwis)
ZABAWA POWÓDŹ
Pw. stanie, RR w bok . Bieg na sygnał
POWÓDŹ- podbieganie do drabinek
w pozycji tyłem do drabinki ,chwyt
dosiężny ,podciąganie kolan .Na
sygnał SŁOŃCE-bieg po sali w
pozycji skorygowanej.
7. Zabawa
kształcąca słuch,
rozpoznawanie,
kolorów
i kształtów.
Pw. leżenie przodem NN- ugięte RR
wyprostowane a potem ugięte
w łokciach trzymają woreczki.
Wystukiwanie słów kipi kasza
w usłyszanym rytmie.
8. Druga zabawa na
czworakach
(o charakterze
intensywnych
ćwiczeń tułowia).
ZABAWA TUNEL
Podział dzieci na dwie grupy. Pw. siad
skrzyżny w rzędzie po
przeciwległych stronach przed
końcami ławeczek ułożonych
równolegle, RR w świecznik. Kolejno
dojście do ławeczek leżenie przodem
na kocyku, chwyt dłońmi krawędzi
ławki. NN zgięte, podudzie
skrzyżowane. Dzieci wykonują ślizg
na kocu do końca ławki po czym
oddają kocyk dziecku siedzącemu
naprzeciwko same ustawiają się w
pozycji skorygowanej na końcu rzędu.
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
99
1 2
3
9. Zabawa
orientacyjno
porządkowa
z uwzględnieniem
poprawnej
postawy
BEREK ZACZAROWANY
Bieg na palcach po sali RR splecione
z tyłu. Osoba zaczarowana przez
berka przyjmuje dowolną pozycję
skorygowaną. W celu odczarowania
inny ćwiczący przyjmuje taką samą
pozycję naprzeciwko zaczarowanej
osoby.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1 2
3
1. Ćwiczenia
oddechowe
ODLOT BOCIANÓW
Pw. siad klęczny, RR wzdłuż tułowia.
Wznos RR w górę bokiem – wdech,
opuszczanie RR bokiem – wydech
(ręce - skrzydła dotykają się w górze
zewnętrzną stroną dłoni).
2. Ćwiczenia stóp
w miejscu
i w marszu.
Marsz wzdłuż linii, RR w świecznik.
Na sygnał GĄSIENICA zatrzymanie
się i posuwanie się po sali chodem
gąsienicy.
3. Pożegnanie. Podsumowanie
zajęć. Przypomnienie
o utrwaleniu pozycji skorygowanej
w domu podczas odrabiania lekcji,
oglądania telewizji i spożywania
posiłków.
Pw. Ukłon japoński pożegnanie się.
Zad. dom.
Narysuj tyle
kwiatów
ile razy
skorygowałeś
swoją
postawę.
Literatura:
1.
M. J. Kołodziejowie „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole”,
Wydawnictwo Oświatowe FOSZE Rzeszów 1998,
2.
T. Kasperczyk „Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie”, Kraków
2001,
3.
H. Malina „Wady kończyn dolnych, postępowanie korekcyjne”, Kraków
1996,
4.
S. Owczarek „Atlas ćwiczeń korekcyjnych” WSiP, Warszawa 1998,
5.
R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”.