konspekt plecy okragle


Konspekt do zajęć z gimnastyki korekcyjnej.

Temat: Zabawy i ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy ciała.

Cele lekcji: wzmacnianie mm grzbietu, rozciąganie mm piersiowych, wyrabianie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Wada: plecy okrągłe

Wiek: 7 lat

Płeć: chłopcy i dziewczynki:

Liczba ćwiczących: 8 osób

Czas: 45 min

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: piłki lekarskie, ławeczki, woreczki, drabinki

Tok lekcji

Cel ćwiczenia

Opis ćwiczenia

czas

uwagi

CZĘSĆ

WSTĘPNA

Zorganizowanie grupy, korekcja i autokorekcja

Zabawa ożywiająca

„zajączki”

Ćwiczenia

Oddechowe

CZĘŚĆ

GŁÓWNA

Ćwiczenie RR i NN, zabawa

„żabka”

Ćwiczenie elongacyjno - oddechowe, zabawa

„ budujemy dom”

Ćwiczenie mm grzbietu

Ćwiczenie NN i pośladków

Ćwiczenie oddechowe

Zabawa

bieżna z elementami korekcji

Ćwiczenie mm klatki piersiowej

Zabawa bieżna

„ znajdź swój kolor”

Ćwiczenie w parach, zwisy

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Zabawa uspakajająca

„ Pajacyk”

zbiórka

Pobudzenie układu nerwowego zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego

Pobudzenie układu krążeniowo- oddechowego, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Wzmacnianie mm oddechowych, kształtowanie piersiowego toru oddechowego

Wzmacnianie mm RR i obręczy barkowej, wzmacnianie mm NN i obręczy biodrowej

Czynne wydłużanie kręgosłupa w osi pionowej, rozluźnianie mm krótkich kręgosłupa, ćwiczenie mm oddechowych

Wzmacnianie mm powierzchownych grzbietu odcinka piersiowego

( zbliżone przyczepy), wzmacnianie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego

( oddalone przyczepy)

wzmocnienie mm pośladkowych i kulszowo - goleniowych, korekcja ustawienia miednicy

kształtowanie piersiowego toru oddechowego

wzmacnianie mm ramion, rozciąganie mm piersiowych

rozciąganie mm piersiowych, wzmacnianie mm oddechowych

doskonalenie orientacji przestrzennej

Elongacja kręgosłupa, ćwiczenie mm stóp

Uspokojenie organizmu

Organizacja grupy

Zbiórka w szeregu, podanie celu lekcji, korekcja postawy przez nauczyciela, autokorekcja przed lustrem.

P.w: podpór przodem

Ruch: dzieci skaczą wysuwając najpierw RR, potem dołanczając NN, na sygnał zatrzymują się w przysiadzie prostują plecy RR w skrzydełka i rozglądają się gdzie jest wilk.

P.w: siad skrzyżny RR oparte na kolanach

Ruch: maksymalny wdech nosem z uniesieniem klatki piersiowej, długi wydech z wymawianiem litery s

P.w: leżenie na brzuchu, RR ugięte, dłonie pod brodą

Ruch: RR naśladują ruchy pływania, głowa lekko uniesiona, broda w stronę klatki piersiowej, następnie RR pod brodę NN naśladują ruchy pływania tzn. nożyce nisko nad podłogą.

P. w: siad skrzyżny, RR w skrzydełka

Ruch: przeniesienie RR nad głowę, układanie zgiętych dłoni na przemian na sobie, budowanie kolejnych pięter domu z powolnym wdechem, opuszczenie rąk na głowę- wydech.

P.w: leżenie tyłem, RR w pozycji skrzydełek leżą na podłodze, NN wyprostowane i złączone, oparte stopami na 3-4 szczeblu drabinki

Ruch: uwypuklenie klatki piersiowej, oparcie się na głowie i łokciach, następnie uniesienie bioder do linii łączącej stopy i barki, utrzymanie ciężaru na stopach, głowie i łokciach.

P. w: leżenie przodem na ławeczce, RR trzymają krawędź ławeczki, NN wyprostowane i złączone poza ławeczką, oparte na podłodze

Ruch: unoszenie NN do poziomu, wytrzymanie, opuszczenie, kilka powtórzeń.

P.w: siad klęczny, RR splecione za plecami, wyprostowane.

Ruch: wdech nosem z uniesieniem RR, ściągnięciem łopatek, cofnięciem barków, następnie wydech ustami z opuszczeniem RR

P. w: stanie w rozsypce

Ruch: jedno dziecko jest berkiem, kogo berek dotknie robi podpór tyłem, aby wybawić dziecko w podporze, inne dziecko musi się pod nim przeczołgać.

P.w: leżenie tyłem, piłka lekarska ułożona miedzy łopatkami

Ruch: maksymalne wyciąganie RR za siebie - wdech, powrót RR - wydech

P.w: dzieci stoją w rozsypce, mają na sobie szarfę, szarfy są w trzech kolorach

Ruch: dzieci biegają po sali, jedno dziecko goni, aby uniknąć złapania trzeba chwycić za rękę dziecko o tym samym kolorze szarfy.

P.w: jedno dziecko zwis na drabince, lekko palcami stóp sięga podłogi, partner siedzi naprzeciwko w siadzie skrzyżnym, trzyma woreczek między stopami

Ruch: dzieci rzucają do siebie woreczkiem stopami, po kilku rzutach dzieci zamieniają się rolami.

P.w: leżenie w dowolnej pozycji

Ruch: - pajacyk nabiera powietrza, powoli się podnosi

Omówienie lekcji, pożegnanie

2 min

3 min

3 min

3 min

3 min

3 min

3 min

3 min

5 min

3 min

5 min

5 min

2 min

2 min

Zwracamy uwagę na prawidłową postawę dzieci, RR w skrzydełka oznaczają ugięcie ich w łokciach i ściągnięcie maksymalne łopatek

Ruchy rąk i nóg odbywają się na zmianę

Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie

Ćwiczenie powtarzamy trzy razy po dziesięć sekund

Dzieci z kolanami koślawymi siedzą w siadzie skrzyżnym

Kilkakrotnie, zmieniamy berka

Wyróżnienie dzieci dokładnie ćwiczących


