KONSPEKT ĆWICZEŃ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Korygowanie wady postawy – plecy okrągłe.
CELE: 1.Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy.
2. Wzmocnienie mięśni grzbietu.
3. Rozciągnięcie mięśni przykurczonych – piersiowych.
4 .Utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa.
5. Poprawa sprawności układu oddechowego.
Umiejętności: Wykonywanie ćwiczeń na przyrządach i z przyborami.
Wiadomości: Bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.
Cele wychowawcze: Wdrażanie uczniów do samodzielnego wykonywania ćwiczeń
korekcyjnych zgodnie z indywidualnymi potrzebami ucznia
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala do zajęć do korektywy
WIEK ĆWICZĄCYCH: I-III klasa
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10 osób.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki, ciężarki, piłki, taśmy korekcyjne, laski gimnastyczne.
CZAS ĆWICZEN: 45 minut.
FORMY: ścisła, zadaniowa, zabawowa.
Tok lekcji | Treść – opis ćwiczeń | Czas, liczba powtórzeń | Uwagi |
---|---|---|---|
I.Część wstępna. .Czynności organizacyjno-porządkowe. .Zabawa orientacyjno-porządkowa. Rozgrzewka: Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej (rozciąganie), mięśni grzbietu (wzmacnianie). Ćwiczenia oddechowe II. Część główna . Zabawa bieżna z elementem korygowania postawy III. Część końcowa Zabawa wdrażająca nawyki prawidłowej postawy. Czynności organizacyjne |
Zbiórka w szeregu, powitanie. Podanie zadań lekcji i ich celowości. „Znajdź swój kolor”- dzieci otrzymują 4 kolory szarf. Biegają po sali. Następnie otrzymują polecenie :stój”, „zamknij oczy”, w tym czasie prowadzący ustawia 4 chorągiewki w tych samych kolorach co szarfy w różnych miejscach sali i woła „biegiem do chorągiewek”. Dzieci na to hasło otwierają oczy i biegną w kierunku swoich chorągiewek i ustawiają się w rzędach. Zabawę powtarzamy, prowadzący za każdym razem przestawia chorągiewki w inne miejsce. Leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, dłonie ułożone na klatce piersiowej, wdechy i wydechy. Leżenie przodem, dłonie oparte na biodrach – lekki skłon tułowia w tył z wyraźnym wypychaniem bioder. Siad skrzyżny, krążenie ramion z jak najdalszym odwodzeniem w tył. Siad klęczny, wznos ramion w górę, ukłon japoński. Siad skrzyżny, ręce założone z tyłu na głowie, naciskanie głową na ręce. Siad skrzyżny, skłon tułowia wprzód z dotknięciem brodą podłoża, dłonie na kolanach. Klęk obunóż, opad tułowia w przód ze wparciem dłoni o ławeczkę. Leżenie tyłem, pięty oparte o ławeczkę, ręce pod głową, przez naciskanie piętami o ławeczkę unoszenie bioder z napięciem mięśni. Leżenie tyłem, nogi ugięte, zaczepione stopami pod ławeczką, ręce ugięte pod głową, siad z leżenia. Siad klęczny, oparcie rąk na ławeczce, rytmiczne pogłębianie opadu z jednoczesnym ściąganiem łopatek. Klęk podparty, naprzemienne wymachy wyprostowanych ramion w przód i w bok. Leżąc w poprzek ławki (z oparciem na biodrach) dłonie i stopy oparte na podłodze, wznos ramion i nóg do poziomu-wdech, powrót do pozycji wyjściowej-wydech Klęk podparty, uniesienie prawej ręki i lewej nogi, wytrzymanie 2-3 s. Siad okroczny na ławeczce, chwyt oburącz laski, wyprostowanie rąk w górę, zakładania laski za plecy i ściąganie łopatek. STACJE I. Leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Głowa uniesiona, wyciągnięta do przodu. Ręce uniesione nad podłogą. W dłoniach przed głową piłka . Pod brzuchem w okolicach pępka , zrolowany kocyk. Ruch: Toczenie piłki po podłodze w przód II. Leżenei przodem na ławeczce, Głowa uniesiona , wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Ręce wyprostowane , wyciągnięte w bok , w dłoniach lekkie ciężarki .wzosy i opady ramion. III. Stanie w lekkim rozkroku, laska gimnastyczna za plecami na łopatkach ,.Głowa uniesiona i wyciągnięta do przodu, wzrok skierowany przed siebie. wykonujemy przysiady pamietając o postawie skorygowanej. IV. Leżenie tyłem, ramiona złożone w skrzydełka,sciskanie piłki nogami,nie odrywając ciała od podłoża. V. Leżenie przodem ,ramiona w przód, przyciąganie taśmy gimnastycznej do pozycji,,Ramiona w skrzydełka" VI. Leżenie przodem, piłka w dłoniach,wyzuty piłki w przód i powrót ramion do pozycji ramiona w skrzydełka. Zabawa „Murarz”, na środku sali wyznaczamy korytarz, w którym porusza się dziecko „murarz”. Pozostałe dzieci stoją po jednej stronie sali na sygnał przebiegają przez wyznaczony korytarz na przeciwną stronę. Zadaniem „murarza” jest chwytanie dzieci w obrębie korytarza. Schwytane dzieci stają się cegłami w murze, który zwęża linie przebiegu dzieci. „Cegły” siadają w siadzie skrzyżnym z ramionami odwiedzionymi i zgiętymi w stawie łokciowym. „Wesoły i smutny człowiek” dzieci w rozsypce chodzą po sali. Prowadzący mówi „chodzicie jak smutni ludzie” i dzieci zwieszają głowy, zaokrąglają plecy, uginają nogi. Na sygnał „chodzicie jak wesoły człowiek” dzieci prostują się, podnoszą głowę, ściągają łopatki, wciągają brzuch i korygują postawę, uśmiechają się. Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie. |
2 minuty 5 minut 10x 15x 15x 5x 20x 8x 15x 10x 15x 10x 10x 10x 5x 5x 2minuta 2minuta 2minuta 2minuta 2minuta 2minuta 3minuty 3 minuty 2minuty |
Uzasadnienie potrzeby ćwiczeń. W czasie stania zamkniętymi oczami zwracamy uwagę na postawę korekcyjną. Wdech przez nos wydech przez usta. Głowa wyciągnięta w górę. Jednoczesne ściąganie łopatek. Nie odrywamy pośladków od pięt. Łokcie cofnięte, łopatki ściągnięte. Plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte. Maksymalnie uwypuklić klatkę piersiową, unikać lordozowania. Łokcie dociskane do podłoża Łopatki ściągnięte, kręgosłup wyprostowany. Głowa między ramionami, brzuch wciągnięty. Brzuch wciągnięty głowa przy mostku. Wdychamy powietrze nosem wydychamy ustami. Brzuch wciągnięty, głowa przy mostku. Maksymalnie uwypuklić klatkę piersiową. „Cegły” ściągają łopatki, prostują plecy, wciągają brzuch. Zwracamy uwagę, aby dzieci częściej były „wesołymi ludźmi”. |