background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 

 
 
Ryszard Gruca 
 
 
 

 
 
 
Użytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

do 

transportu 

i zwałowania 711[03].Z1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Józef Augustynowicz 
dr inż. dr inż. Jerzy Alenowicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z1.02 
Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  transportu  i  zwałowania”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Działanie taśmociągowego układu transportowego 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Maszyny i urządzenia do załadunku 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.  Ładowarki czerpakowe 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 
711[03]. 

W Poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

711[03].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych  

w górnictwie odkrywkowym 

 

711[03].Z1.02 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do transportu 

i zwałowania 

711[03].Z1.04 

Wykonywanie konserwacji oraz 

naprawy maszyn i urządzeń 

górnictwa odkrywkowego 

711[03].Z1.01 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do urabiania 

kopalin 

711[03].Z1.03 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do obróbki 

kamienia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować układ jednostek SI, 

 

dobierać narzędzia, przyrządy i materiały w zależności od wykonywanej pracy, 

 

rozróżniać  rodzaje  połączeń,  osie,  wały,  łożyska,  sprzęgła,  hamulce  i  mechanizmy  oraz 
określać ich zastosowanie w budowie maszyn, 

 

posłużyć  się  pojęciami:  prędkość  obwodowa,  prędkość  obrotowa,  praca  mechaniczna, 
moc, energia i sprawność, 

 

określać  na  podstawie  dokumentacji  technicznej  elementy  składowe  maszyny  lub 
urządzenia, 

 

posługiwać  się  dokumentacją  konstrukcyjną  i  technologiczną  oraz  normami 
technicznymi, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

dostrzegać i opisywać związki miedzy naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem  
i jego działalnością, 

 

zorganizować własne stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

przestrzegać przepisy BHP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

objaśnić budowę i działanie taśmociągowego układu pobierającego zwałowarki, 

 

sklasyfikować taśmy przenośnikowe, 

 

scharakteryzować własności eksploatacyjne taśm, 

 

przedstawić  sposoby  ułożenia  różnych  taśm  przenośnikowych  i  dokonać  analizy  ich 
pracy, 

 

objaśnić budowę, zastosowanie i wymianę krążników, 

 

objaśnić działanie czerpakowego układu pobierającego zwałowarki, 

 

wyjaśnić  budowę  i  zasady  działania  zwałowarek  jedno  i dwuzespołowych,  określić  ich 
parametry robocze, 

 

określić warunki prawidłowej pracy maszyn i urządzeń do zwałowania, 

 

wyjaśnić funkcjonowanie stacji zwrotnej i jej zadanie, 

 

wyjaśnić funkcjonowanie stacji napędowej, w tym napinającej,  

 

scharakteryzować urządzenia do przesuwania torów,  

 

uzasadnić zabezpieczenie kabiny kierowcy przed wsypywanym urobkiem, 

 

określić warunki bezpiecznej pracy maszyn i urządzeń transportowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł:  

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w górnictwie odkrywkowym 711[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

do 

transportu 

i zwałowania 711[03].Z1.02 

Temat:  Transport przenośnikami taśmowymi. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  zasad  wykonywania  transportu 

przenośnikami taśmowymi. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

określić zadania transportu taśmowego, 

– 

sklasyfikować przenośniki taśmowe, 

– 

wskazać zalety transportu przenośnikami taśmowymi, 

– 

określić systemy transportowe przenośnikami taśmowymi. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

wykład wprowadzający, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna.

 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Uczestnicy:  

Uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 

Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj transport kopalniany za pomocą przenośników taśmowych. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

A.  Zadania transportu taśmowego 

Wstęp – należy zaprezentować plansze przedstawiające projekty kopalni odkrywkowych 
z uwzględnieniem rozwiązań transportowych. 

– 

uczniowie  określają  jakie  zadania  w  górnictwie  odkrywkowym  spełniają  urządzenia 
transportowe, 

– 

uczniowie wskazują w jakich przypadkach stosuje się transport taśmowy, 

– 

uczniowie określają zalety transportu przenośnikami taśmowymi, 

– 

uczniowie określają wady transportu przenośnikami taśmowymi, 

– 

uczniowie zapisują informacje w zeszycie. 
 

B.  Klasyfikacja przenośników taśmowych 

Wstęp  –  należy  zaprezentować  plansze  przedstawiające  różne  typy  przenośników 
taśmowych 

– 

uczniowie  określają  według  jakich  cech  można  przeprowadzić  klasyfikację 
przenośników, 

– 

uczniowie  wskazują  które  cechy  przenośników  taśmowych,  z  technologicznego  punktu 
widzenia, mają największe znaczenie w górnictwie odkrywkowym,  

– 

uczniowie klasyfikują przenośniki, 

– 

uczniowie zapisują informacje w zeszycie. 
 

C.  Systemy transportowe przenośnikami taśmowymi 

Wstęp  –  należy  zaprezentować  uczniom  stosowane  w  kopalniach  systemy  transportowe 
przenośnikami taśmowymi.  

– 

nauczyciel przypomina treść zadania, jakie uczniowie mieli wykonać i dzieli uczniów na 
2–3-osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje planszę ze schematem transportowym. 
Uczniowie w grupach:  

– 

analizują system transportowy przedstawiony na planszy, 

– 

charakteryzują zastosowane rozwiązanie transportu urobku, 

– 

zapisują wyniki w zeszycie, 
W  trakcie  pracy  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  stosowanie  zasad  doboru 
taśmociągu. 

 

4.  Podsumowanie zajęć: 
– 

uczniowie prezentują wykonane zadanie, 

– 

uczniowie wskazują zasady dobierania taśmociągów do realizacji celu transportowego. 

 
5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  sieci  internetowej  informacje  na 

temat najdłuższych taśmociągów stosowanych do transportu urobku i zapisz je do zeszytu. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 
Moduł:  

Eksploatacja  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  górnictwie 
odkrywkowym 711[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie maszyn i urządzeń do transportu i zwałowania 
711[03].Z1.02 

Temat:  Przesuwanie przenośników taśmowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  sposobów 

przesuwania przenośników taśmowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

rozróżnić sposoby przesuwania przenośników taśmowych, 

 

wskazać zasady dobierania metody przesuwania przenośników taśmowych, 

 

określić czynności przesuwania przenośników taśmowych, 

 

określić prace przygotowawcze do przesuwania przenośnika, 

 

określić właściwe przesuwanie przenośnika, 

 

określić prace końcowe. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

wykład problemowy, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze przedstawiające sposoby przesuwania torów, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Uczestnicy:
  

Uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
Zadanie dla ucznia 

Zaplanuj okresowe przesunięcie przenośnika taśmowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I: Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  W jakim celu wykonuje się przesunięcie przenośnika taśmowego 
2.  Na czym polega okresowe przesuwanie przenośnika taśmowego? 
3.  Jakie czynniki wpływają na przesuwanie przenośnika? 
4.  Od jakich czynników zależą sposób przesuwania przenośnika? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakimi sposobami przemieszcza się przenośniki?  
2.  Od czego zależy sposób przesuwania przenośników taśmowych? 
3.  Jakie  czynności  przygotowawcze  wykonujemy  przed  przystąpieniem  do  przesuwania 

przenośnika 

 
Faza III. Ustalenie 

Uczniowie: 

1)  określają sposób doboru metody przesuwania przenośnika, 
2)  pracując  w  zespołach  dobierają  metodę  przesunięcia  przenośnika  do  sytuacji 

wydobywczej, 

3)  dobierają urządzenia do przesunięcia przenośnika, 
4)  konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 
Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 

1)  określają zakres czynności przygotowawczych do przesuwania przenośnika, 
2)  określają zakres czynności właściwego przesuwania przenośnika taśmowego, 
3)  określają zakres prac końcowych. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji wyników ćwiczenia. 

2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza końcowa 

Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat:  automatyzacji  procesów  przesuwania 

przenośników  taśmowych.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  sporządź  w  zeszycie 
notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Działanie taśmociągowego układu transportowego 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  dostarczonej  przez  nauczyciela  dokonaj  klasyfikacji  taśm 

przenośnikowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z instrukcją producenta taśm przenośnikowych, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna taśm przenośnikowych, 

 

katalogi producentów taśm przenośnikowych, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  łączenia  taśm  różnymi  sposobami  ze  szczególnym  uwzględnieniem 

wulkanizowania i klejenia na zimno. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z przepisami bezpiecznej pracy przy łączeniu taśm, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

4)  zapoznać się z instrukcją producenta taśm przenośnikowych, 
5)  zapoznać się z elementami łączącymi i mocującymi oraz zasadami ich stosowania, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

taśmy przenośnikowe (fragmenty do ćwiczeń), 

 

nóż do taśm, 

 

przymiar, 

 

elementy mocujące i łączące, 

 

środki ochrony indywidualnej (maski i okulary ochronne), 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  objaśnij  działanie  przenośnika 

taśmowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność czytania DTR. 
Czas wykonania 15 minut 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, 
4)  wynotować najważniejsze informacje dotyczące przenośników taśmowych, 
5)  objaśnić zasadę działania przenośnika taśmowego,  
6)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa przenośnika taśmowego, 

 

zeszyt do ćwiczeń , 

 

modele przenośników taśmowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj warunki bezpiecznej pracy przenośników taśmowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Czas wykonania 15 minut 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozpoznać zagrożenia występujące podczas pracy przenośnika,  
4)  wskazać metody unikania zagrożeń związanych z pracą przenośnika taśmowego, 
5)  określić zasady bezpiecznej pracy przenośnika taśmowego,  
6)  zapisać informacje, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa przenośnika taśmowego, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

modele przenośników taśmowych, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Maszyny i urządzenia do załadunku 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku poniżej przedstawiono zastosowanie ładowarek łyżkowych. Nazwij elementy 

rysunku oznaczone cyframi. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Etapy  realizacji  ćwiczenia  konsultują 

z nauczycielem. 

Po 

zakończeniu 

ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę. 

Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  przeanalizować rysunek przedstawiony powyżej,  
3)  opisać elementy rysunku oznaczone cyframi, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Objaśnij różnice występujące w procesie pobierania i załadunku materiałów sypkich oraz 

przy ładowaniu materiałów kawałkowych za pomocą ładowarek łyżkowych. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  w  grupach.  Za  pomocą  modeli  symulują  procesy  pobierania 

i załadunku  zapisując  zaobserwowane  różnice.  Etapy  realizacji  ćwiczenia  konsultują 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

z nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.  Czas 
wykonania 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  określić zastosowanie ładowarek kołowych, 
3)  objaśnić fazy pobierania i załadunku materiałów sypkich, 
4)  objaśnić fazy pobierania i załadunku materiałów kawałkowych,  
5)  wskazać występujące różnice, 
6)  zapisać informacje do notatnika,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele ładowarek łyżkowych, 

 

materiały sypkie i kawałkowe, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Ładowarki czerpakowe 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Nazwij  i  objaśnij  działanie  maszyny  przedstawionej  na  rysunku.  Wskaż  możliwości  jej 

zastosowania. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Etapy  realizacji  ćwiczenia  konsultują 

z nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.  Czas 
wykonania 15minut. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  przeanalizować rysunek przedstawiony powyżej,  
3)  rozpoznać elementy maszyny i ich przeznaczenie, 
4)  objaśnić działanie maszyny,  
5)  wskazać możliwości zastosowania w kopalniach odkrywkowych, 
6)  zapisać informacje do notatnika, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz zastosowanie ładowarek czerpakowych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Etapy  realizacji  ćwiczenia  konsultują  z  nauczycielem. 

Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 15 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania,  
2)  określić zastosowanie ładowarek czerpakowych  
3)  zapisać informacje do notatnika,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn 
i urządzeń do transportu i zwałowania” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać zastosowanie krążników stałych  

Określić ilość stosowanych krążników na każdy 
kilometr taśmociągu 

Dobrać metodę naprawiania taśmy przenośnika  

Dobrać narzędzia do wulkanizacji taśm 

Określić prędkość przesuwarki

 

Rozpoznać element taśmociągu 

Określić wymagania stawiane taśmom 

Rozpoznać rodzaj taśmy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Określić żywotność taśm 

10  Określić zadanie krążników nadawowych 

11  Wskazać cechy krążników 

b

 

12 

Wskazać skutki transportowania wilgotnego 
urobku 

13  Rozpoznać zabiegi konserwacyjne 

14 

Określić minimalną odległość między dwiema 
sąsiednimi liniami przenośników 

15  Określić wytrzymałość złącza mechanicznego 

16  Rozpoznać złączkę do taśm 

PP 

b

 

17 

Określić czynności przygotowawcze do 
przesuwania przenośnika  

PP 

18  Określić zadania kontroli wydajności  

PP 

19  Określić parametry pracy przenośników 

PP 

20 

Zastosować przepisy obsługi przenośnika 
taśmowego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sztywne zestawy krążnikowe zazwyczaj stosowane są w 

a)  cięgnie dolnym. 
b)  cięgnie górnym. 
c)  urządzeniu zasypowym. 
d)  zestawie napinającym taśmę. 
 

2.  Średnio na każdy kilometr taśmociągu przypada od 

a)  300 do 500 krążników. 
b)  1500 do 2000 krążników. 
c)  2000 do 2500 krążników. 
d)  3000 do 4000 krążników. 

 
3.  Zerwaną taśmę przenośnikowa naprawimy metodą 

a)  zgrzewania. 
b)  zszywania. 
c)  wulkanizacji na gorąco. 
d)  napawania. 

 
4.  Do wykonania złącz taśm na gorąco stosuje się 

a)  imadło ślusarskie. 
b)  przenośne prasy wulkanizacyjne.  
c)  ściski stolarskie. 
d)  zaciski śrubowe. 

 
5.  Prędkość przesuwu przesuwarki do przenośników wynosi od 

a)  1 do 2 km/godz. 
b)  2 do 5 km/godz. 
c)  2 do 12 km/godz. 
d)  10 do 20 km/godz. 

 
6.  Na schemacie taśmociągu numerem 4 oznaczono 
 
 

a)  krążnik. 
b)  bęben napędowy. 
c)  bęben zwrotny. 
d)  bęben napinający taśmę. 

 
 
7.  Wymagania stawiane taśmom przenośników najlepiej spełniają, taśmy 

a)  parciane o specjalnie przygotowanych do ich zadań konstrukcjach. 
b)  metalowe o specjalnych właściwościach. 
c)  gumowe o specjalnie przygotowanych do ich zadań konstrukcjach. 
d)  bitumiczne o specjalnie przygotowanych do ich zadań konstrukcjach. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

8.  Prezentowana na rysunku taśma należy do grupy taśm o budowie 
 
 

a)  jednoprzekładkowej. 
b)  dwuprzekładkowej. 
c)  wieloprzekładkowej. 
d)  z linkami stalowymi. 

 
 
9.  Średnia żywotność taśm z linkami stalowymi wynosi 

a)  1–2 lat. 
b)  3–4 lat. 
c)  5–6 lat. 
d)  7–10 lat. 

 
10.  Zadaniem krążników nadawowych jest 

a)  podtrzymywanie taśmy obciążonej nosiwem. 
b)  podtrzymywanie powracającej nie obciążonej nosiwem taśmy. 
c)  podtrzymywanie i amortyzacja taśmy w miejscu, w którym nosiwo podawane jest na 

przenośnik. 

d)  żadne z powyższych. 

 
11.  Z powodu dużej ilości stosowanych krążników w taśmociągach 

a)  wszystkie krążniki są takie same.  
b)  stosowana jest zasada unifikacji i typizacji krążników. 
c)  stosuje się krążniki jednokrotnego użycia. 
d)  często sie je konserwuje i smaruje. 

 
12.  Podczas  transportu  urobku  wilgotnego  lub  mokrego  następuje  jego  przylepianie  się  do 

okładki nośnej taśmy, co może spowodować 
a)  spowolnienie ruchu taśmy. 
b)  niszczenie powierzchni nośnej taśmy. 
c)  przylepianie się urobku do płaszczy bębnów, powodując ich obrastanie. 
d)  korozję krążników. 
 

13.  Zabiegi konserwacyjne taśm nie polegają na 

a)  powlekaniu powierzchni okładek odpowiednim płynem.  
b)  wypełnianiu ubytków gumy masą wypełniającą.  
c)  klejeniu taśm.  
d)  taśm przenośnikowych się nie konserwuje. 

 
14.  Minimalna odległość między dwiema sąsiednimi liniami przenośników wynosi: 

a)  0,5 m. 
b)  1 m. 
c)  1,5 m. 
d)  2 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

15.  Według ISO wytrzymałość złącza mechanicznego powinna wynosić minimum 

a)  35% wytrzymałości na zerwanie taśmy łączonej. 
b)  45% wytrzymałości na zerwanie taśmy łączonej. 
c)  55% wytrzymałości na zerwanie taśmy.  
d)  65% wytrzymałości na zerwanie taśmy łączonej. 

 
16.  Rysunek przedstawia złączkę typu 

a)  Mato. 
b)  Titan Tip–top. 
c)  Flexco. 
d)  Unilinka. 

 
17.  Do 

czynności 

przygotowawczych 

koniecznych do przesuwania przenośnika należy 
a)  rozruch przenośnika. 
b)  wymiana taśmy na nową. 
c)  niwelacja terenu w nowym położeniu przenośnika. 
d)  włączenie przenośnika bez obciążenia. 

 
18.  Układ kontroli wydajności przenośnika mierzy 

a)  prędkość przenośnika. 
b)  temperaturę bębnów napędowych. 
c)  wypełnienie taśmy przenośnika. 
d)  czas pracy przenośnika. 

 
19.  Główne ciągi przenośników taśmowych nie powinny mieć większych nachyleń niż przy odstawie 

urobku 
a)  do góry – 30

0.

 

b)  w dół – 30

0.

 

c)  w dół – 40

0.

 

d)  do góry – 40

0.

 

 
20.  Zgodnie z przepisami na drugą stronę przenośnika można przechodzić 

a)  przez specjalne mostki nad przenośnikiem. 
b)  schylając się pod przenośnikiem. 
c)  wchodząc na przenośnik i zeskakując po drugiej stronie. 
d)  po jego zatrzymaniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Użytkowanie maszyn i urządzeń do transportu i zwałowania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn 
i urządzeń do transportu i zwałowania” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 0d 1 do 15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania od 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2.  d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać układ technologiczny  

Rozpoznać elementy taśmociągu 

Dobrać metodę naprawiania taśmy przenośnika  

Wskazać czynniki wpływające na trwałość 
taśmy  

Określić warunki przesuwania przenośników

 

Rozpoznać rodzaj taśmy 

Rozpoznać typ krążnika 

Określić zadania podawarki 

Rozpoznać schemat połączenia linek w złączu 

10  Określić zadanie krążników nośnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11 

Określić zużycie energii w transporcie 
taśmowym 

c

 

12  Wskazać sposób postępowania z krążnikami  

b

 

13 

Zastosować przepisy obsługi przenośnika 
taśmowego 

14 

Zastosować przepisy obsługi przenośnika 
taśmowego 

15 

Rozróżnić elementy zespołu głównego 
przenośnika 

16  Rozpoznać złączkę do taśm 

PP 

a

 

17 

Określić czynności przygotowawcze do 
przesuwania przenośnika  

PP 

18  Określić zadania kontroli wydajności  

PP 

19  Określić nachylenie przenośników 

PP 

20 

Rozpoznać urządzenie stosowane do 
przesuwania przenośników taśmowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Układ  technologiczny,  w  którym  jedna  koparka  współpracuje  z  jednym  taśmociągiem 

i jednym ogniwem odbierającym nazywamy: 
a)  wieloskładem. 
b)  monoblokiem. 
c)  wyspą transportową. 
d)  wieloblokiem. 

 
2.  Urządzenie oznaczone na rysunku numerem 5 to 
 
 

a)  bęben napędowy. 
b)  zestawy krążnikowe. 
c)  bęben zwrotny. 
d)  bęben 

napinający 

taśmę. 

 
 
 
3.  Zerwaną taśmę przenośnikową naprawimy metodą 

a)  zgrzewania. 
b)  zszywania. 
c)  wulkanizacja na zimno. 
d)  napawania. 

 
4.  O trwałości taśm nie decyduje 

a)  konstrukcja taśmy. 
b)  dane producenta taśmy.  
c)  warunki eksploatacyjne. 
d)  konstrukcja przenośnika. 

 
5.  Przesuwanie przenośników przerywamy, gdy temperatura spadnie poniżej 

a)  –18 

0

C. 

b)  –28 

0

C. 

c)  –38 

0

C. 

d)  –48 

0

C. 

 
6.  Prezentowana na rysunku taśma należy do grupy taśm o budowie  
 
 

a)  jednoprzekładkowej. 
b)  dwuprzekładkowej. 
c)  wieloprzekładkowej. 
d)  z linkami stalowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 
7.  Krążnik przedstawiony na rysunku jest typu 

a)  gładkiego. 
b)  gładkiego z wykładziną amortyzującą. 
c)  tarczowego z tarczami z materiałów sprężystych 

i z  dystansami sztywnymi. 

d)  pierścieniowego  z  pierścieniami  z  materiałów 

sprężystych. 

 
8.  Zadaniem podawarki jest 

a)  podniesienie  urobku  na  określoną  wysokość  i  wyładowanie  go  na  dowolne  środki 

przeładunkowe. 

b)  wydobycie urobku i wyładowanie go na dowolne środki przeładunkowe. 
c)  wydobycie urobku i. podniesienie go na określoną wysokość. 
d)  wyładowanie urobku na dowolne środki przeładunkowe i jego transport. 

 
9.  Schemat ułożenia linek w złączach taśmy według normy niemieckiej przedstawia 

 

 

a)  złącze jednostopniowe. 
b)  złącze dwustopniowe. 
c)  złącze trójstopniowe. 
d)  złącze czterostopniowe. 

 
10.  Zadaniem krążników nośnych jest 

a)  podtrzymywania taśmy obciążonej nosiwem. 
b)  podtrzymywanie powracającej nie obciążonej nosiwem taśmy. 
c)  podtrzymanie  i  amortyzacja  taśmy  w  miejscu,  w  którym  nosiwo  podawane  jest  na 

przenośnik. 

d)  żadne z powyższych. 

 
11.  W transporcie taśmowym zużycie energii na przemieszczanie urobku wynosi 

a)  50%, a na ruch taśmy 50%. 
b)  30%, a na ruch taśmy 70%. 
c)  80%, a na ruch taśmy 20%. 
d)  40%, a na ruch taśmy 60%. 

 
12.  Zużyte krążniki po wymianie na nowe 

a)  przeznacza się na złom. 
b)  poddaje się w 60% regeneracji. 
c)  zatrzymuje się jako zapasowe. 
d)  stosuje w taśmociągach o mniejszych długościach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13.  Każdorazowe uruchamianie przenośnika 

a)  poprzedzone jest sygnalizacją akustyczną. 
b)  poprzedzone jest sygnalizacją optyczną. 
c)  poprzedzone jest sygnalizacją akustyczną  i optyczną. 
d)  nie wymaga sygnalizacji. 

 
14.  Jeżeli przenośnik znajduje się w ruchu i jest załadowany urobkiem 

a)  to nigdy go nie zatrzymujemy. 
b)  zatrzymujemy go w dowolnej chwili. 
c)  zatrzymujemy  go  w  przypadku  zagrożenia  uszkodzeniem  lub  uszkodzenia 

przenośnika. 

d)  przyśpieszamy jego ruch aby szybciej pozbyć się urobku. 

 
15.  Do zespołu głównego przenośnika nie należy 

a)  taśma. 
b)  zestawy krążników wraz z konstrukcją nośną. 
c)  stacja czołowa. 
d)  kosz zasypowy. 

 
16.  Rysunek przedstawia złączkę typu 

a)  Mato. 
b)  Titan Tip–top. 
c)  Flexco. 
d)  Unilinka. 

 
 
17.  Do czynności przygotowawczych, koniecznych do przesuwania przenośnika, należy 

a)  rozruch przenośnika. 
b)  wymiana taśmy na nową. 
c)  konserwacja i naprawa przenośnika przeznaczonego do przesuwania. 
d)  włączenie przenośnika bez obciążenia. 

 
 
18.  Układ kontroli wydajności przenośnika mierzy 

a)  prędkość przenośnika. 
b)  temperaturę bębnów napędowych. 
c)  wypełnienie taśmy przenośnika. 
d)  czas pracy przenośnika. 

 
19.  Główne ciągi przenośników taśmowych nie powinny mieć większych  nachyleń  niż przy 

odstawie urobku 
a)  do góry – 20

0.

 

b)  w dół – 30

0.

 

c)  w dół – 20

0.

 

d)  do góry – 40

0.

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

20.  Na rysunku poniżej przedstawiono urządzenie do 

a)  wymiany taśmy. 
b)  konserwacji taśmy. 
c)  przesuwania taśmociągu. 
d)  przesuwania gąsienic. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Użytkowanie maszyn i urządzeń do transportu i zwałowania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 

 

1.  Antoniak  J.:  Przenośniki  taśmowe  w  górnictwie  podziemnym  i  odkrywkowym, 

Wydawnictwo Politechniki Śląskiej Gliwice 2006 

2.  Bęben A.: Maszyny i urządzenia do eksploatacji odkrywkowej. WSiP, W-wa 1977 
3.  Bęben, Bogusz, Glapa, Marianowski: Maszyny i urządzenia do odkrywkowego urabiania 

surowców skalnych wybranymi technologiami, Wydawnictwo AGH Kraków 1988 

4.  Glapa  Wojciech,  Korzeniowski  Jan,  Mały  leksykon  górnictwa  odkrywkowego, 

Wydawnictwa i Szkolenia Górnicze, Burnat & Korzeniowski 

5.  Grzelak E., Kruszywa mineralne, poradnik, COIB, Warszawa 1995 
6.  Kozioł,  Uberman:  Technologia  i  organizacja  transportu  w  górnictwie  odkrywkowym, 

Wydawnictwa AGH, Kraków 1994 

7.  Kubiczek  T.,  Maszyny  i  urządzenia  mechaniczne  w  górnictwie,  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1970 

8.  Onderka,  Bugesz,  Kwiecień:  Bezpieczeństwo  pracy  w  górnictwie  odkrywkowym, 

Wydawnictwo AGH, Kraków 1988 

9.  Pastuszko, Ptasiński : Eksploatacja kopalin, WSiP, W-wa 1978 
10.  Poradnik Górnictwa Odkrywkowego, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1968 
11.  Poradnik Górnika, tom 5, Wydawnictwo Śląsk, Katowice1976 
12.  Rączkowski B., BHP w praktyce ODiDK Sp. z o.o., Gdańsk 2004 
 

Materiały informacyjne oraz zasoby internetowe firm: 

13.  www.famaz.pl 
14.  www.fugo.com.pl/ 

 
Literatura metodyczna:
 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004