0 16 styczenid 1785

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia 16 grupa 0

Obszar VI Poznawanie ojczyzny i świata

Temat: Warszawska Syrenka

I.

Cele

Poznanie legendy o Warsie i Sawie oraz historii swojego kraju.

Kształcenie wrażliwości i uczuć patriotycznych.

Doskonalenie percepcji wzrokowej oraz słuchowej.

Poznanie symboli – warszawska Syrenka.

Podstawa programowa (…):

Pkt 15.3.”Dziecko wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa”.

II.

Środki dydaktyczne



tekst legendy o Warsie i Sawie



ilustracje Warszawskiej Syrenki,



albumy, książki z ilustracjami o Warszawie, widokówki itp.



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Fioletowy”



etykiety z napisami: Wars, Sawa, Warszawa



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.3



CD2 audio ABC



kartoniki z wielkimi literami – takie jak pierwsze litery imion dzieci w grupie

III.

Przebieg zajęć

1.

Legenda „Wars i Sawa”

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka opowiada legendę o Warsie i Sawie.

Dzieci odpowiadają na pytania:

O kim opowiada legenda?

Co się wydarzyło?

Jakie miasto założyli Wars i Sawa?

Kto ma bronić miasta?

Nauczycielka prezentuje ilustracje Warszawskiej Syrenki. Pyta, co Syrenka
trzyma w dłoniach, co ma zamiast nóg i dlaczego.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Słuchanie piosenki „Nasza Warszawska Syrenka” – CD2 audio ABC

Dzieci słuchają piosenki. Nauczycielka pokazuje zdjęcia współczesnej Warszawy
– Stare Miasto, Zamek Królewski, część nowoczesna, zabytki.

Wspólnie oglądają dostępne materiały – albumy, książki z ilustracjami
o Warszawie, widokówki itp.

3.

Zabawa ruchowa – „Jedzie pociąg do Warszawy”

Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę do Warszawy. Wszyscy pojadą
pociągiem. Do pociągu wsiadają dzieci, których imiona zaczynają się na literę,
którą będzie pokazywać nauczycielka. Reszta dzieci czeka na peronie.

Nauczyciel wybiera jedno z dzieci – Lokomotywę, która porusza się w rytm
muzyki (dowolna, marszowa). Do Lokomotywy dołączają poszczególne dzieci
MMałgosia i Magda, AAdam i Agnieszka… itd.

Gdy dzieci dojadą do Warszawy, mogą zwiedzić Stare Miasto, gdzie znajduje się
Zamek Królewski – dzieci otrzymują Wyprawkę i siadają do stolików.

4.

Układanie obrazka z części – Wyprawka cz.3, str. 26

Dzieci siadają do stolików i układają obrazek.

5.

Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Fioletowy

Opis interaktywności

Gra „Fioletowy” polegająca na rozpoznawanie obrazka na podstawie jego
fragmentu. Rozwijanie spostrzegawczości.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Fioletowy.

Dziecka zadaniem jest kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie
obrazka, którego fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.

Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro
dzieci.

background image

Elżbieta Bowdur

3

6.

Rysowanie Syrenki – Wyprawka cz.3, str.24

Nauczycielka kontynuuje opowieść: „Teraz możemy odwiedzić Syrenkę.”

Zadaniem dzieci jest dokończenie rysowania Syrenki.

7.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy. Słuchanie na zakończenie piosenki „Warszawska
Syrenka”.

