Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia 16 grupa 0
Obszar VI Poznawanie ojczyzny i świata
Temat: Warszawska Syrenka
I. Cele
• Poznanie legendy o Warsie i Sawie oraz historii swojego kraju.
• Kształcenie wrażliwości i uczuć patriotycznych.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej oraz słuchowej.
• Poznanie symboli – warszawska Syrenka.
Podstawa programowa (…):
Pkt 15.3.”Dziecko wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa”.
II. Środki dydaktyczne
tekst legendy o Warsie i Sawie
ilustracje Warszawskiej Syrenki,
albumy, książki z ilustracjami o Warszawie, widokówki itp.
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Fioletowy”
etykiety z napisami: Wars, Sawa, Warszawa
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.3
CD2 audio ABC
kartoniki z wielkimi literami – takie jak pierwsze litery imion dzieci w grupie III. Przebieg zajęć
1. Legenda „Wars i Sawa”
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka opowiada legendę o Warsie i Sawie.
Dzieci odpowiadają na pytania:
O kim opowiada legenda?
Co się wydarzyło?
Jakie miasto założyli Wars i Sawa?
Kto ma bronić miasta?
Nauczycielka prezentuje ilustracje Warszawskiej Syrenki. Pyta, co Syrenka trzyma w dłoniach, co ma zamiast nóg i dlaczego.
1
Elżbieta Bowdur
2. Słuchanie piosenki „Nasza Warszawska Syrenka” – CD2 audio ABC
Dzieci słuchają piosenki. Nauczycielka pokazuje zdjęcia współczesnej Warszawy
– Stare Miasto, Zamek Królewski, część nowoczesna, zabytki.
Wspólnie oglądają dostępne materiały – albumy, książki z ilustracjami o Warszawie, widokówki itp.
3. Zabawa ruchowa – „Jedzie pociąg do Warszawy”
Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę do Warszawy. Wszyscy pojadą pociągiem. Do pociągu wsiadają dzieci, których imiona zaczynają się na literę, którą będzie pokazywać nauczycielka. Reszta dzieci czeka na peronie.
Nauczyciel wybiera jedno z dzieci – Lokomotywę, która porusza się w rytm muzyki (dowolna, marszowa). Do Lokomotywy dołączają poszczególne dzieci
– M – Małgosia i Magda, A – Adam i Agnieszka… itd.
Gdy dzieci dojadą do Warszawy, mogą zwiedzić Stare Miasto, gdzie znajduje się Zamek Królewski – dzieci otrzymują Wyprawkę i siadają do stolików.
4. Układanie obrazka z części – Wyprawka cz.3, str. 26
Dzieci siadają do stolików i układają obrazek.
5. Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Fioletowy
Opis interaktywności
Gra „Fioletowy” polegająca na rozpoznawanie obrazka na podstawie jego fragmentu. Rozwijanie spostrzegawczości.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Fioletowy.
Dziecka zadaniem jest kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie obrazka, którego fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.
Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro dzieci.
2
Elżbieta Bowdur
6. Rysowanie Syrenki – Wyprawka cz.3, str.24
Nauczycielka kontynuuje opowieść: „Teraz możemy odwiedzić Syrenkę.”
Zadaniem dzieci jest dokończenie rysowania Syrenki.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy. Słuchanie na zakończenie piosenki „Warszawska Syrenka”.
3