Rzeszów, dn.16.01.2004 r.
LEKCJA POKAZOWA DLA NAUCZYCIELI
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY I
/ CHŁOPCY/
Cele główne lekcji:
UMIEJ
Ę
TNO
Ś
CI: 1. Nauczanie ruchów ramion w poł
ą
czeniu z oddychaniem –
kraul na piersiach.
2. Po
ś
lizgi na wodzie.
3. Skoki startowe.
MOTORYCZNO
ŚĆ
: Rozwijanie koordynacji ruchowej w czasie pływania.
WIADOMO
Ś
CI: Zainteresowanie uczniów wpływem ruchu na układ oddychania
WYCHOWAWCZE:
Ś
wiadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiej
ę
tno
ś
ci.
MIEJSCE ZAJ
ĘĆ
: Kryta pływalnia „Muszelka”.
LICZBA
Ć
WICZ
Ą
CYCH: 12 chłopców.
POMOCE: Deski pływackie.
PI
Ś
MIENNICTWO: E. Dybi
ń
ska, A. Wójcicki – „Wskazówki metodyczne do
nauczania pływania” – AWF Kraków 1992 r.
J. Barany – „60 lekcji pływania dla dzieci” – SiT Warszaw 1970 r.
NAUCZYCIEL
PROWADZ
Ą
CY: mgr Grzegorz Bober
Tok lekcji
Tre
ść
i przebieg lekcji
Doz. uwagi
1.Organizacja
lekcji
Cz. wst
ę
pna 7 min.
Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie liczby uczniów. Podanie
zada
ń
lekcji.
1 min.
2.
Ć
w. ramion
W postawie stoj
ą
cej ramiona ugi
ę
te w łokciach;
równoczesne kr
ąż
enie ramion w stawach barkowych w
przód – w tył.
10-20 razy
3.
Ć
w. tułowia W rozkroku, obszerne kr
ąż
enia tułowia w praw
ą
i lew
ą
stron
ę
.
10 razy
4.
Ć
w. głowy
i szyi
W rozkroku kr
ąż
enia głowy w praw
ą
i lew
ą
stron
ę
.
6 razy
5.
Ć
w. nóg
Uginanie nóg i wyprost w pozycji rozkrocznej. Ramiona do
przodu.
10 razy
6.
Ć
w. przygo –
towawcze
W postawie stoj
ą
cej tułów pochylony w przód, prawe rami
ę
w przód, lewe w tył i naprzemianstronne kr
ąż
enie ramion –
„Wiatrak”.
10-20 razy
1.
Ć
wiczenia w
wodzie
Cz. główna 30 min.
W wodzie. Przepłyn
ąć
25 m sposobem elementarnym na
piersiach. Rozpocz
ąć
wy
ś
cig tyłem do kierunku pływania.
2 min.
2. Po
ś
lizgi
Na płytkiej wodzie. Po
ś
lizg na piersiach, jedno rami
ę
wyprostowane w przód, drugie w tył. Powtórzy
ć
ze zmian
ą
uło
ż
enia ramion.
2 – 4 razy
3.
Ć
w. odde –
chowe
W postawie stoj
ą
cej tułów pochylony w przód, r
ę
ce
zało
ż
one z tyłu na l
ę
d
ź
wiach; oddychanie ze skr
ę
tem
10 razy
głowy.
Ć
wiczy
ć
w obie strony.
4.
Ć
w. techn.
(ł
ą
czenie
oddychania
z prac
ą
ramion)
W postawie stoj
ą
cej nogi w wykroku, tułów pochylony w
przód, barki i głowa zanurzona i naprzemianstronne ruchy
ramion w poł
ą
czeniu ze skr
ę
tem głowy – wydechem i
wdechem. Ł
ą
czy
ć
wdech z ruchem lewego, nast
ę
pnie
prawego ramienia.
10-15 razy
5. Po
ś
lizgi Po
ś
lizg i pływanie ruchami ramion bez oddychania, głowa
zanurzona w wodzie. Powtórzy
ć
na odcinkach 12 m.
Zwraca
ć
uwag
ę
na zachowanie ciała w równowadze.
5-6 razy
6.
Ć
w. pracy
nóg
Pływanie samymi nogami za pomoc
ą
deski 2x25 m.
3 min.
7.
Ć
w. techn.
(Praca r
ą
k w
poł
ą
czeniu z
oddychaniem)
Pływanie ruchami ramion z oddychaniem – przy pomocy
partnera zwraca
ć
uwag
ę
na uzgodnienie ruchów głowy i
ruchów oddechowych z ruchami ramion. Nie skr
ę
ca
ć
tułowia w bok.
2 min.
8.
Ć
w. Koordy-
nacyjne (praca
r
ą
k, nóg i
oddychania)
Pływanie ruchami ramion z oddychaniem. Pocz
ą
tkowo
ruchy oddechowe koordynowa
ć
z prawym, nast
ę
pnie z
lewym ramieniem, w ko
ń
cu wykona
ć
wdech w dogodn
ą
stron
ę
. Powtórzy
ć
na odcinku 10 – 12 m. W miar
ę
post
ę
pu
pływa
ć
na dłu
ż
szych odcinkach.
5-6 razy
9. Skoki do
wody
Ć
wiczenie – w wodzie gł
ę
bokiej – skoku startowego z
kraw
ę
dzi basenu. Zwraca
ć
uwag
ę
na prawidłow
ą
pozycj
ę
ciała w locie i wytrzymanie po
ś
lizgu w wodzie.
3-5 razy
Cz. III ko
ń
cowa ok. 5 min.
1.
Ć
w. uspaka-
jaj
ą
ce
„Ryby w sieci” – połowa uczestników wi
ąż
e koło tworz
ą
c
sie
ć
, pozostali w
ś
rodku koła to „ryby” – na sygnał
prowadz
ą
cego staraj
ą
si
ę
wydosta
ć
z sieci nurkuj
ą
c pod
r
ę
kami kolegów, którzy nie mog
ą
utrudnia
ć
wydostania si
ę
na zewn
ą
trz koła.
3 min.
2. Zako
ń
czenie
lekcji
Zgiórka. Sprawdzenie liczby
ć
wicz
ą
cych. Po
ż
egnanie. W
razie potrzeby krótkie omówienie lekcji z podkre
ś
leniem
realizacji głównych zada
ń
lekcji.
2 min.
LISTA UCZESTNIKÓW LEKCJI POKAZOWEJ W DNIU 16.01.2004 R.
Imi
ę
i nazwisko
Podpis
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.