Konspekt zaj logopedycznych

background image

1

Konspekt zajęć logopedycznych

Temat: Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski [sz]

i różnicowanie jej z głoską [s]


Cel ogólny:

Różnicowanie słuchowe i artykulacyjne głoski [sz, s]


Cele szczegółowe:

Wyrabianie prawidłowego toru oddechowego i wydłużanie fazy
wydechowej,

Usprawnianie motoryki narządów mowy,

Wzmacnianie mięśnia okrężnego warg,

Rozwijanie słuchu fonemowego,

Ćwiczenie analizy i syntezy głoskowej i sylabowej,

Rozwijanie słownictwa i doskonalenie form wypowiedzi,

Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,

Doskonalenie różnicowania dotykowego,

Nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem.


Metody: metoda uczulania miejsca artykulacji, metody aktywizujące, elementy
metody Dennisona, elementy integracji sensorycznej, elementy metody Dobrego
Startu, elementy metody W. Sherborne


Przebieg zajęć:


1. Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy:

winda – dotykanie czubkiem języka górnych i dolnych dziąseł,

zlizywanie czubkiem języka nutelli z wałka dziąsłowego przy szeroko
otwartych ustach,

ściąganie warg w ryjek [u] i rozciąganie – uśmiech [e] z jednoczesnym
wypowiadaniem sylab „szu, se”


2. Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechu i regulujące natężenie

wydechu:

dmuchanie na płomień świecy

przenoszenie papierowych kółek na parasolkę

wydłużanie fazy wydechu – fajka

background image

2

3. Ćwiczenia słuchu awerbalnego z wyk. prostych instrumentów:

rozpoznawanie prezentowanego rytmu




4. Ćwiczenia słuchu fonemowego:

segregowanie obrazków w nazwach, których ukryły się głoski [sz] i [s],
do odpowiedniego stawu – „Łowienie rybek”
(szafka, szynka, koszula, puszka, kapelusz klosz, samochód, samolot,
sowa, basen, osa, ananas lis, pies)

5. Ćwiczenie ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem.

Pozycja stojąca (tyłem) ćwiczący delikatnie kładzie się na plecach
partnera, a ten stara się częściowo przejąć jego ciężar.

6. Ćwiczenia rozwijające słownictwo i wypowiedzi zdaniowe:

Słuchanie opowiadania „Mateusz i pies”. Układanie obrazków
wg kolejności zdarzeń. Dobieranie zdań do ilustracji.


Wysłuchaj opowiadania.

Mateusz poszedł na spacer do parku. Pod kasztanem znalazł

małego, smutnego pieska. Wziął go na ręce, mocno przytulił i szepnął:
Będziesz mój, piesku, będziesz mój. Szybko wrócił do domu
i poprosił mamę, aby pies mógł zamieszkać z nimi. Mama zgodziła
się. Od tamtej pory Mateusz ma nowego przyjaciela. Mateusz
codziennie chodzi na spacer z Sabą.














background image

3

Ułóż obrazki wg kolejności zdarzeń.

1

Dobierz zdania do ilustracji.

Mateusz poszedł na spacer do parku.

Pod kasztanem znalazł małego, smutnego pieska.

Mateusz wziął psa na ręce.

Poprosił mamę, aby pies zamieszkał z nimi.
Mama zgodziła się.

Mateusz chodzi na spacer z Sabą.

1

J. Góral-Półrola, S. Zakrzewska, Będę mówić poprawnie, zeszyt 1, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2004,

s. 22.

background image

4

7. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej.

Leniwa ósemka



8. Ćwiczenia rozwijające słownictwo.

Dobieranie przymiotników do rzeczowników (np. puszka jaka metalowa).
Zapisywanie połączeń wyrazowych.


Dobierz przymiotniki do rzeczowników. Zapisz powstałe pary wyrazów.

słoń

słodka

nóż

ostry

gruszka

szary

samochód

szybki


9. Ćwiczenie analizy i syntezy głoskowej i sylabowej.

Rozpoznawanie i wyjmowanie przedmiotów bez kontroli wzroku, których
nazwy nauczyciel wypowiada głoskami lub sylabami. Określanie miejsca
położenia głosek [sz], [s] w nazwach przedmiotów.

spodnie, pies, miska, kasztan, mysz, szuflada

Uzupełnianie podpisów pod obrazkami brakującymi literami „sz, s”.











background image

5

Uzupełnij podpisy, wstawiając s lub sz.

….podnie

pie.…

ka....tan

mi….ka

my….

….uflada



10. Ćwiczenie słuchowe – „Co tu nie pasuje”

Wyszukiwanie obrazka, który nie pasuje do pozostałych. Bierzemy pod

uwagę pierwszą głoskę w nazwach obrazków.

samolot

szalik

sowa

szklanka

szafa

sanki

szyba

smok

sznurek

sroka

serce

szew













background image

6

11. Praca domowa. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Odczytywanie ukrytego wyrazu. Rysowanie odpowiedzi. (myszy, pasek)

Odczytaj ukryte wyrazy. Narysuj odpowiedź.

4 3 5 1 2

z

s

y

m

y



4 3 5 1 2

e

s

k

p

a


12. Podziękowanie uczniom za aktywność - nagroda.

