Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Różańska
Charakteryzowanie kopyt obuwniczych
311[25].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Bogusław Woźniak
dr inż. Anna Miernik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Różańska
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[25].O1.03,
„Charakteryzowanie kopyt obuwniczych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Kopyta w procesie projektowania i wytwarzania obuwia
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Charakterystyka topograficzna kopyt
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Podział i budowa kopyt
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Wielkości kopyt
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Produkcja kopyt
22
5.5.1. Ćwiczenia
22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
38
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ć
wiczenia
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi
metodami nauczania
−
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, dyskusji dydaktycznej. Proponuje się, aby dominującą
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
311[25].O1
Podstawy obuwnictwa
,
311[25].O1.01
Identyfikowanie form i konstrukcyjnych
elementów obuwia
311[25].O1.05
Posługiwanie się dokumentacją
konstrukcyjną i technologiczną
311[25].O1.04
Charakteryzowanie materiałów
podstawowych i pomocniczych
311[25].O1.03
Charakteryzowanie kopyt
obuwniczych
311[25].O1.02
Charakteryzowanie typów
i rodzajów obuwia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać i charakteryzować obuwie pochodzące z różnych epok,
−
określać funkcje różnych typów i rodzajów obuwia,
−
identyfikować formy konstrukcyjne i elementy obuwia,
−
rozróżniać i charakteryzować typy i kroje cholewek,
−
rozróżniać i charakteryzować systemy montażu obuwia,
−
sporządzać schematy oraz modele podstawowych systemów montażu obuwia,
−
przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej,
−
udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3 CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić budowę i funkcje kopyt,
−
określić punkty pomiarowe kopyt oraz wykonać pomiary,
−
określić zasady doboru kopyt w zależności od grupy wielkościowej, typu i systemu
montażu obuwia,
−
zastosować obowiązujące miary oraz przeliczenia numeracji kopyt i obuwia,
−
zdefiniować oraz odczytać tęgość kopyt,
−
określić różnice występujące między długością stopy, kopyta i ściółki kopyta.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca…………………………………………...
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Podstawy obuwnictwa 311[25].O1
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie kopyt obuwniczych
311[25].O1.03
Temat: Podział i budowa kopyt obuwniczych.
Cel ogólny: rozpoznawanie kopyt w zależności od ich budowy i przeznaczenia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać podstawowe rodzaje kopyt,
−
określić przeznaczenie kopyt klinowych i przegubowych,
−
nazwać części składowe kopyt klinowych i przegubowych,
−
rozróżnić elementy kopyt klinowych i przegubowych,
−
wskazać różnice w budowie kopyt klinowych i przegubowych,
−
dobrać kopyta w zależności od ich kształtu i systemu montażu, do którego są
przeznaczone.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
zestawy kopyt produkcyjnych w grupach wielkościowych, obejmujące wszystkie numery
i tęgości, z przeznaczeniem dla różnych rodzajów i systemów montażu,
−
części i elementy składowe kopyt,
−
zestaw pytań prowadzących,
−
plansze poglądowe ilustrujące budowę, części i elementy kopyt,
−
kartki papieru formatu A4,
−
materiały piśmiennicze.
Zadanie dla ucznia
Spośród wielu różnych rodzajów kopyt wybierz te, których nazwy wskaże Ci
nauczyciel. Stosownie do wybranych kopyt wybierz odpowiedniki części i elementów,
z których są zbudowane. Opisz budowę wybranych kopyt i naszkicuj wybrane części
i elementy w przekroju. Uzasadnij dokonany wybór.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3.
Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Według jakich kryteriów możemy dokonać podziału kopyt?
2.
Jakie znasz rodzaje kopyt?
3.
Czym charakteryzują się kopyta zasadnicze i pomocnicze?
4.
Jak zbudowane są kopyta klinowe i do czego służą?
5.
Jak są zbudowane kopyta zasadnicze?
6.
Jak są zbudowane kopyta pomocnicze i do czego służą?
7.
Jakie znasz rodzaje kopyt zasadniczych przegubowych?
8.
Z jakich części zbudowany jest ćwiekacz całokuty, pasowy i sandałowy?
9.
Jakie kształty mają kopyta?
Faza II. Planowanie
1.
Jak określić nazwą kopyta w zależności od ich budowy?
2.
Jak określić nazwą kopyta w zależności od ich przeznaczenia?
3.
Jak określić kształty kopyt?
4.
Jakie nazwy nadać częściom i elementom składowym kopyt, z których są zmontowane?
Faza III. Ustalenie
1.
Uczniowie pracując w zespołach proponują nazwy kopyt w zależności od ich budowy
i przeznaczenia.
2.
Uczniowie proponują nazwy dla części i elementów kopyt.
3.
Uczniowie zastanawiają się nad sposobem wykonania szkiców części i elementów kopyt.
4.
Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych nazw i określeń oraz
techniki wykonania szkiców części i elementów kopyt.
Faza IV. Wykonanie
1.
Uczniowie wybierają ,stosownie do poleceń nauczyciela, właściwe rodzaje kopyt, części
i elementy, z których są zmontowane.
2.
Na arkuszu papieru formatu A4 każdy uczeń zapisuje nazwy i przeznaczenie wybranych
kopyt oraz nazwy części i elementów, z których zostały zmontowane.
3.
Na arkuszach papieru każdy uczeń charakteryzuje kształty wybranych kopyt.
4.
Na arkuszu papieru formatu A4 każdy uczeń wykonuje szkice przekrojów poprzecznych
wybranych części i elementów kopyt.
Faza V. Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność nadanych nazw wybranym kopytom ich
częściom i elementom.
2.
Uczniowie sprawdzają opis charakterystyki kształtów kopyt.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
3.
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych szkiców części i elementów
kopyt.
4.
Uczniowie przedkładają nauczycielowi do akceptacji wyniki wykonanej pracy.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
najwięcej trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:...........................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Podstawy obuwnictwa 311[25].O1
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie kopyt obuwniczych
311[25].O1.03
Temat: Produkcja kopyt.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności kontroli parametrów technicznych kopyt
zasadniczych przegubowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
opisać zasady wytwarzania kopyt z drewna i tworzyw sztucznych,
−
dokonać oceny organoleptycznej wyprodukowanych kopyt,
−
sprawdzić długość podstawy kopyta oraz szerokości podstawy w przedstopiu i pięcie,
−
sprawdzić obwody kopyta w przedstopiu i podbiciu,
−
sprawdzić zgodność podłużnego profilu kopyta z wzornikiem kontrolnym,
−
sprawdzić dokładność profilu poprzecznego kopyta w przedstopiu, podbiciu i pięcie,
−
sprawdzić dokładność profili podłużnych kopyta w czubku i pięcie,
−
sprawdzić wysokość piętki kopyta i wysokość umieszczenia znaku wyznacznika pięty,
−
sprawdzić sprawność działania łącznika sprężynowego, zwierającego stopkę kopyta
pięty.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniami,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 3–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kopyta przegubowe zasadnicze o różnych kształtach i wymiarach,
−
wzorniki podstawy kopyta (ściółki kopyta) z oznaczonymi liniami – odpowiednikami
szerokości w przedstopiu i pięcie,
−
wzorniki profili podłużnych kopyt,
−
wzorniki profili poprzecznych kopyt w przedstopiu, podbiciu i pięcie
−
wzorniki profili podłużnych czubków i pięt,
−
stojak do łamania kopyt podczas kontroli sprawności łącznika sprężynowego,
−
suwmiarka,
−
taśma miernicza – szewska,
−
kostki miernicze do sprawdzenia wzniesienia czubka i pięty,
−
materiały piśmiennicze,
−
kartki papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Realizacja zajęć:
−
uczniowie otrzymują od nauczyciela różne rodzaje kopyt do kontroli parametrów
technicznych,
−
każda grupa uczniów ustala plan badań kontrolnych, zapisuje go na kartce
i przedkłada do akceptacji nauczycielowi,
−
każda grupa uczniów – zgodnie z planem – wybiera stosownie do otrzymanych
kopyt wzorniki, narzędzia i sprzęt do kontroli parametrów technicznych kopyt,
−
każdy uczeń w grupie sprawdza parametry techniczne kopyt zgodnie z planem
i zapisuje wyniki pomiarów; nauczyciel kontroluje poprawność wykonywanej pracy
przez uczniów, udziela dodatkowych rad i wskazówek,
−
uczniowie w grupie porównują swoje wyniki i sporządzają wspólny raport
z dokonanej kontroli i przeprowadzonych pomiarów, wskazując zauważone usterki
i odchylenia w stosunku do wymaganych standardów,
−
w przypadku znacznych różnic w ocenie indywidualnej członków grupy, uczniowie
dokonują wspólnie stosownego pomiaru kontrolnego.
5.
Po wykonaniu zadań wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając
wyniki oceny i kontroli badanych parametrów technicznych kopyt.
6.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach.
7.
Uczniowie pozostałych grup wzajemnie oceniają wyniki pracy swoich kolegów.
8.
Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa:
Odszukaj w literaturze opisy procesów wytwarzania kopyt i kontroli ich parametrów
technicznych. Sprawdź czy zapisane w nich treści są Ci znane. Jeżeli nie, to uzupełnij swoją
wiedzę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Kopyta w procesie projektowania i wytwarzania obuwia
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród różnych ściółek kopyta, wybierz tę, która odnosi się do kopyt stosowanych
w początkowym okresie ich wytwarzania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane ściółki kopyta,
2)
wybrać odpowiednią ściółkę kopyta,
3)
uzasadnić dokonany wybór.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
ś
ciółki kopyta o zróżnicowanych kształtach,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Spośród różnych nazwisk zamieszczonych na liście podkreśl nazwisko osoby uznawanej
za prekursora w dziedzinie wykorzystania wiedzy medycznej (anatomii) do konstrukcji kopyt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymaną listę z nazwiskami,
2)
podkreślić właściwe nazwisko,
3)
zaprezentować swoją pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ć
wiczenie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ś
rodki dydaktyczne:
−
lista z nazwiskami badaczy,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Na otrzymanej kartce papieru wypisz funkcje jakie spełniają kopyta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować funkcje kopyt,
2)
zapisać wszystkie funkcje kopyt,
3)
zaprezentować swoją pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kartki papieru formatu A4,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Charakterystyka topograficzna kopyt
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oznacz na otrzymanej planszy cztery podstawowe odcinki kopyta odpowiadające
częściom stopy; podaj ich nazwy i definicje.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
oznaczyć odcinki kopyta,
2)
nazwać i zdefiniować oznaczone odcinki,
3)
zapisać na planszy nazwy i definicje dotyczące odcinków topograficznych kopyta,
4)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
5)
zaprezentować wykonana pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansza ilustrująca widok ogólny kopyta,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na planszach ilustrujących wierzch i spód kopyta wskaż przy użyciu strzałek podstawę
kopyta, jego stronę zewnętrzną i przyśrodkową, próg, grań i grzbiet podbicia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane plansze,
2)
oznaczyć stosowne miejsca,
3)
zapisać nazwy oznaczonych miejsc,
4)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze ilustrujące widok ogólny wierzchu i spodu kopyta,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Na otrzymanej planszy wskaż i zdefiniuj wzniesienie czubka i pięty oraz wyznacznik
przyśrodkowy kopyta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymaną planszę,
2)
wyznaczyć wzniesienie pięty i czubka,
3)
wskazać wyznacznik przyśrodkowy,
4)
zapisać nazwy i definicje pojęć na planszy,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze ilustrujące widok ogólny kopyta z uniesionym czubkiem i piętą,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Podział i budowa kopyt
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród otrzymanych kopyt wybierz te, które są stosowane do ćwiekowania obuwia
pasowego, sandałowego i gdynkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane kopyta,
2)
wybrać kopyta zgodnie z poleceniem,
3)
uzasadnić swój wybór,
4)
zaprezentować wykonana pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne
−
kopyta o różnych numerach wielkościowych i różnym przeznaczeniu,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na planszy ilustrującej przekrój podłużny kopyta łamanego całokutego oznacz i zapisz
nazwy jego części i elementów składowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymaną planszę,
2)
oznaczyć części i elementy składowe kopyta,
3)
zapisać nazwy oznaczonych części,
4)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
5)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze ilustrujące przekrój kopyta przegubowego (łamanego) całokutego,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Wielkość kopyt
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na otrzymanej planszy ilustrującej przekrój podłużny stopy i kopyta oznacz i zapisz
wymiary długości stopy, ściółki kopyta, kopyta, naddatki kopyta oraz obwody przez
przedstopie i podbicie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymaną planszę,
2)
oznaczyć stosowne wymiary,
3)
zapisać nazwy oznaczonych wymiarów,
4)
dokonać samooceny pracy,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansza ilustrująca przekrój podłużny kopyta i stopy,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 2
Przelicz numer metryczny 25 na numer francuski i angielski.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
scharakteryzować przeliczane systemy numeracji,
2)
zapisać wzory według, których nastąpi przeliczanie numeracji,
3)
dokonać stosowanych obliczeń i zaokrągleń,
4)
zapisać odpowiedniki numeru 25 w numeracji francuskiej i angielskiej,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory piśmiennicze,
−
arkusz papieru A4,
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przelicz numer francuski 42 na numer metryczny i angielski.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
scharakteryzować przeliczane systemy numeracji,
2)
zapisać wzory według, których nastąpi przeliczanie numeracji,
3)
dokonać stosowanych obliczeń i zaokrągleń,
4)
zapisać odpowiedniki numeru francuskiego 42 w numeracji metrycznej i angielskiej,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory piśmiennicze,
−
arkusz papieru A4,
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Przelicz numer angielski 7 podgrupy małej na numer metryczny i francuski.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
scharakteryzować przeliczane systemy numeracji,
2)
zapisać wzory według, których nastąpi przeliczanie numeracji,
3)
dokonać stosowanych obliczeń i zaokrągleń,
4)
zapisać odpowiedniki numeru angielskiego 7 podgrupy małej w numeracji metrycznej
i francuskiej,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory piśmiennicze,
−
papier formatu A4,
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Przelicz numer angielski 4 podgrupy dużej na numer metryczny i francuski.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
scharakteryzować przeliczane systemy numeracji,
2)
zapisać wzory według, których nastąpi przeliczanie numeracji,
3)
dokonać stosowanych obliczeń i zaokrągleń,
4)
zapisać odpowiedniki numeru angielskiego 4 podgrupy dużej w numeracji metrycznej
i francuskiej,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory piśmiennicze,
−
arkusz papieru A4,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 6
Na planszy ilustrującej numery (symbole) i nazwy grup wielkościowych kopyt i obuwia
zapisz przy każdej grupie przedział wiekowy użytkowników, wielkość podstawową
(środkową) oznaczając numer długości i symbol tęgości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować wyszczególnione grupy wielkościowe,
2)
określić przedział wiekowy użytkowników obuwia w poszczególnych grupach
wiekowych,
3)
określić numer długości uznawany jako podstawowy w grupie oraz symbol tęgości dla
numeru podstawowego,
4)
zapisać przy każdej grupie wiekowej ustalone wielkości,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze z wykazem grup wielkościowych kopyt i obuwia,
−
przybory piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.5. Produkcja kopyt
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród licznych wzorników wykorzystywanych przy modelowaniu i produkcji kopyt
wybierz wzorniki odzwierciedlające podłużne i poprzeczne profile otrzymanych do kontroli
kopyt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane wzorniki i kopyta,
2)
wybrać wzorniki stosowane do otrzymanych kopyt,
3)
nazwać wybrane wzorniki,
4)
zapisać nazwy wybranych wzorników,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wzorniki różnych kształtów wykorzystywane w procesie modelowania i wytwarzania
kopyt,
−
kopyta różnych kształtów i wymiarów,
−
materiały piśmiennicze,
−
kartka papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Do wskazanych przez nauczyciela kopyt dobierz ze zbioru odpowiednie wzorniki profili
podłużnych w pięcie i czubku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane wzorniki i kopyta,
2)
wybrać właściwe wzorniki do otrzymanych kopyt,
3)
nazwać wybrane wzorniki,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
4)
zapisać nazwy wybranych wzorników,
5)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
6)
zaprezentować sposób kontroli kopyt przy użyciu wybranych wzorników.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wzorniki różnych profili podłużnych czubków i pięt kopyt,
−
kopyta o różnej wielkości i zróżnicowanych profilach,
−
materiały piśmiennicze,
−
kartka papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Sprawdź wzniesienie czubków i pięt otrzymanych kopyt przy użyciu kostek mierniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z poleceniem zawartym w ćwiczeniu,
2)
przygotować kostki miernicze,
3)
umieścić kostki na płaskiej poziomej podstawie,
4)
ustawić kopyta na kostkach,
5)
zapisać odczytane wielkości wzniesień,
6)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
7)
zaprezentować wyniki dokonanych pomiarów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
kostki miernicze do kopyt,
−
kopyta o różnych wielkościach i profilach,
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie kopyt
obuwniczych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. c, 10. d, 11. a,
12.d, 13. d, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. d, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Rozróżnić kształty podstawy kopyta
B
P
d
2.
Rozpoznać nazwiska badacza uznanego jako
prekursora w dziedzinie wykorzystania wiedzy
medycznej w konstrukcji kopyt
A
P
c
3.
Określić
nazwę
podstawowych
części
topograficznych kopyta
A
P
c
4. Opisać podstawowe funkcje kopyt obuwniczych
B
P
b
5. Zdefiniować części kopyt przegubowych
A
P
d
6.
Określić
nazwą
rodzaj
kopyta
wykorzystywanego w procesie wykończania
obuwia
A
P
c
7.
Zdefiniować
pojęcia
charakteryzujące
topografię kopyt
A
P
c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8.
Określić funkcje elementów kopyta ćwiekacza
całokutego
B
P
c
9.
Wymienić
w
kolejności
podgrupy
charakteryzujące numerację angielską kopyt
A
P
c
10.
Wymienić
nazwy
wymiarów
stopy
charakteryzujących jej tęgość
A
P
d
11.
Określić nazwą rodzaje drewna stosowanego
najczęściej do produkcji kopyt
A
P
a
12. Nazwać maszynę służącą do obróbki kopyt
A
P
d
13.
Określić
długość
jednostki
podstawowej
w numeracji angielskiej w mm
B
P
d
14.
Określić
nazwę
jednostki
podstawowej
w numeracji francuskiej
A
P
d
15.
Wyjaśnić potrzebę całkowitego lub częściowego
okuwania blachą podstawy kopyt
C
PP
c
16.
Dobrać i uzasadnić wybór kopyt do wskazanego
systemu montażu obuwia
D
PP
c
17. Wskazać narzędzie do pomiaru skłonu kopyta
C
PP
c
18.
Wykazać zależność między długością stopy
i kopyta
C
PP
d
19.
Wskazać narzędzie do pomiaru obwodu kopyta
przez podbicie
C
PP
c
20.
Wskazać narzędzie do pomiaru wzniesienia
czubka i pięty kopyta
C
PP
c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9.
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.
8.
Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
o numerach od 15 do 20 ).
9.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.
12.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Prawie do końca XIX wieku podstawa produkowanych kopyt miała kształt
a)
płaski.
b)
asymetryczny.
c)
prostokątny.
d)
symetryczny.
2.
Za prekursora w dziedzinie wykorzystania wiedzy medycznej do konstrukcji kopyt
należy uznać badacza noszącego nazwisko
a)
R. Knöfel.
b)
K. Benscheidtem.
c)
H. Meyer.
d)
V. Budil.
3.
Licząc w kolejności od czubka, kopyta dzielimy na następujące odcinki
a)
czubek, śródstopie, pięta.
b)
czubek, przedstopie, pięta.
c)
czubek, przedstopie, śródstopie, pięta.
d)
czubek, śródstopie, przedstopie, pięta.
4. Kopyto jest podstawowym urządzeniem służącym do
a)
konstruowania, przyklejania podeszew i utrzymywania jego kształtu.
b)
projektowania, konstruowania i produkcji obuwia.
c)
przemysłowej produkcji obuwia, pomiaru długości obuwia, czyszczenia obuwia.
d)
sprawdzenia wnętrza obuwia, kontroli czubka obuwia i projektowania cholewek.
5.
Stopka jest to
a)
część kopyta klinowego.
b)
część podstawy kopyta.
c)
podstawka do ręcznego ćwiekowania cholewek.
d)
wycięta przednia część kopyta łamanego.
6.
Do wykończania obuwia stosuje się kopyta
a)
klinowe.
b)
łamane całokute.
c)
nazuwaki.
d)
ć
wiekacze nie posiadające okuć.
7.
Grzbiet podbicia to
a)
podstawa kopyta.
b)
górna powierzchnia kopyta.
c)
linia największej wypukłości kopyta biegnąca od nasady palców do przegubu.
d)
największa wypukłość tyłu pięty.
8. Do osadzenia podpodeszwy na podstawie kopyta służą
a)
płytki okucia podstawy kopyta.
b)
łączniki sprężynowe.
c)
trzpienie.
d)
tulejki otwarte bez kołnierza.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9.
W numeracji angielskiej wyróżnia się
a)
podgrupę zasadniczą i uzupełniającą.
b)
podgrupę małą i średnią.
c)
podgrupę małą i dużą.
d)
podgrupy zróżnicowane w zależności od tęgości obuwia.
10.
Tęgość obuwia i kopyt zależy od wymiaru
a)
obwodu przez podbicie.
b)
długości stopy i obwodu przez piętę.
c)
długości stopy, szerokości w pięcie, szerokości w przedstopiu i wysokości pięty.
d)
szerokości w przedstopiu i w pięcie oraz obwodu przez przedstopie i podbicie.
11.
Najczęściej do produkcji kopyt stosuje się drewno
a)
grabowe, bukowe.
b)
olchowe, grabowe.
c)
bukowe, klonowe.
d)
brzozowe, modrzewiowe.
12.
Maszyna służąca do właściwej obróbki kopyta z drewna to
a)
tokarnia.
b)
kopyciarka.
c)
frezarka.
d)
frezokopiarka.
13.
Przy określaniu długości obuwia długość jednostki angielskiej wynosi
a)
10 mm.
b)
0,666 cm.
c)
0,486 mm.
d)
0,846 mm.
14.
Jednostką podstawową w numeracji francuskiej jest
a)
cal.
b)
centymetr.
c)
milimetr.
d)
sztych.
15.
Płytki okucia podstawy kopyta służą do
a)
wkończenia podstawy kopyta.
b)
zabezpieczenia kopyta przed zabrudzeniem klejem.
c)
zanitowania końcówek teksów, gwoździ i klamerek podczas ćwiekowania.
d)
zabezpieczenia kopyta przed korozją.
16.
Do produkcji obuwia opankowego i gdynkowego stosuje się kopyta typu ćwiekacze
a)
całokute.
b)
okute w pięcie i śródstopiu.
c)
nie posiadające okuć.
d)
pasowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17.
Podłużny profil kopyta sprawdzamy przy użyciu
a)
taśmy mierniczej – obuwniczej.
b)
wzornika przedstopia.
c)
wzornika profilu podłużnego.
d)
suwmiarki.
18. Różnica między długością stopy i kopyta zależy od
a)
tęgości kopyta.
b)
kształtu czubka i pięty.
c)
kształtu profilu podłużnego kopyta.
d)
nadddatku funkcjonalnego i kształtu czubka.
19.
Pomiar obwodu kopyta w podbiciu można dokonać przy użyciu
a)
cyrkla.
b)
linijki.
c)
taśmy mierniczej – szewskiej.
d)
suwmiarki.
20.
Wzniesienie czubka i pięty kopyta dokonujemy przy użyciu
a)
mikroskopu.
b)
linijki.
c)
kostek mierniczych.
d)
taśmy mierniczej – szewskiej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Charakteryzowanie kopyt obuwniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie kopyt
obuwniczych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. b, 5. d, 6. d, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. d,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Nazwać najbardziej znane metody konstrukcji
ś
ciółki na świecie
A
P
a
2.
Określić nazwę metodę konstrukcji ściółki kopyta
opracowaną w Polsce
A
P
c
3.
Określić rodzaje kopyt stosowanych w początkach
przemysłowej produkcji obuwia
B
P
c
4.
Podać znaczenie okuwania podstawy kopyta blachą
B
P
b
5.
Rozpoznać rodzaj kopyta przedstawionego na
rysunku
A
P
d
6.
Zidentyfikować
części
kopyta
przegubowego
oznaczone na rysunku
A
P
d
7.
Nazwać części topograficzne kopyta oznaczone na
rysunku
A
P
d
8.
Określić
nazwy
części
składowych
kopyta
klinowego
A
P
b
9.
Nazwać półprodukt do obróbki właściwej kopyt
A
P
d
10. Określić nazwą kopyto zamieszczone na rysunku
A
P
c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11. Zidentyfikować nazwę grupy wielkościowej kopyt
w oparciu o numer przedstawiony w grupie
A
P
d
12. Zidentyfikować nazwę grupy wielkościowej kopyt
w oparciu o przypisany jej symbol liczbowy
A
P
a
13. Podać różnice występujące w wymiarach obwodów
kopyt między kolejnymi grupami tęgości
A
P
c
14. Podać różnice występujące w wymiarach szerokości
podstawy kopyta w przedstopiu między kolejnymi
grupami tęgości
A
P
b
15. Wyjaśnić kierunki badań jakim zajmowali się
naukowcy przy konstruowaniu kopyt opartych na
wiedzy medycznej
C
PP
a
16. Przekształcić numer metryczny na francuski
C
PP
c
17. Przekształcić numer francuski na angielski
C
PP
b
18. Przekształcić nr angielski podgrupy dużej na
metryczny
C
PP
a
19. Przekształcić nr angielski podgrupy dużej na
francuski
C
PP
d
20. Uzasadnić dobór kopyta w zależności od systemu
montażu obuwia
C
PP
c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.
8.
Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
o numerach od 15 do 20 ).
9.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.
12.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Do najczęściej stosowanych metod konstrukcji ściółki kopyta na świecie zaliczamy
a)
metodę wg schematu G, wg schematu K i metodą AKA-64.
b)
metodę wg schematu D, wg schematu L i 2/3 długości kopyta.
c)
metodę geometryczną, wg schematu G i schematu K.
d)
metodę analityczną, metodą AKA-64 i wg schematu G.
2.
W Polsce opracowano metodę konstrukcji ściółki kopyta znaną pod nazwą
a)
CLPOb – 57.
b)
ZPS – 72
c)
IPS – 72
d)
K2 – 68
3.
Prawie do końca XIX wieku obuwie wytwarzano na kopytach
a)
przegubowych.
b)
klinowych.
c)
symetrycznych.
d)
asymetrycznych.
4.
Podstawę kopyt lub ich części dość często okuwa się płytami blaszanymi w celu
a)
ozdobienia kopyta.
b)
zanitowania łączników sztywnych podczas ćwiekowania.
c)
ochrony kopyta przed zabrudzeniem.
d)
usztywnienia kopyta.
5.
Zamieszczony obok rysunek przedstawia kopyto
a)
zasadnicze łamane.
b)
pomocnicze.
c)
przegubowe.
d)
klinowe.
6.
Symbole 5, 7, 8 na rysunku obok w kolejności oznaczają
a)
sworznie, tulejki, korki.
b)
trzpień, spoidło, korek.
c)
płytka podstawy, trzpień, korek.
d)
tulejka, trzpień, korek do oznaczania tęgości.
7.
Części kopyta oznaczone 1, 2, 3, 4, na rysunku w kolejności oznaczają
a)
przedstopie, czubek, śródstopie, pieta.
b)
piętka, śródstopie, przedstopie, czubek.
c)
stopka, przedstopie, śródstopie, pieta.
d)
czubek, przedstopie, śródstopie, pieta.
8.
Kopyto klinowe składa się z następujących części
a)
stopki, trzonu, klina.
b)
trzonu, klina, kołków.
c)
trzonu, kołków, piętki.
d)
klina, kołków, stopki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
9.
Półprodukty do właściwej obróbki kopyt noszą nazwę
a)
klinów.
b)
odlewów.
c)
wyprasek.
d)
bałwanków.
10.
Przedstawione na rysunku obok kopyto to
a)
ć
wiekacz całokuty.
b)
ć
wiekacz pasowy.
c)
nazuwak.
d)
ć
wiekacz przegubowy.
11.
Jeżeli kopyto jest oznaczone numerem metrycznym 27 i ma tęgość G to stanowi wielkość
podstawową dla grupy wielkościowej
a)
chłopięcej.
b)
damskiej.
c)
młodzieżowo-chłopięcej i męskiej.
d)
męskiej.
12.
Jeżeli grupa wielkościowa kopyt oznaczona jest symbolem liczbowym 7 to oznacza, że
mamy do czynienia z obuwiem
a)
młodzieżowo-dziewczęcym.
b)
dziewczęcym.
c)
damskim.
d)
chłopięcym.
13.
Różnice w obwodach przedstopia i podbicia dla tego samego numeru w sąsiednich
pełnych te gościach wynoszą
a)
3 mm.
b)
5 mm.
c)
6 mm.
d)
2 mm.
14.
Różnice w szerokości podstawy kopyta w przedstopiu dla tego samego numeru
w sąsiednich pełnych tęgościach wynoszą
a)
3 mm.
b)
2 mm.
c)
1 mm.
d)
1,5 mm.
15.
Badania prowadzone w dziedzinie rozwiązań konstrukcyjnych przy projektowaniu kopyt,
opartych na wiedzy medycznej dotyczyły przede wszystkim
a)
właściwego ukształtowania podstawy kopyta wynikającej z budowy anatomicznej
stopy.
b)
określenia profilu podłużnego kopyta.
c)
zasad wyznaczania wzniesienia czubka i pięty.
d)
zależności między długością stopy i ściółki kopyta.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
16.
Numer metryczny kopyt 27 w przeliczeniu na sztychy jest odpowiednikiem numeru
francuskiego
a)
41,5.
b)
43.
c)
42.
d)
40.
17.
Numer francuski 36 w przeliczeniu na jednostki angielskie – po zaokrągleniu – jest
odpowiednikiem numeru angielskiego
a)
3 podgrupy małej.
b)
3,5 podgrupy dużej.
c)
12 podgrupy dużej.
d)
9 podgrupy małej.
18.
Numer angielski 9 podgrupy dużej w przeliczeniu na jednostki metryczne (centymetry
lub milimetry) jest po zaokrągleniu odpowiednikiem numeru metrycznego
a)
28.
b)
31.
c)
29.
d)
25.
19.
Numer angielski 6 podgrupy małej w przeliczeniu na sztychy, po zaokrągleniu jest
odpowiednikiem numeru francuskiego
a)
41.
b)
37.
c)
25.
d)
23.
20.
Elementem kopyt zasadniczych przegubowych różnicujących ich przeznaczenie do
ć
wiekowania obuwia różnymi systemami są
a)
trzpienie.
b)
tulejki.
c)
płytki metalowe do okuwania podstawy kopyta.
d)
sworznie spoidła.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Charakteryzowanie kopyt obuwniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1.
Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I.
WSiP, Warszawa 1979
2.
Christ J. W.: Obuwnictwo.WPLiS, Warszawa 1965
3.
Christ J. W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986
4.
Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej. WSiP,
Warszawa 1992
5.
Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom I. Politechnika Radomska, Radom
2000
6.
Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1990
7.
Zasady prawidłowej konstrukcji kopyt i obuwia. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1976
Czasopisma fachowe
1.
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne)
2.
Ś
wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące)
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000