„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ewa Walasek
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów
inwentarskich 321[04].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji
–
Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Mirosław Worobik
mgr inż. Bożena Stępień
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 321[04].Z2.03,
„Użytkowanie maszyn i urz
ą
dzeń oraz obiektów inwentarskich”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Budynki i pomieszczenia inwentarskie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
15
7. Literatura
29
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ć
wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia się
oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
321[04].Z2
Produkcja zwierzęca
321[04].Z2.01
ś
ywienie zwierząt
gospodarskich
321[04].Z2.02
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych
321[04].Z2.04
Organizacja produkcji zwierzęcej
321[04].Z2.03
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz
obiektów inwentarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego,
−
określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce,
−
określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich,
−
scharakteryzować instalację wodociągową i elektryczną w budynkach inwentarskich
i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania,
−
scharakteryzować budowę, zasady działania, obsługi i konserwacji silników
elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie,
−
określać topografię ważniejszych narządów u zwierząt,
−
określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt,
−
stosować zasady zachowania się przy zwierzętach,
−
dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,
−
zastosować zasady ochrony środowiska,
−
dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych
prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować budynki inwentarskie,
−
dobrać rodzaje pomieszczeń inwentarskich dla poszczególnych gatunków zwierząt,
−
scharakteryzować pomieszczenia inwentarskie i ich wyposażenie techniczne,
−
scharakteryzować budowę i działanie urządzeń do zaopatrzenia gospodarstw w wodę,
odprowadzania ścieków i odchodów zwierzęcych,
−
dobrać maszyny i urządzenia do pomieszczeń inwentarskich w zależności od kierunku
użytkowania zwierząt i wielkości produkcji,
−
przygotować do pracy, obsłużyć i konserwować maszyny i urządzenia stosowane
w produkcji zwierzęcej,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Produkcja zwierzęca 321[04].Z2
Jednostka modułowa:
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów
inwentarskich 321[04].Z2.03
Temat: Rodzaje pomieszczeń i urządzeń stajennych.
Cel ogólny: Charakteryzować rodzaje pomieszczeń i urządzeń stajennych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
definiować pojęcie: boks, biegalnia, siodlarnia,
−
wymieniać rodzaje pomieszczeń dla koni,
−
rozróżniać poszczególne pomieszczenia dla koni,
−
charakteryzować pozytywne i negatywne aspekty różnych pomieszczeń i urządzeń
stajennych,
−
opisywać budowę poszczególnych pomieszczeń stajennych,
−
określać wymagania stawiane pomieszczeniom stajennym.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw multimedialny,
−
normy pomieszczeń z wymiarami w odniesieniu do konia,
−
stajnia z boksami i wyposażeniem,
−
ujeżdżalnia,
−
siodlarnia,
−
wybiegi.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat sposobów utrzymania koni
i wybiegów. Nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Jakie mogą być pomieszczenia
dla koni?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
„Burza mózgów” – uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie zostają
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,
−
nauczyciel prezentuje poszczególne rodzaje pomieszczeń dla koni. Omawia je
i zwraca uwagę na pojęcia takie jak: boks, biegalnia, siodlarnia, stanowisko
uwięziowe, system wolnowybiegowy. Po prezentacji nauczyciel zadaje pytanie:
Jakie urządzenia możemy spotkać w stajni?
−
Nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom.
4. Realizacja zajęć:
Praca w grupach 3–4-osobowych:
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie zapoznają się z wymiarami pomieszczeń w odniesieniu do konia,
−
uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji poszczególnych pomieszczeń
stajennych pod kątem pozytywnych i negatywnych aspektów,
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
a) czy uczniowie zrozumieli zadanie,
b) czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie.
Zakończenie zajęć
−
przedstawiciel grupy omawia i prezentuje przydzielone zadanie z zakresu charakterystyki
poszczególnych rodzajów pomieszczeń stajennych,
−
uczniowie dyskutują na forum grupy na temat pozytywnych i negatywnych aspektów
poszczególnych pomieszczeń stajennych.
Praca domowa
Obliczyć wymiary boksu dla klaczy ze źrebięciem.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[04]
Moduł:
Produkcja zwierzęca 321[04].Z2
Jednostka modułowa:
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów
inwentarskich 321[04].Z2.03
Temat: Instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej.
Cel ogólny: Charakteryzować instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej,
−
opisywać połączenie ekwipotencjalne w budynkach inwentarskich,
−
określić wymagania odnośnie kanalizacji technologicznej i sanitarnej,
−
charakteryzować instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej,
−
stosować przepisy określające rodzaje instalacji mogące wywrzeć znaczący niekorzystny
wpływ na środowisko.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw multimedialny,
−
rysunki,
−
budynki inwentarskie z instalacjami technicznymi,
−
linijka,
−
przybory do rysunku.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat instalacji technicznych
w systemach produkcji zwierzęcej,
−
nauczyciel omawia przepisy określające rodzaje instalacji mogące wywrzeć
znaczący niekorzystny wpływ na środowisko,
−
nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Wymień instalacje techniczne w systemach
produkcji zwierzęcej?
−
Nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
weryfikuje odpowiedzi,
−
Nauczyciel zadaje drugie pytanie: Jakie rodzaje instalacji mogą wywrzeć znaczący
niekorzystny wpływ na środowisko?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel
weryfikuje odpowiedzi.
4. Realizacja zajęć:
Praca w grupach 3–4-osobowych
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
−
uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
−
uczniowie zapoznają się z budową poszczególnych instalacji technicznych
w systemach produkcji zwierzęcej,
−
uczniowie dyskutują na temat charakterystyki i funkcji poszczególnych instalacji
technicznych w systemach produkcji zwierzęcej,
−
uczniowie określają połączenia ekwipotencjalne w budynkach inwentarskich,
−
uczniowie w grupach określają funkcje połączeń ekwipotencjalnych w budynkach
inwentarskich.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
−
czy uczniowie zrozumieli zadanie,
−
czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie.
Zakończenie zajęć
−
przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na arkuszu papieru budowę i funkcję
poszczególnych instalacji technicznych w systemach produkcji zwierzęcej,
−
uczniowie dyskutują na forum grupy na temat połączeń ekwipotencjalnych w budynkach
inwentarskich.
Praca domowa
Opracuj szkic połączenia ekwipotencjalnego w dojarni.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Budynki i pomieszczenia inwentarskie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określanie lokalizacji wybranego pomieszczenia inwentarskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, rysunki różne lokalizacje budynków
inwentarskich.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na podłoże
geologiczne pod budynki inwentarskie.
Ć
wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy, rysunki przedstawiające różne lokalizacje budynków inwentarskich,
2) przeanalizować mapy geologiczne terenu pod budynek wybranego pomieszczenia
inwentarskiego,
3) narysować szkic budynku uwzględniający jego główne elementy zgodnie z przyszłym
przeznaczeniem,
4) zaplanować właściwe materiały budulcowe,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki, szkice i foliogramy różnych budynków inwentarskich,
−
rzutnik,
−
mapy.
Ćwiczenie 2
Ocenianie stanu technicznego i wyposażenia budynków inwentarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować wyposażenie budynku inwentarskiego.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na stan
wyposażenia oraz wygląd budynku inwentarskiego.
Ć
wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć budynek inwentarski,
2) określić jego stan techniczny. Uzyskane dane zapisać,
3) opisać jego wyposażenie,
4) określić system utrzymania zwierząt w budynku inwentarskim,
5) obliczyć powierzchnię przypadającą na jedno zwierzę,
6) porównać uzyskane wyniki z normami dla danego budynku,
7) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
użytkowany budynek inwentarski,
−
wyposażenie budynku inwentarskiego,
−
normatywy powierzchni,
−
miara,
−
kalkulator,
−
papier.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznawanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji
zwierzęcej”.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na budowę,
działanie maszyn i urządzeń w oborze.
Ć
wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej”,
2) obejrzeć maszyny i urządzenia stosowane w oborze,
3) zapoznać się z budową i działaniem maszyn i urządzeń w oborze,
4) narysować schemat dojarni,
5) objaśnić rysunki,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej”,
−
maszyn i urządzenia stosowane w oborze,
−
zestaw multimedialny,
−
kartki i przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Określanie możliwości mechanizacji prac w oborach, chlewniach i stajniach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować zapoznać z wyposażenie obory, chlewni i stajni.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na możliwość
usprawnienia budynku inwentarskiego.
Ć
wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wyposażeniem obory,
2) opisać stanowisko:
a) długość stanowiska,
b) obecność przegród,
c) podłoga i ściółka,
3) opisać obszar paszowy:
a) żłób,
b) kształt i rozmieszczenie poideł,
c) sprzęt do zadawania pasz,
4) określić rodzaj uwięzi,
5) określić sprzęt do udoju,
6) określić wyposażenie magazynu mleka:
a) zbiorniki zbiorcze na mleko,
b) system odzyskiwania ciepła z procesu schładzania mleka,
7) określić możliwości mechanizacji prac w oborze,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
obora z wyposażeniem,
−
kartki i przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Użytkowanie maszyn
i urządzeń oraz obiektów inwentarskich”
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 2, 7, 11, 13, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Scharakteryzować parametry instalacji
wodociągowej w ziemi
C
PP
a
2
Posegregować ścieki
C
PP
b
3
Określić cel zastosowania połączenia
ekwipotencjalnego
A
P
c
4
Rozpoznać
elementy
sieci
wodociągowej lub kanalizacyjnej
B
P
a
5
Określić
wysokość
bandy
krytej
ujeżdżalni
B
P
d
6
Zdefiniować paśniki dla owiec
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
7
Zaplanować biegalnię dla klaczy ze
ź
rebakami
C
PP
b
8
Dobrać
budynki
inwentarskie
na
podstawie wielkości stada
B
P
c
9
Określić
wymiary
otworów
wylotowych z budynków dla kur
B
P
a
10
Rozróżnić materiały budowlane
B
P
c
11
Dobrać wyposażenie stajni
C
PP
b
12
Dobrać
budynki
do
systemu
utrzymania zwierząt
A
P
a
13
Scharakteryzować
miejsce
magazynowania pomiotu
C
PP
c
14
Rozpoznać
urządzenia
budynków
inwentarskich
B
P
b
15
Zastosować
przepisy
ochrony
ś
rodowiska
C
PP
a
16
Opisać cechy konstrukcyjne karmideł
dla drobiu
C
PP
b
17
Określić wyposażenie kurników
B
P
a
18
Rozpoznać sprzęt wychowalni piskląt
A
P
a
19
Scharakteryzować lokalizację płyt do
składowania obornika
C
PP
a
20
Rozróżnić sprzęt inwentarski
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Na zewnątrz obory rura wodociągowa musi znajdować się poniżej poziomu
a) przemarzania gruntu.
b) 80 cm.
c) 140 cm.
d) 160 cm.
2. Do kanalizacji sanitarnej muszą być odprowadzone ścieki
a) z mycia dojarni.
b) sanitarne.
c) gnojówki.
d) gnojowicy.
3. Celem zastosowania połączenia ekwipotencjalnego jest przeciwdziałanie awariom
w instalacji
a) wodociągowej.
b) kanalizacyjnej.
c) elektrycznej.
d) wentylacyjnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4. Na rysunku obok przedstawiono
a) blok oporowy.
b) studzienkę rewizyjną.
c) rurociąg grawitacyjny.
d) przepompownię ścieków.
5. Wnętrze krytej ujeżdżalni powinno być obudowane bandą ustawioną pod kątem
w stosunku do ściany ujeżdżalni, co zabezpiecza nogę jeźdźca przed przyciśnięciem
przez konia do ściany. Wysokość bandy powinna wynosić
a) 1,0 m.
b) 1,2 m.
c) 1,4 m.
d) 1,6 m.
6. Płytkie żłoby z umocowanymi powyżej drabinkami na siano i słomę określamy
a) jasłem.
b) żłobem.
c) ostwią.
d) lasem.
7. Dla klaczy ze źrebakami przy planowaniu biegalni należy przewidzieć powierzchnię
a) 15 m².
b) 12 m².
c) 9 m².
d) 6 m².
8. Przy stadzie do 80–100 krów wszystkie rodzaje bydła utrzymuje się w
a) jednym budynku oborowym.
b) oborze i cielętniku.
c) oborze, cielętniku i wychowalni młodzieży.
d) oborze i wychowalni młodzieży.
9. Wielkość ptaków ma wpływ na wymiary otworów wylotowych z budynków na wybiegi.
Wymiary otworu wynoszący 0,25 x 0,25 m należy zastosować w
a) kurniku.
b) indyczniku.
c) gęsiarni.
d) kaczkarni.
10. W praktyce materiały budowlane dzieli się na zimne i ciepłe. Do zimnych materiałów
zaliczamy
a) drewno.
b) cegłę dziurawkę.
c) kamień.
d) pustaki żużlowe.
11. Na wyposażeniu stajni powinien być
a) trokar.
b) ląża.
c) jasło.
d) lasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
12. System, w którym konie utrzymywane są w grupach, posiada wszelkie zalety wynikające
z utrzymania koni a ponadto stwarza on koniom lepszą możliwość kontaktu z otoczeniem
oraz pozwala na większą swobodę ruchu. Opisany system to
a) biegalnie.
b) boksy.
c) uwięziowy.
d) alkierzowy.
13. Za rozwiązanie optymalne uważa się magazynowanie pomiotu w pryzmach. Wybierając
miejsce na pryzmę należy się kierować następującym zaleceniem
a) tworzyć pryzmy w lekkim zagłębieniu.
b) tworzyć pryzmy na otwartych przestrzeniach.
c) umieszczać pryzmy na zawietrznej wobec budynków.
d) poziom wód gruntowych wysoki.
14. Urządzenie na rysunku to:
a) żłób dla konia.
b) automatyczne poidło.
c) urządzenie ogrzewające.
d) urządzenie wentylacyjne.
15. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, posadzka w pomieszczeniach
inwentarskich nie może
a) zapobiegać przesiąkaniu wody.
b) być przepuszczalną.
c) posiadać spadku w kierunku kanału ściekowego.
d) utrudniać usuwania obornika.
16. Która konstrukcja karmidła nie zapewnia właściwego użytkowania
a) bezproblemowe pobieranie paszy przez ptaki.
b) umożliwia rozgrzebywanie paszy.
c) regulacja poziomu paszy w karmidle.
d) regulacja wysokości zawieszenia karmidła.
17. Grzędy montuje się w
a) kurniku.
b) gęsiarni.
c) indyczniku.
d) kaczkarni.
18. Rysunek przedstawia rozmieszczenie sprzętu dla piskląt w pierwszych dniach. Literą
a oznaczono
a) kwokę.
b) poidełko.
d
c) tackę do paszy
a
d) parawan.
b
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
19. Odległość płyty do składowania obornika od granicy działki powinna wynosić
a) 4 m.
b) 10 m.
c) 30 m.
d) 50 m.
20. Rysunek przedstawia
a) siekacz do buraków.
b) parnik elektryczny.
c) kolumnę parnikową.
d) rozdrabniacz uniwersalny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów inwentarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Użytkowanie maszyn
i urządzeń oraz obiektów inwentarskich”
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 4, 7, 8, 10, 13, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. d,
12. c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować budynki inwentarskie
A
P
a
2
Scharakteryzować lokalizację płyt do
składowania obornika
C
PP
a
3
Rozpoznać sprzęt w wychowalni
piskląt
A
P
a
4
Scharakteryzować miejsce
magazynowania pomiotu
C
PP
d
5
Rozróżnić sieć ekwipotencjalną
B
P
d
6
Określić kąt ustawienia bandy krytej
ujeżdżalni
B
P
b
7
Zaplanować elementy sieci
wodociągowej lub kanalizacyjnej
C
PP
a
8
Posegregować ścieki
C
PP
b
9
Dobrać paśniki do budynków
inwentarskich
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
10
Zaplanować położenie budynku
inwentarskiego
C
PP
c
11
Określić wymiary otworów
wylotowych w kurniku
B
P
d
12 Rozróżnić materiały budowlane
B
P
c
13 Dobrać wyposażenie dla stajni
C
PP
d
14
Dobrać budynki do systemu
utrzymania zwierząt
A
P
b
15
Dobrać budynki inwentarskie na
podstawie wielkości stada
B
P
d
16
Rozpoznać urządzenia budynków
inwentarskich
B
P
b
17
Dobrać urządzenia grzewcze w boksie
dla kurcząt
C
PP
a
18
Rozróżnić ładowacze kiszonek na
podstawie opisu
A
P
a
19
Określić ekonomiczne ogrodzenia
pastwisk
B
P
b
20
Scharakteryzować oświetlenie
budynków inwentarskich
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Budynek dla krów mlecznych określamy
a) oborą.
b) cielętnikiem.
c) stajnią.
d) biegalnią.
2. Odległość 4 m od granicy działki jest wystarczająca do lokalizacji
a) wybiegu dla koni.
b) obory wolnostanowiskowej.
c) wychowalni cieląt.
d) płyty do składowania obornika.
3. Rysunek przedstawia rozmieszczenie sprzętu dla piskląt w pierwszych dniach. Literą
b oznaczono
a) parawan.
b) poidełko.
a
c
c) tackę do paszy.
d
d) kwokę.
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
4. Za rozwiązanie optymalne uważa się magazynowanie pomiotu w pryzmach. Pryzmy nie
należy sytuować
a) na lekkim wzniesieniu.
b) na obszarach chronionych przez wysokie rośliny.
c) umieszczać na zawietrznej wobec budynków.
d) przy poziomie wód gruntowych wysokim.
5. Na rysunku zastosowano połączenie w instalacji
a) wodociągowej.
b) kanalizacyjnej.
c) elektrycznej.
d) ekwipotencjalnej.
6. Wnętrze krytej ujeżdżalni powinno być obudowane bandą ustawioną pod kątem
w stosunku do ściany ujeżdżalni, co zabezpiecza nogę jeźdźca przed przyciśnięciem
przez konia do ściany. Kąt powinien wynieść
a) 10º.
b) 15º.
c) 25º.
d) 30º.
7. W miejscach zmiany kierunku przepływu pod kątem powyżej 15 º rurociągi ciśnieniowe
należy wyposażyć w
a) blok oporowy.
b) studzienkę rewizyjną.
c) rurociąg grawitacyjny.
d) przepompownię ścieków.
8. Do kanalizacji sanitarnej muszą być odprowadzone ścieki
a) z mycia dojarni.
b) sanitarne.
c) gnojówki.
d) gnojowicy.
9. Płytkie żłoby z umocowanymi powyżej drabinkami na siano i słomę określane jasłem
instalujemy w
a) kurniku.
b) stajni.
c) owczarni.
d) chlewni.
10. Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi
a) wschód-zachód.
b) północ-południe.
c) nie ma żadnego znaczenia.
d) okna od strony północnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
11. Wielkość ptaków ma wpływ na wymiary otworów wylotowych z budynków na wybiegi.
Otwór w kurniku należy zastosować o wymiarach
a) 0,40 x 0,50 m.
b) 0,40 x 0,25 m.
c) 0,30 x 0,30 m.
d) 0,25 x 0,25 m.
12. W praktyce materiały budowlane dzieli się na zimne i ciepłe. Do ciepłych materiałów
zaliczamy
a) kamień.
b) cegłę klinkierową.
c) drewno.
d) pustaki żużlowe.
13. Na wyposażeniu kurnika powinny być
a) lasy.
b) ląża.
c) jasło.
d) grzęda.
14. W systemie tym obszar wypoczynkowy jest podzielony na miejsca, które służą jako
miejsce wypoczynkowe dla poszczególnych krów. Opis dotyczy systemu utrzymania
a) kombiboksy.
b) boksy.
c) uwięziowy.
d) biegalnia.
15. W jednym budynku oborowym wszystkie rodzaje bydła utrzymuje się przy stadzie do
a) 120–150 krów.
b) 80–100 krów.
c) 30–50 krów.
d) do 25 krów.
16. Urządzenie na rysunku to
a) biegalnia dla koni.
b) kombiboks dla krów.
c) fragment owczarni.
d) kojec dla trzody chlewnej.
17. Do ogrzewania miejscowego w boksie dla kurcząt wykorzystuje się
a) promiennik podczerwieni.
b) nagrzewnicę powietrza.
c) grzejniki gazowe.
d) instalację gorącej wody.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
18. Wielką zaletą tego urządzenia jest krótki czas wycinania bloków z pryzmy, ich prosta
konstrukcja oraz to, że w miejscu cięcia pozostaje gładka powierzchnia, a proces cięcia
nie narusza struktury pryzmy, dzięki czemu nie zachodzą procesy gnilne w silosie jak
i w wyciętym bloku kiszonki. Tym urządzeniem jest
a) wycinak kiszonki.
b) szarpak kiszonki.
c) ładowacz czołowy.
d) ładowacz chwytakowy.
19. Ekonomicznym sposobem grodzenia pastwisk jest
a) ogrodzenie z drutu kolczastego.
b) ogrodzenie elektryczne.
c) ogrodzenie z żerdzi.
d) płot sztachetowy.
20. Promienniki nadfioletu, stanowiące źródło światła do sztucznego przedłużania dnia
stosuje się w
a) kurnikach.
b) stajniach.
c) chlewniach.
d) cielętnikach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Użytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów inwentarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7. LITERATURA
1. Hodowla zwierząt (praca zbiorowa). PWR i L, Warszawa 1996
2. Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996
3. Sasimowski E.: Zarys szczegółowej hodowli zwierząt. PWN, Warszawa 1983
4. Systemy utrzymania bydła. Poradnik. (praca zbiorowa). Instytut Budownictwa,
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
5. Systemy utrzymania drobiu. Poradnik (praca zbiorowa). Instytut Budownictwa,
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
Systemy utrzymania koni. Poradnik (praca zbiorowa). Instytut Budownictwa,
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004
6. Raczyk W. (red.): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973