„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Rosiak
Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
321[09].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Iwasiuk
mgr inż. Apolonia Lewandowska
Opracowanie redakcyjne:
Izabela Rosiak
Konsultacja:
mgr inż. Maria Majewska
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[09].Z1.02
„Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
14
5.1. Maszyny przepływowe
14
5.1.1. Ćwiczenia
14
5.2. Maszyny cieplne, wytwornice pary, urządzenia chłodnicze
18
5.2.1. Ćwiczenia
18
5.3. Urządzenia do zamrażania żywności
22
5.3.1. Ćwiczenia
22
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
25
7. Literatura
38
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, jakie są konieczne by uczeń mógł przystąpić do realizacji tej
jednostki modułowej;
−
cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej;
−
przykładowe scenariusze zajęć;
−
propozycje ćwiczeń po każdym z rozdziałów, które pozwolą uczniom osiągnąć
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową;
−
przykładowe dwa sprawdziany osiągnięć, które umożliwią sprawdzenie wiadomości
i umiejętności opanowanych przez uczniów podczas realizacji programu jednostki
modułowej. Sprawdziany podane są w formie testu;
−
wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich
wiadomości.
Przy realizacji jednostki modułowej mogą Państwo korzystać z zaproponowanych
w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów.
Poradnik zawiera wiadomości dotyczące dynamiki płynów, pracy pomp i sprężarek,
maszyn cieplnych, wytwornic pary, urządzeń chłodniczych oraz urządzeń do zamrażania
żywności. Ujęto również treści opisujące czynniki chłodnicze stosowane w chłodzeniu
i zamrażaniu żywności
W trakcie omawiania programu należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń ogólnego
zastosowania.
Ważne jest by uczeń posiadł umiejętność korzystania z dokumentacji technicznej maszyn
i urządzeń.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: pokazu z objaśnieniem,
metody projektów, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
321[09].Z1
Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym
321[09].Z1.01
Eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych
321[09].Z1.06
Eksploatowanie maszyn i urządzeń stosowanych w procesach dyfuzyjnych,
fizykochemicznych i biotechnicznych
321[09].Z1.03
Wykorzystanie środków
transportu
w przemyśle spożywczym
321[09].Z1.04
Eksploatowanie maszyn
i urządzeń do obróbki
mechanicznej
321[09].Z1.05
Eksploatowanie maszyn
i urządzeń do obróbki
termicznej
321[09].Z1.02
Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji m.in.: norm, instrukcji, dokumentacji technicznej
i technologicznej,
−
czytać rysunki w dokumentacji technicznej,
−
wykonywać rysunki prostych części maszyn i urządzeń,
−
stosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym,
−
wyjaśniać budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie,
−
organizować stanowisko pracy w zakładzie przetwórstwa spożywczego zgodnie
z wymaganiami ergonomii, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciw pożarowej,
−
określać zastosowanie maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle spożywczym,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa, higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej podczas
eksploatacji instalacji elektrycznej, wodnokanalizacyjnej, gazowej i cieplnej w przemyśle
spożywczym,
−
posługiwać się programami komputerowymi do wykonania rysunku technicznego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dokonać klasyfikacji maszyn ogólnego zastosowania wykorzystywanych w przemyśle
spożywczym,
−
określić budowę i zasadę działania maszyn ogólnego zastosowania,
−
określić parametry pracy maszyn ogólnego zastosowania,
−
obsłużyć maszyny i urządzenia ogólnego zastosowania w przemyśle spożywczym
,
−
określić wymagania dotyczące instalacji rurociągów w zakładach przemysłu spożywczego,
−
rozróżnić sposoby chłodzenia i czynniki chłodnicze stosowane w przemyśle spożywczym,
−
scharakteryzować typy zamrażarek,
−
dobrać maszyny ogólnego zastosowania do procesów produkcji,
−
skorzystać z instrukcji serwisowych i Dokumentacji Techniczno-Ruchowej dotyczącej
eksploatacji maszyn ogólnego zastosowania,
−
zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi maszyn ogólnego
zastosowania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09]
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
321[09].Z1.02
Temat: Wykorzystanie urządzeń zamrażających w procesach przemysłu spożywczego
Cel ogólny: dobranie urządzeń zamrażających, do wybranych procesów przemysłu
spożywczego
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
rozróżnić podstawowe metody zamrażania,
–
określić podstawowe typy urządzeń zamrażających,
–
wyjaśnić budowę i zasadę działania urządzeń zamrażających,
−
określić zastosowanie metod zamrażania i urządzeń zamrażających
−
określić czynności wykonywane podczas użytkowania zamrażarek z uwzględnieniem
higieny i bezpieczeństwa pracy.
Metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa
Czas: 6 x 45 minut
Środki dydaktyczne:
−
schematy budowy zamrażarek,
−
opis działania zamrażarek,
−
dokumentacje techniczno-ruchowe wybranych typów zamrażarek,
−
materiały piśmienne,
−
kontrakty,
−
sprawozdanie (przy prezentacji uczniów).
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do projektu:
W przemyśle spożywczym do przeprowadzenia określonych procesów produkcyjnych,
jak również do przechowywania surowców i produktów niezbędne są urządzenia
zamrażające. Ich prawidłowe zastosowanie decyduje o jakości procesu, a tym samym
produktów spożywczych. Bardzo ważne jest by przestrzegać prawidłowej eksploatacji
urządzeń stosowanych do zamrażania.
2. Etapy pracy metodą projektów:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Etap I. Wprowadzenie do zagadnień tematycznych projektów (planowany czas – 1
godzina)
−
określenie celu ogólnego zajęć.
Etap II. Organizacja pracy oraz sformułowanie tematu projektu i ustalenie jego zakresu
(planowany czas – 1 godzina)
−
przedstawienie propozycji składu zespołów roboczych – wybór lidera grupy,
−
sprecyzowanie tematu projektu,
−
określenie zakresu projektu,
−
ustalenie terminu wykonania projektu,
−
określenie kryteriów oceniania projektów,
−
podpisanie kontraktów.
Etap III. Realizacja projektu - (planowany czas – 3 godziny + praca domowa)
−
wyszukiwanie i dobór informacji,
−
określenie możliwego rozwiązania problemu,
−
pisanie sprawozdania,
−
konsultacje z nauczycielem,
−
przygotowanie prezentacji.
Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 1 godzina)
−
prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą,
−
dyskusja, zadawanie pytań.
Etap V. Ocena projektów
−
ocena zespołów i poszczególnych uczniów (ocenie podlega sprawozdanie i prezentacja
projektu).
Etap VI. Sprawdzian założonych celów.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Załącznik 1
OCENA PRACY UCZNIÓW
Kryteria oceniania:
1. Ocena pracy i przedsiębiorczości (0-16) punktów
•
umiejętność pracy w zespole,
•
stopień uzyskania zamierzonych celów,
•
dodatkowe poszukiwania informacji,
•
oryginalność pracy.
2. Wzajemne ocenianie pracy uczniów w grupie (0 – 8)punktów.
3. Ocena sprawozdania (0-8) punktów
•
poprawność treści,
•
samodzielność pracy,
•
estetyka „pracy”,
•
terminowość wykonania projektu,
•
sposób prezentacji.
4. Ocena prezentacji (0 – 8) punktów
•
logiczny i jasny sposób wypowiedzi,
•
umiejętność komunikowania się i współdziałania w zespole,
•
pomoce wykonane dla celów prezentacji,
•
formułowanie właściwych wniosków.
Ogółem:
−
Ocena pracy i przedsiębiorczości (0 – 16) punktów,
−
Wzajemne ocenianie pracy uczniów w grupie (0 – 8) punktów,
−
Ocena sprawozdania (0 – 8) punktów,
−
Ocena prezentacji (0 – 8) punktów.
razem: 40 punktów
35 – 40 – ocena celująca
30 – 35 – ocena bardzo dobra
25 – 30 – ocena dobra
20 – 25 – ocena dostateczna
15 – 20 – ocena mierna
0 – 15 – ocena niedostateczna
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Załącznik 2
KONTRAKT
ZAWARTY POMIĘDZY NAUCZYCIELEM A UCZNIEM (UCZNIAMI)
NA WYKONANIE PROJEKTU
Temat.......................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
w dniu..........................................................(dzień, miesiąc, rok)
Kontrakt zawarto pomiędzy...........................................
(nauczycielem)
i uczniami: ............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
klasy....................
Na mocy niniejszego KONTRAKTU:
1. Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu zgodnego z opisem.
2. Uczniowie zobowiązują się do złożenia sprawozdania i zaprezentowania projektu
w dniu...................................................................................
3. Nauczyciel zobowiązuje się do opieki merytorycznej nad uczniem i ustala następujące
terminy konsultacji:
I konsultacja......................................................
II konsultacja.....................................................
III. konsultacja...................................................
..........................................................................
4. Nauczyciel zobowiązuje się do oceny projektu zgodnie z zawartymi w opisie kryteriami
Podpisy akceptujące treść kontraktu:
.............................................................. ...............................................................
(podpis ucznia) (podpis nauczyciela)
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Załącznik 3
PLAN SPRAWOZDANIA
1. Pierwsza strona z tytułem projektu i nazwiskiem autorów.
2. Spis treści.
3. Streszczenie projektu.
4. Podziękowania.
5. Wstęp (przedstawienie problemu, który jest tematem projektu oraz dotychczasowe
osiągnięcia).
5.1. Warunki projektu (precyzyjne określenie tematu i celu projektu, czas jego
wykonania i dla kogo jest przeznaczony).
5.2. Procedury badań (metody zbierania informacji, korzystanie ze zbiorów biblioteki,
śledzenie prasy, obserwacje, wywiady itp.).
6. Odkrycia i informacje (poszczególne partie odpowiednio zatytułowane – jasno i logicznie,
można przedstawić rysunki, schematy, wykresy itp.).
7. Wnioski (wnioski z badań i eksperymentów, dobre i złe strony projektu).
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09]
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
321[09].Z1.02
Temat: E
ksploatacja kotłów parowych.
Cel ogólny: skorzystać z dokumentacji technicznej dotyczącej eksploatacji kotłów parowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
sklasyfikować kotły parowe,
–
określić budowę i zasadę działania kotłów parowych,
−
obsłużyć kotły parowe,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi kotłów parowych,
−
skorzystać z instrukcji serwisowych,
−
skorzystać z dokumentacji techniczno - ruchowej.
Metody nauczania – uczenia się:
−
metoda sytuacyjna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa zróżnicowana.
Czas: 45 minut
Środki dydaktyczne:
−
schematy budowy kotłów parowych,
−
instrukcje serwisowe,
−
dokumentacje techniczno-ruchowe,
−
arkusze papieru,
−
przybory do pisania,
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne:
–
podział klasy na grupy,
–
podanie tematu,
–
wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy.
2. Praca w grupach:
–
wybór typu kotła parowego,
–
przeanalizowanie budowy i zasady działania wybranego kotła,
–
ustalenie zasad obsługi,
–
określenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi danego
kotła,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
–
określenie potencjalnych skutków nie stosowania przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy.
3. Prezentacja pracy.
4. Ocena wykonanego zadania.
5. Praca domowa.
Wymienić i określić przeznaczenie niezbędnego oprzyrządowania kotła parowego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5. ĆWICZENIA
5.1.
Maszyny przepływowe
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnij na podstawie schematów pompy. Zidentyfikuj i nazwij główne elementy
budowy (dla pomp wyporowych określ elementy tłoczące).
Rys. 9. Pompa ...................[6, s. 54]
1 - korpus, 2 – wirnik, 3 – uszczelnienie dławicowe
Rys. 10. Pompa ................. [6, s. 52]
1 – korpus, 2 – koła zębate
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować wybrane
maszyny przepływowe.
Rys. 8. Pompa ............... [6, s. 51]
1 - sprężyna, 2 – wlot płynu roboczego,
3 – membrana,
4 – zawory płytkowe (klapowe)
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacją pomp,
2) zapoznać się ze sposobem wytwarzania ciśnienia przez pompy,
3) przeanalizować budowę i działanie pomp,
4) rozpoznać na schematach poszczególne pompy,
5) określić główne elementy budowy pomp,
6) zapisać i zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem
Środki dydaktyczne:
−
modele maszyn przepływowych,
−
podręcznik,
−
plansze lub foliogramy,
−
dokumentacje techniczne,
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Odczytaj z wykresów zależność wysokości podnoszenia od wydajności, zapotrzebowania
mocy i sprawności dla pompy śrubowej.
gdzie: H – wysokość podnoszenia,
Q – wydajność,
N – moc,
η
– sprawność.
Rys. 11. Charakterystyki pompy śrubowej
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z parametrami pracy pompy,
2) odczytać z wykresu zależności pracy pompy,
3) przeanalizować zależności parametrów pracy pompy,
4) zapisać i zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
plansze lub foliogramy,
−
dokumentacje techniczne pomp,
−
podręcznik [6],
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Na podstawie schematu sprężarki tłokowej zidentyfikuj główne jej elementy budowy
i przeanalizuj działanie tej sprężarki.
Rys. 12. Sprężarka tłokowa [2, s. 155]
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem sprężarek objętościowych,
2) przeanalizować schemat sprężarki,
3) nazwać główne elementy sprężarki oznaczone na schemacie cyframi od 1 - 4,
4) przeanalizować działanie sprężarki,
5) zapisać nazwy elementów budowy wyparki i wyjaśnić zasadę jej działania,
6) przedstawić wyniki pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
model maszyny,
−
podręcznik [6],
−
dokumentacja techniczna sprężarki tłokowej,
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.2. Maszyny cieplne, wytwornice pary, urządzenia chłodnicze
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij obieg termodynamiczny silnika tłokowego, opisz zachodzące zmiany
w obiegu podczas pracy maszyny.
Rys. 17. Tłokowa maszyna cieplna (obieg termodynamiczny silnika tłokowego) [2, s.148]
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyjaśnić budowę i zasadę działania tłokowej maszyny cieplnej,
2) scharakteryzować obieg termodynamiczny silnika tłokowego,
3) zinterpretować krzywe na wykresie oznaczone nr 1, 2, 3,
4) przedstawić wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny,
−
plansza lub foliogram,
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Określ zagrożenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji kotłów parowych i wskaż
sposoby ich zapobiegania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i zasadą działania kotłów parowych,
2) przeanalizować różnice związane z konstrukcją i eksploatacją kotłów parowych,
3) określić zagrożenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji kotłów parowych,
4) określić sposoby zapobiegania zagrożeniom, które mogą wystąpić przy eksploatacji
kotłów parowych,
5) zapisać i przedstawić wnioski.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacje techniczno – ruchowe kotłów,
−
podręcznik [5],
−
zeszyt,
−
przybory do pisania i rysowania.
Ćwiczenie 3
Porównaj temperatury przechowywania produktów żywnościowych.
Tabela 1. Zalecane temperatury przechowywania produktów [2, s. 159]
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zakresami temperatur zalecanymi w przechowywaniu wybranych
produktów spożywczych,
2) zapoznać się z optymalnym czasem przechowywania wybranych produktów spożywczych,
3) porównać dane z tabeli z wymaganiami norm dla produktów spożywczych,
4) zapisać i zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansza lub foliogram,
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 4
Porównaj zakres temperatur dla różnych czynników chłodniczych.
Tabela 2. Zalecane temperatury dla urządzeń chłodniczych [2, s. 159]
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z optymalnymi zakresami temperatur dla różnych czynników chłodniczych,
2) zapoznać się z typami urządzeń, w których zalecane jest stosowane tych czynników,
3) określić przydatność wykorzystania czynników biorąc pod uwagę bezpieczeństwo ich
użytkowania,
4) zapisać i zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
plansza lub foliogram,
−
przybory do pisania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.3. Urządzenia do zamrażania żywności
5.3.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ metodę zamrażania prowadzoną w urządzeniu zaprezentowanym na rysunku.
Nazwij tą zamrażarkę.
Rys. 23. Rynna zamrażarki ................... z oscylującym dnem [4, s. 239]
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z metodami zamrażania i rodzajami zamrażarek,
2) przeanalizować schemat działania zamrażarki,
3) określić rodzaj metody zamrażania i rodzaj zamrażarki,
4) zapisać rozwiązanie,
5) przedstawić wnioski.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansza lub foliogram,
−
podręcznik [4],
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Na podstawie schematu zamrażarki immersyjnej przeanalizuj zasadę działania. Nazwij
brakujące elementy w opisie na rys. 24.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Rys. 24. Zamrażanie immersyjne (metoda Ottensona) [4, s. 248]
1 - .................., 2 - ..................., 3 - przegroda, 4 - parownik, 5 - zbiornik z solanką
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z metodą zamrażania immersyjnego,
2) zapoznać się z budową i działaniem zamrażarki immersyjnej,
3) przeanalizować schemat zamrażarki,
4) nazwać brakujące elementy podane na schemacie zamrażarki,
5) przeanalizować działanie tej zamrażarki,
6) zapisać nazwy elementów i zasadę działania zamrażarki immersyjnej.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
plansza lub foliogram,
−
dokumentacja techniczna zamrażarki,
−
podręcznik [4],
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Dokonaj klasyfikacji zamrażarek. Scharakteryzuj zamrażarki posługując się poniższą
tabelą.
rodzaj
zamrażarki
metoda
zamrażania
rodzaj pracy
(reprezentowany
przez zamrażarkę)
przykłady
zastosowania
dodatkowe
informacje
(stosowany
czynnik
chłodniczy)
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rodzajami zamrażarki,
2) przeanalizować działanie zamrażarek,
3) określić rodzaj pracy zamrażarek,
4) określić przeznaczenie zamrażarek,
5) określić dodatkowe informacje o danej zamrażarce, m.in. stosowany czynnik chłodniczy,
6) wpisać zebrane wiadomości do tabelki,
7) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
modele maszyn,
−
plansze lub foliogramy,
−
katalogi zamrażarek,
−
podręcznik [4],
−
zeszyt,
−
przybory do pisania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Eksploatowanie maszyn
i urządzeń ogólnego zastosowania”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 16, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. b, 14. b, 15. c, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić
wymagania
stawiane
rurociągom
C
PP
c
2. Zdefiniować parametr pracy pompy
B
P
a
3. Sklasyfikować pompy
A
P
d
4.
Wskazać element budowy pompy
wyporowej
B
P
a
5.
Wyjaśnić
zasadę
działania
pompy
odśrodkowej
B
P
b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. Wyjaśnić przeznaczenie sprężarki
B
P
a
7.
Wskazać główny element budowy
sprężarki Roots’a
A
P
b
8. Zdefiniować parametr pracy sprężarki
A
P
b
9.
Objaśnić zasadę działania maszyny
cieplnej
B
P
a
10. Określić przeznaczenie kotła parowego
C
PP
b
11.
Określić główne elementy osprzętu
kotła parowego
A
P
c
12.
Wskazać
właściwości
czynników
chłodniczych
C
PP
d
13. Wskazać czynnik chłodniczy
A
P
b
14.
Wskazać
kolejność
elementów
konstrukcyjnych
w
chłodziarce
sprężarkowej
A
P
b
15.
Wyjaśnić
działanie
chłodziarki
sprężarkowej
B
P
c
16.
Zidentyfikować element konstrukcyjny
zamrażarki konwekcyjnej
A
P
d
17.
Wskazać rodzaj zamrażarki w której
zachodzi zjawisko „płynięcia”
C
PP
b
18.
Określić
surowiec
do
rodzaju
zamrażarki
C
PP
d
19.
Określić
warunki
zamrażania
kriogenicznego
C
PP
a
20.
Wyjaśnić zasadę działania zamrażarki
kriogenicznej
B
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej dwutygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań).
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników.
10. Przeprowadź analizę ilościową i jakościową zadań (m.in. wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności).
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych uczniów.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności: zadania z poziomu
ponadpodstawowego i z poziomu podstawowego.
6. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl
„X”.
7. W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź
zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź.
8. Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąże się
z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
11. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela.
12. Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi.
Życzę powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Rurociąg powinien sprostać następującym wymaganiom:
a) charakteryzować się dużymi oporami ruchu,
b) umożliwiać dostarczenie energii cieplnej do czynnika transportującego,
c) zapewniać odpowiednią szczelność,
d) umożliwiać częsty demontaż elementów składowych.
2. Wysokość ssania pompy to:
a) różnica między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku,
b) różnica między wylotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku,
c) różnica między wlotem pompy, a wylotem,
d) suma wysokości między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
3. Do pomp wyporowych nie zalicza się pompy:
a) tłokowej,
b) skrzydełkowej,
c) zębatej,
d) osiowej.
4. Elementem tłocznym jednej z pomp wyporowych jest:
a) membrana,
b) śmigło,
c) zawór ssawny,
d) króciec wylotowy.
5. Zalanie pompy cieczą w chwili uruchomienia jest konieczne przy pompie:
a) śrubowej,
b) odśrodkowej,
c) tłokowej,
d) skrzydełkowej.
6. Sprężarka umożliwia:
a) zwiększenie ciśnienia gazu,
b) zmniejszenie ciśnienia gazu,
c) zwiększenie objętości gazu,
d) zmniejszenie temperatury gazu.
7. Głównym elementem sprężarki Roots’a jest:
a) śruba,
b) para tłoków krzywkowych,
c) wirnik,
d) układ śmigieł.
8. Stosunek ciśnienia na wylocie sprężarki do ciśnienia na wlocie to:
a) wydajność,
b) spręż,
c) sprawność,
d)
wysokość podnoszenia
.
9. Zapalenie mieszaniny par w komorze maszyny cieplnej spowoduje:
a) wzrost ciśnienia,
b) ujście ciśnienia,
c) ujście nadmiaru pary,
d) oczyszczenie mieszaniny.
10. Parę grzewczą otrzymuje się w:
a) silnikach parowych,
b) kotłach parowych,
c) wymiennikach ciepła,
d) pompach ciepła.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
11. Do osprzętu kotła nie należy:
a) manometr,
b) wodowskaz,
c) zawór bezpieczeństwa,
d) właz.
12. Właściwością czynników chłodniczych jest:
a) wysoka temperatura krzepnięcia,
b) małe ciepło parowania,
c) niepalność,
d) duże ciśnienie skraplania.
13. Czynnikiem chłodniczym nie jest:
a) metan,
b) kwas siarkowy,
c) freon,
d) amoniak.
14. W chłodziarce sprężarkowej skraplacz znajduje się bezpośrednio za:
a) zaworem sprężającym,
b) sprężarką,
c) zaworem dławiącym,
d) parownikiem.
15. W komorze oziębianej w chłodziarce sprężarkowej panuje obniżona temperatura dzięki:
a) sublimacji czynnika chłodniczego,
b) oziębianiu czynnika chłodniczego,
c) parowaniu czynnika chłodniczego,
d) krzepnięciu czynnika chłodniczego.
16. Niezbędnym elementem zamrażania konwekcyjnego jest:
a) zastaw półek,
b) rynna,
c) przenośnik transportowy,
d) wentylator.
17. Zjawisko „płynięcia” żywności zachodzi w zamrażarkach:
a) konwekcyjnych tunelowych,
b) fluidyzacyjnych,
c) kontaktowych,
d) immersyjnych.
18. Zamrażaniu fluidyzacyjnemu poddaje się najczęściej:
a) krajankę warzywną,
b) tusze mięsne,
c) lody spożywcze,
d) sosy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
19. Zamrażanie kriogeniczne wymaga:
a) dobrej wentylacji pomieszczeń,
b) ochładzania pomieszczeń produkcyjnych,
c) długiego czasu procesu,
d) specjalnego przygotowania.
20. Doprowadzenie ciekłego azotu jest stosowane w zamrażarkach:
a) immersyjnych,
b) kriogenicznych,
c) fluidyzacyjnych,
d) konwekcyjnych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Eksploatowanie maszyn
i urządzeń ogólnego zastosowania”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 6, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c,
12. d, 13. a, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Zdefiniowaćruch laminarny
B
P
a
2. Zdefiniować parametr pracy pompy
B
P
a
3. Sklasyfikować pompy
A
P
c
4.
Wskazać elementy budowy pompy
wyporowej
B
P
c
5.
Wyjaśnić
zasadę
działania
pompy
odśrodkowej
B
P
b
6. Określić przeznaczenie sprężarki
C
PP
b
7.
Wskazać różnice między rodzajami
sprężania
A
P
a
8. Zdefiniować parametr pracy sprężarki
A
P
a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
9.
Określić
rodzaj
przemiany,
jaka
zachodzi w maszynie cieplnej
C
PP
d
10. Określić przeznaczenie kotła parowego
C
PP
d
11.
Dobrać główne elementy osprzętu kotła
parowego
C
PP
c
12.
Wskazać
właściwości
czynników
chłodniczych
B
P
d
13. Wskazać czynnik chłodniczy
A
P
a
14.
Wskazać
kolejności
elementów
konstrukcyjnych
w
chłodziarce
sprężarkowej
A
P
c
15.
Wyjaśnić
działanie
chłodziarki
sprężarkowej
B
PP
b
16.
Dobrać
element
konstrukcyjny
zamrażarki konwekcyjnej
C
PP
a
17.
Określić rodzaj zamrażarki w której
zachodzi zjawisko „płynięcia”
C
PP
b
18. Dobrać surowiec do rodzaju zamrażarki
C
PP
b
19.
Określić
warunki
zamrażania
kriogenicznego
B
PP
b
20.
Wyjaśnić zasadę działania zamrażarki
kontaktowej
B
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej dwutygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań).
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników.
10. Przeprowadź analizę ilościową i jakościową zadań (m.in. wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności).
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych uczniów.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności: zadania są z poziomu podstawowego,
i zadania z poziomu ponadpodstawowego.
6. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl
„X”.
7. W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź
zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź.
8. Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąże się
z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
11. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela.
12. Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi.
Życzę powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Ruch laminarny płynu charakteryzuje się:
a) uwarstwieniem płynu,
b) turbulencją,
c) burzliwością przepływu,
d) zawirowaniami.
2. Wysokość ssania pompy to:
a) różnica między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku,
b) różnica między wylotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku,
c) różnica między wlotem pompy, a wylotem,
d) suma wysokości między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku.
3. Do pomp wyporowych nie zalicza się pompy:
a) tłokowej,
b) skrzydełkowej,
c) osiowej,
d) zębatej.
4. Elementem tłocznym jednej z pomp wyporowych jest:
a) śmigło,
b) zawór ssawny,
c) membrana,
d) króciec wylotowy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
5. Zalanie pompy cieczą w chwili uruchomienia jest konieczne przy pompie:
a) śrubowej,
b) odśrodkowej,
c) tłokowej,
d) skrzydełkowej.
6. Sprężarka umożliwia:
a) zmniejszenie ciśnienia gazu,
b) zwiększenie ciśnienia gazu,
c) zwiększenie objętości gazu,
d) zmniejszenie temperatury gazu.
7.Sprężanie wielostopniowe w stosunku do sprężania jednostopniowego wymaga:
a) mniejszego wkładu pracy,
b) większego wkładu pracy,
c) takiego samego wkładu pracy,
d) większego lub mniejszego wkładu pracy, zależy od sprężanego czynnika.
8. Stosunek ciśnienia na wylocie sprężarki do ciśnienia na wlocie to:
a) spręż,
b) wydajność,
c) sprawność,
d)
wysokość podnoszenia
.
9. W maszynach cieplnych następuje zamiana energii:
a) elektrycznej na cieplną,
b) cieplnej na elektryczną,
c) mechanicznej na cieplną,
d) cieplnej na mechaniczną.
10. Parę grzewczą otrzymuje się w:
a) silnikach parowych,
b) wymiennikach ciepła,
c) pompach ciepła,
d) kotłach parowych.
11. Do osprzętu kotła nie należy:
a) manometr,
b) wodowskaz,
c) zawór bezpieczeństwa,
d) właz.
12. Właściwością czynników chłodniczych jest:
a) wysoka temperatura krzepnięcia,
b) małe ciepło parowania,
c) niepalność,
d) duże ciśnienie skraplania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
13. Czynnikiem chłodniczym nie jest:
a) kwas siarkowy,
b) metan,
c) freon,
d) amoniak.
14. W chłodziarce sprężarkowej skraplacz znajduje się bezpośrednio za:
a) zaworem sprężającym,
b) zaworem dławiącym,
c) sprężarką,
d) parownikiem.
15. W komorze oziębianej w chłodziarce sprężarkowej panuje obniżona temperatura dzięki:
a) sublimacji czynnika chłodniczego,
b) parowaniu czynnika chłodniczego,
c) oziębianiu czynnika chłodniczego,
d) krzepnięciu czynnika chłodniczego.
16. Niezbędnym elementem zamrażania konwekcyjnego jest:
a) wentylator,
b) zastaw półek,
c) rynna,
d) przenośnik transportowy.
17. Zjawisko „płynięcia” żywności zachodzi w zamrażarkach:
a) konwekcyjnych tunelowych,
b) fluidyzacyjnych,
c) kontaktowych,
d) immersyjnych.
18 Zamrażaniu fluidyzacyjnemu poddaje się najczęściej:
a) tusze mięsne,
b) krajankę warzywną,
c) lody spożywcze,
d) sosy.
19. Zamrażanie kriogeniczne wymaga:
a) długiego czasu procesu,
b) dobrej wentylacji pomieszczeń,
c) ochładzania pomieszczeń produkcyjnych,
d) specjalnego przygotowania.
20. Proces zamrażania w zamrażarkach kontaktowych odbywa się dzięki:
a) okresowemu kontaktowi z czynnikiem chłodniczym,
b) bezpośredniemu kontaktowi z czynnikiem chłodniczym,
c) pośredniemu kontaktowi z silnie oziębionymi metalowymi powierzchniami,
d) bezpośredniemu kontaktowi z silnie oziębionymi metalowymi powierzchniami.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Czerwiński W., Dreszer J.: Podstawy techniki. PWSZ, 1972
2. Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999
3. Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności. Cz. 2. WSiP, Warszawa 2001
4. Jastrzębski W.: Technologia chłodnicza żywności. WSiP, Warszawa 1991
5. Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1995
6. Wach J.: Aparaty i urządzenia przemysłu chemicznego i przetwórczego. WSiP, Warszawa
1996