muzyka konsp MÓJ2

background image

KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYCZNYCH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLASIE II

WEDŁUG KRAKOWSKIEJ KONCEPCJI WYCHOWANIA MUZYCZNEGO

Opracowanie: Magdalena Jamróz

Miejsce zajęć: pracownia muzyczna nauczania zintegrowanego

Kolejny etap kształcenia: II etap – klasa pierwsza.

Data zajęć: zima

Temat zajęć: Wysokość „so – mi”

Materiał muzyczny:

- „So – mi – la. Ćwiczenia muzyczne w klasach I-III” Z. Burowska, B. Karpała, B.

Noworol, A. Wilk,

- „Wybór i systematyzacja repertuaru wokalnego” M.Bałuszyńska, R. Stępień – Huptyś,

A. Wilk

Śpiewanki:

- „Listek do listeczka”.

Piosenka:

- „Zima”.

Utwór do słuchania:

- „Kukułka” Kamil Daquin

Cele dydaktyczne:

- Kształcenie umiejętności słuchowego rozpoznawania wysokości „so – mi” w

śpiewance „Listek do listeczka”,

- Kształcenie umiejętności intonowania dźwięków „so – mi” w śpiewankach,

- Kształcenie umiejętności określania gestem wysokości „so – mi”.

Cel odnośnie piosenki:

- Nauka słów i melodii piosenki.

Cel do słuchanego utworu:

background image

- Kształcenie umiejętności obserwacji elementów muzyki takich jak tempo, melodia,

rytm, dynamika,

- Fabularyzowanie treści.

Czynności edukacji muzycznej nauczyciela:

- Kształcenie głosu,

- Kształcenie słuchu,

- Wprowadzanie notacji muzycznej,

- Kształtowanie podstawowych pojęć muzycznych.

Formy aktywności muzycznej dzieci:

- Śpiewanie,

- Ruch przy muzyce,

- Gra na instrumentach muzycznych,

- Tworzenie muzyki,

- Percepcja muzyki.

Pomoce dydaktyczne:

- Instrumenty muzyczne,

- Magnetofon,

- Płyty CD.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Ogniwo

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

I

Sygnały

muzyczne

na

powitanie.

Nauczyciel po wejściu do

klasy zaprasza uczniów do

wspólnej nauki poprzez

Uczniowie odpowiadają na

przywitanie.

background image

zabawę. Wita się z dziećmi,

wykorzystując

sygnał

muzyczny „Zapraszamy na

śpiewanie”.

Organizacja lekcji:

Nauczyciel prosi uczniów,

by

przygotowali

swoje

miejsce pracy.

Wszystkie dzieci szykują

zeszyty

do

muzyki,

przygotowują

swoje

instrumenty muzyczne, na

których będą później grali.

II

Przygotowanie do realizacji

tematu.

Powtórzenie wiadomości z

poprzedniej lekcji.

Prezentacja śpiewanki:

Nauczyciel prezentuje

dzieciom śpiewankę „Listek

do listeczka”, tworzy

akompaniament do tej

śpiewanki.

Nauczyciel pokazuje

dzieciom fonogestykę.

Sygnalizacja problemu

pojawienia się nowych

Na podstawie rytmu dzieci

rozpoznają śpiewankę pt.:

„Niezapominajki”,

Śpiewanie piosenki

słowami, następnie

solmizacją i fonogestyką

„Jesienne liście”.

Uczniowie

słuchają,

a

następnie śpiewają.

Uczniowie zauważają, iż w

solmizacji i fonogestyce

background image

elementów.

występuje dla nich coś

nowego.

III

Doświadczenia muzyczne

Nauka piosenki pt.: „Zima”.

Nauczyciel mówi dzieciom

tekst małymi fragmentami.

Nauczyciel intonuje tekst z

melodią, następnie śpiewa

go cała klasa.

Rozwiązanie problemu:

Nauczyciel tłumaczy

dzieciom i pokazuje, co

nowego zauważyły.

Powtarza z nimi materiał z

lekcji.

Uczniowie powtarzają słowa

za nauczycielem.

Uczniowie słuchają a

następnie śpiewają wraz z

prowadzącym.

Uczniowie

uważnie

obserwują nauczyciela i

zapamiętują przekazywane

informacje.

Uczniowie śpiewają

piosenkę „Zima” oraz grają

ją na instrumentach.

IV

Podsumowanie zajęć.

Słuchanie utworu

muzycznego, refleksja na

temat śpiewanki, piosenki

oraz odsłuchanego utworu,

Ocena umiejętności i

aktywności ucznia.

Zapisanie tematu zajęć do

zeszytu

Uczniowie słuchają utworu

muzycznego; odpowiadają

na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę

do zeszytu.

background image

V

Zakończenie zajęć

Uprzątnięcie klasy do stanu

wcześniejszego.

Sygnał muzyczny na

pożegnanie:

W momencie, gdy klasa jest

już uprzątnięta, nauczyciel

może pożegnać się z

uczniami wykorzystując

sygnał muzyczny na

pożegnanie „Do widzenia”.

Uczniowie porządkują salę

lekcyjną; pakują książki,

piórniki, odnoszą

instrumenty na właściwe

miejsca.

Dzieci spokojnie stoją przy

swoich

ławkach;

odpowiadają nauczycielowi

na sygnał muzyczny „Do

widzenia”.

Uczniowie opuszczają salę.

