„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Danuta Łobodzińska
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy
wyrobów kulinarnych 512[05].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Małgorzata Konarzewska
mgr inŜ. Barbara Zielonka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Ewa Superczyńska
Konsultacja:
dr Justyna Bluszcz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 512[05].Z1.01
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy wyrobów kulinarnych, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kucharz małej gastronomii.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Przepisy prawne
z zakresu bezpieczeństwa i higieny Ŝywności
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Rodzaje zanieczyszczeń środków spoŜywczych, ich źródła i wpływ
na jakość zdrowotną Ŝywności
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Przyczyny zakaŜeń i zatruć pokarmowych oraz główne choroby
przenoszone drogą pokarmową
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Zasady Dobrej Praktyki Higienicznej jako podstawa zapobiegania
zanieczyszczeniom środków spoŜywczych, zakaŜeniom i zatruciom
pokarmowym
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Higiena osobista personelu i badania lekarskie
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej jako najskuteczniejszy sposób
prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości zdrowotnej Ŝywności
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Bezpieczeństwo Ŝywności a system HACCP
26
5.7.1. Ćwiczenia
26
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
28
7. Literatura
42
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kucharz małej gastronomii.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ć
wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się
oraz środkami dydaktycznymi,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ć
wiczeń praktycznych,
−
tekstu przewodniego,
−
pogadanki lub dyskusji dydaktycznej.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel moŜe
posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano równieŜ:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni naleŜy bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie
regulaminów, przepisów bhp oraz instrukcji przeciwpoŜarowych, wynikających z rodzaju
wykonywanych prac. Z przepisy tymi naleŜy zapoznawać uczniów od początku trwania nauki
i koniecznie je stosować.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
512[05].Z1.01
Stosowanie zasad higieny podczas
produkcji i sprzedaŜy wyrobów
kulinarnych
512[05].Z1.02
Przygotowanie surowców do sporządzania
potraw
512[05].Z1.03
Sporządzanie
półproduktów i podstawowego
asortymentu potraw z owoców, warzyw,
ziemniaków i grzybów
512[05].Z1.04
Sporządzanie
półproduktów
i podstawowego
asortymentu potraw z mąki
i kasz
512[05].Z1.06
Sporządzanie podstawowego
asortymentu napojów
oraz wyrobów ciastkarskich
i kulinarnych z ciast
512[05].Z1.05
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw z jaj,
mleka i przetworów
mlecznych
512[05].Z1.07
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw i półproduktów
z mięsa zwierząt rzeźnych
512[05].Z1.08
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw
i półproduktów z drobiu i ryb
512[05].Z1.09
Stosowanie Ŝywności wygodnej
w produkcji kulinarnej
512[05].Z1
Technologia sporządzania potraw
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz
ochrony środowiska,
−
stosować przepisy sanitarno-epidemiologiczne,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
posługiwać się technologią informacyjną,
−
organizować pracę w zespołach,
−
rozpoznawać zagroŜenia związane z pracą kucharza,
−
dbać o higienę stanowiska pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posłuŜyć się podstawowymi przepisami prawa dotyczącymi produkcji, dystrybucji
i przechowywania Ŝywności,
−
wskazać instytucje zajmujące się nadzorem nad Ŝywnością i Ŝywieniem w Polsce,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
ocenić warunki higieniczno-sanitarne w miejscu pracy,
−
określić znaczenie stosowania systemów zapewniania jakości zdrowotnej Ŝywności,
−
zastosować procedury dotyczące zapewniania jakości zdrowotnej Ŝywności,
−
określić zasady pobierania i zabezpieczania prób pokarmowych,
−
zastosować zasady higieny osobistej,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej,
−
utrzymać czystość i porządek na stanowisku pracy,
−
zorganizować i wykonać prace porządkowe w produkcyjnej i ekspedycyjnej części
zakładu gastronomicznego,
−
zorganizować prace związane ze zmywaniem naczyń stołowych i kuchennych,
−
określić źródła i rodzaje zanieczyszczeń Ŝywności,
−
zabezpieczyć Ŝywność przed zanieczyszczeniami i zakaŜeniem mikrobiologicznym,
−
zagospodarować odpadki poprodukcyjne i pokonsumpcyjne,
−
zastosować przepisy sanitarno-epidemiologiczne, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………….……………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kucharz małej gastronomii 512[05]
Moduł:
Technologia sporządzania potraw 512[05].Z1
Jednostka modułowa:
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy
wyrobów kulinarnych 512[05].Z1.01
Temat: Rodzaje zanieczyszczeń środków spoŜywczych, ich źródła i wpływ na jakość
zdrowotną Ŝywności.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania źródeł i rodzajów zanieczyszczeń
Ŝ
ywności.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić główne rodzaje zanieczyszczeń Ŝywności,
−
określić skutki zanieczyszczenia Ŝywności czynnikami chemicznymi, fizycznymi,
biologicznymi i techniczno-technologicznymi.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w parach,
−
praca w grupach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
foliogramy zanieczyszczeń Ŝywności,
−
rzutnik pisma,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
pisaki kolorowe,
−
stanowiska komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
– nauczyciel omawia i prezentuje na foliogramie główne czynniki powodujące
zanieczyszczenia Ŝywności oraz omawia zagroŜenia spowodowane tymi czynnikami;
– nauczyciel podaje treści ćwiczenia: – Jakiego rodzaju zanieczyszczenia mogą
znajdować się w mące pszennej?
– sposób wykonania ćwiczenia – nauczyciel przeprowadza dyskusję na zadany temat,
a uczniowie w zespołach dwuosobowych opracowują wyniki w postaci tabeli
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
ukazującej zaleŜności między rodzajem zanieczyszczenia mąki, a ich źródłem. Tabele
prezentowane są na forum grupy, porównywane ze sobą i sprawdzona jest
prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangaŜowanie uczniów
w ich realizację i uzyskane efekty, a szczególnie dokładność wykonania ćwiczenia.
Praca domowa
Korzystając z róŜnych źródeł informacji odpowiedz na pytania:
−
czy mięso pochodzące od zwierząt karmionych zapleśniałą paszą jest zdrowe i przydatne
do spoŜycia?
−
czy substancje dodatkowe dodawane do Ŝywności przez producentów są bezpieczne?
Odpowiedzi na pytania zapisz w zeszycie przedmiotowym i uzasadnij je w postaci dłuŜszego
opisu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczniowie w anonimowej ankiecie oceniają przebieg zajęć, stopień trudności ćwiczeń
oraz moŜliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………….…………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kucharz małej gastronomii 512[05]
Moduł:
Technologia sporządzania potraw 512[05].O1
Jednostka modułowa:
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy
wyrobów kulinarnych 512[05].Z1.01
Temat: Zanieczyszczenia bakteryjne Ŝywności i główne choroby wywoływane
drobnoustrojami.
Cel ogólny: Zabezpieczanie
Ŝ
ywności
przed
zanieczyszczeniami
i
zakaŜeniami
mikrobiologicznymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić główne bakterie chorobotwórcze,
−
określić warunki sprzyjające zatruciom i zakaŜeniom pokarmowym,
−
scharakteryzować podstawowe zasady ochrony przed zatruciami pokarmowymi
wywołanymi przez drobnoustroje.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w parach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
pisaki kolorowe,
−
zeszyt.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
nauczyciel omawia drobnoustroje występujące w środowisku człowieka i rodzaje
zanieczyszczeń Ŝywności wywołanych przez drobnoustroje,
−
nauczyciel zachęca uczniów do podania najczęściej występujących chorób, a
odpowiedzi zapisuje na tablicy,
−
uczniowie w parach wskazują, które z wymienionych chorób mogą być spowodowane
przez drobnoustroje oraz uzupełniają listę o choroby, które nie zostały wymienione;
wyniki pracy zapisują w zeszycie,
−
uczniowie prezentują wyniki pracy na forum grupy,
−
następnie nauczyciel przeprowadza dyskusję na temat metod zabezpieczenia się przed
bakteryjnymi zatruciami pokarmowymi,
−
uczniowie przygotowują notatkę do zeszytu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Nauczyciel ocenia aktywność zespołów metodą obserwacji czynności i zachowania uczniów
i poszczególnych grup podczas wykonywania ćwiczenia. Ocenia prawidłowość wykonania
ć
wiczenia.
Praca domowa
Korzystając z róŜnych źródeł informacji odpowiedz na pytania:
−
które drobnoustroje są najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych?
−
na czym polega leczenie zatruć bakteryjnych, jeŜeli nie mamy kontaktu
z lekarzem?
Odpowiedzi zapisz w zeszycie przedmiotowym.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczniowie potrafią wskazać główne bakterie chorobotwórcze i choroby nimi wywołane
oraz potrafią wymienić zasady zapobiegania zatruciom pokarmowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1.
Przepisy prawne
z zakresu bezpieczeństwa i higieny
Ŝywności
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w Internecie
Ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr. 171,
poz. 1225 z dnia 27 września 2006 r.), o bezpieczeństwie Ŝywności i Ŝywienia i na jej
podstawie określ najistotniejsze wymagania i procedury niezbędne dla zapewnienia
bezpieczeństwa Ŝywności i Ŝywienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie w parach wyszukali odpowiednią
ustawę, zapoznali się z jej treścią i wskazali wymagania i procedury niezbędne dla
zapewnienia bezpieczeństwa Ŝywności i Ŝywienia. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien przypomnieć zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego
i materiałów biurowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wyszukać w literaturze (i w Internecie) odpowiednią ustawę,
3) wskazać najistotniejsze treści dotyczące bezpieczeństwa Ŝywności i Ŝywienia,
4) sporządzić wstępną notatkę na arkuszu papieru formatu A4,
5) opracowany materiał zaprezentować na forum grupy,
6) wpisać ostateczną treść notatki do zeszytu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
praca z tekstem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
literatura, poradnik dla ucznia,
−−−−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
arkusze papieru A4,
−−−−
zeszyt.
Ćwiczenie 2
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 roku (Dz. U. Nr 25,
poz. 191) w sprawie badań lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych określ, jakie
badania lekarskie są obowiązkowe dla pracowników gastronomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie w parach wyszukali treść
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 roku (Dz. U. Nr 25, poz. 191),
zapoznali się z jego treścią i określili obowiązkowe badania lekarskie dla pracowników
gastronomii. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć
zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego i materiałów biurowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wyszukać w Internecie treść rozporządzenia,
3) przygotować wykaz koniecznych badań lekarskich,
4) wyniki pracy zaprezentować na forum grupy,
5) sporządzić notatkę w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
praca z tekstem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−−−−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
arkusze papieru formatu A4,
−−−−
zeszyt.
Ćwiczenie 3
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 roku (Dz. U. Nr 25,
poz. 191) w sprawie badań lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych określ, jakie
stany chorobowe uniemoŜliwiają wykonywanie czynności przy produkcji Ŝywności.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Uczniowie dostają treść rozporządzenia, który czytają cicho,
a następnie w parach przystępują do wykonania zadania.
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) przeczytać treść rozporządzenia,
3) przygotować wykaz chorób, które uniemoŜliwiają pracę przy Ŝywności,
4) wyniki pracy zaprezentować na forum grupy,
5) sporządzić notatkę w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
pokaz z objaśnieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
literatura, poradnik dla ucznia,
−−−−
tekst przewodni do ćwiczenia,
−−−−
arkusze papieru formatu A4,
−−−−
zeszyt,
−−−−
kolorowe pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Rodzaje zanieczyszczeń środków spoŜywczych, ich źródła
i wpływ na jakość zdrowotną Ŝywności
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Połącz w pary piktogramy przedstawiające szkodniki Ŝywności z odpowiadającym im
opisem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na zadany
temat, a następnie opracowali wyniki indywidualnie w postaci graficznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) połączyć znaki graficzne z ich opisem,
4) przykleić piktogramy i ich opisy na arkuszu papieru formatu A4,
5) przedstawić wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
piktogramy,
−
opisy do piktogramów,
−
arkusz papieru formatuA4,
−
klej w sztyfcie.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę wpisując, jakiego rodzaju zanieczyszczenia mogą pojawiać się w mące.
Zanieczyszczenia
Czynniki powodujące zanieczyszczenia
Mikrobiologiczne
Chemiczne
Fizyczne
Techniczno-technologiczne
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na
zadany temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci tabeli
ukazującej zaleŜności między rodzajem zanieczyszczenia mąki, a ich źródłem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wymienić czynniki mogące powodować zanieczyszczenia mąki,
3) wyniki pracy zaprezentować forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.
Przyczyny zakaŜeń i zatruć pokarmowych oraz główne
choroby przenoszone drogą pokarmową
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę, dokonując podziału najwaŜniejszych chorób zakaźnych w zaleŜności od
dróg zakaŜeń.
Arkusz do wypełnienia w grupach:
Droga zakaŜenia
Rodzaj choroby
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przedstawić foliogram
ilustrujący drogi przenoszenia zakaŜeń, omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.
Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na zadany temat, a następnie w zespołach
dwuosobowych opracowali wyniki w postaci tabeli ukazującej zaleŜności między drogą
zakaŜenia, a rodzajem choroby zakaźnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) zapoznać się z materiałem prezentowanym na foliogramie,
3) wskazać główne choroby zakaźne człowieka,
4) podzielić wymienione choroby na grupy w zaleŜności od źródła zakaŜenia,
5) wyniki pracy zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
foliogram ilustrujący drogi przenoszenia zakaŜeń i zanieczyszczeń,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4.
Ćwiczenie 2
Przygotuj instrukcję dotyczącą zapobiegania zatruciom bakteryjnym Ŝywności
w zakładach gastronomicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na
zadany temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci
instrukcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wymienić najwaŜniejsze przyczyny bakteryjnych zatruć pokarmowych,
3) podać sposoby zapobiegania zatruciom bakteryjnym,
4) przygotować stosowną instrukcję,
5) wyniki ćwiczenia zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
Ćwiczenie 3
Przygotuj instrukcję dotyczącą zapobiegania zatruciom niebakteryjnym (chemicznym)
Ŝ
ywności w zakładach gastronomicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na
zadany temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci
instrukcji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wymienić najwaŜniejsze źródła zatruć chemicznych Ŝywności,
3) podać sposoby zapobiegania zatruciom niebakteryjnym Ŝywności,
4) przygotować stosowną instrukcję,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
przybory do pisania, kolorowe pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4.
Zasady Dobrej Praktyki Higienicznej jako podstawa
zapobiegania zanieczyszczeniom środków spoŜywczych,
zakaŜeniom i zatruciom pokarmowym
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj instrukcję dotyczącą sprzątania pomieszczeń w pracowni technologii
gastronomicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na zadany
temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci instrukcji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) określić sposoby sprzątania pomieszczeń,
3) dobrać ubranie robocze dla osoby sprzątającej,
4) w oparciu o uzyskane dane zredagować tekst instrukcji,
5) wyniki pracy przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
Ćwiczenie 2
Opracuj instrukcję dotyczącą mycia naczyń kuchennych i stołowych w zakładzie
gastronomicznym, z uwzględnieniem zagospodarowania odpadów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia oraz przedstawić i omówić instrukcję stosowania środków myjących.
Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na zadany temat, a następnie
w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci instrukcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) dobrać odpowiedni strój do pracy,
3) dobrać właściwe środki do mycia,
4) w oparciu o uzyskane dane zredagować tekst instrukcji,
5) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
Ćwiczenie 3
Opracuj procedurę postępowania z odpadkami pokonsumpcyjnymi w zakładzie
gastronomicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję
na zadany temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci
procedury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) opisać zasady postępowania z odpadkami pokonsumcyjnymi,
3) wskazać miejsca gromadzenia odpadków,
4) opisać zasady opróŜniania i mycia pojemników na odpadki,
5) w oparciu o uzyskane dane zredagować tekst procedury,
6) wyniki ćwiczenia zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 4
Wykorzystując foliogram ilustrujący układ funkcjonalny pomieszczeń w zakładzie
gastronomicznym zaznacz drogę dostarczenia i miejsce zmagazynowania mąki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję
na zadany temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci
graficznej.
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika i literatury,
2) opisać drogę dostawy towarów do zakładu gastronomicznego,
3) wskazać miejsce magazynowania mąki,
4) wyniki ćwiczenia zaprezentować na forum grupy.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
foliogram ilustrujący układ funkcjonalny pomieszczeń w zakładzie gastronomicznym,
−
przybory do pisania,
−
kolorowe pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5.
Higiena osobista personelu i badania lekarskie
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj instrukcję mycia rąk w zakładzie gastronomicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie przeprowadzili dyskusję na zadany
temat, a następnie w zespołach dwuosobowych opracowali wyniki w postaci instrukcji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) przygotować tekst instrukcji,
3) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
kolorowe pisaki.
Ćwiczenie 2
Zaprojektuj strój ochronny ucznia odbywającego zajęcia w pracowni technologii
gastronomicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Nauczyciel prezentuje na foliogramach przykładowe wzory odzieŜy
roboczej i ochronnej dla róŜnych grup zawodowych. Głównym celem ćwiczenia jest nabycie
umiejętności zastosowania środków ochrony indywidualnej, odzieŜy roboczej i ochronnej do
określonej pracy. Uczniowie mogą wykorzystać komputer z przyłączem do Internetu, aby
znaleźć przykładowy strój ochronny pracownika zatrudnionego przy produkcji Ŝywności.
Proponuje się, aby uczniowie pracowali w parach. Efektem pracy powinien być gotowy
projekt zaprezentowany na forum grupy. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien przypomnieć zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego
i materiałów biurowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wyszukać w Internecie przykłady strojów ochronnych dla pracowników zatrudnionych
przy produkcji Ŝywności,
3) naszkicować strój ucznia w pracowni gastronomicznej,
4) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
stanowisko komputerowe z przyłączem do Internetu i drukarką,
−
arkusze papieru formatu A1, A4,
−
przybory do pisania, w tym kolorowe pisaki,
−
plansze lub foliogramy: „OdzieŜ ochronna i robocza”,
−
rzutnik pisma.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6.
Zasady
Dobrej
Praktyki
Produkcyjnej
jako
najskuteczniejszy
sposób
prowadzenia
wewnętrznej
kontroli jakości zdrowotnej Ŝywności
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj procedurę postępowania podczas dostawy towaru do magazynu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. KaŜdy z uczniów otrzymuje tekst przewodni do wykonania zadania.
Proponuje się, aby uczniowie przeczytali cicho tekst przewodni, następnie przeprowadzili
dyskusję na zadany temat i w grupach przystąpili do wykonania zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) określić rodzaj dokumentów wymaganych przy dostawie towaru,
3) zwrócić uwagę na stan opakowań i oznakowanie produktów,
4) zwrócić uwagę na warunki przewozu towaru,
5) przygotować tekst procedury,
6) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się.
−
metoda tekstu przewodniego,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni do ćwiczenia,
−
przybory do pisania, w tym kolorowe pisaki,
−
arkusze papieru formatu A4.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj zasady obowiązujące przy magazynowaniu Ŝywności uzupełniając
poniŜsze zdania.
Metoda organoleptyczna to ocena towaru dokonywana za pomocą …..……………...
Obejmuje ona ocenę ……………..…….., ………….….. i ………………… środków
spoŜywczych dostarczonych w pojemnikach zwrotnych producentów. Dostarczone towary
powinny być odpowiednio oznakowane. Na etykiecie produktu powinna być zamieszczona
……………….………………………. środka spoŜywczego, wykaz ………………………….
występujących w środku spoŜywczym, data ………………………… trwałości albo termin
……………………………………………… , dane ……………………..……….producenta,
kraj, w którym wyprodukowano środek spoŜywczy, zawartość …….… lub liczba sztuk
ś
rodka spoŜywczego w opakowaniu, warunki ………………………… i termin
…………………………………. Data minimalnej trwałości oznacza termin, do którego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
prawidłowo przechowywany lub transportowany środek spoŜywczy zachowuje pełne
właściwości …………… , chemiczne, ……………………… i …………………………...
Datę …………………………………. trwałości poprzedza się stwierdzeniem „najlepiej
spoŜyć przed…” albo wyraŜeniem „najlepiej spoŜyć przed końcem…”. Termin przydatności
do
spoŜycia
to
czas,
po
upływie
którego
ś
rodek
spoŜywczy
………………………………………............ . Termin ten stosowany jest do towarów
…………………………. mikrobiologicznie, łatwo się psujących. Termin przydatności do
spoŜycia
w
oznakowaniu
ś
rodka
spoŜywczego
określa
się,
podając
w kolejności ………., miesiąc i jeśli to moŜliwe …………... .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie zapoznali się z materiałem źródłowym,
a następnie indywidualnie uzupełnili poniŜszy tekst.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) uzupełnić podany tekst,
3) wyniki ćwiczenia zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
praca z tekstem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij podaną tabelę, wpisując w odpowiednie miejsca temperaturę potraw
serwowanych klientom.
Rodzaj dania
Temperatura serwowanych dań
zupy
dania mięsne
dania rybne
budyń
surówka
chłodnik
kawa
herbata
lody
napoje zimne
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie w parach wyszukali wymagane
temperatury serwowania określonych dań. Mogą wykorzystać do tego materiał źródłowy
i komputer z przyłączem do Internetu. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien przypomnieć zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego
i materiałów biurowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia,
2) wyszukać w Internecie informacje na temat temperatury serwowanych potraw,
3) wpisać dane do tabeli,
4) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
sporządzenie notatki.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
arkusz do wypełnienia,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
stanowisko komputerowe z przyłączem do Internetu i drukarką.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.7.
Bezpieczeństwo Ŝywności a system HACCP
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyznaczyć Krytyczne Punkty Kontroli dla smaŜenia kotletów wieprzowych zgodnie
z zasadami systemu HACCP.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. KaŜdy z uczniów otrzymuje tekst przewodni zawierający przykłady
krytycznych punktów kontroli w kuchni ciepłej dla wybranych procesów technologicznych.
Proponuje się, aby uczniowie przeczytali cicho tekst przewodni, a następnie przeprowadzili
dyskusję na zadany temat. Mogą wykorzystać teŜ komputer z przyłączem do Internetu.
Efektem pracy w kilkuosobowych zespołach powinien być gotowy projekt zaprezentowany
na forum grupy. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć
zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego i materiałów biurowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) wskazać zagroŜenia,
3) wyznaczyć fizyczne lub chemiczne mierzalne parametry charakteryzujące przebieg
procesu smaŜenia kotletów wieprzowych,
4) dla kaŜdego określonego parametru wyznaczyć tzw. krytyczne wartości graniczne,
5) ustalić sposób kontroli,
6) podać formę zapisu,
7) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
praca z tekstem przewodnim.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
tekst przewodni do ćwiczenia,
−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4.
Ćwiczenie 2
Wyznaczyć Krytyczne Punkty Kontroli dla obróbki wstępnej mięsa zamroŜonych ryb
zgodnie z zasadami systemu HACCP.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób
wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie w parach wyszukali w materiale
ź
ródłowym i Internecie informacje na zadany temat. Efektem pracy w parach powinien być
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
gotowy projekt zaprezentowany na forum grupy. Przed i w trakcie wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien przypomnieć zasady bhp podczas uŜytkowania sprzętu elektronicznego
i materiałów biurowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i z literatury,
2) opisać zagroŜenia,
3) wyznaczyć fizyczne lub chemiczne mierzalne parametry charakteryzujące przebieg
obróbki wstępnej zamroŜonych ryb,
4) dla kaŜdego określonego parametru wyznaczyć tzw. krytyczne wartości graniczne,
5) ustalić sposób kontroli,
6) podać formę zapisu,
7) wyniki ćwiczenia przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
praca z tekstem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura, poradnik dla ucznia,
−
stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, przyłączem internetowym i drukarką,
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru formatu A4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zasad higieny
podczas produkcji i sprzedaŜy wyrobów kulinarnych”
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
– zadania nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 są z poziomu
podstawowego,
– zadania nr 4, 8, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów. Suma punktów moŜliwych do uzyskania wynosi 24.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. a,
12. a, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. d, 21. c, 22. a, 23. b, 24. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wymienić instytucje, które sprawują państwowy
nadzór nad Ŝywnością w Polsce
A
P
d
2
Wymienić europejskie akty prawne dotyczące
Ŝ
ywności
A
P
c
3
Określić zasady pobierania próbek pokarmowych
C
P
b
4
Scharakteryzować sposób przechowywania próbek
pokarmowych
C
PP
b
5
Sklasyfikować zanieczyszczenia Ŝywności
C
P
d
6
Wymienić czynniki sprzyjające rozwojowi
drobnoustrojów
A
P
a
7
Przewidzieć zagroŜenia wynikające z braku higieny
w zakładach gastronomicznych
C
P
b
8
Sklasyfikować choroby przenoszone drogą
pokarmową
C
PP
a
9
RozróŜnić zakaźne choroby odzwierzęce
B
P
a
10
Określić zagroŜenia wynikające ze spoŜycia
niezbadanego przez lekarza mięsa
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
11
RozróŜnić choroby pasoŜytnicze, odzwierzęce
i bakteryjne
B
P
a
12
Wskazać przyczyny zatruć jadem kiełbasianym
B
P
a
13
Wymienić czynniki powodujące chemiczne zatrucia
Ŝ
ywności
A
P
a
14
Przewidzieć skutki jakie spowoduje niedokładne
umycie sprzętu gastronomicznego
C
PP
d
15
Wymienić sposoby sprzątania pomieszczeń
gastronomicznych
A
P
c
16
Zastosować zasady obowiązujące przy myciu naczyń
kuchennych
C
PP
a
17
RozróŜnić choroby przy których zabroniona jest praca
w gastronomii
B
P
c
18
Zidentyfikować napisy producenta na produktach
spoŜywczych
A
P
a
19
Podać temperatury dopuszczalne przy podgrzewaniu
tłuszczów
C
P
c
20
Streścić zasady obowiązujące przy przechowywaniu
suchych produktów w magazynach
B
P
d
21
Wymienić temperatury serwowanych potraw
A
P
c
22
Określić czas bezpiecznego przechowywania potraw
w podgrzewaczach
C
P
a
23
Zdefiniować pojęcie systemu HACCP
A
P
b
24
Zdefiniować pojęcie krytycznych punktów kontroli
A
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania dotyczące stosowania zasad higieny podczas produkcji
i sprzedaŜy wyrobów kulinarnych. Wszystkie
zadania są wielokrotnego wyboru i tylko
jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: w zadaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki naleŜy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Bezpośredni nadzór nad Ŝywnością w Polsce sprawują
a)
Państwowa Inspekcja Sanitarna.
b) Państwowa Inspekcja Weterynaryjna.
c)
Ministerstwo Zdrowia.
d) Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Weterynaryjna.
2. Zielona Księga stanowi akt prawny odnoszący się do Ŝywności w
a)
Polsce.
b) Stanach Zjednoczonych.
c)
Unii Europejskiej.
d) całym świecie.
3. Próbki środków spoŜywczych naleŜy pobierać w następujących ilościach
a)
25 g.
b)
50 g.
c)
75 g.
d)
100 g.
4. Próbki środków spoŜywczych przechowuje się przez
a)
24 godziny.
b)
48 godzin.
c)
72 godziny.
d)
1 tydzień.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
5. Zanieczyszczenia znajdujące się w Ŝywności moŜna podzielić na:
a)
chemiczne i fizyczne.
b)
chemiczne i biologiczne.
c)
fizyczne, biologiczne i techniczno-technologiczne.
d)
fizyczne, chemiczne, biologiczne i techniczno-technologiczne.
6. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi drobnoustrojów są:
a)
podwyŜszona temperatura, woda, odpowiedni odczyn (pH) środowiska, warunki
tlenowe lub beztlenowe.
b)
podwyŜszona temperatura, woda, środki konserwujące.
c)
woda, odpowiedni odczyn (pH) środowiska, niska temperatura.
d)
podwyŜszona temperatura, woda, odpowiedni odczyn (pH) środowiska, środki
konserwujące.
7. Zakład gastronomiczny, który nie przestrzega zasad higieny naraŜa konsumentów na
a)
omdlenia.
b) zatrucia pokarmowe.
c)
poparzenia.
d) złamania kończyn.
8. Do chorób przenoszonych drogą pokarmową zalicza się:
a)
dur brzuszny, salmonellozy, czerwonkę.
b)
grypę, ospę wietrzną.
c)
malarię, AIDS, czerwonkę.
d)
dur brzuszny, salmonellozy, czerwonkę, grypę.
9. Zakaźne choroby odzwierzęce to:
a)
gruźlica bydła, bruceloza, wąglik i pryszczyca.
b) dur brzuszny, gruźlica bydła, włośnica.
c)
bruceloza, czerwonka, pryszczyca.
d) gruźlica bydła, włośnica, grypa.
10. Mięso wieprzowe nie przebadane przez lekarza weterynarii moŜe być przyczyną
zakaŜenia
a)
Salmonellą.
b) gronkowcem.
c)
włośniami.
d) jadem kiełbasianym.
11. Włośnica, owsica i glistnica to choroby
a)
pasoŜytnicze.
b) odzwierzęce.
c)
układu pokarmowego.
d) bakteryjne.
12. Do zatrucia jadem kiełbasianym moŜe dojść na skutek spoŜycia
a)
konserw mięsnych i mięsno-warzywnych przygotowanych sposobem domowym.
b) surowych jaj.
c)
surówek owocowych i warzywnych.
d) nabiału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
13. Do chemicznych zanieczyszczeń Ŝywności naleŜą
a)
metale cięŜkie, azotany i azotyny, pozostałości środków ochrony roślin i substancje
migrujące do Ŝywności z opakowań.
b) tylko metale cięŜkie.
c)
tylko azotany i azotyny.
d) tylko pozostałości środków ochrony roślin i substancje migrujące do Ŝywności
z opakowań.
14. Niedokładne umycie elementów maszynki do mielenia mięsa wpłynie na
a)
sposób rozdrobnienia.
b) wielkość produkcji.
c)
konsystencję potrawy.
d) higienę produkcji.
15. Sprzątanie doraźne stanowisk pracy i pomieszczeń przeprowadza się
a)
co 5–7 dni.
b) jak zachodzi taka potrzeba.
c)
podczas codziennych czynności produkcyjnych.
d) raz na tydzień.
16. Prawidłowe mycie naczyń kuchennych polega na tym, Ŝe
a) brudne naczynia kuchenne składa się na podestach drewnianych, myje w wodzie o
temperaturze 45ºC z dodatkiem detergentu, płucze pod bieŜącą wodą, a czyste
przechowuje na regałach.
b) usuwa się resztki, myje ręcznie lub maszynowo, płucze i wyparza w temperaturze
około 85ºC.
c) naczynia myje się w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, płucze pod bieŜącą
wodą, wyciera do sucha lnianą ściereczką.
d) naczynia płucze się pod bieŜącą wodą, potem dodaje płyn do naczyń i myje 30
sekund, płucze i osusza.
17. Do pracy z Ŝywnością nie mogą być zatrudniane osoby chore na
a)
cukrzycę.
b) choroby serca.
c)
gruźlicę w okresie prątkowania oraz zakaŜone pałeczkami duru brzusznego, durów
rzekomych oraz Salmonelli i czerwonki.
d) tarczycę (zarówno niedoczynność, jak i nadczynność).
18. Na etykiecie jogurtu widnieje napis: NaleŜy spoŜyć przed 31 maja 2006 roku. Oznacza to,
Ŝ
e ostatnim dniem spoŜycia będzie
a)
30 maja 2006.
b) 31 maja 2006.
c)
1 czerwca 2006.
d) 28 maja 2006.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
19. Tłuszcze smaŜalnicze i oleje nie powinny być rozgrzewane do temperatury powyŜej
a)
160ºC.
b)
170ºC.
c)
180ºC.
d)
200ºC.
20. Czynnikiem powodującym zbrylenie cukru pudru podczas przechowywania w magazynie
jest
a)
niska wilgotność.
b) niska temperatura.
c)
wysoka temperatura.
d) wysoka wilgotność.
21. Temperatura zupy gorącej serwowanej konsumentom powinna wynosić przynajmniej
a)
60ºC.
b)
70ºC.
c)
75ºC.
d)
85ºC.
22. Ze względu na bezpieczeństwo konsumentów potrawy ciepłe moŜna utrzymywać
w podgrzewaczach tylko przez okres
a)
2 godzin.
b)
3 godzin.
c)
4 godzin.
d)
1 doby.
23. System HACCP jest uznawany za najskuteczniejsze narzędzie pozwalające
zagwarantować, Ŝe Ŝywność
a)
nie podroŜeje w danym roku.
b)
nie ulegnie skaŜeniu lub zanieczyszczeniu podczas produkowania i obrotu oraz
będzie bezpieczna dla konsumenta.
c)
jest pod kontrolą Ministerstwa Zdrowia.
d)
jest produkowana metodami ekologicznymi.
24. Krytyczne Punkty Kontroli w systemie HACCP to miejsca,
a)
gdzie prowadzi się obróbkę wstępną Ŝywności.
b)
składowania odpadków poprodukcyjnych.
c)
gdzie prowadzi się ocenę jakości opakowań.
d)
gdzie ewentualne, występujące zagroŜenia Ŝywności moŜna wyeliminować lub
ograniczyć do akceptowalnego poziomu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy wyrobów
kulinarnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zasad higieny
podczas produkcji i sprzedaŜy wyrobów kulinarnych”
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
– zadania nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24 są z poziomu
podstawowego
– zadania nr 10, 12, 17, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów. Suma punktów moŜliwych do uzyskania wynosi 24.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12. b, 13. b, 14. d, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a, 21. b, 22. d, 23. a, 24. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać instytucje sprawujące społeczny nadzór nad
warunkami pracy
A
P
c
2
Wymienić
europejskie
przepisy
prawa
Ŝ
ywnościowego
A
P
c
3
Scharakteryzować zasady przechowywania próbek
Ŝ
ywności
C
P
b
4
Wskazać sposób przechowywania próbek Ŝywności
B
P
a
5
zdefiniować pojęcie mikotoksyn
A
P
d
6
OdróŜniać drobnoustroje poŜyteczne
od chorobotwórczych
B
P
c
7
Wymienić fizyczne zanieczyszczenia Ŝywności
A
P
b
8
Wskazać produkty, w których mogą rozmnaŜać się
gronkowce
B
P
a
9
Zdefiniować pojęcie inwazji pasoŜytów
A
P
b
10
Wskazać produkty mogące wywołać włośnicę
u ludzi
C
PP
b
11
Wymienić źródła zakaŜenia wąglikiem
A
P
a
12
Zidentyfikować zagroŜenia spowodowane jadem
kiełbasianym
C
PP
b
13
Wskazać potrawy powodujące zatrucia Salmonellą
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
14
Zdefiniować pojęcie pestycydów
A
P
d
15
Wskazać czynniki wpływające na higienę produkcji
B
P
b
16
Zdefiniować pojęcie sprzątania okresowego
A
P
d
17
Określić temperaturę dezynfekcji umytych naczyń
C
PP
c
18
Podać zasady obowiązujące przy zmywaniu naczyń
stołowych
B
P
a
19
Wyjaśnić zasady lokalizacji pojemników na odpady
B
P
b
20
Zidentyfikować termin do spoŜycia na opakowaniu
ś
rodków spoŜywczych
A
P
a
21
Scharakteryzować
zasady
obowiązujące
przy
zatrudnieniu pracowników przy produkcji Ŝywności
C
PP
b
22
Wyjaśnić zasady przechowywania potraw gotowych
B
PP
d
23
Określić
bezpieczną
temperaturę
podawania
gotowych potraw
C
P
a
24
Dobrać
parametry
charakteryzujące
krytyczne
punkty kontroli w systemie HACCP
B
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania dotyczące przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska. Wszystkie
zadania są
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: w zadaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki naleŜy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Państwowa Inspekcja Sanitarna podlega
a)
Inspekcji Farmaceutycznej.
b) Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
c)
Ministerstwu Zdrowia.
d) Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych.
2. „Biała Księga” określa zasady bezpieczeństwa Ŝywności w
a)
Polsce.
b) Stanach Zjednoczonych.
c)
Unii Europejskiej.
d) świecie.
3. Obowiązek przechowywania próbek Ŝywności mają tylko
a)
przedszkola i szkoły.
b) wszystkie zamknięte zakłady Ŝywienia zbiorowego.
c)
szpitale i sanatoria.
d) domy wczasowe.
4. Próbki środków spoŜywczych przechowuje się w temperaturze
a)
nie niŜszej niŜ 0°C i nie wyŜszej niŜ +4°C.
b) +5°C.
c)
–18°C.
d) nie niŜszej niŜ -5°C i nie wyŜszej niŜ +5°C.
5. Mikotoksyny to toksyczne produkty metabolizmu
a)
zwierząt.
b) ludzi i zwierząt.
c)
ludzi.
d) niektórych grzybów zaliczanych do pleśni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
6. Do poŜytecznych drobnoustrojów naleŜą między innymi
a)
bakterie z rodzaju Salmonella.
b) laseczki jadu kiełbasianego.
c)
droŜdŜe fermentacji alkoholowej i bakterie fermentacji mlekowej i octowej.
d) pałeczki czerwonki.
7. Fizyczne zanieczyszczenia Ŝywności mogą pochodzić z
a)
ziemi, powietrza i wody.
b) surowców, niewłaściwych opakowań, magazynowania, transportu.
c)
powietrza.
d) substancji dodatkowych dodawanych do Ŝywności.
8. Gronkowce to bakterie, które zwykle rozmnaŜają się w
a)
kremach, lodach, mleku, ciastkach i w mielonym mięsie.
b) konserwach.
c)
lodówkach.
d) produktach zawierających surowe jaja.
9. Wtargnięcie pasoŜytów odzwierzęcych do organizmu człowieka nazywane jest
a)
infekcją.
b) inwazją.
c)
epidemią.
d) zakaŜeniem.
10. Włośnica (trychinoza) to cięŜka choroba pasoŜytnicza, spowodowana zakaŜeniem
człowieka lub zwierzęcia larwami włośnia krętego, znajdującymi się w
a)
mięsie wieprzowym.
b) mięsie świń i dzików.
c)
warzywach.
d) mięsie drobiowym.
11. Źródłem zakaŜenia wąglikiem moŜe być
a) bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub spoŜycie mięsa bądź przetworów
pochodzących od zwierząt chorych.
b) spoŜycie surowych owoców.
c) spoŜycie surowych warzyw.
d) spoŜycie ryb.
12. BombaŜ, czyli wydęcie wieczka konserwy moŜe być wywołane przez
a)
bakterie Salmonelli.
b) bakterie jadu kiełbasianego.
c)
gronkowca.
d) pałeczki czerwonki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
13. Konsumenci zakładu gastronomicznego ulegli zatruciu Salmonellą, a przyczyną zatrucia
mógł być
a)
kurczak z pieczarkami.
b) befsztyk tatarski.
c)
pierogi z serem.
d) gołąbki z ryŜem.
14. Pestycydy to środki
a)
migrujące do Ŝywności z opakowań.
b) dodawane do Ŝywności.
c)
naleŜące do azotanów i azotynów.
d) chemiczne zwalczające owady, grzyby, chwasty, wszelkie gryzonie i pasoŜyty.
15. Na higienę produkcji wpływa
a)
wielkość zakładu.
b) czystość maszyn, urządzeń i sprzętu.
c)
ilość zatrudnionych osób.
d) rodzaj wytwarzanych produktów.
16. Sprzątanie okresowe stanowisk pracy i pomieszczeń przeprowadza się
a)
codziennie.
b) w zaleŜności od potrzeby.
c)
kilka razy dziennie.
d) co 7–10 dni.
17. Dezynfekcję umytych naczyń przeprowadza się w temperaturze
a)
45–50ºC.
b) 60–70ºC.
c)
85–90ºC.
d) 100ºC.
18. Zmywanie naczyń stołowych powinno odbywać się
a) na bieŜąco, aby uniknąć zasychania resztek posiłków.
b) co dwie godziny.
c) pod koniec kaŜdej zmiany roboczej.
d) na koniec dnia.
19. Odległość pojemników na odpadki od okien zakładu gastronomicznego nie moŜe być
mniejsza niŜ
a)
5 metrów.
b) 10 metrów.
c)
20 metrów.
d) 50 metrów.
20. Na etykiecie masła widnieje napis: NaleŜy spoŜyć przed 31 maja 2007 roku. Informacja ta
to data
a)
przydatności do spoŜycia.
b) produkcji.
c)
sprzedaŜy.
d) zakupu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
21. Warunkiem dopuszczenia pracowników do pracy w procesie produkcji i obrocie
Ŝ
ywnością jest
a)
ukończenie kursu bhp.
b)
zaświadczenie lekarskie dopuszczające pracownika do wykonywania pracy.
c)
ukończenie szkoły gastronomicznej.
d)
ukończone 18 lat.
22. Przechowywanie w lodówce gotowej potrawy nie powinno trwać dłuŜej niŜ
a)
12 godzin, w temperaturze nie wyŜszej niŜ 10ºC.
b)
24 godziny, w temperaturze nie wyŜszej niŜ 5ºC.
c)
24 godziny, w temperaturze nie wyŜszej niŜ 10ºC.
d)
48 godzin, w temperaturze nie wyŜszej niŜ 4ºC.
23. Minimalna bezpieczna temperatura podania świeŜo sporządzonej potrawy na gorąco musi
wynieść
a)
63ºC.
b)
70ºC.
c)
75ºC.
d)
85ºC.
24. Do mierzalnych parametrów charakteryzujących Krytyczne Punkty Kontroli w systemie
HACCP zalicza się najczęściej
a)
masę produktu.
b)
rodzaj produktu.
c)
wygląd produktu.
d)
czas, temperaturę, kwasowość, aktywność wody, wilgotność, lepkość, barwę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji i sprzedaŜy wyrobów
kulinarnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
7. LITERATURA
1. Drewniak E., Drewniak T.: Mikrobiologia Ŝywności. WSiP, Warszawa 2005
2. Grzesińska W.; WyposaŜenie techniczne zakładów, WSiP, Warszawa 2005
3. KołoŜyn-Krajewska.: Higiena produkcji Ŝywności, SGGW, Warszawa 2003
4. Konarzewska M., Zielonka B., Konarzewska-Sokołowska M.; Technologia
gastronomiczna z towaroznawstwem cz. 1, REA, Warszawa 2003
5. Konarzewska M., Lada E., Zielonka B.; WyposaŜenie techniczne zakładów
gastronomicznych, REA 2004
6. Magdzik W.: Choroby zakaźne i pasoŜytnicze. Zapobieganie i zwalczanie. Vesolius,
Kraków 1993
7. Oleszko Aleksander.: Prawo Ŝywnościowe wspólnotowego rynku rolnego – stan prawny:
1.09. 2006 r., Kantor Wydawniczy Zakamycze, Kraków 2006
8. Turlejska H., Pilzner U.: Konecka-Matyjek E., Wiśniewska K., Przewodnik do wdraŜania
zasad GMP/GHP i systemu HACCP w zakładach Ŝywienia zbiorowego. Fundacja
Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 2003
9. Turlejska H.: Zasady GHP/GMP oraz HACCP jako narzędzia zapewnienia
bezpieczeństwa zdrowotnego Ŝywności (poradnik dla przedsiębiorcy). Warszawa 2003
10. Turlejska H., Pilzner U.: WdraŜanie systemu HACCP w małych i średnich
przedsiębiorstwach sektora Ŝywnościowego (poradnik dla kierujących zakładem).
Warszawa 2003
11. Zadernowski M.: Audyt wewnętrzny systemów GMP, GHP i HACCP – poradnik
praktyczny. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o.o. Gdańsk 2004
12. śabicki W.; Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych, WSiP, Warszawa 1998
13. śakowska Z., Stobińska H.: Mikrobiologia i higiena w przemyśle spoŜywczym. Wyd.
Politechniki Łódzkiej, Łódź 2000
Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym,
Wyd. ITEE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia, WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II,
Wyd. ITEE, Radom 1999