„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Rafał Bator
Stosowanie Ŝywności wygodnej w produkcji kulinarnej
512[05].Z1.09
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Barbara Zielonka
mgr inŜ. Małgorzata Konarzewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Ewa Superczyńska
Konsultacja:
dr Justyna Bluszcz
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 512[05].Z1.09
Stosowanie Ŝywności wygodnej w produkcji kulinarnej, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kucharz małej gastronomii.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Asortyment i zastosowanie Ŝywności wygodnej, organizacja
stanowiska pracy. Urządzenia do restytucji potraw
11
5.1.1.
Ć
wiczenia
11
5.2. Produkty suszone i zagęszczone, produkty typu instant
13
5.2.1.
Ć
wiczenia
13
5.3. Produkty mroŜone
16
5.3.1.
Ć
wiczenia
16
5.4. Produkty wychładzane – surowe i po obróbce cieplnej, produkty
chłodzone pakowane próŜniowo i w modyfikowanej atmosferze
18
5.4.1.
Ć
wiczenia
18
5.5. Konserwy pasteryzowane i sterylizowane
20
5.5.1.
Ć
wiczenia
20
5.6. Wartość odŜywcza i atrakcyjność sensoryczna Ŝywności wygodnej
23
5.6.1.
Ć
wiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kucharz małej gastronomii.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika;
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem;
−
przykładowe scenariusze zajęć;
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia
oraz środkami dydaktycznymi;
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu
przewodniego, pokazu z instruktaŜem oraz ćwiczeń praktycznych.
Zajęcia powinny odbywać się w pracowni technologii gastronomicznej, w grupach do
15 osób. Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej, przy czym ćwiczenia praktyczne powinny
być realizowane indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
róŜnego rodzaju zadania.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie pobytu w pracowni naleŜy bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie
regulaminów, przepisów bhp, przeciwpoŜarowych oraz ochrony środowiska. wynikających
z rodzaju wykonywanych prac. Z przepisy tymi naleŜy zapoznawać uczniów od początku
trwania nauki i naleŜy je bezwzględnie stosować.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
512[05].Z1.01
Stosowanie zasad higieny podczas produkcji
i sprzedaŜy wyrobów kulinarnych
512[05].Z1.02
Przygotowanie surowców do sporządzania potraw
512[05].Z1.03
Sporządzanie
półproduktów i podstawowego
asortymentu potraw z owoców, warzyw,
ziemniaków i grzybów
512[05].Z1.04
Sporządzanie półproduktów
i podstawowego asortymentu potraw
z mąki i kasz
512[05].Z1.06
Sporządzanie podstawowego
asortymentu napojów oraz wyrobów
ciastkarskich i kulinarnych z ciast
512[05].Z1.05
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw z jaj, mleka
i przetworów mlecznych
512[05].Z1.07
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw
i półproduktów z mięsa zwierząt
rzeźnych
512[05].Z1.08
Sporządzanie podstawowego
asortymentu potraw
i półproduktów z drobiu i ryb
512[05].Z1.09
Stosowanie Ŝywności wygodnej
w produkcji kulinarnej
512[05].Z1
Technologia sporządzania potraw
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
posługiwać się technologią informacyjną,
−
organizować stanowisko pracy z zachowaniem zasad ergonomii,
−
przeprowadzić obróbkę wstępną wszystkich grup Ŝywności,
−
przeprowadzić obróbkę cieplną wszystkich grup Ŝywności,
−
przeanalizować miejsce i wielkość strat wartości odŜywczej podczas obróbki wstępnej
i cieplnej surowców i półproduktów,
−
dobierać i obsługiwać sprzęt, maszyny i urządzenia do poszczególnych procesów obróbki
wstępnej i cieplnej,
−
sporządzać półprodukty i podstawowy asortyment potraw:
–
z warzyw, ziemniaków, owoców i grzybów,
–
z mąki i kasz,
–
z jaj, mleka i przetworów mlecznych,
–
z mięsa zwierząt rzeźnych, drobiu i ryb,
–
sporządzać wyroby ciastkarskie,
–
sporządzać napoje zimne i gorące.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
zastosować przepisy higieny w procesie produkcyjnym,
−
dokonać klasyfikacji Ŝywności wygodnej stosowanej w punktach małej gastronomii,
−
scharakteryzować rodzaje Ŝywności wygodnej,
−
określić zastosowanie Ŝywności wygodnej w punktach małej gastronomii,
−
obsłuŜyć urządzenia i maszyny do restytucji potraw,
−
dokonać obróbki cieplnej Ŝywności wygodnej,
−
zastosować koncentraty obiadowe do sporządzania potraw,
−
zastosować koncentraty deserów i napojów,
−
zastosować półprodukty ciast do sporządzania wypieków,
−
zastosować Ŝywność mroŜoną w punktach małej gastronomii,
−
zastosować Ŝywność chłodzoną pakowaną próŜniowo w punktach małej gastronomii,
−
dokonać oceny organoleptycznej sporządzonych potraw,
−
zastosować przepisy sanitarno-epidemiologiczne, bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kucharz małej gastronomii 512[05]
Moduł:
Technologia sporządzania potraw 512[05].Z1
Jednostka modułowa:
Stosowanie Ŝywności wygodnej w produkcji kulinarnej
512[05].Z1.09
Temat: Asortyment Ŝywności wygodnej.
Cel ogólny: Poznanie asortymentu oraz klasyfikacji Ŝywności wygodnej.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
dokonać klasyfikacji Ŝywności wygodnej,
−
scharakteryzować rodzaje Ŝywności wygodnej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
„burza mózgów”,
−
pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2-osobowych,
−
zbiorowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja multimedialna lub foliogramy z asortymentem Ŝywności wygodnej,
−
katalogi Ŝywności wygodnej,
−
opakowania po produktach Ŝywności wygodnej,
−
projektor multimedialny i komputer lub rzutnik pisma,
−
duŜy arkusz papieru dla kaŜdego zespołu, przybory do pisania,
−
kolorowe kartki,
−
instrukcje ćwiczeń.
−
Przebieg zajęć:
I Faza wstępna
1. czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć
(ubiór wymagany w pracowni technologii gastronomicznej),
2. podanie tematu zajęć,
3. wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia,
4. podział grupy uczniów na zespoły.
II Wprowadzenie do tematu
1. nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
asortymentu Ŝywności wygodnej,
−
klasyfikacji Ŝywności wygodnej,
−
charakterystyki poszczególnych rodzajów Ŝywności wygodnej.
2. nauczyciel rozdaje instrukcje do ćwiczeń dla kaŜdego zespołu uczniowskiego.
III Realizacja ćwiczenia praktycznego:
1. uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania (Z dostępnych opakowań po
produktach Ŝywności wygodnej wybierz 3 róŜne, sklasyfikuj do jakiej grupy naleŜą.
Z informacji na opakowaniu odczytaj i porównaj ich składy surowcowe oraz wartość
odŜywczą. Odczytaj okres przydatności do spoŜycia oraz warunki przechowywania.),
2. nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania;
3. uczniowie wykonują ćwiczenia, wyniki swojej pracy zapisują na otrzymanych duŜych
arkuszach papieru;
4. nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek;
5. kaŜdy zespół przedstawia na forum grupy efekty pracy, swoje spostrzeŜenia;
6. nauczyciel z całą grupą analizuje i ocenia pracę zespołów.
IV Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangaŜowanie uczniów
w ich realizację i uzyskane efekty, a szczególnie przydatność opracowanych kart do
opanowania nowej wiedzy.
V Ewaluacja osiągnięć ucznia:
−
uczniowie dokonują samooceny, a następnie naklejają kolorowe karteczki na specjalnym
arkuszu ze swoja oceną przebiegu zajęć, organizacji zajęć, wiedzy zdobytej na zajęciach;
−
nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie kaŜdego ucznia i zespół, na bieŜąco
podczas pogadanki, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kucharz małej gastronomii 512[05]
Moduł:
Technologia sporządzania potraw 512[05].Z1
Jednostka modułowa:
Stosowanie Ŝywności wygodnej w produkcji kulinarnej
512[05].Z1.09
Temat: Wykorzystanie produktów mroŜonych do produkcji potraw.
Cel ogólny: Poznanie asortymentu produktów mroŜonych i wykorzystanie ich do produkcji
potraw.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
wymienić asortyment produktów mroŜonych,
−
określić metody przygotowania produktów mroŜonych do produkcji potraw,
−
dobrać aparaturę i urządzenia do przeprowadzenia obróbki cieplnej produktów
mroŜonych,
−
właściwie przeprowadzić obróbkę cieplną produktów mroŜonych,
−
wykorzystać produkty mroŜone do produkcji potraw,
−
podać warunki i czas przechowywania produktów mroŜonych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
„burza mózgów”,
−
pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2-osobowych,
−
zbiorowa.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja multimedialna lub foliogramy z asortymentem produktów mroŜonych
oraz warunków i czasu ich przechowywania,
−
katalogi produktów mroŜonych,
−
projektor multimedialny i komputer lub rzutnik pisma,
−
zestawy ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
I Faza wstępna
1. czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć
(ubiór wymagany w pracowni technologii gastronomicznej),
2. podanie tematu zajęć,
3. wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia,
4. podział grupy uczniów na zespoły.
II Wprowadzenie do tematu:
1. w ramach przypomnienia wiadomości nauczyciel zadaje pytanie „co to jest mroŜenie,
czemu słuŜy, w jakich temperaturach powinno się odbywać”?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
2. „burza mózgów” – uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, wszystkie zostają zapisane
na tablicy, nauczyciel z uczniami weryfikuje odpowiedzi i ustala właściwą odpowiedź;
3. nauczyciel zadaje kolejne pytanie „jakich produktów nie naleŜy mrozić, jakie zmiany
zachodzą w produktach podczas mroŜenia”?
4. „burza mózgów” – uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, wszystkie zostają zapisane
na tablicy, nauczyciel z uczniami weryfikuje odpowiedzi i ustala właściwą odpowiedź;
5. nauczyciel przedstawia tabelę z asortymentem produktów mroŜonych, warunkami ich
przechowywania – analizuje ją;
6. nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat:
–
asortymentu produktów mroŜonych,
–
metod przygotowania produktów mroŜonych do produkcji potraw,
–
aparatury i urządzeń do przeprowadzenia obróbki cieplnej produktów mroŜonych,
–
wykorzystania produktów mroŜonych do produkcji potraw;
7. nauczyciel rozdaje instrukcje do ćwiczeń dla kaŜdego zespołu uczniowskiego.
III Realizacja ćwiczenia praktycznego:
1. uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego ćwiczenia. Przeprowadź obróbkę
cieplną: pyz, płatów rybnych, paluszków rybnych, mieszanki warzywnej. Połowę
półproduktu poddaj obróbce bez rozmraŜania, a drugą część po rozmroŜeniu. Dokonaj
oceny organoleptycznej obu przygotowanych potraw. SpostrzeŜenia zanotuj i wyciągnij
wnioski;
2. nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania;
3. uczniowie organizują stanowiska pracy;
4. uczniowie wykonują przydzielone ćwiczenia;
5. nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek;
6. kaŜdy zespół przedstawia na forum grupy efekty pracy, swoje spostrzeŜenia i wnioski;
7. nauczyciel analizuje i ocenia pracę zespołów.
IV Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangaŜowanie uczniów w ich
realizację i uzyskane efekty, a szczególnie przydatność realizowanych zadań w planowaniu
i ocenie posiłków.
V Ewaluacja osiągnięć ucznia:
–
wypowiedzi uczniów nt. stopnia trudności zadań,
–
ewaluacja: walizka – co zabieram z zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1.
Asortyment i zastosowanie Ŝywności wygodnej, organizacja
stanowiska pracy. Urządzenia do restytucji potraw
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z dostępnych opakowań po produktach Ŝywności wygodnej wybierz 3 róŜne i sklasyfikuj
je. Podaj moŜliwości ich zastosowania w Ŝywieniu. Jakie urządzenia zastosujesz do ich
restytucji?
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
podczas wykonywaniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zasady bezpieczeństwa
obsługi urządzeń wymienionych w ćwiczeniu,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) zapoznać się z informacjami na etykiecie produktów (skład surowcowy, warunki
przechowywania, sposób przyrządzenia),
3) posługując się schematem klasyfikacji Ŝywności wygodnej przyporządkować wybrane
produkty do odpowiedniej grupy,
4) podać moŜliwości zastosowania produktów w Ŝywieniu,
5) zaproponować urządzenia do restytucji produktów,
6) wyniki pracy zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia, literatura,
−
katalogi Ŝywności wygodnej,
−
schemat klasyfikacji Ŝywności wygodnej,
−
opakowania po produktach Ŝywności wygodnej,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Korzystając z katalogów, ulotek Ŝywności wygodnej, a takŜe Internetu zaproponuj po
dwa produkty do kaŜdej grupy wymienionej poniŜej oraz podaj ich zastosowanie w Ŝywieniu:
−
Ŝ
ywność chłodzona/mroŜona,
−
Ŝ
ywność utrwalana w technologii „cook-chill” i „sous-vide”,
−
koncentraty ciast lub deserów,
−
koncentraty zboŜowe,
−
Ŝ
ywność pasteryzowana lub sterylizowana,
−
wyroby piekarnicze.
Wskazówki do realizacji
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
przy ocenie pracy uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na róŜnorodność
wykorzystania źródeł informacji,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) zapoznać się z dostępnymi materiałami źródłowymi,
3) sporządzić tabelę według poniŜszego wzoru,
4) uzupełnić tabelę wykorzystując dane z róŜnych materiałów źródłowych,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Grupa Ŝywności wygodnej
Produkt
Zastosowanie
Ŝ
ywność chłodzona
Ŝ
ywność mroŜona
Ŝ
ywność utrwalana w technologii „cook-chill”
Ŝ
ywność utrwalana w technologii „sous-vide”
koncentraty ciast lub deserów
koncentraty zboŜowe
Ŝ
ywność pasteryzowana lub sterylizowana
wyroby piekarnicze
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia, literatura,
−
katalogi i ulotki Ŝywności wygodnej,
−
duŜy arkusz papieru dla kaŜdego zespołu lub zeszyt ucznia, przybory do pisania,
−
komputer z dostępem do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2.
Produkty suszone i zagęszczone, produkty typu instant
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj puree ziemniaczane z suszu ziemniaczanego dostępnego na rynku oraz
z surowych ziemniaków według receptury. Dokonaj oceny organoleptycznej obu potraw.
Zmierz czas wykonania potrawy z róŜnych surowców. Omów efekty pracy (przedstaw
i scharakteryzuj rodzaje obróbki, jakim poddałeś surowce, przedstaw i sklasyfikuj
zastosowane produkty naleŜące do grupy Ŝywności wygodnej).
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
podczas wykonywaniu ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na informacje zawarte
na wykorzystywanych przetworach (normatyw surowcowy, sposób przyrządzenia),
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem przygotowania potrawy podanym na opakowaniu oraz
zapoznać się z recepturą puree ziemniaczanego,
2) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
3) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
5) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
6) wykonać ćwiczenie,
7) zmierzyć czas produkcji puree z suszu ziemniaczanego i ziemniaków surowych,
8) zanotować spostrzeŜenia i czas produkcji potrawy,
9) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych potraw,
10) wyciągnąć wnioski,
11) omówić wyniki swojego ćwiczenia na forum grupy i porównać je z wynikami innych
zespołów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
−
stoper,
−
receptura puree ziemniaczanego,
−
karta oceny organoleptycznej puree ziemniaczanego,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Sporządź kompot z suszu owocowego:
−
bez wcześniejszego moczenia suszu,
−
po przynajmniej godzinnym moczeniu suszu, przy czym susz gotować w wodzie uŜytej
do moczenia,
−
po przynajmniej godzinnym moczeniu suszu, przy czym susz gotować w nowej wodzie.
Przeprowadź ocenę jakościową surowca – suszu owocowego.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonane jako pokaz z objaśnieniem przez dwóch uczniów pod
nadzorem nauczyciela lub w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z recepturą kompotu z suszu,
2) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
3) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
5) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
6) zapoznać się z kartą oceny jakościowej suszu owocowego,
7) przeprowadzić ocenę jakościową surowca,
8) przeprowadzić obróbkę wstępną suszu owocowego (bez moczenia),
9) podzielić susz na 3 równe części,
10) z jednej części suszu ugotować kompot bez wcześniejszego moczenia suszu,
11) z drugiej części ugotować kompot po przynajmniej godzinnym moczeniu suszu, przy
czym susz gotować w wodzie uŜytej do moczenia,
12) trzecią część suszu moczyć przez taki sam okres czasu, co poprzednią część, odlać wodę
z moczenia, zalać nową wodą i ugotować kompot,
13) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych trzech kompotów,
14) wyciągnąć wnioski (który sposób gotowania kompotu z suszu był najwłaściwszy).
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaŜ,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
−
receptura kompotu z suszu,
−
karta oceny jakościowej suszu owocowego,
−
karta oceny organoleptycznej kompotu z suszu,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 3
Przygotuj barszcz czerwony czysty z:
−
koncentratu,
−
suszu.
Dokonaj oceny organoleptycznej przygotowanych potraw. Omów sposoby podawania
czystego barszczu czerwonego.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
podczas wykonywaniu ćwiczenia uczeń powinien zwrócić szczególną uwagę na
informacje zawarte na etykietach wykorzystanych przetworach warzywnych (czy sposób
przyrządzenia jest napisany w zrozumiały sposób, czy opis jest pełny),
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie, ocenić jakość wykonanych potraw,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem przygotowania potrawy podanym na opakowaniu koncentratu
oraz suszu,
2) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
3) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
5) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
6) wykonać ćwiczenie,
7) zmierzyć czas produkcji barszczu z obu przetworów,
8) zanotować spostrzeŜenia i czas produkcji potrawy,
9) wyporcjować barszcz w odpowiednie naczynia,
10) zapoznać się z kartą oceny organoleptycznej barszczu czerwonego,
11) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych potraw,
12) wyciągnąć wnioski,
13) omówić wyniki swojego ćwiczenia na forum grupy i porównać je z wynikami innych
zespołów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaŜ,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
−
karta oceny organoleptycznej barszczu czerwonego,
−
stoper,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.
Produkty mroŜone
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź obróbkę cieplną mroŜonych pyz oraz mroŜonych filetów rybnych (rybę
usmaŜ soute). Połowę półproduktu poddaj obróbce bez rozmraŜania, a drugą część po
rozmroŜeniu. Dokonaj oceny organoleptycznej obu przygotowanych potraw. SpostrzeŜenia
zanotuj i wyciągnij wnioski.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
podczas wykonywaniu ćwiczenia uczeń powinien zwrócić szczególną uwagę na zmiany
zachodzące w wyrobach poddanych obróbce cieplnej,
−
podczas wykonywania ćwiczenia uczeń powinien zwrócić szczególną uwagę na
stosowanie przepisów bezpieczeństwa podczas smaŜenia produktu nierozmroŜonego,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem przygotowania pyz podanym na opakowaniu oraz z recepturą
ryby smaŜonej soute,
2) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
3) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
5) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
6) przeprowadzić obróbkę cieplną:
– pyzy ugotować,
– płaty rybne usmaŜyć saute,
7) zanotować spostrzeŜenia z obróbki cieplnej,
8) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych potraw,
9) wyciągnąć wnioski,
10) omówić wyniki swojego ćwiczenia na forum grupy i porównać je z wynikami innych
zespołów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
receptura ryby smaŜonej soute,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 2
Zaproponuj i sporządź zestaw obiadowy przygotowany z mroŜonych wyrobów gotowych
do podgrzania. Omów efekty pracy (przedstaw i scharakteryzuj rodzaje obróbki, jakim
poddałeś surowce, przedstaw i sklasyfikuj zastosowane produkty naleŜące do grupy Ŝywności
wygodnej).
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie, ocenić jakość wykonanych potraw,
sposób podania, ich dekoracje i estetykę,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z danymi na etykiecie Ŝywności wygodnej,
2) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi wykorzystywanych urządzeń do restytucji potraw,
4) sprawdzić stan techniczny urządzeń,
5) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
7) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
8) przyrządzić potrawy,
9) wyporcjować potrawy zwracając uwagę na dobór naczyń, a takŜe estetykę wykończenia,
10) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych potraw,
11) zaprezentować rezultaty swojej pracy na forum grupy, omówić napotkane trudności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaŜ,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia,
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4.
Produkty wychładzane – surowe i po obróbce cieplnej,
produkty chłodzone pakowane próŜniowo
i w modyfikowanej atmosferze
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź posiłek składający się z krokietów (produkt chłodniczy) i barszczu czerwonego
(przygotowanego z koncentratu). Sprawdź okres przydatności do spoŜycia krokietów oraz
koncentratu z buraków czerwonych i zalecane przez producenta warunki przechowywania.
Omów efekty pracy (przedstaw i scharakteryzuj rodzaje obróbki, jakim poddałeś surowce,
przedstaw i sklasyfikuj zastosowane produkty naleŜące do grupy Ŝywności wygodnej).
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie, ocenić jakość wykonanych potraw,
sposób podania, ich dekoracje i estetykę,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem przygotowania potrawy podanym na opakowaniu koncentratu,
2) zapoznać się z danymi na etykiecie Ŝywności wygodnej (okres przydatności do spoŜycia),
3) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi wykorzystywanych urządzeń do restytucji potraw,
5) sprawdzić stan techniczny urządzeń,
6) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
7) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
8) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
9) przyrządzić potrawy,
10) wyporcjować potrawy stosując odpowiednie do nich naczynia oraz stosując właściwą
gramaturę,
11) zaprezentować rezultaty swojej pracy na forum grupy, omówić napotkane trudności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaŜ,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia,
−
kalkulator.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Sporządzić potrawę „tatar z łososia”, wykorzystując jako surowiec łososia pakowanego
próŜniowo. Przeprowadzić ocenę jakościową surowca. Oblicz wartość odŜywczą porcji
potrawy.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia, po omówieniu wyników ćwiczenia przez
uczniów, nauczyciel powinien wskazać i omówić najlepsze prace oraz błędy
uczniowskie,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie lub w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z recepturą tatara z łososia,
2) zapoznać się z danymi na etykiecie Ŝywności wygodnej (okres przydatności do spoŜycia,
warunki przechowywania),
3) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
4) zapoznać się z kartą oceny jakości łososia pakowanego próŜniowo,
5) dokonać oceny jakościowej surowca,
6) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
7) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
8) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
9) przyrządzić potrawę według receptury,
10) przygotować porcję potrawy (o właściwej gramaturze),
11) zapoznać się z kartą oceny organoleptycznej tatara z łososia,
12) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanej potrawy,
13) obliczyć wartość odŜywczą porcji potrawy wykorzystując dane na etykiecie surowca oraz
tabele wartości odŜywczej produktów spoŜywczych,
14) zaprezentować rezultaty swojej pracy na forum grupy, omówić napotkane trudności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
instruktaŜ,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
receptura „tatar z łososia”,
−
karta oceny organoleptycznej tatara z łososia,
−
karta oceny jakościowej łososia pakowanego próŜniowo,
−
tabele składu i wartości odŜywczej produktów spoŜywczych,
−
kalkulator,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5.
Konserwy pasteryzowane i sterylizowane
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z dostępnych opakowań po produktach Ŝywności wygodnej wybierz 5 róŜnych z grupy
wyrobów utrwalanych cieplnie (pasteryzowanych, sterylizowanych). Z informacji na
opakowaniu odczytaj i zapisz okres przydatności do spoŜycia oraz warunki przechowywania.
Podaj takŜe zastosowanie tych produktów w produkcji kulinarnej.
Lp.
Produkt
Sposób
utrwalania
Okres
przydatności
do spoŜycia
Warunki
przechowywania
Zastosowanie
1.
2.
3.
4.
5.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) wybrać z dostępnych opakowań 5 zgodnie z treścią ćwiczenia,
3) sporządzić tabelę według wzoru,
4) z opakowań produktów przepisać do tabeli wszystkie potrzebne informacje,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
katalogi Ŝywności wygodnej,
−
opakowania po produktach Ŝywności wygodnej,
−
poradnik dla ucznia,
−
duŜy arkusz papieru dla kaŜdego zespołu lub zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 2
Korzystając z katalogów, ulotek Ŝywności wygodnej, a takŜe z Internetu zaproponuj
3 posiłki przygotowane z produktów utrwalanych cieplnie. Korzystając z informacji na
etykiecie produktu (sposób przyrządzenia) określ orientacyjny czas przygotowania kaŜdego
z posiłków. Jakie urządzenia i sprzęt będą potrzebne do ich sporządzenia?
Posiłek
Produkty z grupy Ŝywności
wygodnej
Czas
przygotowania
posiłku
Urządzenia
do restytucji
1.
2.
3.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
przy ocenie pracy uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na róŜnorodność
wykorzystania źródeł informacji,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) zapoznać się z dostępnymi materiałami źródłowymi,
3) sporządzić tabelę według wzoru,
4) uzupełnić tabelę wykorzystując dane z róŜnych materiałów źródłowych,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
katalogi i ulotki Ŝywności wygodnej,
−
duŜy arkusz papieru dla kaŜdego zespołu lub zeszyt ucznia, przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 3
Przygotuj posiłek w którym potrawą główną będą pulpety w sosie pomidorowym
(produkt Ŝywności wygodnej). Zaproponuj i przygotuj dodatki do pulpetów będące równieŜ
produktami Ŝywności wygodnej. Omów efekty pracy (przedstaw i scharakteryzuj rodzaje
obróbki, jakim poddałeś surowce, przedstaw i sklasyfikuj zastosowane produkty naleŜące do
grupy Ŝywności wygodnej).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, a takŜe sprawdzić odzieŜ roboczą
i środki ochrony indywidualnej ucznia,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie, ocenić jakość wykonanych potraw,
sposób podania, ich dekoracje i estetykę,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane w zespołach 2–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) przeczytać informacje z etykiety pulpetów,
3) zaplanować dodatki do pulpetów,
4) zaplanować tok postępowania, ustalić ilości surowców i półproduktów,
5) zgromadzić sprzęt i surowce potrzebne do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować surowce i półprodukty do procesu technologicznego (odwaŜyć lub
odmierzyć ilość zgodnie z ustaleniami w pkt. 2),
7) przygotować potrawy,
8) przeprowadzić ocenę organoleptyczną przygotowanych potraw,
9) wyporcjować potrawy,
10) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy i uzasadnić dobór dodatków do pulpetów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
urządzenia, narzędzia i drobny sprzęt kuchenny potrzebny do wykonania ćwiczenia,
−
surowce niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
zeszyt ucznia i przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6.
Wartość odŜywcza i atrakcyjność sensoryczna Ŝywności
wygodnej
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z dostępnych opakowań po produktach Ŝywności wygodnej wybierz 3 róŜne i sklasyfikuj
je. Z informacji na opakowaniu odczytaj i porównaj ich składy surowcowe oraz wartość
odŜywczą.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
podczas wykonywaniu ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na czas przydatności do
spoŜycia produktów róŜnych grup Ŝywności wygodnej,
−
po omówieniu wyników ćwiczenia przez uczniów, nauczyciel powinien wskazać
i omówić najlepsze prace oraz błędy uczniowskie,
−
ć
wiczenie moŜe być wykonywane w zespołach 2-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) z opakowań produktów wypisać wszystkie potrzebne informacje (skład surowcowy,
wartość odŜywcza),
3) porównać wybrane produkty z schematem klasyfikacji Ŝywności wygodnej,
4) przeanalizować wybrane produkty pod kątem róŜnic w składzie surowcowym, wartości
odŜywczej,
5) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
katalogi Ŝywności wygodnej,
−
schemat klasyfikacji Ŝywności wygodnej,
−
opakowania po produktach Ŝywności wygodnej,
−
poradnik dla ucznia, literatura,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 2
Przeprowadź ocenę organoleptyczną 3 produktów Ŝywności wygodnej przeznaczonej do
bezpośredniej konsumpcji tego samego rodzaju, a jedynie róŜnych producentów.
Wskazówki do realizacji:
−
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania,
−
ć
wiczenie powinno być wykonywane pojedynczo.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść materiału nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć swoje
wiadomości z literatury uzupełniającej,
2) z opakowań produktów wypisać informacje (skład surowcowy, wartość odŜywcza, środki
utrwalające),
3) dokonać oceny organoleptycznej produktów, wyniki i spostrzeŜenia zapisać,
4) zaprezentować na forum grupy wyniki pracy i porównać z resztą grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pogadanka.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia, literatura,
−
zeszyt ucznia, przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie Ŝywności
wygodnej w produkcji kulinarnej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania nr 7, 11, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,
−−−−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. d, 6. a 7. d, 8. a, 9. b, 10. d, 11. c,
12. c, 13. a, 14. a, 15. d, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Zdefiniować proces restytucji
A
P
a
2 Zdefiniować proces suszenia
A
P
c
3 Rozpoznać produkty będące koncentratami
A
P
b
4 Określić warunki temperaturowe procesu chłodzenia
C
P
d
5 Określić czas chłodniczego przechowywania potraw
C
P
d
6 Zdefiniować proces pasteryzacji
A
P
a
7
Obliczyć zapotrzebowanie na surowce
(produkty z grupy Ŝywności wygodnej)
C
PP
d
8 Określić warunki rozmraŜania produktów
C
P
a
9 Zidentyfikować technologię sous - vide
A
P
b
10 Wybrać sposób rozmraŜania surowców
C
P
d
11 Dobrać warunki i czas przechowywania suszów
C
PP
c
12 Zidentyfikować koncentraty deserów
A
P
c
13
Dobrać metodę przygotowania potraw
z koncentratów typu instant
C
P
a
14 RozróŜnić grupy Ŝywności wygodnej
B
P
a
15 Określić zawartość wody w suszach owocowych
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16
Wymienić szkodliwe warunki mające wpływ na
skrócenie trwałości koncentratów
C
P
d
17 Zdefiniować proces sterylizacji
A
P
c
18
Obliczyć zapotrzebowanie na surowce
(produkty z grupy Ŝywności wygodnej)
C
PP
b
19
Przeprowadzić obróbkę wstępną suszu owocowego
(produktu z grupy Ŝywności wygodnej)
C
P
c
20 Wybrać urządzenia do restytucji
C
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.
6. Zadanie 7 wymaga prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku. Odpowiedzi wskazana bez uzasadnienia nie będzie uznana, nawet
gdyby była poprawna.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Proces podgrzewania, odgrzewania potrawy to
a) restytucja.
b) rewalidacja.
c) usprawnianie.
d) ekspedycja.
2. Proces polegający na zredukowaniu zawartości wody w produkcie przez jej odparowanie
to
a) duszenie.
b) parowanie.
c) suszenie.
d) liofilizacja.
3. Produkty otrzymywane przez zagęszczenie lub odwodnienie to
a) susze.
b) koncentraty.
c) zagęszczacze.
d) produkty bezwodne.
4. Proces chłodzenia przebiega
a) w temperaturze poniŜej 10
°
C.
b) poniŜej temperatury zamarzania.
c) w temperaturze ok. –5
°
C.
d) w temperaturze poniŜej 10
°
C, ale powyŜej temperatury zamarzania.
5. Potrawy w warunkach chłodniczych moŜna przechowywać
a) do 12 godzin.
b) do 24 godzin.
c) nie dłuŜej niŜ 2 doby.
d) średnio do 3–5 dni.
6. Pasteryzacja to
a) ogrzewanie produktu w temperaturze nie przekraczającej 100
°
C.
b) inaczej gotowanie.
c) ogrzewanie produktu w temperaturze 121
°
C.
d) proces obróbki cieplnej pod zmniejszonym ciśnieniem.
7. Paczka 400 g suszu buraczanego zgodnie z zaleceniami producenta wystarcza do
przygotowania 4 litrów czerwonego barszczu. W celu przygotowania 0,5 litra barszczu,
suszu naleŜy uŜyć
a) 200 g.
b) 125 g.
c) 75 g.
d) 50 g.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8. Aby zachować jak najwyŜszą wartość odŜywczą, rozmraŜanie filetów rybnych w duŜych
blokach powinno odbywać się
a) w chłodni poniŜej 7 C
°
.
b) w temperaturze pokojowej.
c) w letniej wodzie z dodatkiem soli.
d) w gorącej wodzie.
9. Technologia sous-vide polega na
a) hermetycznym pakowaniu konserw.
b) próŜniowym pakowaniu produktu, następnie jego pasteryzacji, szybkim schłodzeniu
i przechowywaniu chłodniczym.
c) wielokrotnej pasteryzacji produktu.
d) poddaniu gotowej potrawy szybkiemu schłodzeniu.
10. RozmraŜania nie powinno się przeprowadzić w
a) kuchence mikrofalowej.
b) piecu konwekcyjno-parowym.
c) w chłodni.
d) w ciepłej wodzie.
11. Susze warzywne przechowywane w opakowaniach uniemoŜliwiających dostęp powietrza
i nawilŜanie suszu, w temperaturze 0–18
°
C, przy małej wilgotności powietrza moŜna
przetrzymywać
a) do 3 miesięcy.
b) do pół roku.
c) co najmniej 9 miesięcy.
d) bez ograniczenia czasowego.
12. Do koncentratów deserów nie zalicza się
a) galaretek owocowych w proszku.
b) Budyniów w proszku.
c) bitej śmietany w sprayu.
d) lodów w proszku.
13. Potrawy z koncentratów typu instant przygotowuje się
a) bez gotowania.
b) przez ogrzewanie w łaźni wodnej.
c) przez gotowanie.
d) przez gotowanie w parze wodnej.
14. Soki owocowe pasteryzowane według klasyfikacji Ŝywności wygodnej zalicza się do
a) konserw.
b) produktów zagęszczonych.
c) produktów wychładzanych.
d) produktów pakowanych próŜniowo.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
15. Owoce suszy się do zawartości wody w granicach
a) 2–8%.
b) 6–12%.
c) 10–18%.
d) 17–20%.
16. Na skrócenie trwałości koncentratów ma wpływ
a) zbyt duŜa zawartość wody w koncentracie.
b) zbyt duŜy dodatek soli w koncentratach o duŜej zawartości tłuszczu zwierzęcego.
c) działanie światła.
d) wszystkie powyŜsze odpowiedzi są poprawne.
17. Sterylizacja to
a) ogrzewanie produktu w temperaturze nie przekraczającej 100
°
C.
b) inaczej gotowanie.
c) ogrzewanie produktu w temperaturze 121
°
C.
d) proces obróbki cieplnej pod zmniejszonym ciśnieniem.
18. Do przygotowania 1 porcji (250 ml) zupy pomidorowej z koncentratu potrzeba go 20 g.
Do przygotowania 10 litrów zupy potrzeba
a) 1,2 kg koncentratu.
b) 0,8 kg koncentratu.
c) 0,4 kg koncentratu.
d) 200 g koncentratu.
19. Owoce suszone przeznaczone do sporządzenia kompotu przed gotowaniem naleŜy
a) sparzyć.
b) zblanszować.
c) namoczyć.
d) oczyścić w parze bieŜącej.
20. Do restytucji nie słuŜy
a) piec konwekcyjno-parowy.
b) patelnia elektryczna.
c) kuchenka mikrofalowa.
d) krajalnica.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Stosowanie Ŝywności wygodnej w produkcji kulinarnej
Zaznacz prawidłową odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Zadanie typu „próba pracy”
Zadanie typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Stosowanie Ŝywności
wygodnej w produkcji kulinarnej”
Zadanie polega na przygotowaniu posiłku składającego się z zupy pomidorowej
z makaronem, pulpetów w sosie grzybowym z bukietem warzyw oraz kompotu
wieloowocowego. Wykonanie zadania sprawdza praktyczne wykorzystanie nabytych
informacji i umiejętności w toku realizacji jednostki modułowej „Stosowanie Ŝywności
wygodnej w produkcji kulinarnej”.
Punktacja wykonywanych czynności: +1, 0 lub –1 punkt
Za kaŜdą ocenianą czynność prawidłowo wykonaną uczeń otrzymuje +1 punkt, za
częściowo dobrze wykonaną 0 punktów, a za źle wykonaną lub jej niewykonanie uczeń
otrzymuje –1 punkt.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
bardzo dobry – za 25–29 punktów,
−−−−
dobry – za 20–24 punktów,
−−−−
dostateczny – a 15–19 punktów,
−−−−
dopuszczający – za 12–14 punktów,
−−−−
niedostateczny – za mniej niŜ 12 punktów.
Kryteria oceny zadania:
Punktacja
+1
0
–1
Etap/obszar I PLANOWANIE
Czy uczeń:
1. prawidłowo zapisał kolejność czynności związanych
z przygotowaniem:
•
zupy pomidorowej,
•
makaronu,
•
pulpetów,
•
bukietu z warzyw,
•
kompotu?
2. sporządził właściwy wykaz surowców i półproduktów
niezbędnych do wykonania:
•
zupy pomidorowej z makaronem,
•
pulpetów oraz bukietu z warzyw,
•
kompotu?
3. sporządził właściwy wykaz urządzeń, narzędzi pracy, sprzętu
i naczyń?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Punktacja
+1
0
–1
Etap/obszar II ORGANIZOWANIE
Czy uczeń:
4. zgromadził właściwe narzędzia pracy i je poprawnie
rozmieścił na stanowisku pracy?
5. sprawdził stan techniczny urządzeń przed przystąpieniem do
pracy (zapoznał się z instrukcją jego obsługi)?
6. podczas przygotowania surowców odwaŜył lub odmierzył
ich ilość zgodną z normatywem surowcowym?
7. dobrał kompletny, czysty strój ochrony osobistej?
Etap/obszar III WYKONYWANIE
Czy uczeń:
8. właściwie przeprowadził obróbkę wstępną surowców?
9. właściwie dobierał sprzęt i urządzenia podczas obróbki
termicznej?
10. zastosował odpowiednie (przeznaczone do tego celu)
naczynie do podgrzewania w kuchence mikrofalowej?
11. właściwie przeprowadził obróbkę cieplną?
12. przeprowadził kontrolę miękkości gotowanych surowców?
13. właściwie przeprowadził zaprawianie zupy?
14. przeprowadził kontrolę smaku przygotowanych potraw?
15. właściwie wyporcjował potrawy?
16. utrzymywał porządek na stanowisku podczas wykonywania
potraw?
17. przestrzegał zasad higieny pracy (mył ręce przed
przystąpieniem do pracy, po powrocie z toalety oraz nie
mieszał potraw sztućcami, którymi wcześniej je próbował)?
18. właściwie posługiwał się urządzeniami elektrycznymi i
gazowymi?
19. po skończonej pracy właściwie uporządkował stanowisko
pracy?
20. sporządził potrawę nieprzesoloną, nie za kwaśną, nie za
słodką?
Etap/obszar IV PREZENTOWANIE
Czy uczeń:
21. przedstawił i scharakteryzował rodzaje obróbki, jakim
poddał surowce?
22. przedstawił i sklasyfikował zastosowane produkty naleŜące
do grupy Ŝywności wygodnej?
23. ocenił smak, zapach, konsystencję wykonanych potraw?
Suma punktów:
+
–
Łączna ilość punktów we wszystkich obszarach:
/29
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg sprawdzania umiejętności ucznia
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia zadania typu „próba pracy” z wyprzedzeniem
co najmniej jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę zestawów zadań sprawdzających.
5. Zapewnij samodzielność podczas wykonywania zadania.
6. Przed rozpoczęciem zadania przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Przed rozpoczęciem zadania przypomnij uczniom, aby kontrolowali czas jego
zakończenia.
8. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
9. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na zadanie.
10. Kilka razy (2–4) w ciągu trwania zadania przypomnij uczniom o czasie jego zakończenia.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadania sprawdzającego.
3. Zadanie polega na przygotowaniu posiłku składającego się z zupy pomidorowej
z makaronem, pulpetów w sosie grzybowym z bukietem warzyw oraz kompotu
wieloowocowego.
4. Wykonanie zadania moŜna podzielić na cztery etapy:
I. planowanie – w tym etapie musisz zapisać kolejność wykonywanych czynności
związanych z przygotowaniem kaŜdej potrawy, sporządzić wykaz surowców
niezbędnych do wykonania potraw oraz sporządzić wykaz narzędzi, sprzętu i naczyń;
II. organizowanie – etap, w którym musisz zorganizować stanowisko pracy zgodnie
z zasadami bhp i ergonomii pracy, przygotować surowce, sprawdzić stan techniczny
urządzeń oraz dobrać środki ochrony osobistej;
III. wykonywanie – zasadniczy etap produkcji w którym musisz przeprowadzić obróbkę
wstępną i termiczną, doprawić potrawy do smaku, przeprowadzić ocenę
organoleptyczną potraw i je wyporcjować, sprzątnąć stanowisko pracy;
IV. prezentowanie – polegające na omówieniu efektów pracy (przedstawieniu i scharakteryzowaniu
rodzajów obróbki, jakim poddane zostały surowce, przedstawieniu i sklasyfikowaniu
zastosowanych produktów naleŜących do grupy Ŝywności wygodnej) oraz dokonaniu
oceny jakości wykonanych potraw.
5. Etap planowania musisz wykonać na otrzymanej karcie pracy zadania sprawdzającego.
6. Podczas wykonywania zadania pamiętaj o stosowaniu zasad bhp.
7. Czynności, które będziesz wykonywał, dokładnie zaplanuj i przemyśl, poniewaŜ
wszystkie one będą oceniane.
8. Na wykonanie zadania masz 75 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadania sprawdzającego typu „próba pracy”,
−−−−
sprzęt i narzędzia niezbędne do wykonania zaplanowanych potraw,
−−−−
surowce niezbędne do wykonania zaplanowanych potraw.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADANIA SPRAWDZAJĄCEGO TYPU „PRÓBA PRACY”
Sporządź posiłek składający się z zupy pomidorowej z makaronem, pulpetów w sosie
grzybowym z bukietem warzyw oraz kompotu wieloowocowego, mając do dyspozycji
urządzenia, narzędzia i sprzęt znajdujący się w pracowni. Surowce odwaŜ lub odmierz
uwzględniając normatyw w recepturze. Wykonuj zadanie zgodnie z zasadami bhp.
Z przygotowanej potrawy wykonaj dwa zestawy obiadowe. Jeden zdegustuj i oceń sam,
a drugi podaj do degustacji i oceny nauczycielowi.
Czas wykonania posiłku wynosi 75 minut.
Zupa pomidorowa z makaronem (normatyw na 4 porcje)
kostka rosołowa
2 szt.
(jeŜeli jedna kostka słuŜy do przygotowania 1l wywaru)
susz warzywny
30 g
koncentrat pomidorowy
80 g
makaron świderki
160 g
mąka pszenna
20 g
ś
mietana 18%
30 g
zielona pietruszka
do posypania zupy
sól, cukier, pieprz ziołowy
do smaku
Sposób wykonania
– Susz warzywny przebrać i opłukać.
– Opłukać zieloną pietruszkę.
– Zagotować ok. 2 litrów wody, dodać kostki rosołowe, i susz warzywny.
Gotować przez ok. 30 minut.
– W czasie gotowania wywaru ugotować makaron (zgodnie ze sposobem
podanym na opakowaniu) oraz posiekać zieloną pietruszkę.
– Wywar przecedzić.
– Ponownie doprowadzić wywar do wrzenia, dodać koncentrat pomidorowy,
doprawić do smaku.
– Przygotować zawiesinę z mąki i śmietany, zahartować ją dodając
niewielką ilość wrzącego płynu.
– Zaprawić zupę.
– Podawać z makaronem, posypana zieloną pietruszką.
Bukiet warzyw (normatyw na 4 porcje)
mieszanka warzywna (mroŜona) 500 g
sól
do smaku
Sposób wykonania
– Zagotować 2 litry wody, wodę osolić.
– Do wrzącej wody wsypać warzywa bez uprzedniego rozmraŜania
i gotować do miękkości.
– Przecedzić i podawać gorące jako dodatek do drugiego dania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Kompot wieloowocowy z mroŜonych owoców (normatyw na 4 porcje)
owoce (mroŜone)
500 g
cukier, goździki, cynamon
do smaku
Sposób wykonania
– Zagotować 1,2 litra wody.
– Do wrzącej wody wsypać owoce bez uprzedniego rozmraŜania i gotować.
Dodać cukier oraz przyprawy do smaku.
– Gorący rozlać do szklanek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA PRACY DO ZADANIA TYPU „PRÓBA PRACY”
Nazwisko i imię ucznia: ..........................................................
Ilość porcji: ..................
Kolejność czynności związanych z przygotowaniem potraw
zupa pomidorowa z
makaronem
pulpety z sosem grzybowym
bukiet warzyw
kompot
Wykaz surowców (wraz z ich ilością)
zupa pomidorowa z
makaronem
pulpety z sosem grzybowym
bukiet warzyw
kompot
Wykaz narzędzi pracy, sprzętu, naczyń, urządzeń
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Arens-Azêvedo U., Grimie E. i inni: Technologia gastronomiczna cz. 1, 2. Rea,
Warszawa 2006
2. Arens-Azêvedo U., Grimie E. i inni: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta
cz. 3. Rea, Warszawa 2006
3. DłuŜewski M. (red): Technologia Ŝywności cz. 1, 2, 4, WSiP, Warszawa 2000
4. Gawęcki J., Mosso-PietraszewskaT. (red): Kompendium wiedzy o Ŝywności, Ŝywieniu
i zdrowiu, PWN, Warszawa 2006
5. Górecka D., Limanówka H., Superczyńska E., śylinska-Kaczmarek M.,: Technologia
gastronomiczna z obsługą konsumenta cz. 1–3, Format AB, Warszawa 2006
6. KołoŜyn-Krajewska D., Sikora T: Towaroznawstwo Ŝywności. WSiP, Warszawa 2004
7. Konarzewska
M.,
Zielonka
B.,
Konarzewska-Sokołowska
M.:
Technologia
gastronomiczna z towaroznawstwem cz. 1–2. Rea, Warszawa 2005
8. Kopta A., Łuszczki B.: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz. 1–3. WSiP,
Warszawa 1998
9. Mikuta B.: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta. Format AB, Warszawa 1998
10. Procner A.: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem. cz. 1–3. WSiP,
Warszawa 2003
11. Superczyńska E., śylińska-Kaczmarek M.: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem
w pytaniach i zadaniach. Zeszyt ćwiczeń cz. 1–2. eMPI², Poznań 2005
12. Świderski F. (red.): śywność wygodna i Ŝywność funkcjonalna. WNT, Warszawa 2003
13. Zalewski S. (red.): Podstawy technologii gastronomicznej. WNT, Warszawa 1997
Czasopisma:
–
Przegląd gastronomiczny
–
Kuchnia – magazyn dla smakoszy
– Food service
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym,
Wyd. ITEE, Radom 2001
3. Kowalik E.: Szkolny system oceniania oparty na pomiarze dydaktycznym, Podkowa Bis,
Gdańsk 2000
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia, WSiP S.A., Warszawa 1999
5. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Wydawnictwo Akademickie „śak”,
Warszawa 2003
6. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
7. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II,
Wyd. ITEE, Radom 1999