„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janina Żurek
Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie
elementów do montażu
744[01].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Korczak
mgr inż. Katarzyna Stępniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z2.02
„Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie elementów do montażu”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Organizacja krojowni kaletniczej
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Ogólne widomości o rozkroju
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Ręczny i mechaniczny rozkrój skór
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Rozkrój materiałów skóropodobnych i nieskórzanych
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Przygotowanie elementów do łączenia
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Obróbka i magazynowanie elementów
24
5.6.1. Ćwiczenia
24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z objaśnieniem,
– tekstu przewodniego,
– metody projektów,
– ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym zestawem pytań testowych, zawierającym różnego rodzaju
zadania.
W tym rozdziale podano również:
–
plan testu w formie tabelarycznej,
–
punktacje zadań,
–
propozycje norm wymagań,
–
instrukcję dla nauczyciela,
–
instrukcję dla ucznia,
–
kartę odpowiedzi,
–
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[01].Z2
Proces przygotowania
produkcji wyrobów
kaletniczych
744[01].Z2.04
Prowadzenie dokumentacji
technologicznej
744[01].Z2.01
Wykonywanie modeli wyrobów
kaletniczych
744[01].Z2.03
Kalkulowanie kosztów
produkcji wyrobów i usług
744[01].Z2.02
Dokonywanie rozkroju
materiałów
i przygotowanie elementów do
montażu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ppoż. oraz ergonomii,
– scharakteryzować wyroby kaletnicze,
– rozróżniać materiały podstawowe i pomocnicze stosowane do wytwarzania wyrobów
kaletniczych,
– stosować badania organoleptyczne do określenia jakości skór gotowych,
– rozpoznawać podstawowe mechanizmy maszyn i urządzeń,
– określić zasady bezpiecznej obsługi maszyn stosowanych w kaletnictwie,
– posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną,
– zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagania ergonomii,
– korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
sklasyfikować materiały stosowane do produkcji wyrobów kaletniczych,
−
rozróżnić rodzaje materiałów i określić ich przeznaczenie w wytwarzaniu wyrobów,
−
określić zasady i metody rozkroju skór i innych materiałów,
−
sklasyfikować maszyny i urządzenia do rozkroju,
−
wyjaśnić budowę i zasadę działania maszyn do rozkroju,
−
zorganizować stanowisko pracy do rozkroju materiałów i przygotowywania elementów
do montażu,
−
przygotować maszyny do rozkroju skór,
−
dobrać maszyny do obróbki elementów,
−
wyjaśnić budowę i zasadę działania maszyn do obróbki elementów,
−
ocenić sprawność maszyn i urządzeń,
−
ocenić stan techniczny narzędzi,
−
wykonać znakowanie i punktowanie elementów,
−
rozrysować układ topograficzny skóry,
−
rozróżnić kierunki ciągliwości skóry,
−
wykonać ręczny i mechaniczny rozkrój skór oraz materiałów nieskórzanych stosowanych
w kaletnictwie,
−
wykonać rozkrój tworzyw skóropodobnych, tkanin, folii i tworzyw sztucznych różnymi
technikami,
−
wykonać znakowanie i punktowanie wykrojonych elementów,
−
skompletować wycięte elementy,
−
zastosować zasady racjonalnej gospodarki materiałami,
−
określić przydatność odpadów technologicznych,
−
określić czynności technologiczne związane z obróbką elementów,
−
dobrać metody obróbki do rodzaju materiału i konstrukcji wyrobu,
−
ustalić parametry obróbki,
−
wyrównać grubość elementów wyrobów,
−
usunąć uszkodzenia mechaniczne i wady w wykrojonych elementach,
−
skompletować przygotowane elementy,
−
zmagazynować wykrojone elementy,
−
wypełnić dokumentację technologiczną rozkroju materiałów,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
wymagania ergonomii dotyczące rozkroju materiałów i obróbki elementów wyrobów
kaletniczych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744[01]
Moduł:
Proces przygotowania produkcji wyrobów kaletniczych
744[01].Z2
Jednostka modułowa:
„Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie
elementów do montażu ” 744[01].Z2.02
Temat: Ułóż podszewkę w stos liczący 10 warstw i dokonaj wykreślania elementów
podszewki teczki męskiej na pierwszej warstwie tkaniny.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykreślania elementów na tkaninie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– ułożyć wzorniki na tkaninie,
– wykreślić elementy,
– ułożyć podszewkę w stos,
– spiąć podszewkę.
Metody nauczania–uczania się:
−
pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– zespołowa (liczbę członków zespołu dobiera nauczyciel),
– indywidualna.
Czas: ustala nauczyciel.
Środki dydaktyczne:
– podszewka,
– wzorniki,
– przybory do rysowania,
– przycisk,
– klamry,
– literatura z rozdziału7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
– uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy,.
– uczniowie zakładają odzież ochronną.
– uczniowie dokonują próbnego rozłożenia wzorników w celu sprawdzenia ilości
odpadu,
– uczniowie dokonują próbnego rozłożenia wzorników,
– uczniowie dokonują wykreślenia elementów na pierwszej warstwie,
– uczniowie układają podszewkę w stos,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
– uczniowie spinają stos podszewek.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczniowie porządkują stanowisko pracy.
6. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat mechanicznego rozkroju papieru i tektury oraz
budowy i zasady działania gilotyny hydraulicznej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744 [01].Z2
Moduł:
Proces przygotowania produkcji wyrobów kaletniczych
744[01].Z2
Jednostka modułowa:
„Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie
elementów do montażu” 744[01].Z2.02
Temat: Wykonaj na próbkach skór ścienianie, ,od siebie” i ,,do siebie”, dobierając
parametry ścieniania.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności ścieniania ręcznego,, od siebie” i ,,do siebie”.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– dobrać odpowiednie narzędzia,
– ustalić parametry ścieniania,
– wykonać ścienianie.
Metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.
Czas: ustala nauczyciel w zależności od umiejętności uczniów.
Środki dydaktyczne:
– noże o dostosowanych kształtach,
– linia z podziałką,
– cyrkiel,
– osełka i marmurek,
– stół roboczy,
– próbki skór.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
– uczeń zapoznaje się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy,
– uczeń zakłada odzież ochronną,
– uczeń dobiera odpowiednie narzędzia,
– uczeń ustala parametry ścieniania,
– uczeń zaznacza na skórze szerokość ścieniania,
– uczeń
wykonuje ścienianie.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Praca domowa
Odszukaj w materiałach dydaktycznych lub w literaturze informacje
na temat
budowy
oraz zasady działania ścieniarki brzegowej i zrób notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja krojowni kaletniczej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj rysunek schematyczny przedstawiający prawidłowy plan ustawienia stanowisk
ręcznych, maszynowych i urządzeń krojowni kaletniczej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat zorganizowania oddziału
rozkroju,
2) zorganizować wycieczkę do zakładu produkcyjnego na krojownię,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować papier do rozrysowania schematu krojowni,
5) przygotować przybory do rysowania,
6) wykonać schemat planu krojowni.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– stół do wykonania ćwiczenia,
– papier do wykonania schematu,
– przybory do pisania i rysowania,
– dzienniczek praktyk,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz narzędzia do ręcznego rozkroju skór miękkich i twardych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat narzędzi do ręcznego
rozkroju skór,
2) dobrać odpowiednie narzędzia do rozkroju skór miękkich i twardych,
3) porównać i uzasadnić różnice w dobranych narzędziach,
4) wyciągnięte wnioski zapisać w zeszycie ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
noże,
–
deski,
–
przyciski metalowe,
–
zeszyt ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Dobierz narzędzia do mechanicznego rozkroju skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat doboru narzędzi do rozkroju
tkanin,
2) dobrać odpowiednie narzędzia do rozkroju maszynowego skór,
3) uzasadnić dokonany dobór narzędzi,
4) wyciągnąć wnioski i zapisać je w zeszycie ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– wycinaki,
– kloce,
– zeszyt ćwiczeń,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Ogólne wiadomości o rozkroju
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału topograficznego skóry bydlęcej rozrysowanej na kartonie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat topografii skóry bydlęcej,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) posiadać rozrysowaną skórę bydlęcą na kartonie,
4) dokonać podziału topograficznego rozrysowanej skóry bydlęcej,
5) omówić podział skóry z uzasadnieniem.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z ogólnym kształtem skóry bydlęcej,
−
plansze innych skór dla porównania, np. końskiej, świńskiej, cielęcej,
−
przybory do rysowania i pisania,
−
dzienniczek praktyk,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie oględzin, oraz badania organoleptycznego próbek skór określ, jakie jest ich
przeznaczenie asortymentowe na wyroby kaletnicze.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rodzajów i przeznaczenia
asortymentowego skór stosowanych w kaletnictwie,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dokonać oględzin próbek skór i określić ich przeznaczenie na wyroby,
6) swoje spostrzeżenia i ocenę zapisać w dzienniczku praktyk,
7) podzielić się z innymi swoją oceną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw próbek skór: bydlęcej, świńskiej, końskiej, koziej, cielęcej,
–
stół do oglądania próbek,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Znając metody rozkroju skór, dokonaj ręcznego rozkroju skóry bydlęcej, rozrysowanej na
kartonie, na określony wyrób np. torebka damska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat metod rozkroju skór,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować kartonową formę skóry bydlęcej,
6) dokonać rozkroju kartonowej formy na części składowe wyrobu,
7) uzasadnić sposób oraz metodę dokonania rozkroju skóry (wyrysowanej na kartonie),
8) zapisać w dzienniczku ilość wykrojonych kompletów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
schemat skóry bydlęcej,
–
stół roboczy,
–
płyta do rozkroju,
–
nożyczki do wycięcia kartonowej formy skóry,
–
nóż i wzorniki do rozkroju skóry wyrysowanej na kartonie,
–
przybory do pisania i rysowania,
–
instrukcja stanowiskowa,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Ręczny i mechaniczny rozkrój skór
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj rozkroju ręcznego połówki skóry bydlęcej na saszetkę męską po wzornikach
zgodnie z zasadami rozkroju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat zasad rozkroju połówek
skór,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub pracowni
technologicznej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia z zachowaniem zasad
bezpiecznej pracy,
4) założyć odzież ochronną,
5) przygotować połówkę skóry bydlęcej do rozkroju,
6) przygotować stół do rozkroju ręcznego,
7) przygotować narzędzia i urządzenia do rozkroju,
8) przygotować wzorniki do rozkroju.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stół do rozkroju,
–
skóra bydlęca,
–
narzędzia: nóż do rozkroju, przyciski, osełka,
–
płyta do rozkroju,
–
wzorniki do rozkroju saszetki,
–
instrukcja stanowiskowa,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dokonaj rozkroju ręcznego skóry świńskiej na paski męskie, z zastosowaniem kołodki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rozkroju ręcznego skór
z zastosowaniem kołodki,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub zakładzie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia z zachowaniem zasad
bezpiecznej pracy,
4) założyć odzież ochronną,
5) przygotować skórę do rozkroju,
6) przygotować stół do rozkroju ręcznego,
7) przygotować płytę do rozkroju,
8) przygotować linię metalową,
9) przygotować kołodkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stół do rozkroju,
–
skóra świńska,
–
płyta do rozkroju,
–
kołodka,
–
linia metalowa,
–
instrukcja stanowiskowa,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przygotuj wycinarkę elektrohydrauliczną do rozkroju elementów wyrobów kaletniczych
ze skóry miękkiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać
w
materiałach
dydaktycznych
informacje
na
temat
wycinarek
elektrohydraulicznych,
2) założyć odzież ochronną,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi, bezpieczeństwa i higieny pracy przy wycinarkach,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) sprawdzić czy przewód elektryczny nie ma mechanicznych uszkodzeń izolacji,
6) sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym,
7) sprawdzić działanie sprzęgła,
8) sprawdzić czy kloc ma równą powierzchnię,
9) ustawić odpowiednią wysokość ramienia nad klocem,
10) wykonać próbę wycinania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wycinarka elektrohydrauliczna,
–
wycinaki,
–
kloc,
–
skóry miękkie,
–
instrukcja obsługi maszyny,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Dokonaj segregacji odpadu skóry bydlęcej z podziałem na klasy i opisz sposób
wykorzystania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat klas odpadu i sposobu
wykorzystania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) założyć odzież ochronną,
4) rozłożyć odpad skórzany,
5) przygotować przyrządy pomiarowe,
6) posegregować odpad skórzany,
7) ustalić klasy odpadu,
8) uwagami podzielić się z innym uczniami.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– stół roboczy,
– odpad skórzany,
– przyrządy pomiarowe ( planimetr, linijka),
– plansza z klasami odpadu,
– przybory do pisania,
– dzienniczek praktyk,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Rozkrój materiałów skóropodobnych i nieskórzanych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj krajarkę z nożem prostym do rozkroju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat krajarki,
2) założyć odzież ochronną,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić czy przewód elektryczny nie ma mechanicznych uszkodzeń izolacji,
5) sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym,
6) przygotować materiał do rozkroju,
7) wykonać próbny rozkrój.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
krajarka z nożem prostym,
–
materiał do rozkroju,
–
wzorniki elementów wyrobu,
–
ołówek,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie oględzin próbek tkanin podszewkowych, określ ich cechy oraz podaj
sposób ich rozkroju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat tkanin stosowanych
w kaletnictwie,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dokonać oględzin próbek podszewek,
6) dobrać metodę i urządzenia do rozkroju poszczególnych rodzajów potrzewek,
7) zapisać spostrzeżenia i decyzje w dzienniczku praktyk.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw próbek podszewek jedwabnej, rypsowej, płaszczowej,
–
stół do oglądania próbek,
–
katalogi i instrukcje urządzeń stosowanych do rozkroju,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj wykreślanie elementów teczki męskiej na pierwszej warstwie podszewki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wykreślania tkanin,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub pracowni
technologicznej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia z zachowaniem zasad
bezpiecznej pracy,
4) przygotować podszewkę,
5) przygotować wzorniki do rozkroju elementów podszewki torebki damskiej,
6) przygotować ołówki do wykreślania,
7) dokonać wykreślania elementów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stół roboczy,
–
przybory do rysowania,
–
wzorniki do rozkroju podszewki torebki damskiej,
–
podszewka,
–
przyciski,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Obserwując mechaniczny rozkrój tektury na elementy usztywniające wyrobów
kaletniczych, opisz działanie gilotyny mechanicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat mechanicznego rozkroju
tektury,
2) wybrać się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego,
3) zapoznać się z obowiązującymi zasadami i instrukcją pracy przy maszynie do rozkroju
tektury i papieru,
4) założyć odzież ochronną,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) wysłuchać instruktażu o budowie, działaniu i sposobie wycinania materiałów
papierniczych,
7) wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć,
8) uwagi i wnioski wpisać do dzienniczka praktyk.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
maszyna do rozkroju materiałów papierniczych,
–
tektura, papier,
–
instrukcja stanowiskowa,
–
instrukcja obsługi gilotyny mechanicznej,
–
schemat gilotyny mechanicznej,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5.
Przygotowanie elementów do łączenia
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obserwując pracę maszyny do perforowania, opisz jej zasadę działania i sposób
perforowania elementów wyrobów kaletniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy perforowarki
i sposobu perforowania,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zgromadzić próbki skór perforowanych,
5) posiadać dzienniczek praktyk,
6) opisać zasadę działania perforowarki,
7) opisać zasadę perforowania,
8) uwagi i spostrzeżenia wpisać do dzienniczka praktyk,
9) informacjami podzielić się z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
maszyna perforowarki,
–
próbki skór perforowanych,
–
matryce do perforowania,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przygotuj ścieniarkę brzegów do pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat ścieniarki brzegowej,
2) założyć odzież ochronną,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi ścieniarki,
5) sprawdzić czy przewód elektryczny nie ma mechanicznych uszkodzeń izolacji,
6) uruchomić maszynę,
7) ustawić odpowiednie parametry ścieniania,
8) wykonać próbę ścieniania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
instrukcja obsługi ścieniarki,
–
ścieniarka brzegów,
–
próbki skóry,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
wkrętak,
–
grubościomierz,
–
miarka z podziałką,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ścienianie ręczne „do siebie” na próbkach skór, na szerokość wskazaną przez
nauczyciela lub obraną przez Ciebie – (dobierz przykładowe parametry).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat ścieniania ręcznego
i ustalania parametrów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
4) założyć odzież ochronną,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować przyrządy pomiarowe,
7) przygotować nóż do ścieniania ,,do siebie”,
9) przygotować narzędzia do ścieniania ręcznego – linia z podziałką, cyrkiel, osełka,
marmurek,
10) przygotować próbki skórzane,
11) zapisać w dzienniczku praktyk określone parametry ścieniania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw próbek skór np. bydlęcej i świńskiej,
–
stół roboczy,
–
przybory do rysowania i pisania,
–
nóż do ścieniania,
–
linia z podziałką, cyrkiel, osełka, marmurek,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
W ścienianym elemencie wyrobu ze skóry bydlęcej powstała ,, dziura ”, dokonaj naprawy
uszkodzonego elementu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat usuwania uszkodzeń i wad,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) przygotować klej, pędzel, młotek,
6) wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć,
7) uwagi i wnioski zapisać w dzienniczku praktyk.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
uszkodzone elementy wyrobu,
–
klej, pędzel, młotek,
–
przybory do rysowania (ołówek, nakłuwak),
–
stół roboczy,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.6. Obróbka i magazynowanie elementów
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na wykrojonych ściankach przednich wyrobu torebka damska (np.10 szt.) oznacz miejsca
na wykonanie kieszeni wewnętrznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat montażu kieszeni,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do znakowania,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować elementy ścianek przednich w ilości 10 szt.,
6) przygotować wzorniki montażowe ścianki przedniej danego wyrobu do znakowania,
7) przygotować nakłuwak lub ołówek,
8) wykonać znakowanie na elementach ścianek,
9) spostrzeżenia zapisać w dzienniczku praktyk.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół roboczy,
−
ścianki przednie danego wyrobu w ilości 10 szt.,
−
wzorniki montażowe,
−
nakłuwaki lub ołówki,
−
dzienniczek praktyk,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj kompletownie elementów wyrobu kaletniczego wskazanego przez nauczyciela
tak, aby można było przekazać je na wydział montażu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat kompletowania elementów
wyrobów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie
gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zapoznać się z obowiązującymi zasadami bezpiecznej pracy na stanowisku,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) założyć odzież ochronną,
6) przygotować elementy zewnętrzne wyrobu,
7) przygotować elementy podszewki,
8) przygotować okucia,
9) zapoznać się z dokumentacją danego wyrobu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja technologiczna wskazanego wyrobu,
−
elementy zewnętrzne wyrobu,
−
elementy podszewki,
−
przybory do pisania,
−
dzienniczek praktyk,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dokonywanie rozkroju
materiałów i przygotowanie elementów do montażu”
Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8,10, 11, 12, 13, 14, 15,17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25 są z poziomu
podstawowego,
–
zadania 3, 6, 9, 16, 21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 13 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 16 punktów, w tym co najmniej 2 punkt
z poziomu ponadpodstawowego,
– dobry – za uzyskanie 20 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za uzyskanie 25 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d,
12 .c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b, 21. a, 22. c, 23. d, 24. b,
25. d.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać przyrządy do pomiaru
powierzchni
A
P
b
2
Rozróżnić części topograficzne skóry
A
P
d
3
Dobrać rodzaj skóry do wyrobu
D
PP
c
4
Określić wartościowe części topograficzne
skóry bydlęcej
A
P
c
5
Znać zasady rozkroju skór
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6
Zastosować sposób rozkroju w zależności od
materiału
C
PP
d
7
Rozpoznać maszyny do rozkroju tkanin
A
P
d
8
Określać etapy wykonywania czynności
B
P
b
9
Zastosować metody rozkroju skór
C
PP
c
10
Rozróżniać części topograficzne skór
A
P
d
11
Dobrać ilość warstw przy rozkroju skór
A
P
d
12
Rozróżnić maszyny stosowane do rozkroju
A
P
c
13
Rozpoznać rodzaje odpadu
B
P
a
14
Określić narzędzia do ręcznego rozkroju
pasów
B
P
c
15
Określić profil ścieniania brzegów
elementów
C
P
a
16
Rozpoznać części maszyn
D
PP
c
17
Zastosować maszyny do rozkroju skór
B
P
a
18
Rozpoznać maszyny do rozkroju skór
B
P
b
19
Określić parametry wilgotności powietrza
w magazynie
B
P
c
20
Dobrać maszyne do rozkroju określonych
materiałów
B
P
b
21
Określić sposób postępowania w przypadku
awarii maszyny
D
PP
a
22
Dobrać prawidłowe narzędzia do czynności
C
P
c
23
Dobrać maszyny do określonych czynności
B
P
d
24
Określić temperaturę powietrza w magazynie
C
P
b
25
Określić
częstotliwość
usuwania
zanieczyszczeń ścieniarki
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 25 zadań dotyczących dokonywania rozkroju materiałów. Wszystkie
pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),
−
odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania,
−
trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 3, 6, 9, 16, 21, gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe,
−
kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
6. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do mierzenia powierzchni skór i elementów krzywoliniowych służy
a) miarka stalowa.
b) planimetr.
c) grubościomierz.
d) cyrkiel.
2. Krupon, bok, zad, kark to nazwy
a) warstw budowy histologicznej skóry.
b) rodzajów skór surowych.
c) rodzajów okrywy włosowej skór.
d) części topograficznych skóry.
3. Do wykonania torby myśliwskiej stosuje się
a) skórę owczą.
b) skórą koziaą.
c) jucht bydlęcy.
d) welur świński.
4. Najwartościowsza część skóry bydlęcej to
a) bok.
b) kark.
c) krupon.
d) zad.
5. Połówki skór bydlęcych na elementy wyrobów kaletniczych wycina się od
a) lewej tylnej łapy do prawej, rzędami aż do karku.
b) linii grzbietowej w kierunku lewej lub prawej tylnej łapy szeregowo.
c) karku rzędami aż do prawej tylnej łapy.
d) lewej prawej łapy do linii grzbietowej.
6. Tkaniny podszewkowe wycinamy w stosie, ponieważ
a) mają różną grubość.
b) mają osłabione nitki wątku i osnowy.
c) różnią się strukturą.
d) mają jednakową strukturę i jednakowe wymiary.
7. Do rozkroju tkanin w stosie używa się
a) gilotyny.
b) krajarki pasów.
c) nożyc stołowych.
d) krajarki z nożem taśmowym.
8. Czynność ścieniania brzegów elementów wyrobów kaletniczych odbywa się na etapie
a) kompletowania elementów.
b) przygotowania do montażu.
c) montażu wyrobów.
d) wykończenia wyrobów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9. Z jednej skóry bydlęcej wykrojono komplet elementów do jednego wyrobu kaletniczego.
Ten sposób rozkroju dokonany został w oparciu o
a) racjonalny rozkrój.
b) ekonomiczny rozkrój.
c) metodę kompletową.
d) metodę kombinowaną.
10. Szczupak to część skóry, która obejmuje
a) bok i kark.
b) krupon i łapy.
c) pachwinę i bok.
d) krupon i kark.
11. Skóry naturalne wycina się
a) pięciowarstwowo.
b) dwuwarstwowo.
c) wielowarstwowo.
d) pojedynczo.
12. W krojowni kaletniczej stosujemy
a) maszyny praworamienne.
b) maszyny słupkowe.
c) wycinarki.
d) maszyny płaskie.
13. Odpad, który powstaje podczas rozkroju elementów wyrobów kaletniczych to odpad
a) międzywzornikowy i przybrzeżny.
b) środkowy i skrajny.
c) międzywzornikowy i brzegowy.
d) przybrzeżny i środkowy.
14. Urządzenie do ręcznego wykrawania pasów to
a) wycinak.
b) nakłuwak.
c) kołodka.
d) liniarka.
15. Profil ścieniania brzegu elementu naszywanego na inną część składową to profil
a) skośnie ostry.
b) skośnie tępy.
c) wklęsły.
d) do stępiania krawędzi.
16. Nóż cylindryczny jest częścią roboczą
a) krajarki pasów.
b) nożyc stołowych.
c) ścieniarki brzegowej.
d) wycinarki mechanicznej.
17. Do maszynowego rozkroju skór miękkich stosowana jest
a) wycinarka jednoramienna.
b) wycinarka mostowa.
c) wycinarka belkowa.
d) krajarka taśmowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
18. Na rysunku obok przedstawiono maszynę służącą do rozkroju materiałów kaletniczych
i jest to
a) wycinarka belkowa.
b) wycinarka jednoramienna.
c) wycinarka talerzowa.
d) wycinarka mostowa.
19. Prawidłowa wilgotność powietrza dla elementów skórzanych w magazynie powinna
wynosić
a) 45 ÷ 80 %
b) 40 ÷ 60 %.
c) 50 ÷ 75 %.
d) 65 ÷ 90 %.
20. Nożyce stołowe stosowane są do rozkroju
a) skóry na pasy.
b) tektury i papieru.
c) tkanin w stosach.
d) tworzyw skóropodobnych.
21. W przypadku stwierdzenia usterki w pracy maszyny należy natychmiast
a)
wyłączyć ją.
b)
zawiadomić o awarii mistrza.
c)
pracować dalej.
d)
usunąć ją w trakcie pracy.
22. Do ścieniania ręcznego brzegów elementów kaletniczych metodą ,,od siebie” stosuje się
nóż
a)
taśmowy.
b)
cylindryczny.
c)
prosty.
d)
zakrzywiony.
23. Do wykonania wzoru na elementach wyrobu należy zastosować
a)
Krążkowarkę.
b)
Deseniarkę.
c)
Wycinarkę.
d)
Perforowarki.
24. Dla elementów skórzanych wyrobów kaletniczych prawidłowa temperatura powietrza
w magazynie powinna wynosić
a)
0 ÷ 5
0
C.
b)
5 ÷ 15
0
C.
c)
5 ÷ 20
0
C.
d)
10 ÷25
0
C.
25. Pył z rękawów filtra ścieniarki brzegowej przy codziennym jej użytkowaniu należy
usuwać
a)
raz w miesiącu.
b)
raz w tygodniu.
c)
raz w roku.
d)
codziennie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie elementów do montażu
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
25
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test
praktyczny
typu
,,próba
pracy”
do
jednostki
modułowej
„Dokonywanie rozkroju materiałów i przygotowanie elementów do
montażu” 744[01].Z2.02”.
Treść zadania
Wykonaj rozkrój mechaniczny skóry świńskiej na elementy aktówki męskiej, zgodnie
z zasadami rozkroju skór naturalnych.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba-
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:
−
zorganizowania stanowiska pracy,
−
doboru odpowiednich maszyn, urządzeń i narzędzi,
−
wykonanie podstawowych czynności do wykonania zadania,
−
wskazania umiejętności wykonania czynności technologicznych.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania,
−
skórę świńską przygotowaną do wykonania zadania,
−
dokumentację techniczno-technologiczną rozkroju skór,
−
instrukcję obsługi urządzeń i maszyny do rozkroju (wycinarki elektrohydraulicznej),
−
regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do rozkroju mechanicznego,
−
maszynę wycinarkę elektrohydrauliczną,
−
wycinaki wskazanych elementów wyrobu.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
1. zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
zakładzie produkcyjnym,
2. przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
3. skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
4. określić czas wykonania zadania,
5. przydzielić uczniom skóry do wykonania zadania,
6. przydzielić uczniom maszynę do wykonania zadania,
7. zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
−
sprawdzić jakość przydzielonej skóry,
−
przygotować wycinaki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
−
przygotować maszynę wycinarkę,
−
wykonać próbny rozkrój na odpadzie w celu regulacji ramienia uderzeniowego
maszyny,
−
wykonać rozkrój skóry zgodnie z zasadami rozkroju,
−
dokonać oceny wyciętych elementów,
−
ułożyć wycięte elementy na wyznaczonym miejscu,
−
posprzątać stanowisko pracy.
8. określić kryteria oceny wykonanego zadania,
9. na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
10. dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
−
zapoznać się z dokumentacją technologiczną i techniczną wykonywanego zadania
produkcyjnego,
−
zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych
zgodnie z zasadami rozkroju mechanicznego: dokonać oceny organoleptycznej
przydzielonej skóry, zaznaczyć wady na skórze, przygotować wycinaki wskazanych
elementów wyrobu, sprawdzić jakość wycinaków, przygotować maszynę do rozkroju,
przygotować kloce, zgłosić nauczycielowi gotowość do wykonania zadania, wykonać
próbny rozkrój na odpadzie, wyciąć wskazane elementy zgodnie z zasadami rozkroju skór
świńskich, wyłączyć maszynę, odłożyć wycinaki na regał, wykonać ocenę jakości
wyciętych elementów wyrobu, ułożyć wycięte elementy na regał,
−
plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
−
zaprezentować i omówić wykonanie pracy,
−
przedstawić nauczycielowi wycięte elementy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
uzyskane
1.
Dobranie odzieży ochronnej
3
2.
Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania)
15
3.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek na stanowisku pracy,
−
sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP,
−
przygotowanie potrzebnych urządzeń, narzędzi oraz
materiałów
17
4.
Wykonanie zadania:
−
dokonanie oceny organoleptycznej przydzielonej skóry,
−
zaznaczenie wad na skórze,
−
przygotowanie wycinaków wskazanych elementów,
−
sprawdzenie jakość wycinaków,
−
przygotowanie maszyny wycinarki do rozkroju,
−
przygotowanie kloca,
−
wykonanie próbnego rozkroju na odpadzie,
−
wycięcie wskazanych elementów zgodnie z zasadami
rozkroju skór świńskich,
−
wykonanie oceny jakości wyciętych elementów wyrobu,
−
ułożenie wyciętych elementów na regale
50
5.
Uporządkowanie stanowiska pracy:
−
wyłączenie maszyny,
−
odłożenie wycinaków na regał,
−
uporządkowanie odpadu
7
6.
Zaprezentowanie wykonanego zadania z jednoczesnym
dokonaniem oceny jakości wyciętych elementów
8
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny
0÷60
dopuszczający
61÷70
dostateczny
71÷80
dobry
81÷90
bardzo dobry
91÷100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Borzeszkowski A. Borzeszkowski W. Persz T : Obuwnictwo przemysłowe część I WSiP
Warszawa 1979
2. Charasz A., Matuszewski S.: Eksploatacja maszyn i urządzeń obuwniczych. Radom 1982
3. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
4. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSS. PWSZ, 1999
5. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996
6. Dobrosz K., Matysiak A.: Tworzywa sztuczne. Materiałoznawstwo i przetwórstwo.
WSiP, Warszawa 1994
7. Grabkowski M.: Obuwnictwo. WSiP, Warszawa 1992
8. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
9. Liszka. R, Rerutkiewicz. J, Uliasz. H.: Cholewkarstwo – Podręcznik technologii dla ZSZ.
WSiP, Warszawa 1996
10. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962
11. Pala. S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze WSiP, Warszawa 1973
12. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992
13. Rerutkiewicz J., Tobiszewski A.: Rymarstwo. WPLiS, Warszawa 1959
14. Siekiera T.: Organizacja i ekonomoka procesu produkcji obuwia – Poradnik dla
wytwórców obuwia CLPO Kraków 1996
15. Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń
16. http://free.polbox.pl/s/svitpol/01339p3.jpg
17. http://www.autex-int.com/imagenes/lineaplus/lineaplus_1.jpg
18. http://www.elektro-net.pl/01/pliki/sklep/index.php-s=karta&id=0617.htm
19. http://www.fabjano.pl/ok-896b.html
20. http://www.hoffman.com.pl/sklep/images/hf-140s.jpg
21. http://www.leibrock.pl/pe.html#2
22. http://www.leibrock.pl/pe.html#6
23. http://www.lidograf.pl/produkty/adastmaxima.jpg
24. http://www.mechanik.pl/index.php?show=ofe_4
25. http://www.mechanik.pl/index.php?show=ofe_8
26. http://www.tkaniny.com.pl/gielda/oferty_foto/12313_foto.jpg
27. http://www.wiz.slask.pl/i11.html
28. http://www.szewex.pl
29. www.twojpasaz.pl/ gfx/products/160_0_0.jpg
30. www.rabako.com.pl/img_mini/ wozki_widlowe/tf50.gif
31. www.zaopatrzenie.net.pl/. ../04-0004_5-01.jpg
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000