kaletnik 744[01] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ



Janina Żurek








Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych
744[01].O1.02




Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Smerda
inż. Stanisław Pietryka



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Janina Żurek



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].01.02

charakteryzowanie wyrobów kaletniczych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu kaletnik 744[01].





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Charakterystyka wyrobów kaletniczych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

16

7. Literatura

26

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Charakteryzowanie wyrobów

kaletniczych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z objaśnieniem,
– tekstu przewodniego,
– metody projektów,
– ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

– plan testu w formie tabelarycznej,
– punktacje zadań,
– propozycje norm wymagań,
– instrukcję dla nauczyciela,
– instrukcję dla ucznia,
– kartę odpowiedzi,
– zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” jest jednym

z elementów modułu 744[O1].O1, którego struktura jest zilustrowana na schemacie
umieszczonym na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



































Schemat układu jednostek modułowych





744[01].O1

Podstawy zawodu

744[01]. O1.04

Stosowanie maszyn, urządzeń

i narzędzi kaletniczych

744[01]. O1.03

Sporządzanie rysunków

technicznych

i odręcznych

744[01]. O1.02

Charakteryzowanie wyrobów

kaletniczych

744[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony

środowiska

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– posługiwać się terminologią dotyczącą wyrobów kaletniczych,
– posługiwać się terminologią części składowych i dodatków kaletniczych,
– znać podstawowe badania organoleptyczne materiałów stosowanych do wytwarzania

wyrobów kaletniczych,

– rozróżniać wyroby kaletnicze z podziałem na grupy asortymentowe,
– rozróżniać elementy wyrobów,
– rozpoznawać części składowe i dodatki w wyrobach kaletniczych,
– znać techniki montażu wyrobów,
– posługiwać się normami branżowymi,
– zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posłużyć się terminologią dotyczącą wyrobów, części składowych, półproduktów

i dodatków kaletniczych,

rozróżnić rodzaje wyrobów kaletniczych,

rozróżnić elementy wyrobów kaletniczych,

rozpoznać części składowe i dodatki w wyrobie kaletniczym,

określić techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych,

dokonać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe,

określić kryteria podziału wyrobów kaletniczych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych

i materiałowych,

dokonać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł:

Podstawy zawodu 744[01].O1

Jednostka modułowa:

„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02

Temat: Rozpoznawanie części składowych wyrobów kaletniczych.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazewnictwa części składowych

wyrobów kaletniczych i utrwalenie nazewnictwa.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– rozpoznawać części składowe wyrobów kaletniczych,
– prawidłowo nazywać części składowe wyrobów,
– dobrać części składowe do wskazanego wyrobu.

Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna lub grupowa.

Strategia: uczenie się przez praktykę.

Czas:
ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia.

Środki dydaktyczne:
– stół roboczy,
– elementy wyrobów kaletniczych,
– elementy określonego wyrobu,
– plansze z elementami wyrobów,
– normy branżowe,
– dzienniczek praktyk,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:

– uczniowie zakładają odzież ochronną,
– uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do

kontroli jakości.

– uczniowie wysłuchują instruktarzu na temat części składowych wyrobów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

– zapoznają się z nazewnictwem z norm,
– uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,
– uczniowie gromadzą elementy wyrobów na stanowisku pracy,
– uczniowie dokonują rozpoznawania i określania części składowych wyrobów zgodnie

z normami.

5. Uczniowie wykonują pracę według notatek.
6. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów.
7. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy.

Praca domowa
Narysuj wybrany wyrób kaletniczy i nazwij jego części składowe.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł:

Podstawy zawodu 744[01].O1

Jednostka modułowa:

„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02


Temat: Rozpoznawanie dodatków kaletniczych stosowanych w wyrobach.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i określania dodatków kaletniczych

stosowanych w wyrobach.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

– rozpoznawać dodatki kaletnicze,
– nazywać dodatki kaletnicze zgodnie z normami,
– dobrać dodatki kaletnicze do wskazanego wyrobu,
– zastosować dodatki do wskazanego wyrobu.

Metody nauczania–uczenie się:
– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna lub grupowa.

Czas:

ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności i możliwości uczniów.


Środki dydaktyczne:
– stół roboczy,
– przykładowe dodatki kaletnicze,
– normy branżowe,
– wyrób kaletniczy,
– plansze z dodatkami i nazwami dodatków.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:

uczniowie zakładają odzież ochronną,

uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku do

wykonania ćwiczenia,

uczniowie wysłuchują instruktażu na temat dodatków i nazewnictwa,

uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,

uczniowie gromadzą dodatki i plansze na stanowisku,

uczniowie dokonują rozpoznawania zgromadzonych dodatków,

dobierają nazwy do wybranych dodatków,

5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy.

Praca domowa
Odszukaj w literaturze i opisz zastosowanie antabek, narożników, pukli, karabińczyków
i nitów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Klasyfikacja wyrobów kaletniczych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj podziału wyrobów kaletniczych na grupy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wyrobów kaletniczych,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować wyroby gotowe lub na planszach,
5) dokonać podziału wyrobów na grupy,
6) zapisać w dzienniczku praktyk lub na planszy podział wyrobów,
7) podzielić się uwagami z innymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z wyrobami lub wyroby gotowe,

normy,

przybory do pisania,

dzienniczek praktyk,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dobierz dodatki kaletnicze służące do wzmocnienia i łączenia części składowych wyrobu

kaletniczego np. teczki męskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat dodatków kaletniczych,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować dodatki kaletnicze do łączenia i wzmocnienia wyrobu,
5) dobrać dodatki do wskazanego wyrobu,
6) podzielić się swoimi wiadomościami z innymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dzienniczek praktyk,

dodatki kaletnicze (np. narożniki, półkółka, szyna),

plansze z dodatkami,

wyrób kaletniczy,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Nazwij części składowe wskazanego wyrobu kaletniczego np. teczki aktówki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat nazw części wyrobów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w pracowni

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zorganizować wyrób gotowy ( teczkę),
5) zapisać w dzienniczku części składowe wskazanego wyrobu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

teczka aktówka,

normy branżowe,

przybory do pisania,

dzienniczek praktyk,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Charakterystyka wyrobów kaletniczych


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Mając torebkę np. wizytową, dokonaj charakterystyki i zakwalifikuj ją do odpowiedniej

grupy asortymentowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat charakterystyki wyrobów

kaletniczych,

2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub

w pracowni technologicznej gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować torebkę,
5) przygotować przykładową charakterystykę innego wyrobu,
6) porównać charakterystykę z normą,
7) zakwalifikować wyrób do odpowiedniej grupy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przykładowa charakterystyka wyrobów,

torebka damska wizytowa,

przybory do pisania,

dzienniczek praktyk,

norma branżowa,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dobierz i wykonaj sposób wykończenia brzegów w saszetce męskiej ciętej do kantu

wykonanej ze skóry garbowania chromowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wykańczania brzegów,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie,

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) środki do wykończenia brzegów saszetki,
6) wykonać wykończenie brzegów,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) podzielić się uwagami z innymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyrób (saszetka męska),

środki do wykończenia brzegów( farby),

przybory do barwienia (gąbka lub pędzel),

dzienniczek praktyk,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj liniowanie na zimno brzegów paska męskiego ze skóry garbowania roślinnego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat liniowania,
2) zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie,

gdzie będzie realizowane ćwiczenie,

3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować pasek męski,
6) przygotować liniarkę,
7) wykonać liniowanie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) podzielić się uwagami z innymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

wyrób (pasek męski),

środki do wykończenia brzegów( liniarka),

próbki skór,

dzienniczek praktyk,

literatura z rozdziału 7.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie wyrobów
kaletniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, są z poziomu

podstawowego,

– zadania 1, 15, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt

z poziomu ponadpodstawowego,

– dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu

ponadpodstawowego,

– bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12.
a, 13. d, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Zastosować dodatki kaletnicze

C

PP

c

2.

Określić rodzaj zapięcia

B

P

d

3.

Rozpoznać części składowe wyrobu

B

P

d

4.

Rozpoznać wyroby kaletnicze

A

P

c

5.

Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6.

Rozróżniać rodzaje kieszeni wyrobów

C

P

c

7.

Określić rodzaj łączenia elementów

A

P

b

8.

Rozróżniać wyroby kaletnicze

B

P

d

9.

Określić rodzaj wykończenia brzegów
wyrobów

B

P

c

10. Zdefiniować rodzaj wypełnienia

B

P

a

11. Rozróżniać wyroby kaletnicze

A

P

c

12. Rozróżniać drobne wyroby kaletnicze

B

P

a

13. Rozróżniać wyroby kaletnicze

A

P

d

14. Rozpoznać wyrób kaletniczy

A

P

d

15. Określić części składowe wyrobu

C

PP

c

16. Rozróżniać części składowe wyrobu

B

P

b

17. Określić sposób połączenia wyrobów

B

P

d

18. Określić rodzaj norm

C

PP

a

19. Rozróżniać części składowe wyrobu

A

P

c

20. Określić sposób wykańczania wyrobów

B

P

d


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na rozwiązanie testu.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania wyrobów kaletniczych. Wszystkie

pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X

(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję

z wykonanego zadania.

8. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 1, 15, 18 , gdyż są one na poziomie

trudniejszym niż pozostałe.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do ochrony brzegów portfela można zastosować

a) półkółko.
b) pukiel.
c) narożnik.
d) klamrę.


2. Urządzenie zamykające wyrób przed przypadkowym otwarciem to

a) karabińczyk.
b) antabka.
c) sprzączka kaletnicza.
d) zamek kaletniczy.

3. Część składowa wyrobu kaletniczego zamykająca dostęp do jego wnętrza to

a) podklapa.
b) grzbiet.
c) kiedra.
d) klapa.

4. Który z wymienionych poniżej wyrób kaletniczy przeznaczony jest do celów szkolnych?

a) Torba.
b) Neseser.
c) Tornister.
d) Aktówka.

5. Wyrób kaletniczy wykonany z odpadów skór to

a) pasek męski.
b) etui na klucze.
c) torebka damska.
d) portmonetka z folii.

6. Kieszeń naszyta na zewnętrznej ściance wyrobu kaletniczego to

a) kieszeń wewnętrzna.
b) kieszeń wpuszczana.
c) kieszeń zewnętrzna.
d) kieszeń ozdobna.

7. Łączenie części składowych wyrobów za pomocą nitów to

a) sklepywanie.
b) nitowanie.
c) zbijanie.
d) zaciskanie.

8. Wyroby o małych wymiarach wykonane ze szlachetnych skór i tkanin zdobionych

biżuterią to wyroby

a) gospodarcze.
b) młodzieżowe.
c) wyjściowe.
d) balowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

9. Na rysunku przedstawiony sposób wykończenia brzegów wyrobów to

a) zawijanie.
b) kiedrowanie.
c) lamowanie.

d) ścienianie.


10. Materiał wypełniający wnętrze rączki to

a) wkład.
b) uszczelka.
c) filc.
d) wata.

11. Który z wymienionych wyrobów kaletniczych to typowy wyrób przeznaczony do pracy

w biurze?

a) Neseser.
b) Kufer.
c) Aktówka
d) Plecak.

12. Przedstawiony na rysunku wyrób kaletniczy to

a) etui na płyty.
b) etui na kasety.
c) etui na długopisy.
d) etui na kosmetyki.

13. wyrób kaletniczy przeznaczony do celów turystyki górskiej to torba

a) wyjściowa.
b) gospodarcza.
c) podróżna.
d) turystyczna.


14. Który z przedstawionych na rysunku wyrób kaletniczy posiada konstrukcję sztywną?

a) Torba gospodarcza.
b) Torba sakiewka.
c) Teczka.
d) Kufer.


a) b) c) d)

15. Dolna zewnętrzna część wyrobu stykająca się całą powierzchnią z płaszczyzną podłoża to

a) biza.
b) dno.
c) spód.
d) bodno.

16. Cześć składowa wyrobu dzieląca jego wnętrze to

a) wykrój.
b) przegroda.
c) przód.
d) podklapa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

17. Według sposobu łączenia wyroby kaletnicze dzielimy na

a) grupy.
b) rodzaje
c) sposoby.
d) systemy.

18. Normy branżowe dotyczą

a) nazw dodatków kaletniczych.
b) wykonywania czynności np: badań.
c) metody normowania czasu pracy.
d) metody normowania zużycia materiałów.

19. Uchwyt o różnych kształtach służący do trzymania i noszenia wyrobu to

a) przesuwka.
b) kapel
c) rączka.
d) listek.

20. W wyrobach z grubszych skór wykonanych do kantu brzegi elementów wykańcza się przez

a) zawijanie.
b) lamowanie.
c) apreturowanie.
d) barwienie.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

TEST 2

Test praktyczny typu -,,próba pracy” do jednostki modułowej
„Charakteryzowanie wyrobów kaletniczych” 744[01].O1.02”.


Treść zadania


Rozróżnij i nazwij części składowe wyrobu kaletniczego – teczka męska.


Instrukcja dla nauczyciela


W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych

w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba-
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.

Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonania

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:

– zorganizowania stanowiska pracy,
– doboru odpowiednich elementów teczki męskiej,
– wykonanie podstawowych czynności do rozwiązania zadania,
– wykazania umiejętności do określenia części składowych wyrobu,(teczka męska)


Uczeń powinien mieć udostępnione:

– stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania,
– części składowe wskazanego wyrobu przygotowane do wykonania zadania,
– rysunek, zdjęcie wyroby lub gotowy wyrób,
– instrukcję stanowiskową,
– regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy,
– normy branżowe.


Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:

– zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub

zakładzie produkcyjnym,

– przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich

przestrzeganie,

– skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
– określić czas wykonania zadania,
– przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania,
– przydzielić uczniom elementy danego wyrobu do wykonania zadania,
– przydzielić uczniom zdjęcie, rysunek lub gotowy wyrób,
– zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) sprawdzić jakość i ilość przydzielonych elementów wyrobu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

3) przygotować zdjęcie lub gotowy wyrób,
4) przygotować karteczki i przybory do pisania,
5) nazwać części składowe wskazanego wyrobu,(np. ścianka tylna, klapa itd.)
6) dokonać zapisu na kartkach,
7) poprzyklejać do poszczególnych elementów teczki męskiej,
8) Posprzątać stanowisko pracy.

– określić kryteria oceny wykonanego zadania,
– na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
– dokonać oceny wykonanej pracy.



Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

– dobrać i założyć odzież ochronną,
– zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych

zgodnie z zasadami i normami rozróżniać i nazywać części składowe wyrobu dokonując
zapisu na kartkach.

Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:

– sprawdzić jakość przydzielonych elementów wyrobu,
– sprawdzić ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem lub gotowym wyrobem,
– nazwać części składowe zgodnie z normami,
– ponumerować lub podpisać części składowe na przygotowanych kartkach,
– przykleić kartki z nazwami do odpowiednich części składowych,
– posprzątać stanowisko pracy,
– zaprezentować wykonanie zadania
– przedstawić nauczycielowi do oceny.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty do
uzyskania

Punkty
uzyskane

1.

Dobranie odzieży ochronnej.

3

2.

Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania)

15

3.

Przygotowanie stanowiska pracy:

– czystość i porządek na stanowisku pracy,
– sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP,
– przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz elementów.


17

4.


Wykonanie zadania:

– sprawdzenie jakości przydzielonych elementów wyrobu,
– sprawdzenie ilość elementów teczki zgodnie z rysunkiem

lub gotowym wyrobem,

– nazwanie części składowych zgodnie z normami,
– ponumerowanie lub podpisanie części składowych na

przygotowanych kartkach,

– przyklejenie kartek z nazwami do odpowiednich części

składowych,






50

5.

Uporządkowanie stanowiska pracy.

5




6.

Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości.

10

Razem

100


Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

niedostateczny

0÷60

dopuszczający

61÷70

dostateczny

71÷ 80

dobry

81÷ 90

bardzo dobry

91÷100




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7. LITERATURA

1. Borzeszkowski A. Borzeszkowski W. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Część I.

WSiP, Warszawa 1979

2. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
3. Dobrosz K., Matysiak A.: Tworzywa sztuczne. Materiałoznawstwo i przetwórstwo.

WSiP, Warszawa 1994

4. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa

1992

7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997
8. Persz T.: Analiza techniczna w przemyśle skórzanym. WPLiS, Warszawa 1967
9. Praca zbiorowa.: Tworzywa sztuczne w przemyśle obuwniczym. WN-T, Warszawa 1971
10. www.paco-cases.pl/ spec/SPEC_old/alarm.jpg
11. www.vip-firma.com.pl/ rysunki/pucinni1800.jpg
12. www.blog.portfelik.pl/.../uploads/2007/08/11.jpg
13. www.finpap.poznan.pl/ sklep/gfx/g930270.jpg
14. www.bagsport.pl/images/big_pro/14.jpg
15. www.ikea.com/ms/pl_PL/img/torba_279.jpg
16. www.akart.com.pl/ zdj/114.jpg
17. www.vipfirma.com.pl/rysunki/torebki.jpg
18. www.grg.com.pl/Pasek_7483.jpg
19. www.gazetamsp.pl/.../Portfele%20big%20www.jpg
21. warin.pl/sklep/
22. www.studiosiedem.com/.../9310103.jpg

Literatura metodyczna

1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

