„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Maria Senderowicz
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01] Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Marian Grabkowski
dr inż. Jacek Przepiórka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z1.05
„Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji wyrobów kaletniczych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Kontrola przedprodukcyjna w procesie produkcji wyrobów kaletniczych
11
5.1.1. Ćwiczenia
5.2. Ocena jakości materiałów podstawowych metodą organoleptyczną
5.2.1. Ćwiczenia
5.3. Ocena jakości materiałów pomocniczych metodą organoleptyczną
5.3.1. Ćwiczenia.
5.4. Dokumentacja i znaki kontroli jakości
5.4.1 Ćwiczenia
6 Ewaluacja osiągnięć ucznia
11
14
14
18
18
22
22
24
7 Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych.
W Poradniku zamieszczono również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[01].Z1.01
Stosowanie surowców skórzanych
i skór wyprawionych
744[01]. Z1
Surowce i materiały kaletnicze
744[01].Z1.02
Stosowanie surowców
i materiałów włókienniczych
744[01].Z1.03
Stosowanie tworzyw sztucznych
i materiałów skóropodobnych
744[01]. Z1.05
Ocenianie jakości surowców
i materiałów do produkcji wyrobów
kaletniczych
744[01]. Z1.04
Stosowanie materiałów
pomocniczych do produkcji
wyrobów kaletniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wyjaśniać celowość kontroli przedprodukcyjnej surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, ochrony przeciwpożarowej,
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii,
−
posługiwać się podstawowymi narzędziami pomiarowymi w procesie kontroli
przedprodukcyjnej,
−
posługiwać się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów,
−
interpretować wyniki badań,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
−
rozpoznawać i charakteryzować surowce i materiały do produkcji kaletniczej,
−
rozpoznawać i charakteryzować wyroby kaletnicze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić znaczenie kontroli przedprodukcyjnej w procesie produkcji wyrobów
kaletniczych,
−
wyjaśnić zasady prowadzenia kontroli przedprodukcyjnej w procesie produkcji wyrobów
kaletniczych,
−
ocenić jakość surowców i materiałów przy pomocy badań organoleptycznych,
−
określić zastosowanie podstawowych przyrządów pomiarowych podczas kontroli
przedprodukcyjnej,
−
posłużyć się przyrządami pomiarowymi do pomiaru długości, masy, powierzchni,
grubości skór i materiałów pomocniczych,
−
określić zadania działu kontroli jakości,
−
wykonać badania materiałów podstawowych i pomocniczych,
−
posłużyć się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów,
−
zinterpretować wyniki badań,
−
sporządzić dokumentację kontroli jakości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………….
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744[01]
Moduł:
Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1.
Jednostka modułowa:
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01].Z1.05.
Temat:
Ogólna ocena wyglądu skóry wyprawionej.
Cel ogólny: Ukształtowanie
umiejętności
oceniania
skór
naturalnych
metodą
organoleptyczną.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać odpowiednie przyrządy do badania organoleptycznego,
−
wykonać badanie organoleptyczne skór,
−
wskazać ogólne wady wyglądu zewnętrznego skóry gotowej,
−
zinterpretować wyniki badań,
−
odczytać dane z dokumentacji techniczno – technologicznej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna lub grupowa.
Strategia: uczenie się przez praktykę.
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia.
Środki dydaktyczne:
−
skóry naturalne różnego gatunku, wielkości i grubości,
−
próbki skór z widocznymi wadami,
−
przyrządy pomiarowe,
−
tablice poglądowe,
−
stoły robocze,
−
kreda lub ołówki do skór,
−
dzienniczek zajęć,
−
dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i celów zajęć.
2. Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania zadania.
4. Realizacja zajęć:
−
uczniowie zakładają odzież ochronną,
−
omówienie
warunków
zachowania
bhp
i
przepisów
przeciwpożarowych
wynikających z zagrożeń wykonanej pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
uczniowie wysłuchują instruktażu na temat badania organoleptycznego skór
naturalnych,
−
uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,
−
uczniowie obserwują wzorcowy pokaz czynności praktycznych dokonany przez
nauczyciela, a dotyczący ogólnej oceny wyglądu skóry wyprawionej,
−
uczniowie wysłuchują ostrzeżeń przed najczęściej występującymi błędami przy
wykonywaniu badań organoleptycznych,
−
uczniowie
ustalają
kolejności
wykonywanych
czynności
związanych
z przeprowadzeniem badania,
−
uczniowie organizują własne stanowiska pracy do przeprowadzenia badania
organoleptycznego,
−
uczniowie analizują dokumentację techniczno – technologiczną i normy oraz
odczytują notatki,
−
uczniowie dokonują ogólnej oceny wyglądu skór.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczniowie porządkują stanowiska pracy.
6. Uczniowie wskazują swoje słabe i mocne strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki przeprowadzonych badań w kolejności wykonywania.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje i opisz w jaki sposób przeprowadzić badanie
organoleptyczne na obecność wady wyglądu zewnętrznego skóry gotowej jaką jest
„zmienność barwy”.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
−
odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………..
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744[01].
Moduł:
Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1.
Jednostka modułowa:
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01]Z1.05.
Temat:
Ocena organoleptyczna okuć stosowanych do produkcji wyrobów kaletniczych.
Cel ogólny: Ukształtowanie
umiejętności
oceniania
materiałów
pomocniczych
stosowanych do produkcji wyrobów skórzanych metodą organoleptyczną.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wykonać badanie organoleptyczne okuć,
−
wskazać wady i zalety badania organoleptycznego,
−
dobrać odpowiednie przyrządy do wykonania badania organoleptycznego okuć,
−
wskazać okucia z wadami,
−
odczytać dokumentację techniczno –technologiczną,
−
posłużyć się normami,
−
zinterpretować wyniki badań.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2 – 4-osobowych.
Czas:
180 minut.
Środki dydaktyczne:
−
gabloty z różnego rodzaju okuciami,
−
przykładowe okucia (dobre i uszkodzone),
−
wyroby kaletnicze z zastosowanymi okuciami,
−
stoły robocze,
−
normy materiałowe i dokumentacja techniczno – technologiczna,
−
literatura fachowa,
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
pytania prowadzące,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
papier formatu A4,
−
mazaki,
−
proste przyrządy pomiarowe np. suwmiarka, miarka zwijana itd.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i celów zajęć.
2. Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych.
3. Omówienie przepisów bhp i ppoż. na stanowisku kontroli jakości okuć.
4. Omówienie istoty metody przewodniego tekstu.
5. Rozdanie pytań prowadzących przygotowanych przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
6. Rozdanie literatury fachowej, norm, okuć oraz wyrobów kaletniczych.
7. Podział na grupy.
8. Realizacja zajęć przebiegająca w VI fazach.
Faza I – Informacje:
−
uczniowie zakładają odzież ochronną,
−
uczniowie analizują dane z norm materiałowych, dokumentacji technicznej oraz literatury
fachowej dotyczącej okuć stosowanych w produkcji kaletniczej,
−
uczniowie zapoznają się z wyrobami kaletniczymi z zastosowanymi okuciami oraz
dobrymi i wadliwymi okuciami,
−
uczniowie odpowiadają na pytania prowadzące.
Faza II- Planowanie:
−
uczniowie planują dobór przyrządów do badania organoleptycznego,
−
uczniowie ustalają kryteria oceny jakości okuć stosowanych do produkcji wyrobów
kaletniczych.
Faza III – Ustalenia:
−
uczniowie dyskutują nad kryteriami oceny jakości,
−
uczniowie rozpoznają błędy w planowaniu doboru przyrządów pomiarowych,
−
uczniowie korygują błędy i ustalają ostateczne kryteria oceny.
Faza IV – Realizacja zadania:
−
uczniowie samodzielnie wykonują badania organoleptyczne okuć stosowanych do
produkcji kaletniczej,
−
uczniowie odkładają wadliwe okucia, które nie mogą być użyte do produkcji.
Faza V – Kontrola jakości:
−
Uczeń sprawdza poprawność wykonanego badania, a następnie sprawdza poprawność
badania jego kolega.
Faza VI – Analiza wykonanej pracy:
−
uczniowie dokonują samooceny wykonanego badania organoleptycznego,
−
uczniowie informują nauczyciela o swoich słabych i mocnych stronach podczas
wykonywania pracy,
−
uczniowie wysłuchują podsumowania nauczyciela na temat przeprowadzonego przez nich
badania,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują ostatecznej oceny wykonanej pracy,
−
uczniowie porządkują stanowiska pracy.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze i opisz wady nitów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
−
odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Kontrola przedprodukcyjna w procesie produkcji
wyrobów kaletniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź schemat organizacyjny działu kontroli jakości oraz opisz zadania kontroli
przedprodukcyjnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić organizację
działu kontroli i omówić zadania kontroli przedprodukcyjnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat zadań kontroli wstępnej
i organizacji działu kontroli jakości,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) sporządzić schemat organizacyjny działu kontroli jakości i opisać zadania kontroli
przedprodukcyjnej,
5) podzielić się swoimi wiadomościami z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zorganizuj stanowisko pracy ręcznej w niezbędne narzędzia pomiarowe do
przeprowadzenia kontroli wstępnej skór miękkich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić i pokazać
prawidłową organizację stanowiska pracy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania wykaz narzędzi do pomiaru skór miękkich,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli wstępnej skór miękkich,
6) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
planimetr,
–
grubościomierz,
–
miarka zwijana,
–
skóry miękkie,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj próbne pomiary grubości i powierzchni surowców i materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać technikę
pomiaru
grubości
i
powierzchni
z
uwzględnieniem
przepisów
bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat zasady działania
grubościomierza i planimetru,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy w narzędzia pomiarowe oraz surowce i materiały do
wykonania ćwiczenia,
5) wykonać próbne pomiary,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) oczyścić i zakonserwować narzędzia,
8) wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
planimetr,
–
grubościomierz,
–
suwmiarka,
–
linia metalowa z podziałką,
–
waga techniczna,
–
odpad skórzany użytkowy,
–
odpad tekturowy,
–
odpad tworzyw skóropodobnych,
–
środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Dokonaj próbnych pomiarów okuć.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać i objaśnić
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje dotyczące kontroli jakości okuć,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać próbne pomiary okuć,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) oczyścić i zakonserwować narzędzia,
8) wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
przymiar,
–
waga techniczna,
–
suwmiarka,
–
różne rodzaje i gabaryty okuć,
–
środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Ocena jakości materiałów podstawowych metodą badań
organoleptycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj pomiaru grubości skóry oraz obliczeń spadku grubości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat pomiaru grubości skór,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać pomiar grubości skóry w miejscu standardowym,
6) obliczyć pomiar grubości i spadku grubości,
7) zinterpretować wyniki badania,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
grubościomierz,
–
skóra naturalna,
–
instrukcja do prowadzenia kontroli organoleptycznej.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny organoleptycznej skóry naturalnej w celu rozpoznanie jej wad
i uszkodzeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje dotyczące wad i uszkodzeń skór
gotowych,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać badanie organoleptyczne skóry naturalnej,
6) ocenić jakość skóry oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego,
7) zinterpretować wyniki badania,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
kreda lub ołówki do skór,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej,
–
skóra naturalna z wadami.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny jakość skóry naturalnej do produkcji teczki męskiej na podstawie
dokumentacji techniczno – technologicznej wzoru metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny skór,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) dokonać analizy dokumentacji techniczno – technologicznej,
6) wykonać badania organoleptyczne skóry naturalnej,
7) zapisać wyniki badań,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
grubościomierz, planimetr,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
skóra naturalna.
Ćwiczenie 4
Dokonaj oceny jakości tworzywa skóropodobnego do produkcji kaletniczej metodą
organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym wady tworzyw skóropodobnych,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać badania organoleptyczne tworzywa skóropodobnego,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaźnikami, dokumentacją techniczno –
technologiczną wzoru i normami,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
przymiar,
–
grubościomierz,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
tworzywo skóropodobne,
–
instrukcja kontroli organoleptycznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 5
Dokonaj oceny jakości tkanin do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym błędy tkanin,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) założyć odzież ochronną,
6) wykonać badania organoleptyczne tkanin,
7) zapisać wyniki badań,
8) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaźnikami, dokumentacją techniczno
technologiczną wzoru,
9) zinterpretować wyniki badań,
10) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
różne rodzaje tkanin.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Ocena jakości materiałów pomocniczych metodą badań
organoleptycznych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny jakości fibry do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać a materiałach dydaktycznych kryteria oceny tektur,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badanie organoleptyczne fibry,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaźnikami, dokumentacją określonego
wzoru, normami, atestem,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
waga techniczna,
–
waga pomostowa,
–
grubościomierz,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
fibra,
–
atest producenta.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny jakości oczek do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny oczek (krążków),
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badanie organoleptyczne oczek,
6) ocenić jakość oczek oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego,
7) zinterpretować wyniki badań,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
suwmiarka,
–
przymiar,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
specyfikacja materiałowa,
–
różne rodzaje oczek.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny organoleptycznej jakości kleju do produkcji kaletniczej na podstawie
dokumentacji techniczno – technologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych ogólne kryteria oceny organoleptycznej klejów,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać badania organoleptyczne kleju,
5) zapisać wyniki badań,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaźnikami oraz z dokumentacją techniczno
– technologiczną wyrobu,
7) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
klej Bonakol G2,
–
stanowisko do nanoszenia kleju z wyciągiem.
Ćwiczenie 4
Dokonaj oceny jakości nici do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać prawidłową
kontrolę różnego gatunku nici.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny organoleptycznej nici,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badania organoleptyczne nici,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z dokumentacją techniczno – technologiczną i normami,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– dzienniczek praktyk,
– przybory do pisania,
– papier formatu A4,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
– dokumentacja techniczno – technologiczna,
– nici poliestrowe i bawełniane.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 5
Dokonaj oceny jakości taśmy przyczepnej (rzep) do produkcji kaletniczej metodą
organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny taśmy (rzep),
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badania organoleptyczne taśmy,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z dokumentacją techniczno – technologiczną i specyfikacją
materiałową,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne,
–
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
przymiar,
–
specyfikacja materiałowa taśmy,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
różne rodzaje taśmy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.4. Dokumentacja i znaki kontroli jakości
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź protokół odbioru jakości materiałów podstawowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych sposób sporządzania protokołu odbioru jakości,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) sporządzić protokół odbioru jakości materiałów podstawowych,
6) przedstawić sporządzony protokół na forum grupy,
7) wprowadzić ewentualne zmiany lub poprawki,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
protokół odbioru jakości,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
wzór prawidłowo wypełnionego protokołu.
Ćwiczenie 2
Napisz protokół sporządzony z powodu braku ilościowego zakupionych zamków do
toreb.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych sposób wypełniania protokołu,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5) sporządzić protokół,
6) przedstawić na forum grupy sporządzony protokół,
7) nanieść ewentualne poprawki,
8) zapisać uwagi do zeszytu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
protokół braku ilościowego zamków,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
wzór prawidłowo sporządzonego protokołu.
Ćwiczenie 3
Sporządź rejestr niezgodności dostawy kleju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych zastosowanie odpowiedniego dokumentu,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) prawidłowo wypełnić rejestr niezgodności dostaw,
5) zaprezentować wypełniony rejestr,
6) nanieść ewentualne poprawki,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
–
dokumentacja techniczno – technologiczna,
–
specyfikacja materiałowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ocenianie jakości surowców
i materiałów do produkcji kaletniczej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego,
– zadania 10, 13 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt
z poziomu ponadpodstawowego,
– dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry - za uzyskanie 20 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3 .a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. d,
12. d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić zadania kontroli przedprodukcyjnej
B
P
a
2
Wskazać osoby odpowiedzialne za kontrolę
przedprodukcyjną
A
P
c
3
Określić średnicę stopki grubościomierza skór
miękkich
A
P
a
4
Wskazać przyrząd pomiaru powierzchni skór
A
P
b
5
Wskazać przełożonego kontrolera jakości
B
P
d
6
Wybrać właściwą normę
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7
Określić kolejność oceny wyglądu skóry
B
P
c
8
Określić sposób oceny lica skóry
B
P
a
9
Wskazać wadę niedopuszczalną skór
A
P
d
10
Określić sposób badania na zachowanie się
lica przy zginaniu
C
PP
c
11
Rozpoznać wady tworzyw skóropodobnych
A
P
d
12
Rozpoznać wady tkanin
A
P
d
13
Określić sposób badania wytrzymałości tkanin
metodą organoleptyczną
C
PP
a
14
Rozpoznać proste przyrządy do kontroli
jakości tektur
A
P
a
15
Wskazać kryteria oceny okuć
C
PP
b
16
Określić wskaźniki jakości kleju
B
P
a
17
Określić zakres kontroli wstępnej
B
P
a
18
Określić zawartość dokumentu zgodności
B
P
a
19
Zastosować dokumenty stwierdzające brak
ilości materiału
C
PP
c
20
Rozpoznać znak kontroli jakości
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonania oceny surowców i materiałów do
produkcji kaletniczej. Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. W zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.
8. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 10, 13, 15, 19, gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jednym z zadań kontroli przedprodukcyjnej jest
a) ustalenie jakości materiałów wprowadzanych do produkcji.
b) ustalenie normy zużycia materiałów.
c) ustalenie ceny materiałów.
d) sprawdzenie atestu materiału.
2. Kontrolę przedprodukcyjną materiałów i surowców przeprowadza
a) brygadzista.
b) kontroler ds. reklamacji.
c) brakarz ds. surowców.
d) z-ca kierownika ds. surowców.
3. Średnica stopki czujnika grubościomierza skór miękkich wynosi
a) 10 mm.
b) 20 mm.
c) 30 mm.
d) 40 mm.
4. Do kontroli pomiaru powierzchni skór stosujemy
a) suwmiarkę.
b) planimetr.
c) cyrkiel.
d) grubościomierz.
5. Kontroler jakości podlega
a) referentowi ds. zbytu i magazynów.
b) kierownikowi działu produkcji i zaopatrzenia.
c) brygadziście.
d) prezesowi.
6. Warunki techniczne dla skór galanteryjnych podane są w normie
a) PN - P – 22221 : 1981.
b) PN - P – 22212 : 1985.
c) PN - P – 22213 : 1972.
d) PN - P – 22250 : 1988.
7. Przy ocenie wyglądu zewnętrznego skóry należy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na
a) grubość.
b) powierzchnię.
c) profil.
d) barwę.
8. Przy ocenie powierzchni lica skóry określa się
a) trwałość i równomierność wybarwienia.
b) zwartość.
c) ciągliwość.
d) łamliwość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9. Wadą niedopuszczalną skór na wyroby kaletnicze jest
a) niejednolitość barwy.
b) plama.
c) odstawanie lica.
d) sztywność całkowita.
10. W celu wykonania badania na zachowanie się lica przy zginaniu należy
a) pocierać skórę kilkanaście razy na odcinku 10 cm.
b) zginać skórę i wyciągać w różnych kierunkach.
c) zginać skórę licem do wewnątrz.
d) obejrzeć skórę pod pewnym kątem i przy dobrym oświetleniu.
11. Wady tworzyw skóropodobnych to
a) uszkodzenia krajki.
b) węzły.
c) skrzywienie nitki wątku.
d) pękanie warstwy kryjącej.
12. Wadami tkanin są
a) przecięcia warstwy podłoża.
b) przymglenia.
c) rysy.
d) nadmierne sfilcowania.
13. Organoleptycznie wytrzymałość tkanin można sprawdzić przez ręczne
a) rozciąganie tkanin.
b) rozdzieranie tkanin.
c) zgniecenie tkanin.
d) zgniecenie i rozdzieranie tkanin.
14. Prostymi przyrządami do kontroli jakości tektur są
a) waga i grubościomierz.
b) przymiar i suwmiarka.
c) przymiar i planimetr.
d) planimetr i termometr.
15. Kontrolując kółka i półkółka sprawdzamy
a) grubość skrętu i wybarwienia.
b) ilość, kolor i wymiar.
c) wagę, gęstość i grubość.
d) profil, grubość i powierzchnię.
16. Ogólnymi wskaźnikami jakości kleju są
a) płynność, czas wysychania i skład chemiczny.
b) płynność, kolor, czas wysychania.
c) czas wysychania, skład chemiczny i kolor.
d) kolor, skład chemiczny, płynność.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17. Kontroli wstępnej podlegają
a) materiały podstawowe i pomocnicze.
b) wyroby gotowe.
c) półprodukty.
d) narzędzia.
18. Dokument zwany deklaracją zgodności zawiera
a) potwierdzenie o zgodności surowców i materiałów z dokumentem.
b) potwierdzenie, że skontrolowane materiały odpowiadają wzorcom.
c) potwierdzenie o zgodności gotowego wyrobu z dokumentacją techniczno-
technologiczną.
d) potwierdzenie o zgodności gotowego wyrobu ze wzorcem.
19. Dokumentem, który sporządza się w przypadku stwierdzenia braku ilościowego materiału
jest
a) dokument reklamacyjny.
b) protokół odbioru jakości.
c) protokół sporządzony z powodu braku ilościowego materiału.
d) rejestr niezgodności dostaw.
20. Znakiem kontroli jakości brakarza ds. surowców jest pieczątka
a) zielona, trójkątna ze ściętymi rogami.
b) czerwona, trójkątna ze ściętymi rogami.
c) zielona, okrągła.
d) czerwona, okrągła.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji wyrobów
kaletniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test
praktyczny
typu
,,próba
pracy”
do
jednostki
modułowej
„Wykonywanie kontroli produkcji wyrobów skórzanych” 311[35].Z3.05”.
Treść zadania
Wykonaj badanie organoleptyczne próbek różnego gatunku skór i określ, na jakie wyroby
można je przeznaczyć.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba –
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonania
zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:
−
zorganizowania stanowiska pracy,
−
doboru odpowiednich próbek skór, urządzeń i narzędzi,
−
zaplanowania podstawowych czynności do wykonania zadania,
−
wskazanie umiejętności wykonania badania organoleptycznego skór.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
stanowisko pracy umożliwiające praktyczne wykonanie zadania,
−
próbki różnych skór przygotowanych do wykonania zadania,
−
instrukcję stanowiskową,
−
regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy,
−
normy przedmiotowe.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
1) zadbać o przygotowanie stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub zakładzie
produkcyjnym,
2) przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
3) skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
4) określić czas wykonania zadania,
5) przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania,
6) przydzielić uczniom próbki różnego gatunku skór do wykonania zadania,
7) zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
−
sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór,
−
posegregować próbki według rodzaju skór,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
−
ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,
−
przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór,
−
określić przeznaczenie skór, z których wykonano próbki na odpowiedni wyrób,
−
posprzątać stanowisko pracy.
8) określić kryteria oceny wykonanego zadania,
9) na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
10) dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
−
napisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych
zgodnie z zasadami wykonywania kontroli oceny organoleptycznej materiałów
i elementów wyrobów: sprawdzenie przydzielonych próbek skór, posegregowanie próbek
według rodzaju skór, opisanie próbek według rodzaju skór, przeprowadzenie kontroli
organoleptycznej próbek skór, określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni
wyrób zgodnie z normą.
Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:
−
sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór,
−
posegregować próbki według rodzaju skór,
−
ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,
−
przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór,
−
określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni wyrób,
−
zaprezentować i omówić wykonanie pracy,
−
przedstawić nauczycielowi do oceny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
uzyskane
1.
Dobranie odzieży ochronnej
5
2.
Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania)
15
3.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek na stanowisku pracy,
−
sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP,
−
przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz próbek skór
5
5
5
4.
Wykonanie zadania:
−
sprawdzenie jakości przydzielonych próbek skór,
−
posegregowanie próbek według rodzaju skór,
−
ponumerowanie
lub
podpisanie
próbek
skór
z określeniem rodzaju,
−
przeprowadzenie kontroli organoleptycznej próbek skór,
−
określenie przeznaczenia danych próbek skór na
odpowiedni wyrób
10
10
10
10
10
5.
Uporządkowanie stanowiska pracy
5
6.
Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości
10
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny
0÷60
dopuszczający
61÷70
dostateczny
71÷ 80
dobry
81÷ 90
bardzo dobry
91÷100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
2. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
3. Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965
4. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962
5. Persz T. : Obuwnictwo przemysłowe część II WSiP Warszawa 1986
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992
7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997
8
Internet.: www.wikimedia.org.pl
9
Internet.: www.narzędziowy.pl
10 Internet.:www.szewex.pl
11 Internet.: www.pracownia.zsz.tuchola.pl
12 Internet.: www.sklep.holkap.pl
13 Internet.: www.flek.pl
14 Internet.: www.awar.pl
15 Internet.: www.bochemia.com.pl
16 Internet.: www.holkap.pl
17 Internet: www.tarnow.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000