„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janina Żurek
Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów
kaletniczych 744[01].Z3.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Smerda
mgr inż. Katarzyna Stępniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z3.05
„Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów kaletniczych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Cechowanie i pakowanie wyrobów kaletniczych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Warunki magazynowania i transportu
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Organizacja sprzedaży
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
27
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z objaśnieniem,
– tekstu przewodniego,
– ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
–
plan testu w formie tabelarycznej,
–
punktacje zadań,
–
propozycje norm wymagań,
–
instrukcję dla nauczyciela,
–
instrukcję dla ucznia,
–
kartę odpowiedzi,
–
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów
kaletniczych”, jest jednym z elementów modułu 744[01].Z3, którego struktura jest
zilustrowana na schemacie umieszczonym na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[01].Z3
Technologia wytwarzania
wyrobów kaletniczych
744[01].Z3.01
Wykonywanie montażu wyrobów
744[01].Z3.02
Zdobienie i wykończanie
wyrobów kaletniczych
744[01].Z3.03
Ocenianie jakości wyrobów
kaletniczych
744[01].Z3.05
Cechowanie, pakowanie oraz
przechowywanie wyrobów
kaletniczych
744[01].Z3.04
Wykonywanie
napraw, renowacji i konserwacji
wyrobów kaletniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się dokumentacją technologiczną i techniczną stosowaną w produkcji
wyrobów kaletniczych,
−
stosować podstawowe badanie organoleptyczne do określenia jakości wyrobów
kaletniczych,
−
rozróżnić i obsługiwać narzędzia i przyrządy pomiarowe stosowane w produkcji
kaletniczej,
−
ocenić jakość wyrobów kaletniczych,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić zasady cechowania wyrobów kaletniczych,
−
ocechować wyroby zgodnie z normami i umowami handlowymi,
−
zapakować wyroby w opakowanie jednostkowe i zbiorcze,
−
określić zasady magazynowania oraz przechowywania wyrobów,
−
określić wymagania techniczne dla pomieszczeń i urządzeń do magazynowania
i przechowywania wyrobów kaletniczych,
−
zorganizować magazynowanie wyrobów kaletniczych,
−
określić zasady transportu wyrobów,
−
zorganizować transport wyrobów gotowych,
−
wyjaśnić podstawowe pojęcia gospodarki rynkowej,
−
sporządzić dokumenty dotyczące zatrudnienia oraz działalności gospodarczej,
−
określić rolę działu sprzedaży w przedsiębiorstwie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744[01]
Moduł:
Technologia
wytwarzania
wyrobów
kaletniczych
744[01].Z3
Jednostka modułowa:
Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów
kaletniczych 744[01].Z3.05.
Temat: Przygotowanie wyrobów kaletniczych do magazynowania – saszetek męskich.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności pakowania wyrobów kaletniczych przygotowując
je do przechowania w magazynie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– dobrać opakowanie do rodzaju wyrobu,
– ustalić rodzaj opakowania do wyrobu,
– zapakować wyroby w opakowania jednostkowe i zbiorcze,
– okleić opakowanie zbiorcze odpowiednią taśmą,
– przygotować odpowiednią etykietę na opakowanie zbiorcze,
– oznakować opakowanie zbiorcze.
Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna, lub grupowa.
Czas:
ustala nauczyciel.
Uczestnicy: uczniowie szkoły zasadniczej.
Środki dydaktyczne:
– różne wyroby skórzane lub saszetki męskie,
– papier do pakowania jednostkowego,
– opakowanie zbiorcze,
– etykietki do opisania,
– taśma do zaklejenia opakowania zbiorczego,
– przybory do pisania,
– papier do fasonowania wyrobów nie usztywnionych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
–
zapoznaje się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku,
–
zakłada odzież ochronną,
–
wysłuchuje instruktażu na temat pakowania wyrobów kaletniczych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
–
dobiera odpowiednie materiały i wyroby do wykonania ćwiczenia,
–
ustala odpowiedni rodzaj opakowania jednostkowego,
–
ustala odpowiedni rodzaj opakowania zbiorczego,
–
pakuje wskazane przez nauczyciela wyroby kaletnicze,
–
wypełnia etykietę na opakowanie zbiorcze,
–
zakleja opakowanie zbiorcze i nakleja etykietę,
–
zapisuje uwagi w zeszycie.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.
9. Uczeń wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje i opisz jak dokonuje się prawidłowego pakowania
i składowania wyrobów kaletniczych (pasów, pasków, etui i torebek damskich) w magazynie
wyrobów gotowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Kaletnik 744[01]
Moduł:
Technologia
wytwarzania
wyrobów
kaletniczych
744[01].Z3
Jednostka modułowa:
Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów
kaletniczych 744[01].Z3.05
Temat:
Przygotowanie umowy sprzedaży wyrobów kaletniczych korzystając
z gotowego formularza.
Cel ogólny:
Ukształtowanie umiejętności sporządzania umowy sprzedaży wyrobów
kaletniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– wypełnić formularz umowy sprzedaży wyrobów,
– wyjaśnić cel sporządzania umowy,
– dokonać oceny przydatności umowy w sprzedaży wyrobów kaletniczych.
Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna.
Strategia: uczenie się przez próbne sporządzanie przykładowych umów sprzedaży.
Czas:
ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia.
Środki dydaktyczne:
– przykładowe umowy sprzedaży wyrobów (wypełniony formularz),
– gotowe formularze umowy do wypełnienia,
– stanowisko komputerowe lub przybory do pisania,
– dzienniczek praktyk,
– wskazane (przykładowe) wyroby kaletnicze dla których uczeń ma sporządzić umowę
sprzedaży,
– określona cena wyrobów,
– wskazany przez nauczyciela lub (wymyślony samodzielnie) odbiorca wyrobów,
– literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
−
wysłuchują instruktarzu na temat sporządzania umów sprzedaży,
−
organizują stanowisko do wykonania ćwiczenia,
−
gromadzą wypełnione i do wypełnienia formularze umów sprzedaży,
−
dobierają wyroby kaletnicze dla których sporządzą umowę sprzedaży,
−
sporządzają umowę sprzedaży,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
porównują sporządzoną umowę sprzedaży z przykładową, podaną przez
nauczyciela,
−
zapisują uwagi w dzienniczku praktyk.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń porządkuje stanowisko pracy.
6. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów.
7. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Praca domowa
Wykonaj reklamę swojej firmy kaletniczej korzystając z rożnych źródeł informacji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne, dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
– odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Cechowanie i pakowanie wyrobów kaletniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny końcowej pięciu saszetek męskich wykonanych ze skóry świńskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat cechowania wyrobów,
2) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować potrzebne dokumenty i przyrządy pomiarowe do wykonania cechownia
wyrobów,
5) wykonać cechowanie wskazanych wyrobów,
6) przedstawić do oceny nauczycielowi,
7) zaprezentować wykonane zadanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
saszetki męskie,
−
dokumentacja wyrobu,
−
przyrządy pomiarowe,
−
znaki jakości,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przygotuj informację na etykiecie dla użytkownika torebki damskiej wykonanej ze skóry
cielęcej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat wykonania etykiet dla
użytkownika,
2) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4) przygotować przybory do pisania,
5) wykonać etykietkę (ulotkę informacyjną) techniką komputerową,
6) zaprezentować etykietkę do oceny.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe,
−
instrukcja do pracy na stanowisku komputerowym,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zapakuj cztery teczki męskie w jeden karton zbiorczy tak, aby nie uległy uszkodzeniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat pakowania wyrobów,
2) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wypełnić wnętrze wyrobu bibułą,
5) przygotować opakowanie zbiorcze,
6) przełożyć wyroby tak, aby nie stykały się ze sobą,
7) zamknąć karton zbiorczy,
8) zabezpieczyć taśmą samoprzylepną,
9) nakleić etykietę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
teczki,
–
karton zbiorczy,
–
bibuła,
–
papier,
–
taśma samoprzylepna,
–
etykieta,
–
klej,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Warunki magazynowania i transportu
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj schematyczny plan rozmieszczenia urządzeń magazynowych w magazynie
wyrobów gotowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat urządzenia magazynu,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować papier,
4) przygotować przybory do rysowania,
5) wykonać schemat,
6) przedstawić do oceny.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
przybory do rysowania i pisania,
–
przybory kreślarskie,
–
przykładowy schemat magazynu wyrobów gotowych,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Ułóż w magazynie wyroby kaletnicze zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacji na temat magazynowania wyrobów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować wyroby do ułożenia w magazynie,
4) ułożyć wyroby zgodnie z zasadami magazynowania,
5) przestawić pracę do oceny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wyroby kaletnicze,
−
magazyn wyrobów gotowych,
−
instrukcja magzynowania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Opisz, jakie przyrządy pomiarowe powinny znajdować się w magazynie wyrobów
gotowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat magazynowych przyrządów
pomiarowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaproponować rodzaj przyrządów pomiarowych do mierzenia parametrów magazynu,
4) zaprezentować zaproponowane przyrządy pomiarowe.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek praktyk,
−
przybory do pisania,
−
przyrządy pomiarowe (termometr, higrometr),
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Organizacja sprzedaży
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wśród przedstawionych na planszy elementów umowy, wskaż elementy przedmiotowo
istotne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat sporządzania umów,
2) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) pogrupować elementy umowy sprzedaży,
5) wskazać elementy przedmiotowo istotne,
6) zapisać elementy przedmiotowo istotne w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plansze z elementami umowy,
–
dzienniczek praktyk,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie obserwacji w zakładzie produkcyjnym opisz, jaką rolę w zakładzie
produkcyjnym pełni dział sprzedaży wyrobów kaletniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat działu zbytu,
2) zorganizować wycieczkę do zakładu produkcyjnego do działu sprzedaży,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować przybory do pisania i zeszyt,
5) opisać rolę działu sprzedaży,
6) przedstawić pracę do oceny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
dzienniczek praktyk,
−
literatura z rozdzialu 7.
Ćwiczenie 3
Przygotuj umowę sprzedaży wyrobów kaletniczych, zawierającą wszystkie niezbędne
elementy, korzystając z gotowych formularzy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat sporządzania umów sprzedaży,
2) zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wypełnić formularz,
5) przedstawić wypełniony formularz do oceny.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
formularze umów sprzedaży,
–
przybory do pisania,
–
dzienniczek praktyk,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie oraz
przechowywanie wyrobów kaletniczych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
– zadania 1 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
– zadania 3, 9,13,16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt
z poziomu ponadpodstawowego,
– dobry – za uzyskanie 16 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. c, 11. c,
12. c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać elementy potrzebne do kontroli
C
P
b
2
Rozpoznać cechy pracowników kontroli jakości
B
P
b
3
Wyjaśnić ideę negocjacji
D
PP
b
4
Określić sposób postępowania w przypadku
braków zasadnych
B
P
c
5
Określić cel oceny jakości wyrobów
B
P
c
6
Rozróżnić opakowania wyrobów
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
7
Znać materiały do wypełniania wnętrza wyrobu
A
P
a
8
Rozróżnić metody oceny jakości
A
P
b
9
Rozróżnić elementy umowy sprzedaży
C
PP
a
10 Wyjaśnić rolę działu sprzedaży
B
P
c
11 Rozróżnić przyrządy pomiarowe
A
P
c
12
Rozróżnić materiały stosowane do wytwarzania
opakowań
C
P
c
13
Rozróżnić rodzaje opakowań w zależności od
wyrobu
D
PP
c
14
Znać wilgotność powietrza w magazynie
wyrobów gotowych
A
P
b
15
Stosować
sposoby
pakowania
drobnych
wyrobów kaletniczych
C
P
c
16 Rozróżnić działy przedsiębiorstwa
C
PP
d
17
Określić sposób zabezpieczenia opakowań
przed otwarciem
A
P
d
18 Określić zastosowanie wyrobów papierniczych
B
P
b
19
Rozróżnić informacje, jakie powinny znaleźć się
na etykietach
B
P
d
20
Określić parametry powietrza podlegające
kontroli
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu,
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących cechowania, pakowania oraz przechowywania
wyrobów kaletniczych. Wszystkie zadania są pytaniami wielokrotnego wyboru. Tylko
jedna odpowiedź jest poprawna.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem „X”
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania,
−
trudności mogą przysporzyć Ci zadania 3, 9, 13, 16, gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.
−
kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
6. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pracownikowi kontroli jakości oceniającemu jakość gotowego wyrobu potrzebne są
a) wzorniki do rozkroju.
b) wzorniki montażowe.
c) normy materiałowe.
d) próbki materiałowe.
2. Kontroler jakości powinien posiadać
a) małe doświadczenie.
b) wieloletnią praktyką.
c) duże doświadczenie w rozkroju.
d) duże doświadczenie w montażu.
3. W wyniku negocjacji handlowych sporządzamy
a) normy czasu pracy.
b) umowę sprzedaży.
c) kalkulację kosztów.
d) normy materiałowe.
4. Wyroby reklamowane zostają
a) odesłane do odbiorcy.
b) zakwalifikowane do I gatunku.
c) przekazane do naprawy lub zlikwidowane.
d) zakwalifikowane do II gatunku.
5. Kontrola jakości gotowego wyrobu ma na celu
a) sprawdzenie faz produkcji.
b) sprawdzenie materiałów.
c) stwierdzenie jakości wyrobu.
d) sprawdzenie zużycia materiałów.
6. Pojedynczy wyrób pakowany jest najczęściej w opakowanie
a) wytłaczane.
b) transportowe.
c) zbiorcze.
d) jednostkowe.
7. W celu zabezpieczenia teczki męskiej przed zgnieceniem wypełniamy ją
a) papierem.
b) tkaniną.
c) gumą litą.
d) odpadem skóry.
8. W ocenie organoleptycznej wyrobów gotowych kontroler wykorzystuje przede wszystkim
a) normy materiałowe.
b) wzrok i dotyk.
c) analizy laboratoryjne.
d) badania fizyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9. Do istotnych elementów przedmiotowych w umowie sprzedaży zaliczamy
a) określenie ceny.
b) sposób pakowania.
c) kary umowne.
d) miejsce wydania towaru.
10. Rola działu zbytu polega na
a) zakupie materiałów.
b) zakupie narzędzi.
c) sprzedaży towarów.
d) opracowaniu technologii produkcji.
11. Do mierzenia wilgotności w magazynie wyrobów gotowych służy
a) areometr.
b) termometr.
c) higrometr.
d) planimetr.
12. Opakowania zbiorcze wyrobów wykonywane są z
a) papieru.
b) bibuły.
c) tektury.
d) folii aluminiowej.
13. Do pakowania waliz zastosujemy opakowanie
a) transportowe.
b) jednostkowe lub zbiorcze.
c) jednostkowe i transportowe.
d) jednostkowe, zbiorcze i transportowe.
14. Wilgotność względna w magazynie wyrobów gotowych powinna wahać się w przedziale
a) 40–50%.
b) 50–70%.
c) 80–90%.
d) 90–100%.
15. Paski do zegarków przygotowywane są do pakowania przez
a) zwijanie w rolkę.
b) układanie w wiązki po 10 sztuk.
c) mocowanie po 10 sztuk na formatce.
d) zawijanie każdego osobno w cienki papier.
16. Gromadzeniem i analizą informacji rynkowych zajmuje się dział
a) produkcji.
b) zaopatrzenia.
c) księgowości.
d) marketingu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17. Do zabezpieczenia przed otwarciem opakowań zbiorczych stosujemy
a) sznurek pakowy.
b) paski bibuły.
c) nici naturalne.
d) taśmę samoprzylepną.
18. Papier asfaltowany stosowany do pakowania zabezpiecza wyrób przed
a) uszkodzeniem.
b) wilgocią.
c) słońcem.
d) zgnieceniem.
19. Do podstawowych informacji zamieszczonych na etykietach zaliczamy miedzy innymi
a) kolor nici.
b) sposób montażu.
c) zastosowany klej.
d) materiał podstawowy.
20. W magazynie wyrobów gotowych kontroli podlega
a) temperatura.
b) ciśnienie.
c) zapylenie.
d) natężenie światła.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów kaletniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
TEST 2
Test praktyczny
typu ,,próba pracy” do jednostki modułowej
„Cechowanie, pakowanie oraz przechowywanie wyrobów kaletniczych”
Treść zadania
Wykonaj etykietę (techniką komputerową) na opakowanie zbiorcze i zapakuj pięć
torebek damskich przygotowując je do magazynowania.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z zaleceniami i w określonym czasie. Należy stworzyć możliwość inwencji
w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:
−
zorganizowania stanowiska pracy,
−
doboru odpowiednich urządzeń i materiałów do wykonania zadania,
−
wykonanie podstawowych czynności umożliwiające realizację zadania,
−
wskazania umiejętności i możliwości wykonania zadania.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania,
−
instrukcję stanowiskową,
−
regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku komputerowym,
−
materiały do wykonania zadania,
−
stanowisko pracy wyposażone w komputer z drukarką,
−
opakowanie zbiorcze,
−
torebki damskie.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
1. zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
w pracowni komputerowej,
2. przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku
komputerowym i nakazać bezwzględne ich przestrzeganie,
3. określić czas wykonania zadania,
4. przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania,
5. przydzielić uczniom wyroby, które mają zapakować i dla których mają sporządzić
etykietę,
6. karton zbiorczy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7. zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
−
przygotować stanowisko pracy,
−
sprawdzić przygotowanie materiałów do wykonania zadania (rodzaj papieru do
wykonania etykiety),
−
sprawdzić rodzaj wyrobu,
−
sprawdzić rodzaj opakowania zbiorczego,
−
sprawdzić stanowisko komputerowe,
−
określić wielkość etykietki,
−
określić kryteria oceny wykonanego zadania,
8. na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
9. dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
zapoznać się z zadaniem,
−
przygotować stanowisko pracy,
−
zapoznać się z przydzielonymi materiałami do wykonania zadania,
−
zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności przy sporządzeniu
etykietki dla danych wyrobów na opakowanie zbiorcze, sprawdzić przydzielony papier do
wykonania etykietki, sprawdzić rodzaj wyrobu, określić wielkość etykietki, podać jakie
informacje znajdą się na etykiecie dla określonego wyrobu, czyli: gatunek, cena, ilość
sztuk, kolor, rodzaj materiału z jakiego jest wykonany wyrób, data produkcji,
−
przedstawić plan do zatwierdzania nauczycielowi,
−
dokonać oceny wykonanego zadania,
−
zaprezentować i omówić wykonanie zadania,
−
przedstawić wykonane zadania nauczycielowi do oceny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
uzyskane
1.
Przygotowanie potrzebnych materiałów i wyroby do
wykonania zadania
5
2.
Zaplanowanie kolejnych czynności (plan działania)
15
3.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek na stanowisku pracy,
−
sprawdzenie stanowiska pod względem BHP
10
4.
Wykonanie zadania:
−
przygotowanie stanowiska pracy,
−
sprawdzenie przydzielonego papieru do wykonania
etykietki,
−
sprawdzenie rodzaju wyrobu,
−
określenie wielkość etykietki,
−
podanie, jakie informacje znajdą się na etykiecie dla
określonego wyrobu, czyli: gatunek, cena, ilość sztuk,
kolor, rodzaj materiału z jakiego jest wykonany wyrób,
data produkcji,
−
przedstawienie nauczycielowi do oceny
55
5.
Uporządkowanie stanowiska pracy:
−
odłożenie materiałów na miejsce,
−
wyłączenie komputera
5
6.
Zaprezentowanie i dokonanie oceny wykonanego zadania
z oceną jakości
10
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny
0 ÷ 60
dopuszczający
61 ÷ 70
dostateczny
71 ÷ 80
dobry
81 ÷ 90
bardzo dobry
91 ÷ 100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7. LITERATURA
1. Boratyński J: Podstawy prawa. WSiP, Warszawa 2000
2. Christ J. W. Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1991
3. Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSS. PWSZ, 1999
4. Giera K. Werpachowski W.: Księga jakości. MCNEMT, Radom 1994
5. Kabat. F. Pietraszewski M. Wybrane zagadnienia z biznesu. eMPi
2
, Poznań 2001
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992
7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997
8. Persz T. Obuwnictwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1986
9. Pietraszewski M.: Zarys wiedzy o gospodarce. eMPi
2
, Poznań 2000
10. Polskie Normy i Branżowe Normy
11. www.rabako.com.pl/img_mini/ wozki_widlowe/tf50.gif
12. www.zaopatrzenie.net.pl/. ../04-0004_5-01.jpg
13. www.mount.cad.pl/.../wilgotnosc/higrometr1.jpg
14. www.wyrobydomowe.nazwa.pl/.../ termkotl.jpg
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000