background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 

 

 

Janina Żurek

 

 
 
 
 
 

 

Wykonywanie montażu wyrobów 
744[01].Z3.01 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Korczak 
mgr inż. Małgorzata Smerda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z3.01 
„Wykonywanie  montażu  wyrobów”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Montaż wyrobów przez klejenie 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Montaż wyrobów przez szycie maszynowe  

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Montaż wyrobów przez szycie ręczne 

19 

   5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4. Montaż wyrobów przez zgrzewanie 

22 

   5.4.1. Ćwiczenia 

22 

5.5. Organizacja i wyposażenie stanowisk pracy 

25 

   5.5.1. Ćwiczenia 

25 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

27 

7. Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonymi  w  rozdziale  6  przykładowymi  narzędziami  pomiaru 
dydaktycznego  w  formie  zestawu  zadań  testowych  wielokrotnego  wyboru,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania lub testem „próby pracy”. 

Test dołączony do jednostki modułowej zawiera: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie montażu wyrobów jest jednym z elementów modułu 

Technologia  wytwarzania  wyrobów  kaletniczych,  którego  schemat  jest  zamieszczony  na 
stronie 4. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
                                 Schemat układu jednostek modułowych 

744[01].Z3 

Technologia wytwarzania wyrobów 

kaletniczych  

744[01].Z3.01 

Wykonywanie montażu wyrobów 

744[01].Z3.02 

Zdobienie i wykończanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.03 

Ocenianie jakości wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.05 

Cechowanie, pakowanie oraz 

przechowywanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.04 
Wykonywanie  

napraw, renowacji i konserwacji  

          wyrobów kaletniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowiskach montażu wyrobów, 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze, 

 

odczytywać i stosować instrukcje technologiczne stosowane w produkcji kaletniczych,  

 

określać  przydatność  surowców  i  materiałów  pomocniczych  do  produkcji  wyrobów 
kaletniczych na podstawie ich właściwości fizycznych i budowy chemicznej, 

 

rozpoznać i charakteryzować różne wyrobu kaletnicze, 

– 

wykorzystywać  podstawowe  prawa  chemii,  fizyki  i  mechaniki  w  procesach  produkcji 
wyrobów kaletniczych, 

– 

posługiwać  się  techniczną  i  technologiczną  terminologią  dotyczącą  surowców, 
materiałów i procesów technologicznych wytwarzania wyrobów kaletniczych, 

– 

wyjaśniać  podstawowe  prawa  i  zasady  z  zakresu  mechaniki,  wytrzymałości  materiałów, 
elektromechaniki, hydromechaniki, termodynamiki i elektroniki, 

– 

klasyfikować  maszyny  i  urządzenia  w  zależności  od  budowy,  zasady  działania 
i zastosowania praktycznego, 

– 

rozróżniać części maszyn oraz wyjaśnić ich konstrukcję, 

– 

wyjaśniać  zasady  działania  maszyn  i  urządzeń  oraz  możliwości  ich  zastosowania 
w produkcji wyrobów kaletniczych, 

– 

charakteryzować typy i rodzaje połączeń stosowanych w maszynach, 

– 

charakteryzować napędy i sterowanie: hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne, 

– 

charakteryzować parametry techniczne maszyn, 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  stosowaną  w  produkcji 
wyrobów kaletniczych,  

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

określać zasady eksploatacji maszyn, 

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
wymagania ergonomii podczas eksploatacji maszyn, urządzeń i narzędzi, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić  sposoby  montażu  wyrobów  w  zależności  od  ich  konstrukcji  i  rodzaju 
zastosowanych materiałów,  

 

zorganizować stanowiska pracy do montażu wyrobów kaletniczych, 

 

dobrać metody, techniki i parametry klejenia elementów składowych wyrobów, 

 

dobrać kleje do łączenia elementów w zależności od rodzaju i właściwości materiałów, 

 

określić zasady przygotowania oraz nanoszenia klejów, 

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania powlekarek klejem, 

 

nanieść klej na płaszczyzny i brzegi elementów wyrobów, 

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania suszarek: promiennikowej konwekcyjnej, szafkowej, 

 

dobrać techniki suszenia powłok klejowych, 

 

rozróżnić ściegi i szwy stosowane przy szyciu ręcznym i maszynowym, 

 

dobrać ściegi i szwy do rodzaju materiału i konstrukcji wyrobu, 

 

sklasyfikować maszyny do szycia, 

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania maszyn szyjących, 

 

określić podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn szyjących, 

 

dokonać regulacji maszyn szyjących,  

 

odczytać schemat kinematyczny maszyn szyjących, 

 

przygotować maszynę do pracy, 

 

określić zasady czyszczenia i bieżącej konserwacji maszyn szyjących, 

 

określić rodzaje oraz numerację igieł i nici, 

 

określić parametry ściegów, nici i igieł do szycia maszynowego, 

 

zastosować technikę szycia maszynowego, 

 

wykonać różnego rodzaju szwy i ściegi maszynowe, 

 

zakończyć szwy,  

 

dobrać narzędzia i przybory do szycia ręcznego, 

 

zszyć ręcznie elementy wyrobów z zastosowaniem różnych ściegów, 

 

zinterpretować zjawiska zachodzące podczas zgrzewania materiałów, 

 

dobrać materiały i określić parametry procesu zgrzewania, 

 

wyjaśnić budowę i zasadę działania zgrzewarek, 

 

określić podstawowe wyposażenie zgrzewarek, 

 

przygotować zgrzewarkę do pracy, 

 

połączyć elementy za pomocą zgrzewania, 

 

określić zasady przechowywania i konserwacji elektrod, 

 

sporządzić dokumentację produkcji, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 
środowiska w procesach montażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

7441[01].Z3  

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie montażu wyrobów 744[01].Z3.01 

Temat: 

Przygotowanie maszyny praworamiennej jednoigłowej do szycia. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności przygotowania  maszyny do szycia: umieszczanie 

igły  w  igielnicy,  nawlekanie  górnej  nitki,  nawlekanie  dolnej  nitki,  regulacja 
naprężenia, wykonanie próby szycia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  umieścić igłę w igielnicy, 
–  nawlec górną nitkę, 
–  nawlec dolną nitkę, 
–  dokonać regulacji prawidłowego naprężenia nici, 
–  wykonać próbę szycia, 
–  dobrać igły i nici do szycia. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna.  
 
Czas:  w zależności od umiejętności ucznia ustala nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  nici, 
–  igły, 
–  wkrętak, 
–  maszyna do szycia praworamienna jednoigłowa, 
–  materiał do próby szycia, 
–  instrukcja obsługi maszyny szyjącej. 
 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

każdemu uczniowi przydzielona zostaje maszyna szyjąca płaska jednoigłowa, 

– 

uczeń zakłada odzież ochronną, 

– 

uczeń zapoznaje się z instrukcją stanowiska pracy, 

– 

uczeń sprawdza maszynę z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

– 

uczeń dobiera nici do numeru igły, 

– 

uczeń umieszcza igłę w igielnicy, 

– 

uczeń nawleka górną nitkę do maszyny, 

– 

uczeń nawija nici na szpuleczkę, 

– 

uczeń umieszcza szpuleczkę w bębenku, 

– 

uczeń umieszcza bębenek na trzpieniu kosza chwytacza, 

– 

uczeń wyciąga nić dolną i układa pod stopką, 

– 

uczeń uruchamia maszynę, 

– 

uczeń wykonuje próbę szycia, 

– 

uczeń sprawdza prawidłowość szwu, 

– 

uczeń dokonuje regulacji naprężenia nitki dolnej lub górnej, 

– 

uczeń  ponawia  próbę  szycia,  w  miarę  potrzeby  dokonuje  ponownej  regulacji 
naprężenia aż do uzyskania prawidłowego szwu.  

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel sprawdza pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 
7.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  dotyczące  budowy,  obsługi  i  zasady  działania  maszyny 
szyjącej stębnówki słupowej i zapisz je w zeszycie ćwiczeń.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie montażu wyrobów 744[01].Z3.01 

Temat: 

Przygotowanie nici do szycia ręcznego dwiema igłami. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  sposobu  przygotowania  nici  do  szycia  ręcznego 

dwiema igłami.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  przyciąć nić na odpowiednią długość, 
–  wykonać ścienianie konców nici, 
–  wykonać impregnację nici, 
–  nawlec nić do igły. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Czas: w zależności od umiejętności ucznia ustala nauczyciel. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  nóż, 
–  linijka, 
–  nici, 
–  igła, 
–  wosk, 
–  nożyczki. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

uczeń przycina nitkę na odpowiednią długość, 

– 

uczeń rozdziela koniec nici na dwie wiązki, 

– 

uczeń ścienia stożkowo osobno wiązki na długości 15mm, 

– 

uczeń tak samo postępuje z drugim końcem nici, 

– 

uczeń dokonuje impregnacji nici, 

– 

uczeń skręca końcówki nici, 

– 

uczeń wykonuje trzy nakłucia igłą w nitce, 

– 

uczeń koniec nitki wkłada w ucho igły, 

– 

uczeń zsuwa nitkę z igły, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

– 

uczeń w taki sam sposób umieszcza igłę na drugim końcu nici. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel sprawdza pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 
7.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacji  na  temat  szycia  trokiem,  zastosowania  oraz  sposobu 
wykonywania i zapisz je w zeszycie ćwiczeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Montaż wyrobów przez klejenie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj nanoszenie kleju na brzegi elementów metodą drabinkową. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat nanoszenia kleju, 
2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  w  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  stosować zasady i instrukcje bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  ustalić szerokość naniesienia kleju, 
7)  przygotować elementy do nanoszenia kleju metodą drabinkową, 
8)  przygotować klej, 
9)  nanieść klej, 
10)  zapisać wnioski i spostrzeżenia w dzienniczku praktyk. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

linijka, 

 

elementy wyrobu, 

 

klej,  

 

pędzel, 

 

papier,  

 

stół roboczy z podkładem, 

 

opis technologiczny, 

 

dzienniczek praktyk, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  nanoszenie  kleju  na  wycięte  elementy  usztywnienia  wyrobu  stosując 

powlekarkę klejem.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  działania  i  sposobu 

nanoszenia kleju za pomocą powlekarki, 

2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  w  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  stosować zasady i instrukcje bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  przygotować elementy usztywnienia do nanoszenia kleju, 
7)  przygotować maszynę do nanoszenia kleju, 
8)  nanieść klej, 
9)  zapisać wnioski i spostrzeżenia w dzienniczku praktyk. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy usztywnienia, 

 

klej stosowany w powlekarkach, 

 

instrukcja obsługi powlekarki, 

 

instrukcja pracy na stanowisku do nanoszenia kleju maszynowego, 

 

opis technologiczny, 

 

dzienniczek praktyk, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  porównania  suszenia  naturalnego  i  sztucznego  na  podstawie  obserwacji  

w zakładzie przemysłowym lub warsztatach szkolnych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  suszenia  naturalnego  

i sztucznego, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
4)  dokonać obserwacji procesu suszenia, 
5)  zapisać czas i efekty suszenia w obu metodach w dzienniczku praktyk, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

6)  dokonać analizy zapisanych wniosków, 
7)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

instrukcja bezpiecznej pracy na stanowisku do nanoszenia kleju, 

 

dzienniczek praktyk, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj schemat i opisz zasadę działania suszarki konwekcyjnej. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat nanoszenia kleju, 
2)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  wysłuchać instruktarzu na temat zasad suszenia w suszarkach konwekcyjnych, 
4)  dokonać obserwacji procesu suszenia w suszarce konwekcyjnej, 
5)  zapisać czas i efekty suszenia w dzienniczku praktyk, 
6)  dokonać analizy zapisanych wniosków, 
7)  podzielić się uwagami z innymi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

instrukcja bezpiecznej pracy na stanowisku suszenia, 

 

schemat suszarki konwekcyjnej, 

 

dzienniczek praktyk, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Przygotuj do pracy suszarkę promiennikową.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  działania  suszarki 

promiennikowej, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić czy zasilanie urządzenia jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone, 
5)  włączyć suszarkę, 
6)  ustawić parametry suszenia, 
7)  sprawdzić prawidłowość pracy urządzenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

suszarka promiennikowa, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2.  Montaż wyrobów przez szycie maszynowe  

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie przedstawionych rysunków, określ ściegi i szwy maszynowe. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  ściegów  i  szwów 

maszynowych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z rysunkami wybranych ściegów i szwów maszynowych, 
4)  określić ściegi I szwy maszynowe, 
5)  uzasadnić wybór nazw ściegów i szwów w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
  Środki dydaktyczne: 

− 

wybrane rysunki ściegów i szwów, 

− 

plansze wszystkich ściegów i szwów maszynowych, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj maszynę praworamienną jednoigłową do szycia. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien

:

 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  obsługi  i  przygotowania 

maszyn do szycia, 

2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  w  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapoznać się z instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  założyć igłę do igielnicy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

7)  nawlec górną nitkę do igły, 
8)  nawlec dolną nitkę do bębenka, 
9)  założyć bębenek na kosz chwytacza, 
10)  wyregulować naprężenie nici, 
11)  wykonać próbne szycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

nici, 

− 

igły, 

− 

wkrętak, 

− 

maszyna szyjąca praworamienna, 

− 

próbki materiałów, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj typ maszyny do szycia na podstawie zdjęć (rysunków) przedstawionych przez 

nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat typów maszyn do szycia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się ze zdjęciami różnych rodzajów maszyn szyjących stosowanych w produkcji 

wyrobów skórzanych, 

4)  rozpoznać typ maszyny szyjącej, 
5)  uzasadnić rozpoznanie w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

zdjęcia  (rysunki)  różnych  typów  maszyn  szyjących  stosowanych  w  produkcji  wyrobów 
kaletniczych, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  przeprowadzenia  nici  dolnej  i  górnej  w  różnych  typach  maszyn  szyjących 

stosowanych w produkcji wyrobów kaletniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat obsługi maszyn szyjących, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić czy zasilanie maszyny jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone, 
5)  sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym, 
6)  nawinąć nić na szpuleczkę, 
7)  włożyć szpuleczkę i nawlec nić do bębenka, 
8)  założyć bębenek, 
9)  przeprowadzić nić górną i nawlec igłę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

różne typy maszyn: płaska, ramienna, słupkowa, zyg-zak, 

− 

instrukcje obsługi maszyn, 

− 

igły, 

− 

nici, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  na  maszynie  szyjącej  próbki  szwów:  zszywany,  lamówkowy  zwykły, 

przeginany, zszywany z wypustką lub wskazane przez nauczyciela.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  rodzaju  i  sposobu 

wykonania szwów stosowanych w kaletnictwie,  

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować maszynę do szycia, 
5)  dokonać próbnego szycia,  
6)  wykonać wskazane szwy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

7)  przedstawić do oceny, 
8)  podzielić się uwagami z innymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

próbki materiału do wykonania szwów, 

− 

instrukcja obsługi maszyny, 

− 

igły i nici, 

− 

materiał do próbnego szycia, 

− 

wypustka,  

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

W  oparciu  o  instrukcję  obsługi  maszyny  szyjącej  wskazanej  przez  nauczyciela,  wskaż 

zespoły robocze maszyny wymagające smarowania. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  obsługi  i  konserwacji 

maszyn szyjących, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, 
4)  wymienić i zapisać w zeszycie ćwiczeń zespoły robocze wymagające smarowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

instrukcja obsługi maszyny szyjącej, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3.  Montaż wyrobów przez szycie ręczne

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj nici i nałóż w igłę do wykonania szycia ręcznego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat przygotowania nici i igły do 

szycia ręcznego, 

2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  sprawdzić skręt nici, 
6)  dociąć nitkę, 
7)  przygotować nitkę – zaimpregnować, 
8)  ścienić końce nitki na odpowiednią grubość, 
9)  nawlec nitkę w igłę, 
10)  przekłuć trzykrotnie nitkę zgodnie ze sposobem przekłuwania, 
11)  zsunąć nitkę z igły, 
12)  przedstawić do oceny, 
13)  podzielić się uwagami z innym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

igła,  

− 

nitka, 

− 

wosk, 

− 

nożyczki, 

− 

nóż, 

− 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Połącz przygotowane elementy szwem ręcznym jednonitkowym. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat szycia ręcznego 

jednonitkowego, 

2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zaznaczyć miejsca szycia, 
6)  przygotować nitkę, 
7)  nawlec nitkę, 
8)  umieścić elementy w koniku rymarskim, 
9)  wykonać otwory szydłem i przeprowadzać przez nie igłę z nitką, 
10)  rozpocząć i odpowiednio zakończyć szew, 
11)  wygładzić szew, 
12)  wyjąć zszyte elementy z konika rymarskiego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy do łączenia, 

− 

igła,  

− 

nitka, 

− 

szydło, 

− 

konik rymarski, 

− 

wosk, 

− 

nożyczki, 

− 

nóż, 

− 

miarka stalowa, 

− 

cyrkiel, 

− 

szczypce, 

− 

kostka do wygładzania szwu, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotowane elementy połącz szwem jednotrokowym. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat szwów trokowych,  
2)  stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  warsztatach  lub  zakładzie  gdzie 

będzie realizowane ćwiczenie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zaznaczyć miejsca szycia, 
6)  wykonać otwory dziurkaczem, 
7)  przeprowadzić trok przez wykonane otwory. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy do łączenia, 

− 

dziurkacz, 

− 

młotek, 

− 

trok,  

− 

miarka stalowa, 

− 

cyrkiel, 

− 

płytka do wycinania otworów, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.4.  Montaż wyrobów przez zgrzewanie

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz urządzenia do wykonania wyrobu kaletniczego z folii. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat zgrzewania wyrobów,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybranym wyrobem, 
4)  dobrać urządzenia do montażu wybranego wyrobu, 
5)  dobrać rodzaj elektrody do wybranej zgrzewarki, 
6)  uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

różne wyroby kaletnicze wykonane z folii, 

− 

prospekty maszyn do zgrzewania, 

− 

rysunki, zdjęcia lub prospekty elektrod do zgrzewarek, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt, 

− 

literatura z rozdziału7. 

 
Ćwiczenie 2 

Nazwij przedstawione elektrody i omów ich przeznaczenie i budowę. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat elektrod,  
2)  zapoznać się z  instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  dokonać oględzin przedstawionych elektrod, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

7)  pogrupować elektrody, 
8)  zapisać obserwacje w dzienniczku praktyk. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

różne typy elektrod, 

− 

stół roboczy, 

− 

przybory do pisania, 

− 

dzienniczek praktyk, 

− 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj  zgrzewarkę  odcinkową  do  pracy,  przestrzegając  higieny  i  bezpieczeństwa 

pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat obsługi zgrzewarki, 
2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i  higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapoznać się z zasadami i instrukcją bezpiecznej pracy na stanowisku, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  sprawdzić osłony rozdzielni generatora, 
7)  zamocować elektrodę, 
8)  dokonać regulacji położenia elektrody górnej, 
9)  włączyć zgrzewarkę do sieci elektrycznej, 
10)  sprawdzić uziemienie, 
11)  dokonać regulacji parametrów zgrzewania, 
12)  dobierać podkładki izolujące. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

zgrzewarka odcinkowa, 

− 

elektrody, 

− 

wkrętak, 

− 

instrukcja obsługi maszyny, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Ćwiczenie 4 

Sprawdź, czy zgrzewarka jest prawidłowo przygotowana do eksploatacji. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat eksploatacji zgrzewarek, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybranym modelem zgrzewarki, 
4)  zapoznać się z instrukcją użytkowania zgrzewarki, 
5)  sprawdzić, czy zgrzewarka ma prawidłowe i nie uszkodzone podłączenie do źródła prądu, 
6)  sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo uziemione, 
7)  sprawdzić, czy zgrzewarka posiada konieczne osłony rozdzielni i generatora i czy są one 

zamknięte, 

8)  zapisać wyniki sprawdzenia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia

 

praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

zgrzewarka do folii, 

− 

instrukcja pracy zgrzewarki, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

5.5 .  Organizacja i wyposażenie stanowisk pracy 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dobierz narzędzia do wykonania czynności montażowych antabek wybranego wyrobu. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  narzędzi  do  montażu 

antabek, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z wybranym wyrobem, 
4)  dobrać narzędzia do montażu wybranego wyrobu, 
5)  uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia

 

praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

różne wyroby kaletnicze, 

− 

narzędzia stosowane w montażu wyrobów, 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt ćwiczeń, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź ręczne liniowanie pasków. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat liniowania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać narzędzia do ręcznego wykonania liniowania, 
5)  przeprowadzić próbę liniowania ręcznego, 
6)  wykonać liniowanie pasków, 
7)  sprawdzić jakość wykonanego liniowania, 
8)  przedstawić do oceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia

 

praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

liniarki ręczne do liniowania na zimno, 

− 

liniarki do liniowania na gorąco, 

− 

wycięte elementy pasków, 

− 

instrukcja obsługi liniarki na gorąco, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia pomocnicze stosowane do wykończania wyrobów kaletniczych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  narzędzi  stosowanych  do 

wykończania wyrobów, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać analizy przedstawionych narzędzi, 
4)  rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 
5)  narysować i opisać narzędzia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia

 

praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

różne narzędzia pomocnicze (po 5 szt. dla ucznia), 

− 

przybory do pisania, 

− 

zeszyt, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montażu 
wyrobów” 

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 30 

są z poziomu podstawowego, 

–  zadania 8, 9, 10, 18, 25, 29 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie od 15 – 19 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie od 20 – 23 punktów, 
–  dobry – za uzyskanie od 24 – do 27 punktów,  
–  bardzo dobry – za uzyskanie od 28 – 30 punktów. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. c, 8. b, 9. d, 10. c, 11. b,  
12. 
c, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. c, 21.b, 22. c, 23. c, 24. b,  
25.
a, 26. c, 27. a, 28. b, 29. c, 30. a. 

 

Plan testu 

 

Nr  

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić narzędzia do nanoszenia kleju 

Określić pojęcie troka 

Rozpoznać ściegi maszynowe 

Rozpoznać szwy maszynowe 

Stosować sposoby nanoszenia kleju 

Zastosować narzędzia do szycia ręcznego  

Charakteryzować szwy łączące 

Określić fazy ściegu zwartego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Rozróżnić materiały łączone metodą zgrzewania 
pojemnościowego 

PP 

10  Rozróżnić materiały do wykonania elektrod 

PP 

11  Rozróżnić materiały do impregnacji nici 

12  Rozróżnić mechanizmy maszyny szyjącej 

13  Scharakteryzować numerację metryczną igły 

14  Rozróżnić części maszyn szyjących 

15  Określić pojęcie ściegu 

16  Określić sposób montowania igły 

17  Rozpoznać narzędzia do liniowania 

18  Określić

 

zastosowanie narzędzi 

PP 

19  Rozróżniać błędy w tworzeniu ściegów 

20  Rozróżnić podstawowe urządzenia zgrzewarki 

21 

Określić sposób przechowywania elektrod 
zgrzewarki 

22  Rozróżnić rodzaje elektrod 

23  Rozróżnić profile i wyjaśnić zastosowanie igieł 

24  Wyjaśnić budowę maszyn szwalniczych 

25 

Określić ilość włókien naturalnych w materiałach 
do spawania ultradźwiękami 

PP 

26  Dobrać maszynę szyjącą 

27  Rozpoznać części maszyn 

28  Rozróżnić kleje pomocnicze 

29  Określić  miejsce suszenia naturalnego 

PP 

30  Rozpoznać maszyny do szycia 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 30 zadań dotyczących montażu wyrobów kaletniczych. Wszystkie pytania są 

pytaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

–  w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz prawidłową  odpowiedź X  (w  przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  pytania:  8,  9,  10,  25,    gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

 

 

 

 

                         Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do ręcznego nanoszenia kleju na elementy wyrobów stosuje się 

a)  klejarkę. 

b)  powlekarkę. 

c)  pędzel. 
d)  nalewajkę. 

 
2.  Trok to 

a)  wąski pasek skóry lub innego materiału. 
b)  taśma gumowa. 
c)  taśma bawełniana. 
d)  wąska taśma parciana. 

 
3.  Ścieg zwarty utworzony jest z 

a)  dwu nitek skrzyżowanych w środku zszywanych materiałów. 
b)  jednej nitki tworzącej pętlę pod spodem zszywanych materiałów. 
c)  dwóch nitek tworzących pętlę pod spodem zszywanych materiałów. 
d)  dwóch nitek tworzących pętlę nad zszywanymi elementami. 

  
4.  Obrazek jest ilustracją szwu  

a)  zszywanego. 
b)  naszywanego. 
c)  zyg -zakowego. 
d)  kratkowanego. 

 

5.  Drabinkowy sposób nanoszenia kleju stosuje się do smarowania 

a)  płaszczyzn. 
b)  brzegów. 
c)  korpusów. 
d)  wyrobów. 

 
6.  Do szycia ręcznego używa się  

a)  szydeł.  
b)  szpikulca. 
c)  szydeł w oprawkach. 
d)  kostki. 

 
7.  Przedstawione na rysunku elementy są połączone ze sobą 

a)  przez przeginanie. 
b)  wypustką.                     
c)  lamowaniem zwykłym. 
d)  lamowaniem francuskim. 

 

8.  Cykl tworzenia ściegu zwartego odbywa się w 

a)  trzech fazach. 
b)  czterech fazach.  

c)  pięciu fazach. 
d)  siedmiu fazach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

9.  Materiały, które mogą być bezpośrednio łączone metodą zgrzewania pojemnościowego to 

a)  tektury. 
b)  tworzywa chemoutwardzalne. 
c)  tkaniny syntetyczne. 
d)  tworzywa termoplastyczne. 

 

10. Elektrody do zgrzewania mogą być wykonane z 

a)  drewna. 
b)  szkła.  
c)  miedzi. 
d)  PCW. 

 

11. Do impregnacji nici stosowanych do szycia ręcznego służy 

a)  woda. 
b)  wosk. 
c)  farba. 
d)  apretura. 

 

12. Jednym z mechanizmów roboczych maszyny szyjącej jest mechanizm 

a)  ostrzenia igły. 
b)  ramienia uderzeniowego. 
c)  chwytacza. 
d)  ostrzenia noża. 

 

13. W numeracji metrycznej igły wyrażona jest 

a)  grubość kolby. 
b)  grubość trzonu. 
c)  grubość ostrza. 
d)  długość rowka. 

 

14. Bębenek ze szpuleczką w maszynie szyjącej nakłada się na 

a)  wał główny. 
b)  ząbki podawacza. 
c)  trzpień kosza chwytacza. 
d)  mechanizm igielnicy. 

 

15. Ścieg jest to 

a)  najmniejsza jednostka szwu. 
b)  odległość między dwoma nakłuciami igły. 
c)  rodzaj szwu. 
d)  sposób połączenia elementów. 

 

16. Do zamocowania igły w igielnicy służy 

a)  trzon. 
b)  ostrze. 
c)  kolba. 
d)  podcięcie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

17. Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)  kostka galanteryjna 
b)  liniarka ręczna. 
c)  tłoczarka ręczna. 
d)  wygładzarka. 

  

18. Do wyciskania na brzegach elementów wyrobu trwałych linii służą 

a)  tłoczarki. 
b)  liniarki. 
c)  żłobniki. 
d)  wygładzarki. 
 

19.  Na rysunku przedstawiono źle wykonany ściek zwarty, przyczyną tego błędu jest 

a)  zbyt duże naprężenie nici dolnej i górnej. 
b)  zbyt małe naprężenie nici dolnej i górnej. 
c)  zbyt duże naprężenie nici dolnej. 
d)  zbyt duże naprężenie nici górnej i małe nici dolnej. 

 

20. Główną częścią zgrzewarki nie jest 

a)  prasa. 
b)  elektroda. 
c)  sprężarka. 
d)  generator lampowy. 

 
21. Elektrody do zgrzewania należy przechowywać 

a)  na półkach metalowych. 
b)  na półkach wyłożonych filcem. 
c)  w paczkach ułożonych jedna na drugiej. 
d)  w pomieszczeniu o dużej wilgotności. 

 
22. W zgrzewarce są najczęściej stosowane elektrody  

a)  taśmowe i obrotowe. 
b)  klasyczne. 
c)  klasyczne i taśmowe. 
d)  obrotowe i wahadłowe. 

 
23. Do szycia skór stosuje się igły o ostrzu  

a)  okrągłym. 
b)  trójkątnym. 
c)  owalnym. 
d)  kwadratowym. 
 

24. Maszyna  szwalnicza składa się z 

e)  korpusu i głowicy. 
f)  główki i podstawy. 

g)  ramienia i podstawy. 
h)  korpusu i ramienia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

25. Dopuszczalny  udział  włókien  naturalnych  w  materiałach  poddawanych  spawaniu 

ultradźwiękami nie może przekraczać  
a)  35 %. 
b)  45 %. 
c)  65 %. 
d)  85 %. 

 

26. Łączenie elementów wyrobu kaletniczego na styk dokonuje się na maszynie szyjącej 

a)  słupkowej jednoigłowej. 
b)  ramiennej. 
c)  zyg-zak. 
d)  słupkowej dwuigłowej. 

 

27. Na rysunku przedstawiony jest 

a)  bębenek ze szpuleczką. 
b)  chwytacz obrotowy. 
c)  chwytacz wahadłowy. 
d)  naprężacz nici górnej. 

 
28. Do łączenia pomocniczego elementów stosujemy klej 

a)  butapren. 
b)  kauczukowy. 
c)  termoplastyczny. 
d)  poliuretanowy. 
 

29. Suszenie naturalne elementów i wyrobów odbywa się w 

a)  suszarniach promiennikowych. 
b)  komorach konwekcyjnych. 
c)  pracowni lub wydzielonym pomieszczeniu. 
d)  magazynach. 

  
30. Na zdjęciu widoczna jest maszyna 

a)   płaska. 
a)  czołowa. 
b)  leworamienna. 
c)  słupkowa. 

 

 
 
 

 
 

 
  

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie montażu wyrobów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

26 

 

27 

 

28 

 

29 

 

30 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

TEST 2 
 
Test 

praktyczny 

typu 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie montażu wyrobów” 744[01].Z3.01. 
 

Treść zadania 
 

Wykonaj  kieszeń  wpuszczaną,  zamykaną  na  zamek  błyskawiczny,  na  przedniej  ściance 

saszetki  męskiej.  Saszetka  wykonana  będzie  ze  skóry  bydlęcej,  a  worek  kieszeniowy  
z tkaniny podszewkowej. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności z zakresu wytwarzania wyrobów kaletniczych. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania 
podjętych działań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  dokumentacją  techniczno-technologiczną  w  określonym  czasie.  Należy 
zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów 
wykonania zadania: 

  zorganizowania stanowiska pracy, 

  doboru odpowiednich maszyn, urządzeń i narzędzi, 

  doboru parametrów, 

    wykazania się umiejętnością wykonania zadania, 

  przeprowadzenia oceny wykonanego zadania. 

 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

  stanowisko pracy do wykonania zadania, 

  zamek błyskawiczny, 

 

ściankę przednia wyrobu, 

  element kieszeni dwie podszewki, 

  podszewka, 

  klej, 

  nici, 

  pędzel, 

  nóż, 

  przybory do rysowania, 

  wzornik montażowy, 

  maszynę szyjącą płaską jednogłową, 

  nożyczki, 

  młotek, 

  osełkę. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 

zakładzie pracy, 

  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  sprawdzić ubiór ochronny, 

  określić czas wykonania zadania, 

  przydzielić uczniom materiały do wykonania zadania, 

  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

  określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

  na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 
 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

− 

zapoznać się z dokumentacją technologiczną, 

− 

zapisać plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności: przygotowanie maszyny 
do szycia, zaznaczyć  miejsce do wykonania kieszeni, wykonać nacięcia  nanieść klej pod 
zawinięcie brzegów kieszeni, zawinąć brzegi, oklepać młotkiem zawinięte brzegi, nanieść 
klej  na  zawinięte  brzegi  i  taśmę  suwakową,  wkleić  zamek  błyskawiczny  pomiędzy 
elementy  kieszeni,  nanieść  klej  na  dolny  brzeg  podszewki  i  dolny  brzeg  taśmy 
suwakowej,  przykleić  podszewkę,  przyszyć  dolny  brzeg  podszewki  do  ścianki  przedniej 
razem  z  zamkiem  błyskawicznym,  nanieść  klej  na  górny  brzeg  podszewki  i  taśmę 
suwakową,  przykleić  podszewkę,  przyszyć  górny  brzeg  podszewki  do  ścianki  przedniej 
zamykając  obwód  prostokąta,  zszyć  boki  podszewki  kieszeni,  połączyć  ze  ścianką 
saszetki, obciąć nitki, 

− 

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

− 

uporządkować stanowisko pracy, 

− 

zaprezentować i omówić wykonanie oznaczenia, przedstawić wyniki do oceny. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp 

                                                                                             
Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty 
do 
uzyskania 

Punkty 
przyznane 

   1.   Dobranie odzieży ochronnej 

 

 

   2.   Zaplanowanie kolejnych czynności 

 

10 

 

   3. 

Wskazanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania zadania 

 

   4.   Przygotowanie stanowiska pracy 

 

15 

 

   5. 

Wykonanie zadania: 

− 

przygotowanie maszyny do szycia, 

− 

zaznaczenie miejsca do wykonania, 

− 

przecięcie materiału w zaznaczonym miejscu, 

− 

naniesienie kleju pod zawinięcie brzegów, 

− 

zawiniecie brzegów, 

− 

oklepanie zawiniętych brzegów młotkiem, 

− 

naniesienie kleju na zawinięte brzegi i taśmę suwakową, 

− 

wklejenie zamka błyskawicznego,  

− 

naniesienie  kleju  na  dolny  brzeg  podszewki  i dolny  brzeg 
taśmy suwakowej, 

− 

przyklejenie podszewki, 

− 

przyszycie  dolnego  brzegu  podszewki  do  ścianki 
przedniej, 

− 

naniesienie  kleju  na  górny  brzeg  podszewki  i  taśmę 
suwakową, 

− 

przyklejenie podszewki, 

− 

przyszycie górnego brzegu podszewki do ścianki przedniej 
zamykając obwód prostokąta, 

− 

zszycie boków podszewki kieszeni, 

− 

obcięcie nitek, 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

50 

 

6. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 
 

 

7. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

10 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny 

71÷80 

dobry 

81÷90 

bardzo dobry 

91÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7. LITERATURA 

 

1.  Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP Warszawa 1995 
2.  Borzeszkowski A. Borzeszkowski W. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I WSiP 

Warszawa 1979 

3.  Charasz A., Matuszewski S.: Eksploatacja maszyn i urządzeń obuwniczych. Radom 1982 
4.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 
5.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSS. PWSZ, 1970 
6.  Dobrosz  K.,  Matysiak  A.:  Tworzywa  sztuczne.  Materiałoznawstwo  i  przetwórstwo. 

WSiP,Warszawa 1994 

7.  Grabkowski M.: Obuwnictwo. WSiP, Warszawa 1992 
8.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń 
10.  Liszka R.,Rerutkiewicz J., Eliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996  
11.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962 
12.  Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1980 
13.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992 
14.  Rerutkiewicz J., Tobiszewski A.: Rymarstwo. WPLiS, Warszawa 1959 
15.  http://archiwum.elektroinstalator.com.pl/artyk/2004-02/perski-f27.jpg 
16.  http://leibrock.pl.yellowpages.pl/p8954.html 
17.  http://w3.enternet.hu/pfaff/pfaff/nehezgep/335k-2.jpg 
18.  http://www.achmech.com.pl/photos/suszarnia_02_s.jpg 
19.  http://www.altex.com.pl/zdjecia/medium_p574.jpg 
20.  http://www.altex.com.pl/zdjecia/medium_pfaff-3811.jpg 
21.  http://www.bodim.pl/img/z-1-5.jpg 
22.  http://www.chikon.com.tw/images/ck-8bl.jpg 
23.  http://www.generatory.com/zgrzewarki.php?id=75 
24.  http://www.globalspec.com/FeaturedProducts/Detail/UnionToolThe/_HOT_MELT_ROL

LER_COATER/29104/0 

25.  http://www.hodowlany.pl/Towary/42/51_1.jpg 
26.  http://www.imakor.com/pl/pic/mach/m/36.png 
27.  http://www.industrialsewmachine.com/images/Pfaff/pfaff335.jpg 
28.  http://www.nikta.pl/foto_maszyny/49rozgniatacz.jpg 
29.  http://www.nikta.pl/foto_maszyny/72lx.jpg 
30.  http://www.optimasz.com.pl/images/adler.jpg 
31.  http://www.optimasz.com.pl/images/duze/vpl201n.jpg 
32.  http://www.optimasz.com.pl/images/duze/vpl201nsz.jpg 
33.  http://www.optimasz.com.pl/index.php?op=20 
34.  http://www.optimasz.com.pl/index.php?op=24 
35.  http://www.optimasz.com.pl/index.php?op=25 
36.  http://www.plastech.pl/images/b2b/off/19118 
37.  http://www.plastech.pl/images/b2b/off/19120 
38.  http://www.seiko-sewing.co.jp/english/img/seihin/f15.jpg 
39.  http://www.sintex.pl/zdjecia/Juki%20LZ-2284.gif 
40.  http://www.strima.com/item/401192/pl/ 
41.  http://www.zega.ch/bilder/1159430967.jpg 
42.  http://www.altex.home.pl/igly.jpg 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000