0 23 marzecid 1793

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 23

grupa 0

Obszar III Odkrywanie znaczenia zdrowia, ruchu, higieny

i bezpiecznego zachowania się

Temat: W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie

I.

Cele

Nabywanie umiejętności dodawania i odejmowania.

Ćwiczenie umiejętności odczytywania znaków matematycznych, utrwalanie cyfr

od 1 do 9.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Ćwiczenia w globalnym czytaniu wyrazów.

Podstawa programowa (…):

Pkt 5.1 „Dziecko dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia”;

Pkt. 13.2 „Dziecko wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach

lub na innych zbiorach zastępczych”.

II.

Środki dydaktyczne



owoce – banan, cytryna, kiwi, jabłko, pomarańcza, gruszka itp.



worek, w którym znajdują się owoce oraz jeden inny przedmiot, np. piłeczka



kartoniki z napisami: kiwi, banan, cytryna



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Labirynt”



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4

III.

Przebieg zajęć

1.

Zabawa – „Zgadnij, co jest w worku?”

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka trzyma przygotowany worek z 8 różnymi
owocami i jedną piłeczką. Dzieci kolejno podchodzą i z przewiązanymi szalikiem
oczami losują z worka przedmioty. Określają wrażenia dotykowe i zgadują nazwę
przedmiotu. Pozostałe dzieci oklaskami nagradzają prawidłową odpowiedź.
Następnie dzieci przeliczają wszystkie wyjęte z worka przedmioty.

Na koniec zgadują, który przedmiot nie pasuje do pozostałych, odkładają na bok
piłeczkę i nazywają pozostałe elementy jako zbiór owoców. Ponownie przeliczają
owoce.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się na przedwiośniu

Pytania nauczycielki:

Co trzeba robić, aby być zdrowym? (odpowiednio się ubierać, uprawiać sport oraz
prawidłowo odżywiać się
)

Dlaczego należy jeść świeże owoce? (ponieważ mają witaminy)

Jakie potrawy można robić z owoców? (galaretki, soki, kompoty, sałatki owocowe)

Jakie owoce dzieci lubią najbardziej i dlaczego?

3.

Czytanie globalne wyrazów: kiwi, cytryna, banan, owoce

Nauczycielka prezentuje dzieciom kolejno kartoniki z wyrazami: kiwi, banan,
cytryna. Dzieci cicho czytają wyrazy, a wybrane dziecko podchodzi i wybiera
odpowiedni owoc, układając go obok kartonika.
Dzieci głośno czytają wyrazy.

4.

Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”

Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy pokazując kartoniki z wyrazami. Jedna
grupa dzieci to KIWI, druga grupa to BANANY, a trzecia, to CYTRYNY.

Gdy pada hasło KIWI (lub BANAN, CYTRYNA), dzieci z tej grupy muszą
przykucnąć, a pozostałe biegają przy dźwięku tamburyna, tak aby omijać i nie
potrącać przykucniętych kolegów. Zmiana hasła powoduje zmianę grupy dzieci,
które przykucają.

Na sygnał SAŁATKA OWOCOWA wszystkie dzieci biegają po sali.

5.

Gra/plansza interaktywna „Labirynt”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Paproć

Mały zielony dinozaur z różową obrożą

Opis interaktywności

Gra „Labirynt” polega na ćwiczeniu umiejętności dodawania i odejmowania oraz
odczytywaniu znaków matematycznych.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Labirynt”, która przedstawia małego
dinozaura oraz labirynt. Nauczycielka mówi, że nie tylko dzieci lubią owoce, ale

background image

Elżbieta Bowdur

3

mały dinozaur również.
Należy wykonać prawidłowo kolejne działania matematyczne, aby dinozaur
dotarł do swoich ulubionych owoców.

Wszystkie dzieci liczą owoce, a wybrane dziecko kliknięciem zaznacza cyfrę,
która jest wynikiem działania.

Grę można powtórzyć.

6.

Utrwalanie poznanych cyfr – Karty cz.4, ćw.1, str.11

Dzieci siedzą przy stolikach, mają przed sobą Karty cz.4 i kredkę lub ołówek.
Odczytują cyfry w pierwszym rzędzie z góry na dół, a następnie zakreślają
kółeczkiem w szeregach każdą taką cyfrę, jaka jest wyróżniona w pierwszym
rzędzie.

Ocena prac, porządkowanie stolików.

7.

Smak owoców – zakończenie zajęć

Nauczycielka kroi owoce na kawałki i częstuje dzieci.

Określanie smaku owoców.

