Scenariusz zajęcia z gimnastyki przeprowadzonego dnia
Prowadząca: Agnieszka Lewandowska
Temat: Zabawy z nietypowym przyrządem
Grupa wiekowa: 6-latki
Miejsce: sala zajęć i zabaw
Liczba dzieci: 24
Cele:
- kształtowanie prawidłowej sylwetki ciała
- wzmacnianie osłabionych mięśni oraz mięśni posturalnych
- poznawanie możliwości ćwiczeń i zabaw z przedmiotami przeznaczonymi do
wyrzucenia
- czerpanie radości z wykonywanych zadań
Pomoce: puste butelki po 1,5 litrowych napojach, płyta CD z muzyką
Przebieg:
1. Przywitanie, omówienie przeznaczenia butelek plastikowych oraz sposobu
korzystania z nich podczas ćwiczeń
2. Marsz po obwodzie koła w rytmie muzyki, unoszenie butelki oburącz do góry –
wdech nosem, opuszczanie butelki – wydech ustami.
3. „Butelka za głowę” - stanie w rozsypce, unoszenie oburącz butelki na
wyprostowanych rękach do góry, uginanie ramion tak, aby butelka była za głową a
łopatki ściągnięte.
4. „Od siebie, do siebie” - pozycja wyprostowana, wyprost ramion do przodu z
butelką i powrót do ciała.
5. „Boczki” - skręty tułowia i wyprostowanych ramion z butelką raz w lewo, raz w
prawo (nogi w miejscu).
6. „Ósemki” - stanie w rozkroku na wyprostowanych nogach, skłon do przodu,
toczenie butelki między nogami raz w jedną, raz w drugą stronę.
7. „Zrób tak jak ja” - trzymanie butelki oburącz na głowie, przysiady przy prostych
plecach.
8. „Slalom” - skakanie na jednej nodze wokół butelki – parę razy na lewej, i na
prawej.
9. „Sowa” - siad skrzyżny, ćwiczenie oddechowe, skręt głowy raz w jedną stronę, raz
w drugą, długi wydech ustami naśladując głos sowy.
10. „Przekładaniec” - siad skrzyżny, przekładanie butelki z ręki do ręki przed sobą z
jednoczesnym odchyleniem mocno rąk do tyłu, tak aby ściągnąć łopatki.
11. „Zjeżdżalnia” - siad podparty prosty, butelka na końcu wyprostowanych nóg,
unoszenie prostych nóg, tak, aby butelka sturlała się na brzuch.
12. „Rowerek” - leżenie tyłem, proste nogi, butelka między stopami – uniesienie nóg,
wykonywanie ruchów imitujących pedałowanie (kółka do przodu i do tyłu).
13. „Talia osy”- leżenie tyłem , butelka między kolanami, skręty kolan do podłogi raz
w lewo, raz w prawo, tak aby nie oderwały się łopatki od podłogi.
14. „Podaj butelkę” - leżenie tyłem, przenoszenie butelki z rąk do nóg i odwrotnie, z
jednoczesnym odchylaniem rąk i nóg do tyłu.
15. „Falujące brzuszki” - leżenie tyłem, oddychanie przeponowe.
16. „Pływający piesek” - leżenie przodem, ręce wyciągnięte do przodu z butelką, na
znak nauczycielki wyciągnięcie rąk z butelką do przodu nad podłogę, oraz
wykonywanie drobnych ruchów wyprostowanych nóg również nad podłogą
(zwracanie uwagi, aby oba wznosy były nisko nad podłogą).
17. „Lornetka” - leżenie przodem, unoszenie rąk z butelką, imitowanie patrzenia
przez lornetkę.
18. „Ukłon japoński” - siad klęczny, turlanie butelki po podłodze jak najdalej i z
powrotem (zwracanie uwagi, aby pośladki nie odrywały się od pięt).
19. „Sztafeta” - dzieci siedzą w dwóch rzędach w siadzie skrzyżnym jedno za
drugim. Na znak „start” pierwsza osoba z rzędu podaje górą butelkę do drugie
osoby, druga do trzeciej itd. ostania osoba biegnie z butelką na początek rzędu i
znowu oddaje butelkę do tyłu. Wygrywa ten rząd, który pierwszy skończy sztafetę.
19. „Wałkowanie” - siad prosty ugięty, turlanie stopami butelki.
20. Siad dowolny – ramiona do góry wdech nosem, opuszczanie ramion wydech
ustami.
21. Pożegnanie, pochwała, ewaluacja (komu się podobało unosi kciuk do góry, a
komu nie to opuszcza kciuk do dołu).
Opracowała
mgr Agnieszka Lewandowska