SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 1.12.2016
Grupa wiekowa: 5 lat
Prowadzący: Ewelina Owczarek, Joanna Ziembińska
Temat kompleksowy:
Temat zajęć: Prezent dla św. Mikołaja.
Cel ogólny: budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
Cele szczegółowe:
Cele poznawcze:
- pogłębianie zainteresowania światem społecznym, przyrodniczym i technicznym
Cele kształcące:
- kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów według cech jakościowych i ilościowych, poznawanie i określanie równoliczności zbiorów
- doskonalenie umiejętności opowiadania treści utworów literackich
- kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji plastycznej i muzycznej
- kształtowanie zdolności wypowiadania się w sposób zrozumiały dla innych oraz zwracanie się wprost do rozmówcy
Cele wychowawcze:
- zwracanie uwagi na potrzeby innych
- zgodne współdziałanie w zespole i podejmowanie prób rozwiązywania konfliktów na drodze negocjacji
Pomoce dydaktyczne:
Literatura:
Etap zabawy |
Przebieg zabawy
|
Cele operacyjne |
Cele obszarowe z PP |
||
Zabawy poranne |
|||||
„Iskierka” |
Nauczyciel dodaje trochę „magii” do tej zabawy, prosząc dzieci, aby np. „rozpaliły” iskierkę przez pocieranie dłoni, zaglądanie do nich i sprawdzanie, czy iskierka już się „żarzy”. Następnie dzieci „łączą przewody” - podając sobie dłonie i powtarzając rytmicznie (wspólnie z nauczycielem) następujący wiersz: Puszczam iskierkę w krąg, niech wróci do moich rąk. W początkowym etapie zabawy dobrze jest, jeśli nauczyciel rozpoczyna „przekazywanie iskierki”, ustalając wcześniej kierunek, w którym odbywać się będzie jej wędrówka. Następnie dzieci przekazują ją poprzez lekki uścisk dłoni. Po powrocie „iskierki” do prowadzącego kończymy zabawę słowami: Iskierka do mnie powróciła i zabawę zakończyła. |
Dziecko chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej i z chęcią wykonuje ćwiczenia |
1.2 8.1 |
||
Zabawa konstrukcyjno-zadaniowa Kto to taki? |
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel tłumaczy dzieciom zasady zabawy: aby dostać jedną część obrazka( obrazek przedstawiający Mikołaja biskupa z dziećmi podzielony na 6 części), trzeba wykonać różne zadania. Dzieci słuchają zadań/poleceń czytanych przez nauczyciela. Za każde dobrze wykonane zadanie przywieszają jedną część obrazka na tablicy. Gdy już wykonają wszystkie zadania i zdobędą wszystkie części dzieci wybrane przez nauczyciela układa fragment obrazka. Po ułożeniu całej ilustracji nauczyciel zadaje dzieciom pytania : czy wiecie kto znajduję się na obrazku? Załącznik 1
|
Dziecko: - rozwija spostrzegawczość i motorykę małą |
1.2 14.2
|
||
Zabawa muzyczno- ruchowa „I ty możesz zostać świętym mikołajem” |
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel ilustruje dzieciom tekst piosenki . Dzieci tańczą z nauczycielem
|
Dziecko: - ilustruje tekst |
1.2
|
||
|
|||||
Zajęcia główne |
|||||
Prezentacja opowiadania ks. M. Malińskiego A to było tak... oraz rozmowa inspirowana tekstem opowiadania. |
Nauczyciel prezentuje dzieciom opowiadanie. Po przeczytaniu prowadzi z nimi rozmowę: - Powiedzcie mi, o czym było opowiadanie? - Dlaczego aniołki nie mogły spać? - Powiedzcie mi, jakie były propozycje aniołków na prezent dla św. Mikołaja? - Który z pomysłów na prezent najbardziej się im spodobał? Dlaczego? - Jak myślicie, dlaczego św. Mikołaj ucieszył się z prezentu? - A co Wy chcielibyście dać św. Mikołajowi? Dlaczego? - A czy pamiętacie, jak ubrany był Mikołaj?
Omówienie jak wygląda św. Mikołaj przedstawiony w przeczytanym przez N. opowiadaniu. Pokazanie dzieciom kolorowej ilustracji przedstawiającej Mikołaja biskupa a następnie omówienie z nimi jego stroju. Dzieci dzielą na sylaby słowa: ornat, pastorał, mitra.
- Jaką literę słyszymy na początku wyrazu „ornat” a co na końcu wyrazu? Co słyszymy na początku wyrazu „pastorał” i co na końcu wyrazu? |
Dziecko: - z zainteresowaniem, w ciszy i skupieniu słucha opowiadania -poprawnie odpowiada na pytania dotyczące treści i przebiegu opowiadania - dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej |
3.3 14.5 14.6
|
||
Zabawa dydaktyczna (klasyfikacja) |
N. stawia przed dziećmi worek, w którym znajdują się : klocki, autka, misie, lalki i książeczki. Zabawki te różnią się między sobą wielkością, kolorem, materiałem z jakiego są wykonane, kształtem. N. wysypuje zabawki z worka i mówi: „Mikołaj ma w swoim worku dużo zabawek i nie wie jak je podzielić. Może ktoś z was mu pomoże?” Chętne dzieci opowiadają jakie te zabawki są i układają je według wymienionych cech. |
Dziecko: - podaje cechy przedmiotu - wskazuje na te cechy, które rozróżniają je spośród innych - ustala liczebność zbiorów |
4.2 13.3 |
||
Zabawa muzyczno- ruchowa „I ty możesz zostać świętym mikołajem” |
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel ilustruje dzieciom tekst piosenki . Dzieci tańczą z nauczycielem
|
Dziecko: - ilustruje tekst |
1.2
|
||
Zabawa plastyczna Prezent dla św. Mikołaja. |
Nauczyciel tłumaczy dzieciom co będą wykonywać:
POSYPYWANE OBRAZKI
MOZAIKA Z MAKARONU |
Dziecko: -chętnie wypowiada się w technice rysunkowej przy użyciu elementarnych środków wyrazu w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
|
9.1
14.3 |
Załącznik 1
Zadanie 1
Nauczycielka prosi dzieci aby usiadły na dywanie i czyta pierwsze zadania:
To jest zadanie specjalnie zadanie dla was kochani:
Pewna dziewczynka, Basia, przysłała do Mikołaja list z prośbą o prezent. W liście napisała kilka prezentów które chciałaby dostać od świętego Mikołaja. Niestety Mikołaj nie może sobie z tym poradzić. Pomożecie mu?
Prezent zaczyna się na literkę L. Co chciałaby dostać Basia?
Nauczyciel ilustruje literę L na kartonie i mówi słowo Lalka
Dzieci dostają 1 element układanki.
Zadanie 2
Brat Basi, Romek, też przysłał Mikołajowi nieczytelny list z prośbą o prezent. Pomóżcie mu odgadnąć co chce dostać Romek.
Prezent zaczyna się na literkę S. Co chciałby dostać Romek?
Nauczyciel ilustruje literę S na kartonie i mówi słowo Samochód
Dzieci dostają 2 element układanki.
Zadanie 3
Drogie dzieci!
Dziś w Pracowni Świętego Mikołaja panuje wielki bałagan. Pomieszały się różne obrazki. Aby dostać kolejny fragment obrazka musicie dopasować wasze obrazki do w pary.
Życzę powodzenia
Nauczyciel układa przed dziećmi obrazki
Dzieci wspólnie układają obrazki w pary.
Po prawidłowym ułożeniu nauczyciel wybiera dziecko które losuje kopertę w której znajduje się puzzle i przyczepia go na tablicy.
zadanie 4
Dziś w Pracowni Świętego Mikołaja panuje wielki bałagan. Pomieszały się różne obrazki. Aby dostać kolejny fragment obrazka musicie dopasować wasze obrazki do w pary według rymów.
Życzę powodzenia
Dzieci wspólnie układają obrazki w pary według rymów.
Po prawidłowym ułożeniu nauczyciel wybiera dziecko które losuje kopertę w której znajduje się puzzle i przyczepia go na tablicy
zadanie 5 nauczycielka przedstawia im zadanie:
Tym razem Mikołaj nie wiedział jakie zabawki ma w worku a nie ma dziś zbyt dużo czasu i aby to sprawdzić. I bardzo bardzo mocno prosił Was abyście wkładając rączki do worka odpowiedzieli jakie zabawki się tam znajdują. ( worek z 3 rzeczami laka samochód klocek)
Nauczyciel zadaje pytanie: jakie to jest?
Zadanie 6 Nauczycielka odczytuje dzieciom ostatnie zadanie:
Jesteście fantastyczni i być może niedługo dostaniecie kolejny fragment obrazka. Tym razem musimy sprawdzić , co znajduje się w spiżarni Świętego Mikołaja. Wybrana osoba spróbuje rozpoznać po smaku, co Mikołaj najbardziej lubi jeść. Smacznego!
wybrane dzieci z zasłoniętymi oczami próbują dwóch rzeczy: dżemu i czekolady. Po rozpoznaniu smaków dzieci dostają kolejną część obrazka.
słoiczki z dżemem nutellą miodem
Gdy na tablicy widnieją wszystkie części obrazka nauczyciel prosi dziecko aby podeszło do tablicy i połączyło 2 fragmenty obrazka ze sobą , potem następne dziecko aby zrobiło to samo i kolejne dopóki nie powstanie obrazek.
Obrazki do polaczenia w pary
Obrazki do połączenia według rymów