scenariusz mikołaj

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU


Data: 1.12.2016

Grupa wiekowa: 5 lat

Prowadzący: Ewelina Owczarek,

Temat kompleksowy:

Temat zajęć: Prezent dla św. Mikołaja.

Cel ogólny: budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych

Cele szczegółowe:

- pogłębianie zainteresowania światem społecznym, przyrodniczym i technicznym

- kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów według cech jakościowych i ilościowych, poznawanie i określanie równoliczności zbiorów

- doskonalenie umiejętności opowiadania treści utworów literackich

- kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji plastycznej i muzycznej

- kształtowanie zdolności wypowiadania się w sposób zrozumiały dla innych oraz zwracanie się wprost do rozmówcy

- zwracanie uwagi na potrzeby innych

- zgodne współdziałanie w zespole i podejmowanie prób rozwiązywania konfliktów na drodze negocjacji

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta z piosenką, portret św. Mikołaja, worek, w którym znajdują się: klocki, autka, misie, lalki i książeczki. Obrazek przedstawiający ornat, pastorał, mitrę, szablon, ołówki, klej, makaron, pastele, sypki materiał, np. ryż siemię lniane słonecznik. Słoiczki z dżemem nutellą miodem, fragment książki


Literatura:









Etap zabawy

Przebieg zabawy


Cele operacyjne

Cele obszarowe z PP

Zabawy poranne

„Iskierka”

Nauczyciel dodaje trochę „magii” do tej zabawy, prosząc dzieci, aby np. „rozpaliły” iskierkę przez pocieranie dłoni, zaglądanie do nich i sprawdzanie, czy iskierka już się „żarzy”. Następnie dzieci „łączą przewody” – podając sobie dłonie i powtarzając rytmicznie (wspólnie z nauczycielem) następujący wiersz: Puszczam iskierkę w krąg, niech wróci do moich rąk. W początkowym etapie zabawy dobrze jest, jeśli nauczyciel rozpoczyna „przekazywanie iskierki”, ustalając wcześniej kierunek, w którym odbywać się będzie jej wędrówka. Następnie dzieci przekazują ją poprzez lekki uścisk dłoni. Po powrocie „iskierki” do prowadzącego kończymy zabawę słowami: Iskierka do mnie powróciła i zabawę zakończyła.

Dziecko chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej i z chęcią wykonuje ćwiczenia

1.2

8.1

Zabawa konstrukcyjno-zadaniowa

Kto to taki?

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel tłumaczy dzieciom zasady zabawy:, aby dostać jedną część obrazka( obrazek przedstawiający Mikołaja biskupa z dziećmi podzielony na 6 części), trzeba wykonać różne zadania.

Dzieci słuchają zadań/poleceń czytanych przez nauczyciela.

Za każde dobrze wykonane zadanie przywieszają jedną część obrazka na tablicy.

Gdy już wykonają wszystkie zadania i zdobędą wszystkie części dzieci wybrane przez nauczyciela układa fragment obrazka.

Po ułożeniu całej ilustracji nauczyciel zadaje dzieciom pytania: czy wiecie, kto znajduję się na obrazku?

Załącznik 1


Dziecko: ·-rozwija umiejętności
współdziałania w grupie

- rozwija spostrzegawczość i motorykę małą

1.2
4.2

14.2


Zabawa muzyczno- ruchowa

„I ty możesz zostać świętym mikołajem”

Dzieci ustawiają się w kole..

Dzieci razem z nauczycielem tańczą do piosenki.


Dziecko: ·- uczestniczy w zabawie ruchowej i z chęcią wykonuje ćwiczenia
- ćwiczy swoją sprawność ruchową oraz stara się podążać za rytmem


1.2
8.1



Zajęcia główne

Prezentacja opowiadania ks. M. Malińskiego A to było tak... Oraz rozmowa inspirowana tekstem opowiadania.

Nauczyciel prezentuje dzieciom opowiadanie. Po przeczytaniu prowadzi z nimi rozmowę:

- Powiedzcie mi, o czym było opowiadanie?

-, Dlaczego aniołki nie mogły spać?

- Powiedzcie mi, jakie były propozycje aniołków na prezent dla św. Mikołaja?

- się, Który z pomysłów na prezent najbardziej się im spodobał? Dlaczego?

- Jak myślicie, dlaczego św. Mikołaj ucieszył się z prezentu?

- A co Wy chcielibyście dać św. Mikołajowi? Dlaczego?

- A czy pamiętacie, jak ubrany był Mikołaj?


Omówienie jak wygląda św. Mikołaj przedstawiony w przeczytanym przez N. opowiadaniu. Pokazanie dzieciom kolorowej ilustracji przedstawiającej Mikołaja biskupa a następnie omówienie z nimi jego stroju. Dzieci dzielą na sylaby słowa: ornat, pastorał, mitra.


-, Jaką literę słyszymy na początku wyrazu „ornat” a co na końcu wyrazu? Co słyszymy na początku wyrazu „pastorał” i co na końcu wyrazu?

Dziecko:

- z zainteresowaniem, w ciszy i skupieniu słucha opowiadania

-poprawnie odpowiada na pytania dotyczące treści i przebiegu opowiadania

- dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej

3.3

14.5

14.6


Zabawa dydaktyczna

(klasyfikacja)

N. stawia przed dziećmi worek, w którym znajdują się: klocki, autka, misie, lalki i książeczki. Zabawki te różnią się między sobą wielkością, kolorem, materiałem, z jakiego są wykonane, kształtem.

N. wysypuje zabawki z worka i mówi: „Mikołaj ma w swoim worku dużo zabawek i nie wie jak je podzielić. Może ktoś z was mu pomoże?” Chętne dzieci opowiadają, jakie te zabawki są i układają je według wymienionych cech.

Dziecko:

- podaje cechy przedmiotu

- wskazuje na te cechy, które rozróżniają je spośród innych

- ustala liczebność zbiorów

4.2

13.3

Zabawa muzyczno- ruchowa

„I ty możesz zostać świętym mikołajem”

Dzieci ustawiają się w kole..

Dzieci razem z nauczycielem tańczą do piosenki.


Dziecko: ·- uczestniczy w zabawie ruchowej i z chęcią wykonuje ćwiczenia
- ćwiczy swoją sprawność ruchową oraz stara się podążać za rytmem


1.2
8.1


Zabawa plastyczna Prezent dla św. Mikołaja.

Nauczyciel tłumaczy dzieciom, co będą wykonywać: ·W podziękowaniu za wszystkie prezenty, które dostajemy, co roku od Świętego Mikołaja, zrobimy dla niego prezent. Każdy najpierw wybiera szablon i go odrysowuje na kartce następnie pastelami w środku konturu rysuje, co chciałby podarować Świętemu Mikołajowi. Gdy już skończy rysować kontur smaruje klejem i posypuje prace sypkim materiałem lub obkleja makaronem, który potem maluje. Na zakończenie wszystkie prace zebrane razem zostają złożone w książeczkę, podpisaną od Przedszkolaków dla Świętego Mikołaja.


Dziecko:

-chętnie wypowiada się w technice rysunkowej przy użyciu elementarnych środków wyrazu w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych


9.1

14.3


Załącznik 1

Zadanie 1
Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły na dywanie i czyta pierwsze zadania:

 To jest zadanie specjalnie zadanie dla was kochani:

Pewna dziewczynka, Basia, przysłała do Mikołaja list z prośbą o prezent. W liście napisała kilka prezentów, które chciałaby dostać od świętego Mikołaja. Niestety  Mikołaj nie może sobie z tym poradzić. Pomożecie mu?

Prezent zaczyna się na literkę L. Co chciałaby dostać Basia?
Nauczyciel ilustruje literę L na kartonie i mówi słowo Lalka

Dzieci dostają 1 element układanki.

Zadanie 2

Brat Basi, Romek, też przysłał Mikołajowi nieczytelny list z prośbą o prezent. Pomóżcie mu odgadnąć, co chce dostać Romek.

Prezent zaczyna się na literkę S., Co chciałby dostać Romek?

Nauczyciel ilustruje literę S na kartonie i mówi słowo Samochód

Dzieci dostają 2 element układanki.


Zadanie 3

Drogie dzieci!
Dziś w Pracowni Świętego Mikołaja panuje wielki bałagan. Pomieszały się różne obrazki. Aby dostać kolejny fragment  obrazka musicie dopasować wasze obrazki  do w pary. 
Życzę powodzenia

Nauczyciel układa przed dziećmi obrazki

Dzieci wspólnie układają obrazki w pary.
Po prawidłowym ułożeniu nauczyciel wybiera dziecko, które losuje kopertę, w której znajduje się puzzle i przyczepia go na tablicy.

Zadanie 4

Dziś w Pracowni Świętego Mikołaja panuje wielki bałagan. Pomieszały się różne obrazki. Aby dostać kolejny fragment  obrazka musicie dopasować wasze obrazki  do w pary według rymów. 
Życzę powodzenia

Dzieci wspólnie układają obrazki w pary według rymów.
Po prawidłowym ułożeniu nauczyciel wybiera dziecko, które losuje kopertę, w której znajduje się puzzle i przyczepia go na tablicy


Zadanie 5 nauczycielka przedstawia im zadanie: ··Tym razem Mikołaj nie wiedział, jakie zabawki ma w worku a nie ma dziś zbyt dużo czasu i aby to sprawdzić. I bardzo mocno prosił Was abyście wkładając rączki do worka odpowiedzieli, jakie zabawki się tam znajdują. ( Worek z 3 rzeczami laka samochód klocek)

Nauczyciel zadaje pytanie:, jakie to jest?


Zadanie 6 Nauczycielka odczytuje dzieciom ostatnie zadanie: ··Jesteście fantastyczni i być może niedługo dostaniecie kolejny fragment obrazka. Tym razem musimy sprawdzić, co znajduje się w spiżarni Świętego Mikołaja.  Wybrana osoba spróbuje rozpoznać po smaku, co Mikołaj najbardziej lubi jeść. Smacznego!

Wybrane dzieci z zasłoniętymi oczami próbują dwóch rzeczy: dżemu i czekolady. Po rozpoznaniu smaków dzieci dostają kolejną część obrazka.
Słoiczki z dżemem nutellą miodem

Gdy na tablicy widnieją wszystkie części obrazka nauczyciel prosi dziecko, aby podeszło do tablicy i połączyło 2 fragmenty obrazka ze sobą, potem następne dziecko, aby zrobiło to samo i kolejne dopóki nie powstanie obrazek.

Obrazki do polaczenia w pary














