SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 28.04.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Dbamy o naszą Ziemię
Temat dnia: Chcesz się w świecie dobrze czuć, to do kosza śmieci wrzuć
Cele operacyjne: dziecko:
- słucha uważnie wiersza pt. „Posłuchajcie tej prośby”,
- kształtuje umiejętność wypowiadania się na dany temat,
- zna pozytywne oraz negatywne zachowania wobec przyrody,
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne,
- rozróżnia pojemniki na odpady,
- segreguje śmieci do odpowiednich pojemników,
- ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, metoda ćwiczeń praktycznych, inscenizacja, metoda zabaw i gier ruchowych, kolorowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, czytanie wiersza, rozmowa, zadawanie pytań, obserwacja, nadzór nad wykonywaniem zadań, śpiew, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz „Posłuchajcie tej prośby”, piosenka „Poszła Kasia na spacerek”, odpady: papierki po cukierkach, gazeta, kartka, pudełko po tabletkach, rolka po papierze, chusteczka higieniczna, tacka na frytki, jednorazówka, puszka, zakrętka po napoju, kubek plastikowy, pojemnik po jogurcie, plastikowa butelka, słomka, butelka po oranżadzie, po syropie, słoiczek, trzy kosze na śmieci wraz z przyklejonymi do nich karteczkami (żółtą, niebieską, zieloną), znaczek RECYKLING, podkład do zabawy ruchowej, Ćwiczenie plastyczne nr 26 („Przedszkole czterolatka”), kredki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna na powitanie „Klasnę w ręce i nic więcej”
Dzieci ustawione są w kole. Recytują wierszyk z jednoczesnym pokazywaniem:
Klasnę w ręce i nic więcej,
Wznoszę nogę nad podłogę,
Krótki wydech (przysiad), znów wdech (wstają)
Witam Ciebie: cześć, cześć, cześć (podają sobie ręce)
2. Słuchanie wiersza W. Broniewskiego „Posłuchajcie tej prośby”
Jestem sobie kosz na śmieci.
Do mnie, do mnie chodźcie dzieci!
Stoję sobie przy tym świerku,
Pełno chciałbym mieć papierków.
A ja jestem ławka szara.
Kto mnie lubi, niech się stara
Nie podeptać mnie, nie pociąć,
Bo cóż biedna mogę począć.
- Kto występuje w wierszu?
- O co proszą kosz na śmieci i ławeczka?
- Jak wy dbacie o ładny wygląd naszej planety?
3. Zabawa inscenizowana do piosenki „Poszła Kasia na spacerek” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. 3, cz.1)
Najpierw prosimy dzieci o wysłuchanie treści piosenki i krótką rozmowę na temat jej bohaterów i ich postępowania. Następnie tworzymy koło. Do środka wchodzi wybrana para, w celu naśladowania treści utworu. Obok nich stoi kosz.
Poszła Kasia na spacerek i rzuciła na ziemię papierek, - dz. wyrzuca papierek na ziemię
Ktoś uwagę zwrócił jej.
Oj, oj, oj, oj, zmień się Kasiu, zmień - chłopiec i reszta dzieci grożą palcem
Poszedł Adaś na spacerek
Podniósł z ziemi po Kasi papierek - ch. podnosi papierek, idzie do kosza
Do śmietnika wrzucił go - wyrzuca papierek do kosza
Brawo! Brawo! My chwalimy to! - pozostałe dzieci klaszczą
4. Wykrzyczenie ekologicznego hasła
CHCESZ SIĘ W ŚWIECIE DOBRZE CZUĆ, TO DO KOSZA ŚMIECI WRZUĆ!!!
ŚMIECI MNIEJ, ZMIEMI LŻEJ!
5. Zabawa dydaktyczna „Szukamy rady na złe odpady”
Uświadomienie dzieciom, że wiele śmieci nadaje się do ponownego odzyskania i dzięki temu można zmniejszyć ich ilość. Wprowadzenie pojęcia RECYKLING. Pokazanie znaczka, który informuje nas, że rzecz nadaje się do ponownego przetworzenia i wykorzystania.
Zanim jednak nastąpi ten proces należy śmieci posegregować według tworzywa, z którego są zrobione.
Nauczyciel rozkłada na podłodze różne śmieci oraz tworzy trzy kontenery (kosze na śmieci
z podpisami i rysunkiem odpadu):
- zielony (szkło - rysunek butelki)
- niebieski (papier - rysunek gazety)
- żółty (plastik oraz metal - rysunek plastikowej butelki)
Dzieci oglądają porozrzucane śmieci. Każdy po kolei wybiera sobie jedną rzecz, określa
z czego jest zrobiona i wkłada do odpowiedniego kosza.
6. Zabawa ruchowa „Czarodziejskie sprzątanie”
Nauczyciel rozstawia trzy kolorowe kosze w różnych miejscach sali. Wyjmuje z każdego charakterystyczny śmieć. Dzieci chodzą po sali do dowolnej muzyki. Na hasło „porządek” patrzą, którą rzecz nauczyciel podniósł do góry i szybko ustawiają się przy danym koszu. Kto się pomyli odpada z gry.
7. Ćwiczenie plastyczne nr 26 („Przedszkole czterolatka”)
Malowanie na żółto kosza, do którego wrzucamy metalowe i plastikowe rzeczy. Na zielono - kosza, do którego wrzucamy szkło, a na niebiesko - kosza, do którego wrzucamy papier.