Gry i zabawy konspekt


Tok lekcji wychowania fizycznego oparty na zabawach i grach ruchowych.

Cele: wszechstronny rozwój, precyzja wykonywania zadań, kształtowanie prawidłowej postawy podczas przyjmowania pozycj, wpływ zabaw na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka, wpływ ćwiczeń, ich zastosowanie na formowanie prawidłowych zachowań i sylwetki.
Metody: zabawowo-naśladowcza, gry
Czas trwania: 45 minut
Charakterystyka grupy: Klasa III szkoły podstawowej, dzieci słabo chodzące. Podczas przeprowadzania lekcji należy pamiętać, że dzieci te nie mogą wykonywać podskoków, ani pokonywać trudnych przeszkód. Gry skoczne zastępujemy grami bieżnymi.

Prowadzący: Joanna Jagiełło

Lp.

Nazwa poszczególnych punktów toku

Nazwa zabawy

Przebieg, przyrządy, ustawienie, uczestnicy

Czas trwania

I. Część wstępna

ok. 10 min.

1.

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji

3

2.

Zabawa lub gra o charakterze ożywiającym psychicznie i ożywiającym fizycznie

Zabawa ze śpiewem „Żabki”

Tekst: „Jam jest żabka, ty jest żabka

My nie mamy nic takiego

Jednak łapka, druga łapka

Skrzydełka żadnego.”

Przebieg: Podczas śpiewu dzieci wykonują schemat ruchów pokazany przez prowadzącego. Po zaśpiewaniu całej zwrotki tempo ruchów jak i tempo śpiewania wzrasta.

3

3.

Zabawa orientacyjno-porządkowa

„Orły i reszki”

Przybory: moneta

Uczestnicy: Dwa zespoły

Prowadzący dzieli uczestników zabawy na dwa zespoły („orły” i „reszki”). Dzieci siadają w kole tak aby zespoły osoby z tego samego zespołu siedziały koło siebie. Prowadzący nadaje monecie ruch wirowy. Jeżeli moneta zatrzyma się orzełkiem do góry, to „orły” mają za zadanie rozpocząć chóralny śmiech, aby rozbawić milczące w tym czasie „reszki” wybierają jedną osobę (pierwszą z brzegu) która przechodzi na ich stronę zwiększając liczbę „orłów”.

3

II. Część główna

ok. 25 min

4.

Zabawa lub gra z mocowaniem lub dźwiganiem

„Przeciąganie liny”

Przybory: długa lina

Przebieg: dwa zespoły siadają w rzędach naprzeciwko siebie. I przeciągają linę na której połowie zawiązana jest kolorowa wstążka. Wygrywa drużyna której uda się przeciągnąć wstążkę poza linię dzielącą zespoły od siebie, będącą w połowie odległości między zespołami.

5

5.

Gra masowa bieżna alb skoczna

Przybory: pachołki, 2 kije do hokeja, 2 piłeczki

Uczestnicy: dwie drużyny (parzyste), 2 sędziów

Przebieg: zespoły ustawiają się na wyznaczonej linii. Na ustalony sygnał rozpoczyna się wyścig, w którym każdy pojedynczo ma za zadanie przeturlanie piłeczki slalomem tak aby nie wypadła ona poza wyznaczone linie. Wygrywa drużyna, która popełni mniej błędów i wykona zadanie szybciej.

5

6.

Gra rzutna z podbijaniem albo kopna

Przybory: piłka do siatkówki

Ustawienie: luźna grupa

Uczestnicy: dwie drużyny

Przebieg: Zespół ma za zadanie w jak najkrótszym odcinku czasu wykonać 10 podań piłki między sobą, podczas gdy drugi zespół im w tym przeszkadza (wybija, przechwytuje podania). Gdy piłka dotknie ziemi liczenie zaczyna się od nowa. Po wykonaniu zadania przez jedną drużynę następuje zmiana ról. Wygrywa drużyna, której uda się wykonać zadanie szybciej.

10

7.

Zabawa bieżna o najmniejszym natężeniu

Przybory: plastikowa pałeczka

Przebieg: Marsz z ustawioną pionowo na dłoni pałeczką (wyciągniętą do przodu ręka i dłonią zwrócona ku górze). Na klaśnięcie prowadzącego, dzieci próbują ukucnąć (lub usiąść) tak aby pałeczka nie wypadała. Na dwa klaśnięcia dzieci wykonują obrót w miejscu. Pałeczki nie można trzymać.

5

III. Część końcowa

ok. 10 min

8.

Ćwiczenia korektywne- głównie wyprostne w górnej części tułowia oraz przeciw płaskostopiu

„Koci grzbiet”

Ustawienie: luźna grupa

Pozycja: na czworaka

Postawa: wyginanie grzbietu w łuku kręgosłupa a następnie próba maksymalnego wygięcia w stronę przeciwną.

3

9.

Zabawa o charakterze uspakajającym pracę serca i płuc

„Szumi las”

Dzieci siadają w szeregu i naśladują szumiący las (podczas burzy, gdy pada deszcz, gdy jest duży i mały wiatr),

2

10.

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

„Zgaduj zgadula”

Dzieci szeregu w siadzie klęcznym, ręce na kolanach, dłonie skierowana palcami do środka, plecy proste. Prowadzący rzuca piłkę do ćwiczących. Dzieci chwytają piłkę i wypowiadając wyraz rozpoczynający się na literę podaną przez prowadzącego odrzucają piłkę.

3-4

Podsumowanie zajęć. Pożegnanie


