Schemat i zasady układania scenariusza zajęć

  1. Temat zajęć - staraj się zapisać go precyzyjnie

  2. Uczestnicy - zapisz, dla jakiej grupy docelowej zajęcia są przeznaczone oraz określ liczebność grupy

  3. Cele - ustal co zamierzasz osiągnąć przeprowadzając zajęcia, cykl zajęć

  4. Zadania - ustal co dokładnie zamierzasz zrobić: przekazać wiedzę, informacje, uświadomić coś uczestnikom, zachęcić do czegoś - zainicjować, zaplanować, nauczyć czegoś - itd.

  5. Zadania powinny być precyzyjnie sformułowane - jest to punkt wyjścia do planowania metod i przebiegu zajęć

  6. Pomoce i materiały - w zależności od zaplanowanych ćwiczeń - zapisz jakie potrzebujesz pomoce.

OPIS PRZEBIEGU ZAJĘĆ

Część wstępna:

  1. Ćwiczenia, zajęcia wprowadzające, w zależności od tego czy są to pierwsze czy kolejne zajęcia - może to być poznanie siebie, rozgrzewka, budowanie zaufania, integracja lub aktywizacja grupy.

  2. Przedstawienie tematu zajęć i zapytanie o oczekiwania uczestników.

Część właściwa:

I. Zapisz w jasny i precyzyjny sposób kolejne ćwiczenia oraz sposób przeprowadzenia.

W doborze i kolejności ćwiczeń warto kierować się czterema etapami cyklu uczenia się przez doświadczanie (omawiany na wykładach):

1. Doświadczanie - praca indywidualna

2. Refleksja i dyskusja - (praca w małych grupach, parach)

3. Pogłębianie, porządkowanie lub korekta wiedzy - mini wykład

4. Własne eksperymentowanie - zaplanowanie działań przez uczestników.

Proszę pamiętać, że trzymanie się ww. zasad nie jest obligatoryjne, jeśli ktoś ma inny innowacyjny pomysł na przeprowadzenie zajęć.:)

  1. Określ orientacyjnie czas na przeprowadzenie ćwiczeń

Część końcowa - czyli podsumowanie i ewaluacja.

  1. Zapisz jak sprawdzisz czy osiągnięto oczekiwane efekty

  2. Dokonaj oceny przebiegu zajęć - poprzez np. informacje zwrotne

Proszę zwrócić uwagę na spójność celów, ćwiczeń, zamierzonych efektów