Zasady właściwego żywienia, Scenariusze zajęć


SECNARIUSZ ZAJĘĆ

„ZASADY WŁAŚCIWEGO ŻYWIENIA”

Cel ogólny: Poznanie zasad właściwego żywienia

Cele szczegółowe: Podczas zajęć uczeń:

- nauczy się stosować w praktyce zasady prawidłowego żywienia i kupowania produktów spożywczych,

- wybierze z tekstu najważniejsze wiadomości i zapisze je w postaci krótkiej notatki,

- oceni sposoby odżywiania się,

- oceni wartość odżywczą konkretnych produktów.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Powitanie uczniów.

  2. Sprawdzenie obecności.

  3. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.

  4. Zapisanie na tablicy tematu zajęć: „Zasady właściwego żywienia” .

CZĘŚĆ REALIZACYJNA

  1. Uczniowie w grupach sprawdzają na przyniesionych przez nauczyciela produktach daty ich ważności, sposób przechowywania, obecność konserwantów.

  2. Jeden z członków każdej grupy zapisuje wyniki obserwacji na tablicy.

  3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem podsumowują wyniki obserwacji i sporządzają krótką notatkę.

  4. Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie w zeszycie ćwiczeń, tj. czytają teksty opisujące właściwe i niewłaściwe sposoby odżywiania się konkretnego chłopca.

  5. Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie ustnie dokańczają zapisane przez nauczyciela zdania:

Chłopiec dobrze się odżywia, gdyż:

(proponowane odpowiedzi)

- je śniadanie przed wyjściem do szkoły

- przed wyjściem pije też ciepłe mleko

- kanapki je powoli (dokładnie gryzie każdy kęs)

- w szkole je drugie śniadanie

- przed obiadem je owoce

- obiad jest jego najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia

- kolację spożywa odpowiednio wcześnie (dwie godziny przed snem)

Chłopiec źle się odżywia, gdyż:

(proponowane odpowiedzi)

- rano nie zdąży zjeść śniadania

- zamiast kanapek w szkole na drugie śniadanie je słodycze

- w szkole często jest głodny

- w ciągu dnia zjada za dużo słodyczy

- tuż przed obiadem zjada kanapki

- często nie dokańcza obiadu

- je zbyt obfitą kolację

  1. Uczniowie w zeszytach ćwiczeń rysują sylwetki chłopca z opisu I i II. Uzasadniają ustnie trafność swoich rysunków.

  2. Z pomocą nauczyciela uczniowie sporządzają notatkę w zeszycie:

  1. „Dwie główne zasady prawidłowego żywienia to odpowiednia ilość i jakość pokarmów.”

  2. Przepisanie z tablicy zasad prawidłowego odżywiania się.

  1. Praca indywidualna:

Uczniowie wklejają w odpowiednie miejsca zeszytu ćwiczeń nazwy produktów:

  1. Chętny uczeń prezentuje wyniki pracy, uzasadniając swój wybór. Pozostali uczniowie poprawiają lub uzupełniają wypowiedź kolegi.

PODSUMOWANIE

  1. Uczniowie składają w całość otrzymaną od nauczyciela rozsypankę zdaniową i wklejają ją do zeszytu.

Treść rozsypanki:

PAMIĘTAJ !

  1. Zadanie pracy domowej - Udzielenie odpowiedzi na pytanie: dlaczego hamburgery, pizza, hot dogi nie mogą stanowić podstawy naszego jadłospisu?

Opracowanie: Justyna Florkiewicz


