Scenariusze zajęć w różnych grupach jesień


Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich pt. "Szanujemy drzewa" - rozmowa w oparciu o wiersz R. Pisarskiego "Zielone serce"


Część metodyczna:

Podstawa programowa

I Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
pkt 13. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości:
a) przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.

Program wychowania przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci „Jestem częścią świata” K.Nowak-Grobelskiej

1.Przestrzeganie norm i zachowań regulujących współżycie w grupie
2.Rozpoznawanie i nazywanie uczuć i potrzeb innych ludzi w różnych sytuacjach dzięki wykorzystaniu literatury
3.Określanie i nazywanie negatywnych zachowań
4.Słuchanie literatury dziecięcej. Ilustrowanie jej pacynką, sylwetami, obrazkiem itp.
5.Wypowiadanie się na temat utworów literackich, zachowań innych.
6.Uczestniczenie w zabawach muzyczno-ruchowych
7.Posługiwanie się umiejętnością liczenia, w zakresie indywidualnych możliwości umysłowych, podczas nadarzających się okazji.
8.Próby śpiewania piosenek;
9.Posługiwanie się słowami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod.



Temat: „Szanujemy drzewa” - rozmowa w oparciu o wiersz R.Pisarskiego „Zielone serce”

Cele główne:
•Kształtowanie nawyku uważnego słuchania;
•Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny;
•Integrowanie grupy;
•Dostrzeganie związku człowieka z przyrodą;
•Rozwijanie postaw prospołecznych .

Cele operacyjne: dziecko:
•Uważnie słucha;
•Odpowiada na pytania nauczyciela;
•Prawidłowo umieszcza poszczególne elementy drzewa;
•Przelicza elementy drzewa;
•Podejmuję próbę śpiewu wspólnie z nauczycielem;
•Potrafi wcielić się w rolę drzewa smutnego i wesołego;
•Wie, że nie należy niszczyć drzew;
•Potrafi nazwać negatywne zachowanie urwisa;
•Umieszcza liść „na” lub „pod” drzewem.

Metody:
•Słowna - wiersz, objaśnienia, piosenka, rozmowa
•Oglądowa - pokaz, obserwacja
•Czynna - zadania stawiane do wykonania
•Pedagogika zabawy
•Aktywizująca- integracyjna, ewaluacyjna

Forma:
•Praca z całą grupą

Pomoce:
Płyta CD z podkładem muzycznym, zagadki, elementy drzewa, sylwety do wiersza, smutne i wesołe drzewo, małe koła, opaski: listki, drzewa, tamburyno, listki, obrazki do kolorowania.


Przebieg zajęcia:

1.Powitanie piosenka integracyjną „Podaj rękę partnerowi”

2.Zagadka:
„Ma koronę, choć królem nie jest
Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie
Zimą stoi nagie, ale nadal piękne.”

3.Rozmowa nt. „Z czego składa się drzewo?”
•Dzieci przyglądają się poszczególnym elementom drzewa wyciętym z kolorowego papieru ( korzenie, pień, gałęzie, korona z listkami) - określanie kolorów, dopasowywanie kształtów do figur geometrycznych;
•Dzieci nazywają poszczególne części drzewa, przypinają je do tablicy we właściwej kolejności, przeliczają elementy;
•Dzieci określają, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.

4.Dzieci odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Kto jest najczęstszym gościem drzewa?”

5.Zabawa ruchowa „Ptaszki i gniazdka” - dzieci poruszają się w rytm granej przez nauczyciela muzyki. Gdy muzyka milknie, dzieci-ptaszki przykucają w swoim gniazdku - kółeczku.

6.Słuchanie wiersza R.Pisarskiego „Zielone serce” z wykorzystaniem sylwet. Rozmowa dotycząca:
•Wyglądu drzewka
•Zachowania małego urwisa
•Odczuć skaleczonego drzewa
Dzieci wyciągają wniosek z pomocą nauczyciela - należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, zawdzięczamy im bardzo wiele. Taki sam stosunek należy mieć również do ludzi.

7.Zabawa z elementem dramy: „Smutne i wesołe drzewo” - dzieci przyglądają się drzewkom: zdrowemu, zadbanemu i ogołoconemu z liści z połamanymi gałązkami. Dzieci próbują sobie wyobrazić, co mogą odczuwać te dwa drzewa. Chętne dzieci wcielają się w rolę danego drzewa.

8.Zabawa ruchowa „Drzewa i listki” - dzieci drzewa poruszają gałązkami przy muzyce (wieje wiatr), dzieci listki biegają wokół drzew. Gdy muzyka cichnie dzieci drzewa przestają ruszać gałązkami a dzieci listki przykucają obok drzew.

9.Ewaluacja - dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu przyczepiając listki na drzewku-gdy są zadowolone, pod drzewkiem - gdy nie są zadowolone.

10.„Drzewko” - obrazek do kolorowania - dzieci otrzymują nagrodę za udział w zajęciach.

"Zwierzęta leśne" - wykonanie albumu, rozwiązywanie zagadek, przypomnienie zasad zachowania się w lesie


Cele:
-utrwalenie nazw zwierząt żyjących w lesie
-kształcenie myślenia i wyobraźni podczas rozwiązywania zagadek
-rozwijanie ekspresji plastycznej

Przewidywane umiejętności: dziecko
-zna zwierzęta żyjące w lesie, potrafi rytmicznie wypowiedzieć, wystukać, wyklaskać i podzielić na sylaby nazwy zwierząt
-rozpoznaje i nazywa odgłosy lasu
-prawidłowo posługuje się nożyczkami

Przebieg zajęcia

1.Zagadki muzyczne - słuchanie odgłosów lasu z płyty CD, rozpoznawanie i nazywanie odgłosów zwierząt i ptaków

2.Rozwiązywanie zagadek literackich, których odpowiedzią będą nazwy różnych zwierząt - wskazywanie tych zwierząt na planszach „zwierzęta leśne”

3.Rytmiczne wypowiadanie, wystukiwanie, wyklaskiwanie na sylaby nazw zwierząt

4.Zabawa ortofoniczna „Miś - śpioch” - ćwiczenie mięśni warg. Dzieci - misie zwinięte leżą na podłodze, naśladują odgłosy snu niedźwiedzia (mruczenie).

5.Rozdanie dzieciom kolorowych gazet, czasopism, książeczek - zadaniem dzieci jest wyszukiwanie obrazków przedstawiających zwierzęta leśne i wycięcie ich.

6.Nazywanie wyciętych z czasopism zwierząt leśnych - zabawa dramowa - próby naśladowania, poruszania się niektórych zwierząt i wydawania głosów.

7.Dzieci naklejają na kartki wycięte zwierzęta, a następnie składają kartki w album. Zatytułowanie albumu „Zwierzęta leśne” i odłożenie go do kącika przyrody.

8.Zabawa ruchowa „Kulawy lisek” (K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu)

Wiersz Stanisława Karaszewskiego "Drzewa w lesie" - zapoznanie dzieci z wyglądem różnych rodzajów lasów (iglasty, liściasty, bukowy, sosnowy) z wykorzystaniem ilustracji, przyporządkowywanie liści i owoców do drzew, znaczenie drzew w przyrodzie


Cele:
-zapoznanie dzieci z wyglądem różnych rodzajów lasów (iglasty, liściasty, bukowy, sosnowy)
-prawidłowe nazywanie drzew
-rozpoznawanie liści i owoców niektórych drzew
-zapoznanie dzieci ze znaczeniem drzew w przyrodzie
-zapoznanie z budową drzewa
-kształcenie wyobraźni i myślenia
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
-przypomnienie zasad zachowania się w lesie

Przewidywane umiejętności: dziecko
-zna i rozróżnia las iglasty, liściasty, bukowy i sosnowy
-nazywa drzewa rosnące w lesie
-rozpoznaje i rozróżnia liście i owoce niektórych drzew
-zna budowę drzew
-wie jakie znaczenie mają drzewa w przyrodzie
-wie jak należy zachować się w lesie

Przebieg zajęcia

1.Słuchanie piosenki „rozśpiewany las” (nagranie z płyty CD)

2.Wypowiedzi dzieci na temat „Co to jest las?” - dzieci podają swoje skojarzenia co to jest „las”, nauczyciel zapisuje je na dużym arkuszu papieru w kształcie drzewa, wokół hasła ułożonego z liter i przyklejonego przez dzieci „Las to…….” - niedokończone zdanie.

3.Zabawa „Drzewo” - dzieci unoszą dłonie z rozstawionymi palcami, wysuwając je kilkakrotnie do przodu recytując wierszyk, naśladują przechylanie się drzewa:
„Palce małe, ręce duże
łokcie w dole, dłonie w górze,
ramię w prawo, ramię w lewo
tak się w lesie chwieje drzewo”

4.Słuchanie wiersza Stanisława Karaszewskiego „Drzewa w lesie” - omówienie treści wiersza.

5.Rozmowa na temat drzew, poznanie budowy drzewa. Nauczyciel układa przed dziećmi poszczególne elementy drzewa wycięte z kolorowego kartonu (korzenie, pień, gałęzie, koronę z listkami)
-dzieci nazywają poszczególne części drzewa
-układają je na tablicy według właściwej kolejności
-określają, które części rośliny, które rosną pod ziemią a które nad ziemią
-dzielą drzewa na dwie grupy (liściaste i iglaste)
-odpowiadają na pytanie, które drzewa są zielone a z których jesienią spadają liście

6.Oglądanie ilustracji przedstawiających różne rodzaje lasów (liściasty, iglasty) - dzieci określają ich charakterystyczne cechy (drzewa iglaste mają igły a liściaste liście).

7.Podział dzieci na grupy- każda grupa otrzymuje liście i owoce drzew rosnących w lesie i zadaniem jest odpowiednie przyporządkowanie liści i owoców do drzewa z jednoczesnym nazywaniem owocu np. żołędzie- dąb, kasztany- kasztanowiec, szyszka- sosna itp.

8.Zabawa z elementem dramy „Smutny i wesoły las - nauczyciel odsłania ilustracje podzieloną na połowę. Po jednej znajduje się czysty, zadbany las ze zwierzątkami a po drugiej zaśmiecony, z drzewami z połamanymi gałązkami. Nauczyciel prosi dzieci aby spróbowały wyobrazić sobie co może „czuć” las przedstawiony po prawej i po lewej stronie ilustracji, chętne dzieci opisują swoje odczucia, będąc w roli danego lasu np. Jestem smutnym lasem, bo drzewa, które u mnie rosną mają połamane gałązki; Jestem lasem wesołym, bo zwierzątka które u mnie mieszkają mają co jeść i nikt ich nie straszy.

9.Zabawa ruchowa „Sprzątamy las” - nauczyciel rozsypuje na podłodze podarte gazety, plastikowe pojemniki i butelki, dzieci maszerują przy muzyce, na przerwę i hasło „Sprzątamy las” - dzieci zbierają śmieci i wrzucają je do koszy ustawionych po przeciwnych stronach sali.

10.Technika twórczego myślenia, dokończ zdanie „Drzewa potrzebne są……”

11.Inscenizowanie piosenki „Żyły w lesie małe misie”

"Zwierzęta żyjące w lesie" - poznanie wybranych gatunków ssaków, ptaków, owadów, płazów, gadów - wykorzystanie opowiadania


Cele:
-zapoznanie dzieci ze zwierzętami żyjącymi w lesie i prawidłowe ich nazywanie
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
-przypo
mnienie zasad zachowania się w lesie

Przewidywane umiejętności: dziecko
-zna charakterystyczne cechy ssaków, ptaków, owadów, płazów oraz gadów
-potrafi nazwać niektóre gatunki żyjące w lesie
-interesuje się przyrodą
-wie, jak należy zachować się w lesie
-potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat

Przebieg zajęcia

1.Zabawa z elementem dramy,, W lesie”- dzieci spacerują po sali(lesie) przy dźwiękach śpiewu ptaków( nagranie z płyty CD), gdy milknie śpiew ptaków, dzieci zatrzymują się i wskazują palcem w kierunku nauczyciela wołając: Ooooo….- nauczyciel pokazuje obrazki na których znajdują się zwierzęta leśne, ptaki, owady, gady, płazy. Dzieci nazywaja je i dzielą nazwy na sylaby.
2.Ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej Dennisona ,, Sowa”- dzieci jedną ręką chwytają mięśnie przeciwległego barku. Trzymając mięśnie zwracają powoli głowę do prawego, potem do lewego ramienia( barku), oddychają swobodnie, ale głęboko.
3.Opowiadanie St. Karaszewskiego,, Las- czarodziejski dom zwierząt” ilustrowane sylwetami bohaterów występujących w opowiadaniu.
4.Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego opowiadania
-dlaczego wróbelek opuścił miasto
-dokąd poleciał i dlaczego
-kogo wróbelek spotkał w lesie
-kto jeszcze mieszka w lesie
-jak człowiek powinien zachować się w lesie.
5.Zabawa ruchowa,, Wiewiórki w dziupli”- dzieci ,,wiewiórki” biegają .Przy kolejnym powtórzeniu zabawy nauczycielka zabiera jedną szarfę, sprawdzając, która wiewiórka nie ma dziupli. po lesie omijając drzewa( rozłożone szarfy), na hasło słowne nauczycielki, wiewiórki wskakują do najbliższej dziupli (szafy).
6.Oglądanie plansz przedstawiających zwierzęta, ptaki, gady, płazy i owady- rozmowa na temat ich wyglądu, sposobu poruszania i odżywiania.
7.Dzieci otrzymują koperty z obrazkami zwierząt leśnych, pociętych na kilka części. Ich zadaniem jest złożyć obrazek i nakleić na karton, a następnie przyporządkować odpowiedni podpis pod ułożony obrazek
8.Słuchanie piosenki,, Sąsiadeczko wiewióreczko”- klaskanie podczas słuchania refrenu piosenki.
9.Prezentowanie swoich prac- utrwalenie nazw zwierząt, ptaków, gadów, płazów i owadów.

Opowiadanie pt. „Las - czarodziejski dom zwierząt".- St. Karaszewski.

Lata wróbel nad Warszawą,Zerka okiem w różne strony,
zerka w lewo, zerka w prawo,ale bardzo jest znudzony.
mija domy, parki, place,- Tu spędziłem życie całe,
kamienice i pałace,prawie wszystko już widziałem!
skwery, bloki i ogrodyDość mam gwarnych ulic, alej,
i fontanny pełne wody.chcę zobaczyć, co jest dalej!
Nie chcę dłużej mieszkać w mieście, chcę się z miasta wyrwać wreszcie!
Przeleciał wróbel nad łąką, przywitał się z biedronką, posłuchał, co piszczy, w trawie i przygląda się ciekawie
A tu:
Wszystko bawi i zachwyca;
Żuczek, motyl, gąsienica,
myszka, ślimak i biedronka,
mrówka, żabka, sieć pająka,
kret i ważka, pasikonik,
który wciąż po łące goni...
Nie tracił wróbelek czasu, doleciał prosto do lasu. Patrzy i się dziwi, bo wszędzie drzewa i drzewa! Spogląda we wszystkie strony, a wszędzie jest las zielony! Usiadł wróbel na drzewie, dokąd ma lecieć, nie wie. Wtem - aż ze strachu podskoczył - zobaczył ogromne oczy, co nagle z dziupli wyjrzały. Wróbelek zadrżał cały...
- Ćwir, ćwir! Ojej! Co to? Kto to?
- Hu, hu, to ja, sowa Mądra Głowa! - zahukała sowa, gdyż to właśnie ona kryła się w dziupli. - Skąd się tu wziąłeś, wróbelku?
- Przyleciałem prosto z miasta!
- Nie lubię miasta! - powiedziała sowa. - Tam zawsze jest hałas, brudne powietrze, tłumy ludzi i dużo samochodów. Nie mogłabym tam mieszkać.
- Co ty mówisz! - zdziwił się wróbelek. - W mieście zawsze można znaleźć coś do jedzenia i ciepły kąt!
- Miasto zbudowali ludzie. Stoją tam domy ludzi, a dla zwierząt prawdziwym domem jest las!
- Nie wydaje mi się! - ćwierknął wróbel. - Ja tu czuję się nieswojo, a w mieście dobrze mi się mieszka!
- Bo w mieście wyklułeś się z jajka i w mieście nauczyłeś się latać. Jak pomieszkasz trochę w lesie, nie będziesz chciał stąd odlecieć!
- Ale ja się boję lasu! Tu można zabłądzić, albo spotkać jakieś straszne zwierzę!
-Rozglądaj się dookoła i słuchaj uważnie, a przekonasz się, że las to najcudowniejsze miejsce na świecie!

Konspekt zajęcia: "Zabawy z cieniem"


Zabawy z cieniem - zabawy integracyjne, odgrywanie krótkich scenek pantomimicznych, rozpoznawanie przedmiotów ukrytych za parawanem.

CELE OPERACYJNE:
•kształtowanie pozytywnych relacji między dziećmi
•rozwijanie wyobraźni
•kształtowanie umiejętności współpracy z innymi
•wzmacnianie więzi w grupie poprzez wspólne przeżywanie radości i przyjemności
•poznanie bajki o Czerwonym Kapturku

POMOCE: duże białe prześcieradło, lampka na biurko, sylwety do przedstawienia o Czerwonym Kapturku, przedmioty do prezentacji za parawanem, duże arkusze papieru, flamastry, farby, nożyczki.


PRZEBIEG I ORGANIZACJA ZAJĘCIA:

1. Zabawy integracyjne na powitanie: „Witam wszystkich, którzy….”, „Dzieci do dzieci”.

2. Nauczycielka recytuje wiersz „Cień”

Ten mój cień, śmieszny cień, chodzi za mną cały dzień.
Robi wszystko to co ja: ja gram w piłkę- on też gra
Ja na schody- on na schody, ja jem lody- on je lody,
Ja przez płot- on przez płot, gotów jest do różnych psot.

3 .Zabawa ruchowa „Mój cień”- dzieci ustawione w parach próbują nawzajem naśladować własne ruchy.

4. „Zaczarowane cienie”- za parawanem nauczycielka prezentuje różne przedmioty, dzieci odgadują co to jest.

5. „Kto się ukrył za parawanem?”- jedno dziecko wychodzi za drzwi, w tym czasie inne chowa się za parawanem. Po powrocie do Sali próbuje odgadną na podstawie cienia, kto się ta ukrywa.

6. „Zgadnij co robię?”- zabawy pantomimiczne, zaproszone za parawan dziecko wykonuje jakąś czynność , którą pozostali próbują odgadnąć.

7. „Czerwony Kapturek”- teatrzyk cieni, wykorzystanie sylwet samodzielnie wykonanych wcześniej przez dzieci.

8. „Cienie”- obrysowywanie na dużych arkuszach papieru cieni dzieci(czynność tą dzieci wykonują w parach).w czasie kolejnych zajęć dzieci ozdabiają swoje cienie i dekorują nimi salę.

Scenariusz zajęcia w grupie 4 - 5 - latków "Zimna i deszczowa jesień"


Temat zajęcia: Jak mamy się chronić przed deszczem?

Cele ogólne:
- poznanie sposobów ochrony przed deszczem,
- omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych,
- zapoznanie z cechami jesiennej pogody,
- zapoznanie z instrumentem muzycznym: keyboardem,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- kształtowanie wrażliwości na charakter melodii: smutny, wesoły,
- kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,
- rozwijanie sprawności manualnej.

Cele operacyjne:
- zna sposoby ochrony przed deszczem,
- potrafi wymienić rodzaje ubrań przeciwdeszczowych i czym się
charakteryzują,
- wie, dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież,
- wymienia cechy jesiennej pogody: deszcz, wiatr, mgły, błoto, szary krajobraz,
- zna instrument muzyczny: keyboard,
- potrafi powiedzieć, o czym opowiada treść usłyszanej piosenki,
- zna i potrafi naśladować odgłosy, które słychać, gdy pada deszcz,
- potrafi rytmizować tekst piosenki,
- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,
- rozróżnia charakter melodii: smutny czy wesoły,
- rozwija logiczne myślenie poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania.

Metody:
- słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia,
- czynnościowa - praktycznego działania,
- zadań stawianych do wykonania,
- ,,dobrego startu”

Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- płaszcz przeciwdeszczowy,
- kalosze,
- parasol,
- wiersz Joanny Kulmowej ,,Kiedy pada”
- sylwety: kurtek przeciwdeszczowych z kapturem, kaloszy, parasoli, długich spodni, krótkich spodenek, podkoszulki, klapek, domu, słońca i chmury z kroplami deszczu.
- keyboard,
- tekst z nutami do piosenki ,,Deszczyk”,
- grzechotki,
- krążki gimnastyczne,
- szablony: parasol, chmura, kalosze, liść,
- farby,
- gąbki,
- pędzelki,
- pałeczki higieniczne


Przebieg zajęć

1.Nauczyciel w stroju przeciwdeszczowym recytuje wiersz J. Kulmowej ,,Kiedy pada”.

2.Rozmowa na temat wiersza:
•O czym była mowa w wierszu?
•Jak mamy chronić się przed deszczem?
•Dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież?

3.Omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych: płaszcz z kapturem, kalosze i parasol.

4.,,Zaczarowana szafa”: Segregowanie ubrań na deszcz i słoneczną pogodę.

5.,,Wesoły i smutny obrazek” zabawa badawcza - duży obrazek na szarym papierze: ludzi, domu, chmury i kałuże zaznaczonych czarnym flamastrem. Problemy dla dzieci:
•Co przedstawia obraz?
•Jaki jest ten obrazek? (smutny)
•Dlaczego jest smutny?
•Co zrobić, aby obrazek był wesoły? - dzieci za pomocą kolorowych sylwet ubrań przeciwdeszczowych, kaloszy, domu i parasoli ozdabiają obrazek.

6.Zabawy paluszkowe: metoda ,,Dobrego startu”. Dzieci naśladują DESZCZ przy muzyce - wystukują palcami w powietrzu, na kolanach, na plecach kolegi.

7.Zapoznanie dzieci z instrumentem muzycznym keyboardem.

8.Słuchanie piosenki: ,,Deszczyk” w wykonaniu nauczyciela.

9.Rozmowa na temat treści i nastroju piosenki.
•Próba określenia nastroju piosenki (smutna czy wesoła)
•O czym opowiada tekst piosenki?
•Jakie odgłosy słychać, gdy pada deszcz? (ćw. logopedyczne)

10.Zabawa ruchowa: Spacer w czasie deszczu - wykorzystanie krążków gimnastycznych. Dzieci spacerują po dywanie podczas, gdy nauczyciel gra piosenkę ,,Deszczyk” i omijają kałuże (krążki). Kiedy nauczyciel przestaje grać i dzieci słyszą grzmoty podnoszą parasole (krążki) i chowają się pod nie, aby nie zmoknąć.

11.Ponowne zagranie piosenki przez nauczyciela z akompaniamentem dzieci na grzechotkach, poprzedzone rytmizowaniem tekstu (klaskanie w rytm wymawianych słów):
Deszczyk pada kap, kap, kap,
Jesień w sadach kap, kap, kap

12. Ćwiczenia graficzne - podział dzieci na cztery grupy. Pierwsza grupa otrzymuje szablon parasola, druga chmury, trzecia kaloszy i czwarta jesiennego liścia. Przy użyciu farb, jedna grupa maluje szablon palcami, druga pędzelkami, trzecia gąbkami, a czwarta pałeczkami higienicznymi.


