SCENARIUSZ JESIENNEJ UROCZYSTOŚCI
„JESIENNE IGRASZKI”
Przedszkole nr 8 w Mysłowicach
Grupa wiekowa: 6-latki
Data: listopad 2006
Opracowanie i prowadzenie: Danuta Postawka, Wiesława Mazur
Cele ogólne: - rozwijanie twóczej aktywności dziecka
- wdrażanie do pełnienia roli gospodarza wobec zaproszonych gości
Cele operacyjne: (dziecko ...)
- aktywnie uczestniczy w przedstawieniu
- zna nazwę aktualnej pory roku
- zna charakterystyczne cechy jesieni
- potrafi poruszać się rytmicznie
- potrafi dłużej skupić swoją uwagę
- potrafi zagrać swoją rolę wcielając się w aktora
Metody: słowna - metoda żywego słowa
czynna - zadań stawianych do wykonania, elementy pedagogiki zabawy
percepcyjna - obserwacja, pokaz
Forma: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Pomoce:
Stroje i rekwizyty do inscenizacji i piosenek: kolorowy wóz Złotej Pani w jesiennym przebraniu, kosz z darami (owoce, jarzębina, grzyb, liście, dżem), stroje jagódek - dziewczynki, stroje i miotełki skrzatów - chłopcy, strój wiatru, strój deszczowy, stroje:pszczółki, zająca, wiewiórki, parasole dla dziewczynek, tron Złotej Pani, dekoracja sali, instrumenty: bębenki, trąbki, trójkąty muz., worki, klawesy, tarka.
Literatura:
- „Uroczystości w przedszkolu”- inscenizacja „Przyszła Jesień z koszem darów” I. Brańska-Oleksy (s. 10),
- „Przedszkolaka krok do świata” - wiersze B. Rybak, I. Broda,
- „Małe formy sceniczne w pracy w przedszkolu” - inscenizacja „Zapasy na zimę” (s. 29),
- zbiory własne.
Muzyka:
- płyta „Śpiewaj z nami” - cz. 1, wyd. Koba (nr 10, 11, 15, 23),
- płyta „Śpiewające brzdące” - „Jesienny wiatr”,
- płyta „Już w szkole” - „Jesienny deszcz” (nr 21),
- muzyka wg założeń pedagogiki zabawy „Samoloty”, „Orzeszki”
- płyta „Zabawy integracyjne” B. Wapińska
- płyta z piosenkami dla dzieci - zbiór własny
- akompaniament (p.rytmiczka)
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
„Podróż na spotkanie z jesienią” - „Samoloty”
zabawa wg założeń pedagogiki zabawy (dla wszystkich)
1. „WSZYSCY SĄ” - zab. integr. (dla wszystkich)
2. POWITANIE przez dziecko: (wiersz B. Rybak, I. Broda)
Witam wszystkich na tej sali i o ciszę pięknie proszę,
gdyż hałasu wręcz nie znoszę.
Chyba, że są mocne brawa, głośny śmiech dzieciaków,
lub wesoła ich zabawa!
Taki hałas wręcz uwielbiam!
Chyba ze mną się zgodzicie?
Więc pohałasujmy razem i bawmy się znakomicie!
3. Piosenka „WESOŁO GRAJĄ PRZEDSZKOLACY” (z płyty „Zabawy integracyjne”)
- instrumenty: bębenki, trąbki, trójkąty muz.
4. WIERSZ O DARACH LATA:
Pięknym darem lata wakacje były,
słoneczko, plaża, góry, Mazury,
w piłkę granie, pluskanie, pływanie,
na kocyku opalanie.
Lato dało też dary zdrowe -
pyszne owoce jagodowe,
które w lesie dojrzewały,
wszystkim bardzo smakowały.
Teraz o nich zaśpiewamy
i w jagódki się zmieniamy.
Hokus, pokus, beczka, kwas, (wszyscy czarują)
jest tu jagód cały las!
5. TANIEC „NA JAGODY” - (nr 5 z płyty z pios. dla dzieci)
(Dz. wbiegają, rozsypka, wymachy rękami na górze, rytmiczne kołysanie)
1.Jesteśmy jagódki, czarne jagódki, (rączki przy sobie w bok, lekkie kołysanie, obrót)
mieszkamy w lasach zielonych. (rysowanie choinki - 3 gałązki i pień)
Oczka mamy czarne, buźki granatowe, (pokazywanie oczu i buzi)
a sukienki są zielone i seledynowe. (trzymanie brzegu sukienki i rytm. ruchy na boki)
Ref.2x A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi,
idziemy na jagody, na jagody, (I ref. - wężyk jagód w kole, podskoki, ręce na biodrach)
a nasze czarne serca, czarne serca (II ref. - kółeczko)
biją nam radośnie bum ta ra ra bum!
2.Jesteśmy jagódki, leśne jagódki, (j.w.)
mieszkamy w lasach zielonych. (j.w.)
Noski mamy śmieszne, rączki granatowe, (pokazywanie nosa, rączek)
a czapeczki też nosimy, kiedy zimno w głowę. (pokazywanie czapeczek)
Ref. ..... (j.w.)
6. POWITANIE PANI JESIENI - wiersz
Niestety, wszystko co miłe, szybko się kończy.
Teraz już piękna jesień do nas zawitała,
kosz darów przydźwigała!
Zaraz wszystkim wam pokażę,
co przyniosła dzieciom w darze!
7. Piosenka JEDZIE ZŁOTA PANI - (nr 15 wyd. Koba)
(śpiewają wszystkie dzieci, Złota Pani ilustruje treść)
Jedzie Złota Pani w kolorowej szacie, (skrzaty wiozą Złotą Panią)
pyta wszystkie dzieci: „A czy wy mnie znacie?”.
Bryczkę ma niewielką, z łupiny kasztana
i woźnicę z żołędzi, który konie pogania. (Złota Pani wysiada z koszem)
Zrywa jabłka w sadzie i śliwki i gruszki, (pokazuje owoce)
robi z nich przetwory, a także i suszki. (pokazuje dżem)
W parkach tka dywany z liści kolorowych, (rozrzuca liście)
pod drzewami szuka orzechów laskowych.
Ostrzega dzieci w lesie, że wiatr. (Dz. ruchem rąk naślad. wiatr)
Ostrzega dzieci w lesie, że deszcz. ( .......... deszcz)
Ostrzega dzieci w lesie, że plucha i zimno już na dworze. (Dz. pokazują jak im zimno)
8. PREZENTACJA PANI JESIENI - wiersz (B. Rybak, I. Broda)
Jesień to ja - piękna pani, która obdarza was kolorami.
Kolorowe drzewa, kolorowe kwiaty, kolorowy świat.
Kolorowe liście w kolorowym tańcu unosi leciutko
Tancerz niewidzialny - jesienny wiatr.
9. Piosenka „JESIENNY WIATR” (nr 12 z płyty „Śpiewające brzdące”)
(dziecko - „wiatr”, improwizacja ruchowa wszystkich dzieci)
1. Wiatr jesienny, wiatr już wstał
i posprzątać w lesie chciał.
Liście pozamiatać wszak,
musi każdy leśny brat.
2. Gdy jesienią pada deszcz, Ref. My pracuszki, leśne duszki
bardzo ważną rzeczą jest, o las dbamy co dzień więc.
by osuszyć kałuż sto, Do sprzątania, zamiatania
aby wszystko dobrze szło. Mamy zawsze dużą chęć. /2x
3. Gdy sarenka zgubi się,
któż pomoże wtedy jej?
No wiadomo - leśny brat,
to wiadomo już od lat, że ...
10. Inscenizacja „PRZYSZŁA JESIEŃ Z KOSZEM DARÓW” (z „Uroczystości w p-lu” s.10)
- rekwizyty - koszyk z darami:jabłko, gruszka, jarzębina, grzyb
Narrator: Jesień do nas przyszła z dala,barwny świat podarowała.
Wiklinowy koszyk trzyma, dla każdego coś w nim skrywa.
Dzieci: Witaj piękna Pani! Co w swym koszu masz?
Czy do niego zajrzeć dasz?
Jesień: Kosz mój skarbów skrywa wiele, chcecie zajrzeć?
Chodźcie śmielej!
Dziecko I: Tu owoców jest bez liku, pięknie mienią się w koszyku.
Chciałabym jabłko, to czerwone, one słońcem jest barwione.
Jesień: Proszę, jabłko jest dla Ciebie.
Dziecko II: A ja gruszkę tu dojrzałem.
Taką żółtą właśnie chciałem!
Jesień: Proszę, gruszka jest dla Ciebie.
Dziecko III: A czy dla mnie coś zostało?
Jesień: Jarzębina, weź ją śmiało!
Dziecko III: Z niej korale zrobię sobie, jedne zaraz wręczę Tobie.
Jesień: (do narratora) Teraz Tobie prezent dam, piękne grzybki w koszu mam.
Narrator: Jesień dary rozdawała, z każdym miło rozmawiała.
Dzieci także prezent miały i piosenkę z nią śpiewały:
+
Piosenka „JESIEŃ” - (nr 11 wyd. Koba)
1.Jestem jesień z pełnym koszem, z pełnym koszem,
dobre rzeczy wam przynoszę, wam przynoszę:
jabłka, śliwki, gruszki, bery, pomidory i selery, pomidory i selery.
2.Przyszła Jesień do gosposi, do gosposi,
czy gosposia o coś prosi, o coś prosi?
Mam kapustę do kwaszenia, dobre grzyby do suszenia, dobre grzyby do suszenia.
3.Idzie Jesień z wielkim koszem, z wielkim koszem,
zajadajcie bardzo proszę, bardzo proszę.
Ludzie biorą te podarki i chowają do spiżarki, i chowają do spiżarki
+
wiersz PANI JESIENI:
Swe prezenty rozdam wam, bo daleką drogę mam.
A na dnie kosza chowam skrycie
to, czego chyba nie lubicie:
ciemne chmury, deszczu strugi,
zimne dni jesiennej szarugi.
11. Piosenka „JESIENNY DESZCZ” (nr 21 z płyty „Już w szkole”) -
- solistka w ubraniu: peleryna, kalosze, parasol
- parasole do tańca rozłożone z przodu
- dla dzieci instrumenty, np. worki foliowe, trójkąty - do refrenu
1.Dziś chmurkę nad podwórkiem potargał psotny wiatr,
aż deszcz popłynął ciurkiem i na podwórko wpadł.
Ref. Hej, pada, pada, pada, pada, pada deszcz. (Dz. rytmicznie szeleszczą workami)
Jesienny pada, pada, pada, pada deszcz. (Dz. rytm. grają na trójkątach)
2. Deszcz płynie po kominie, wesoło bębni tak,
w blaszanej dzwoni rynnie i wsiąka w mokry piach.
Ref. ...
3. Kalosze więc nałożę, parasol wezmę też,
bo lubię gdy na dworze jesienny pada deszcz.
Ref. ...
12. TANIEC PARASOLI - (do instrumentalnego kujawiaczka „W deszczowych kropkach”
nr 10 wyd. Koba)
- kiwanie na boki, parasol nad głową
- jedno dz. za drugim w kole
- obracanie się
- obieganie dookoła parasola
- kręcenie parasolami - parasole w poziomie
- powolna rozsypka, z 1 obrotem
- kiwanie jak na początku (okno-lustro)
- kółeczko (j.w.)
- na koniec przysiad z parasolami (dz. chowają się za parasolem)
13. Inscenizacja „ZAPASY NA ZIMĘ” (z „Małych form scenicznych w pracy w p-lu” s.29)
Dziecko I: A tymczasem w lesie pije pszczółka miód na kwiatku,
długą trąbkę stula
Wnet zabrzęczy, wnet poleci
z powrotem do ula.
Pszczółka: Trzeba zebrać dużo miodu,
by nie było w zimie głodu.
Wszyscy: Zbieraj, zbieraj juz zapasy,
na zimowe ciężkie czasy!
Zając: Co to za krzątanie?
Pszczółka: To już jesień, jakem pszczoła.
Jesień miły panie!
Zbierz korzonki, zbierz kapustę i brzozową korę,
byś zajączku nie marł z głodu w tę zimową porę.
Zając: O tak! Trzeba zrobić zapas duży,
by nie zginąć pośród zimy.
Wszyscy: Zbieraj, zbieraj już zapasy,
na zimowe ciężkie czasy.
Dziecko II: Skacze, skacze wiewióreczka po szumiącym lesie.
Zrywa orzech na leszczynie i do dziupli niesie!
Wiewiórka: Trzeba zbierać już zapasy,
na zimowe ciężkie czasy.
Wszyscy: Zbieraj, zbieraj już zapasy,
na zimowe ciężkie czasy.
14. Piosenka „MIAŁA WIEWIÓRECZKA” (nr 23 wyd. Koba)
- w przygrywce gra 2 dzieci na: klawesach, tarce
- śpiewają wszyscy
Miała ruda wiewióreczka spiżarni sześć,
mogła sobie całą zimę skakać i jeść.
Ref. Dobrze umie wiewióreczka o dom swój dbać,
może nakryć się ogonkiem i smacznie spać.
Miała dziuplę bardzo ciepłą, mięciutki liść,
Mogła sobie w niej orzeszki spokojnie gryźć.
Ref. ...
WIEWIÓRKA mówi: Pomóżcie proszę zbierać ze mną orzeszki do dziupli.
15. „ORZESZKI” - zab. integr. wg założeń pedagogiki zabawy (dla wszystkich)
16. ZAKOŃCZENIE przez dziecko:
Po zabawach w lesie trzeba przecież posprzątać!
To zadanie najlepiej wychodzi leśnym skrzatom!
17. TANIEC SKRZATÓW „SPRZĄTANIE LASU” - z miotełkami
- gwizdanie na miotełkach
- wymachiwanie w górze
- wymachiwanie w dole
2x - 4 kroki w przód, sprzątanie wysoko
- 4 kroki w tył, sprzątanie nisko
- marsz dookoła, miotełki z przodu
- miotełki oparte o podłogę, obrót wokół nich
- marsz w kole
- wymachiwanie w górze
- gwizdanie
18. PREZENTACJA AKTORÓW - ukłon, pamiątkowe zdjęcia z gośćmi, podziękowanie za przybycie i wspólną zabawę.