KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA GRUPY „0”
TEMAT: Przyszedł Nowy Rok.
CEL: Zapoznanie dzieci ze strukturą roku, dobra zabawa w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- wie do czego służy kalendarz
- potrafi swobodnie i śmiało wypowiedzieć się na określony temat
- zna nazwy miesięcy i potrafi przyporządkować je odpowiednim porom roku
- potrafi wyrazić plastycznie swoje marzenia
METODY: dialogowe, aktywizujące, plastycznej działalności dzieci
FORMY: indywidualna i grupowa
ŚRODKI: plansza przedstawiająca pory roku, karteczki z nazwami miesięcy, przybory dorysowania, kartki papieru, koperty, kleje, nożyczki,
Czas: 60 min,
Grupa: ok15 osób
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć- zgadywanki. Dzieci odgadują zagadki zadawane przez nauczyciela.
Wisi na ścianie gruba książeczka
co dzień z niej jedna
spada karteczka.
(kalendarz)
Jestem dzieckiem - daję słowo.
Rodzę się w Noc Sylwestrową,
Coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się .........................
(Nowy Rok)
„Najpierw miał wiele kartek
potem schudł do połowy.
W listopadzie kartki pogubił.
W styczniu znowu wisiał nowy”.
....kalendarz.....
„Na swej tarczy ma dwa chude wąsiki.
Pokazuje czas i godziny liczy”.
...zegar...........
2. Rozmowa z dziećmi na temat kalendarza. Pytania zadawane dzieciom: Ile mamy pór roku? Na ile miesięcy podzielony jest rok? O czym informuje nas kalendarz? Do czego nam jest potrzebny kalendarz? Następnie nauczyciel wywiesza planszę, na której narysowane są cztery pory roku. Każde dziecko po kolei podchodzi i losuje z woreczka karteczkę z nazwą jednego miesiąca, następnie przykleja miesiąc w odpowiedniej porze roku (nauczyciel pomaga w razie problemów). Ćwiczenie to ma na celu obrazowe pokazanie dzieciom z jakich elementów składa się rok.
3.Dzieci siadają przy stolikach. Nauczyciel rozdaje każdemu kartkę papieru, kopertę, przybory do pisania, kolorowy papier, nożyczki, kleje. Zadaniem dzieci jest „napisanie” listu do Starego Roku 2007 -ego, w którym narysują lub dowolną techniką przestawią podziękowania za określone miłe zdarzenia, które spotkały ich w minionym roku, dziękują za to co było dla nich najmilszą rzeczą w całym roku. Następnie dzieci samodzielnie wykonują znaczek pocztowy, ozdabiają i adresują (z pomocą nauczyciela) kopertę.
4. Nauczyciel rozkłada na podłodze posklejane brzegami kartki papieru w liczbie uczniów. Dzieci dostają przybory do rysowania. Każde zajmuje miejsce przy jednej kartce. Dzieci rysują swoje marzenia, które chciałyby aby się spełniły w Nowym Roku. Powstaje jedna praca, przestawiająca marzenia dzieci.
Opracowała: Karolina Oszek