Scenariusz lekcji dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Moja rodzina
Temat: Przygotowujemy się do Dnia Matki w naszej klasie.
Tematyka szczegółowa: swobodne wypowiedzi uczniów nt. "Moja mama" na podstawie własnych doświadczeń i wiersza J. Suchorzewskiej "Mamo", formułowanie odpowiedzi na pytanie "Za co kochamy swoje mamy" z wykorzystaniem materiału słownikowego, ćwiczenia w obliczaniu sum, różnic i iloczynów w zakresie 100, wspólne wykonanie dekoracji na Dzień Matki - słoneczka, laurki
Umiejętności: rozwijanie sprawności umysłowych i osobistych zainteresowań, współdziałanie w zespole i grupie, skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, budowanie więzi międzyludzkich i przygotowanie do publicznych wystąpień.
Cele: umie z miłością i szacunkiem mówić o matce, wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat, wie, jak sprawić przyjemność najbliższej osobie, liczy w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, oblicza iloczyny w zakresie 20, umie współdziałać w grupie, potrafi zaśpiewać piosenkę.
Metody: zmodyfikowana inscenizacja, mapa skojarzeń, zmodyfikowana dywanik pomysłów.
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: rebus, nagrania piosenek "Pomogę mamusi", "A ja wolę swoją mamę", wiersz "Mamo" J. Suchorzewskiej, list od Skrzata, rozsypanka wyrazowa, wzór drzewa, puzzle matematyczne (praca zróżnicowana). - rysunek do wycięcia - kwiaty
|
|
Przebieg zajęć
1.Przywitanie się- literowanie i sylabizowanie swoich imion. Marsz po kole, cwiczenia oddechowe
2. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest hasło "Dzień Matki" (załącznik 1) , wklejenie rebusu do zeszytu. 3.Uczniowie ustalają, kiedy obchodzimy to święto - odszukanie daty w kalendarzu.
4. Nawiązanie do planów dotyczących sposobu uczczenia tego szczególnego dnia.
5. Swobodne wypowiedzi na temat "Moja mama" o jej zajęciach domowych, zawodowych oraz wzajemnej miłości w rodzinie.
6. Nauka piosenki pt. `Pomogę mamusi" metodą analityczno - percepcyjną.
zaśpiewanie piosenki przez nauczyciela
podanie tytułu
wysłuchanie piosenki z kasety
dzieci próbują spiewać z nauczycielem i podkładem z kasety
nauka frazami
śpiewanie grupami
7. Wysłuchanie wiersza J. Suchorzewskiej "Mamo" (załącznik 2)
8. Wypowiedzi oceniające chłopca i jego zachowanie się.
Ustne redagowanie odpowiedzi na pytania:
- Czy zdarza się wam zachowywać w podobny sposób?
- Co należy zmienić w swoim postępowaniu, aby odciążyć mamę od obowiązków i sprawić jej przyjemność?
9. Spotkanie ze Skrzatem, który znany jest z tego, że chętnie pomaga innym - odczytanie listu (załącznik 3).
10. Wypowiedzi na temat pomysłu Skrzata - odrysowanie swoich dłoni na kartce, wycięcie i wpisanie w palce swoich zobowiązań, odczytanie.
11. Za co my kochamy swoje mamy?
Praca w grupach jako dekoracja na Dzień Matki - układanie wybranych wyrazów na gałązkach drzew(załącznik 4).
12. Wysłuchanie piosenki pt. "A ja wolę moją mamę".
13. Rozmowa nt. sposobów wyrażania miłości, wdzięczności i przywiązania do matki - praca samodzielna - puzzle matematyczne.
Obliczanie sum, różnic i iloczynów, przyklejenie w odpowiednie miejsce na kartce, odczytanie haseł (załącznik 5).
Przyklejenie do zeszytów, wybranie trzech haseł-zobowiązań (takie, o których dzieci rzadko pamiętają) i przepisanie ich.
14. Laurka dla mamy - indywidualna praca dzieci.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Rebus
ZAŁĄCZNIK NR 2
Wiersz J. Sucharzewskiej "Mamo"
Mamo, zapnij mi guziki!
- Mamo, wciągnij mi buciki!
- Mamo, zawiąż sznurowadło!
- Mamo, podnieś, bo coś spadło!
- Mamo, przynieś mi łyżeczkę!
- Mamo, popraw poduszeczkę!
We dnie, w nocy
Wieczór, rano
Ciągle tylko:
- Pomóż, mamo!
Za to beczeć umiem sam.
- Znasz takiego?
- Bo ja znam.
ZAŁĄCZNIK NR 3
List
Drogie dzieci!
Znam wasze mamusie. Bardzo je lubię. Martwi mnie jednak ich ciężka praca. Chętnie bym im pomógł, ale jestem już zbyt stary i słaby. Wy natomiast możecie wykonać pewne prace w domu, aby waszym mamusiom było lżej.
Proponuję, abyście wykonali taką pomocną dłoń, która będzie przypominała wam o waszych obowiązkach domowych.
Liczę na was, dzieciaki!
Skrzacik
ZAŁĄCZNIK NR 4
Rozsypanka wyrazowa
rozumie, pomaga, całuje, pieści, troszczy się, pociesza, doradza, pilnuje, martwi się, wspiera mnie, zachęca, dba o mnie, pielęgnuje, dogadza, opiekuje się, zamartwia się, niepokoi się, dodaje otuchy, dopinguje, przytula mnie, krzyczy, złości się, dokucza mi, rozkazuje, odpycha, tuli, kocha, denerwuje się, martwi się
ZAŁĄCZNIK NR 5
Hasła powstałe po ułożeniu puzzli matematycznych
PIOSENKI
A ja wolę swoją mamę
Pewnego razu Kinga spotkała Wikinga,
mieszkał na obrazku i zrywał się o brzasku.
I zwiedzał wielkie morza
i Kindze było go żal.
ref.: A ja wolę moją mamę,
co ma włosy jak atrament.
Złote oczy jak mój miś
i płakała rano dziś.
Pewnego dnia Dorota znalazła w lesie kota,
wzięła, więc go do domu zamiast dać byle komu.
I świetnie się bawili
i w zgodzie sobie żyli.
ref.: A ja wolę moją mamę,
A ja wolę moja mamę,
Co ma włosy jak atrament,
Złote oczy jak mój miś
Może się uśmiechnie dziś.
Pomogę mamusi
Choć mam ręce małe i niewiele zrobię,
Pomogę mamusi, nich odpocznie sobie.(bis)
Zamiotę izdebkę, umyję garnuszki,
Niech się tu nie schodzą, łakomczuszki muszki.(bis)
I braciszka uśpię, w białej kolebusi,
Chociaż tym pomogę, kochanej mamusi.(bis)
ZAŁĄCZNIK NR 4
ZAŁĄCZNIK NR 6 Rysunek do wycięcia przy wykonywaniu laurki dla mamy