Scenariusz Lekcji z Piłki Siatkowej
Prowadzący : Paweł Janoszka
Kierunek: Wychowanie Fizyczne rok II, semestr I
Temat: Nauczanie przyjęcia piłki z zagrywki
Cele lekcji:
Umiejętności: uczeń umie wykonać przyjęcie piłki z zagrywki, potrafi przyjąć poprawną postawę siatkarską przy odbirze piłki.
Sprawność motoryczna: uczeń posiada odpowiednią siłę kończyn dolnych oraz odpowiednią koordynację ruchową.
Wiadomości: uczeń wie jak prawidłowo technicznie wygląda przyjęcie piłki z zagrywki.
Postawy i motywacje: uczeń potrafi współpracować w grupie, ma świadomość zachowań higienicznych po lekcji W-F.
Środki dydaktyczne: piłki siatkowe
Liczba ćwiczących: 20
Klasa: V
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno-porządkowe |
I Część wstępna (10'- 15')
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji o ćwiczeń.
3. Rozgrzewka:
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
II Część główna (20'-25')
4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
III Część końcowa (ok. 5')
5. Uspokojenie
6. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
1. Zbiórka. 2. Sprawdzenie gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji. 4.Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego czy doskonalonego elementu techniki w grze.
Zabawa ożywiająca: „Pająk i muchy”
Bieg: -krążenia głową w L i w P strone -splot dłoni krążenie nadgarstkami w jedną i w drugą stronę -krążenia ramion w przód i w tył -krokodstawno dostawny Twarzą do środka koła -j.w tyłem do środka koła -przeplatanka bokiem twarzą do środka koła -j.w tyłem do środka koła -marsz po skosie boiska - sprint po skosie boiska -bieg tyłem po skosie boiska -skip A po skosie boiska -skip C po skosie boiska - przysiad ręce za głowe przeskoki w przysiadzie po skosie boiska -przysiad ręce na kostki ,,kaczy chód'' po skosie boiska
W miejscu - krążenia piłki wokół głowy -j.w krążenia piłki wokół tułowia -krążenia piłi między kolanami -toczenie piłki między stopami -postawa wyjściowa szeroki rozkrok skłon tułowia do P nogi -jw. Do L nogi - ręce wyprostowane piłka w dłoniach przysiady -wyady nóg w przód raz L noga raz P noga -piłka w rękach przysiad podparty(ręce na piłce- trzymają ją) wyprost tułowia wyskok w góre i powrót do pozycji wyjściowej. -przysiad podparty ( bez piłki) wyrzyt nóg w tył i powrót do przysiadu podpartego,
-uczniowie stojąc tyłem do siebie zaplatają ramiona robiąc równocześnie przysiad. -leżac przodem do siebie w parach uczniowie opierają nogi o partnera nogi i przepychają nawzajem. - Wyścig rzędów. -Uczeń
-Uczeń w siadzie ugiętym podpartym z piłką leżącą na biodrach czworakuje tyłem do chorągiewki, wraca wykonując bieg przodem.
- pokaz i omówienie wykonania zagrywki tenisowej
- w rozkroku uderzenia piłki otwarta dłonią o podłoże
- w pozycji rozkroczno wykrocznej, rzuty piłki w górę i ruchy reki, mającej uderzyć, piłkę imitujące wykonanie zagrywki
- w pozycji rozkroczno wykrocznej podrzut piłki i chwyt w momencie przewidywanego uderzenia
- w poz rozkroczno- wykrocznej, zagrywka tenisowa bez podrzutu piłki, piłka trzymana przez partnera w dłoni powyżej głowy ćwiczącego
-z poprawnej pozycji, zagrywka tenisowa do partnera łapiącego piłkę, stojącego w odległości ok. 4m - jw. ale partner stoi na lini bocznej boiska do siatkówki i przyjmuje piłkę sposobem dolnym
- uczniowie stoją 5m od siatki, wykonanie zagrywki tenisowej - jw. ale uczniowie ostoja za linia końcową boiska do siatkówki
- gra szkolna- uczniowie próbują zagrywać sposobem górnym
Alfabet
Zabranie przyborów, sprzętu i innych środków dydaktycznych wykorzystywanych na lekcji.
Zbiórka. Omówienie lekcji.
Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu lub na boiskach osiedlowych, bądź w terenie.
|
Uczeń posiada umiejętność wykonania zbiórki i podstawowych komend.
W
SM
Uczeń potrafi wykonywać ćwiczenia rozgrzewające
W
SM
Koordynacja wzrokowo- ruchowa
SM
PiM SM
SM
U
PiM U
PiM
PiM
W |
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu. '
Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując bzyczeniem i brzęczeniem latające muchy. Na sygnał słowny -„pająk”- zastygają w bezruchu, jedno zaś z nich, lub nauczyciel -pająk- wychodzi na łowy i mijając „nieżywe muchy”, śledzi czy ktoś z nich nie porusza się. Jeżeli muchy poruszają się pająk zabiera je do swojej sieci. ( miejsce z boku pola zabawowego. Po złowieniu muchy i odprowadzeniu jej do sieci pająk zatrzymuje się tam chwilę, a w tym czasie muchy ponownie swobodnie fruwają
Bieg dookoła sali
.
|