ZIMA - SCENARIUSZ
14. 01. 2010 r.
Cele ogólne:
poznawanie świata przyrody jesienią:
- żywioł (śnieg),
- kolor (biały),
- instrument (trójkąt),
- zapach i smak (miętowy).
bezpośredni kontakt z przedmiotami z natury
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
Cele operacyjne:
dziecko uczy się grać na instrumencie,
utrwala kolor biały,
utrwala smak i zapach miętowy,
odczuwa doznania dotykowe podczas zabawy śniegiem,
ćwiczy dmuchanie, siłę wydechu.
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy (mięta), oliwka dla dzieci, tkanina w białym kolorze, lampka zapachowa, instrument muzyczny - trójkąt, radiomagnetofon, płyty CD, herbata miętowa, miętowa pasta do zębów, śnieg, pocięty biały papier, niebieski karton.
Przebieg zajęcia:
1. Zapalenie lampki zapachowej - zapach mięty, w kręgu razem z dziećmi zapalam lampkę zapachową, zachęcam do obserwowania płomienia świeczki, wdychania powietrza tak aby poczuć zapach mięty.
2. Przywitanie się z dziećmi. Kolejno podchodzę do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki jednocześnie masując oliwką dłoń dziecka.
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
3. Częstuję dzieci pastylkami miętowymi - stymulacja smakowa.
4. Osłuchanie z piosenką „Bałwankowa rodzina”, akompaniowanie do piosenki. Każde dziecko gra na trójkącie do kolejnej zwrotki piosenki.
5. Spotkanie z żywiołem - zabawa przyniesionym śniegiem, lepienie kul i robienie małych bałwanków.
6. Malowanie bałwanków miętową pastą do zębów na niebieskim kartonie, utrwalenie koloru białego i niebieskiego. Wąchanie miętowej pasty do zębów - utrwalenie zapachu.
7. Zakładanie chust na głowę w kolorze białym, symbolizującym kolor zimy - zabawa „Jestem pod śniegiem”. Dziecko samodzielnie lub z pomocą zsuwa chustę z głowy.
8. Dzieci otrzymują kawałki białego papieru jako płatki śniegu mogą je rozdmuchiwać bądź podrzucać rękami do góry.
9. Poznanie bodźców smakowych - daję do picia herbatę miętową.
10. Słuchanie utworu A. Vivaldiego - zima.
11. Gaszenie lampki zapachowej - jedno wybrane dziecko zdmuchuje płomień świecy.
Wszystkie czynności wykonuję kolejno z każdym dzieckiem, pomagając mu na miarę jego możliwości.