WIOSNA - SCENARIUSZ
23. 03. 2010 r.
Cele ogólne:
poznawanie świata przyrody jesienią:
- żywioł (ziemia, glina),
- kolor (zielony),
- dźwięk (bębenek),
- zapach i smak (cytrynowy).
bezpośredni kontakt z przedmiotami z natury
dostarcza poczucie sprawstwa.
Cele operacyjne:
dziecko poznaje różne sposoby gry na instrumencie,
poznaje kolor zielony,
utrwala smak i zapach cytrynowy
odczuwa doznania dotykowe związane z gliną,
rozpoznaje odgłosy deszczu, burzy.
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy (cytryna), oliwka dla dzieci, tkanina w zielonym kolorze, lampka zapachowa, instrument muzyczny - bębenek, radiomagnetofon, płyty CD, glina, cytryna, cukier, .
Przebieg zajęcia:
1. Zapalenie lampki zapachowej - zapach cytryny, w kręgu razem z dziećmi zapalam lampkę zapachową, zachęcam do obserwowania płomienia świeczki, wdychania powietrza tak aby poczuć zapach cytryny, zwracam uwagę na cechy ognia - jasny, ciepły.
2. Przywitanie się z dziećmi. Kolejno podchodzę do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki jednocześnie masując oliwką dłoń dziecka.
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
3. Przybliżenie informacji o wiośnie - czytam wiersz Znak wiosny.
4. Słuchanie odgłosów burzy, padającego deszczu - naśladowanie odgłosów na bębenku, dziecko gra głośno uderzając całą dłonią i cicho uderzając palcami.
5. Spotkanie z żywiołem - rozcieram dzieciom glinę na dłoniach, omawiam wrażenia: glina jest mokra, śliska i zimna, następnie ciepła, szorstka i sucha, następnie nazywam - „brudne ręce”, mycie i wycieranie rąk - nazywam „czyste ręce”.
6. Śpiewanie wiosennej piosenki „Kiedy wiosna przyjdzie do nas” (z ilustracjami).
7. Zakładanie chust na głowę w kolorze zielonym, symbolizującym kolor wiosny - zabawa „Leżę na trawie”. Dziecko samodzielnie lub z pomocą zsuwa chustę z głowy.
8.Rozsypanie wokół dzieci zielonych plastikowych piłeczek, zabawa piłeczkami - toczenie, podrzucanie piłeczek, leżenie na nich.
9. Poznanie bodźców smakowych - daję do zjedzenia cytrynę posypaną cukrem.
10. Słuchanie utworu A. Vivaldiego - wiosna.
11. Gaszenie lampki zapachowej - jedno wybrane dziecko zdmuchuje płomień świecy.
Wszystkie czynności wykonuję kolejno z każdym dzieckiem, pomagając mu na miarę jego możliwości.