Sposoby rozwiązywania konfliktów
Scenariusz spotkania z rodzicami
Cele
W wyniku spotkania rodzice:
poznają definicję konfliktu i podstawowe przyczyny ich powstawania
poznają rodzaje konfliktów
określają najczęściej spotykane konflikty między dziećmi a rodzicami
poznają mechanizmy obronne, które występują u osób uwikłanych w konflikt
poznają najczęściej stosowane bariery komunikacyjne i warunki poprawnej komunikacji
poznają procedurę mediacji jako sposobu na rozwiązanie konfliktu
Stosowane metody
słowne (rozmowa kierowana, dyskusja, elementy wykładu)
aktywizujące(plakat, burza mózgów, poglądowa, praca z tekstem)
Formy pracy
grupowa
indywidualna
zbiorowa
Materiały i pomoce
tekst ,,Bajki o krokodylach"
foliogram z rysunkiem kobiety
karty z autudiagnozą rozwiązywania konfliktów
klucz do autodiagnozy
czyste kartki papieru, karteczki samoprzylepne, mazaki, foliogramy, masa mocująca, magnesy
Przebieg spotkania
1. Wstęp - podanie celu spotkania
Konflikt jest społecznie spostrzegany jako złe zjawisko i niepotrzebne. Jednak często zapominamy,że konflikt jest czasem nieunikniony, a wcześnie dostrzeżony i odpowiednio potraktowany może służyć integracji.
Konflikt może tez stanowić okazję do wypracowania nowych, lepszych sposobów komunikowania się. Daje możliwość poszerzenia samowiedzy np. jak reaguję w sytuacjach konfliktowych oraz jak sobie z tymi sytuacjami radzę. Sytuacja konfliktowa jest też okazją do przyjrzenia się własnemu stylowi komunikacji. Po rozwiązanym konflikcie, więź miedzy partnerami wzrasta.
2. Burza mózgów- czym jest konflikt.- omówienie, wnioski
3. Omówienie rodzajów konfliktów ze względu na ich podłoże
Konflikt relacji
błędne spostrzeganie
zła komunikacja
silne emocje
stereotypy
negatywne, odwetowe zachowania
Konflikt danych
brak informacji
błędne rozumienie danych
rózne sposoby interpretacji danych
różne procedury zbierania danych
Konflikt interesów
interesy rzeczowe
ineresy proceduralne
interesy psychologiczne
Konflikt strukturalny
nierówny rozkład sił
ograniczenia czasowe
różne role społeczne
Konflikt wartości
różnice religii, ideologii, tradycji
wartości związane z własnym "ja"
wartości dnia codziennego
4. Burza mózgów
Rodzice otrzymują samoprzylepne karteczki, na których zapisują przykłady konfliktów, z którymi się spotykają
gr.I konflikt rodzic-dziecko
gr. II konflikt dziecko-dziecko
Następnie karteczki z przykładowymi konfliktami są umieszczane w odpowiednich miejscach schematu
5. Praca z tekstem
Rodzice otrzymuję tekst "Bajki o krokodylach", czytają go, a następnie szeregują postaci od tej, która ich zdaniem zachowała się najbardziej honorowo. Każdy rodzic wykonuje zadanie samodzielnie. Następnie rodzice w grupach mają ustalić wsólną hierarchię zachowań.
Wniosek- konflikt wartości jest nienegocjowalny-nierozwiązywalny
6. Prezentacja rysunku kobiety
Luźna rozmowa na temat tego, co przedstawia rysunek
Wniosek- konflikt relacji często wynika z błędnego postrzegania zjawisk, ludzi, sytuacji- konflikt ten jest nierozwiązywalny
7. Rozmowa nt. mechanizmów obronnych u osób uwikłanych w konflikt
unikanie
omijanie problemu. ignorowanie konfliktu i pomijanie milczeniem, odwlekanie rozwiązań "na później"
wypieranie-tłumienie
niedostrzeganie problemu< postępowanie tak, jakby się o nim zapomniało.
przemieszczenie
przeniesienie problemu na inną płaszczyznę, na której jest go łatwiej rozwiązać,
racjonalizacja
poszukanie "dobrego" tzn przyjemnego w odczuciu subiektywnym, ale tak naprawdę fałszywego wyjaśnienia problemu
projekcja
przypisywanie własnych problemów i błędów innym ludziom
agresja
grożenie drugiej stronie konfliktu, zaatakowanie ją słowami lub czynami
8. zapoznanie z podstawowymi barierami komunikacyjnymi
krytykowanie
obrażanie
orzekanie
chwalenie połączone z ocena
rozkazywanie
grożenie
moralizowanie
nadmierne, niewłaściwe wypytywanie
doradzanie
zmienianie tematu
logiczne argumentowanie
pocieszanie
9. Przedstawienie reguł i zasad mediacji jako sposobu na rozstrzyganie konfliktów