SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Dookoła świata”
Grupa: II 4-latki
Data: 02.06.2015r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Pomoce i środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, płyty CD, globus, tamburyno, kartki, kredki.
Cele ogólny:
Stwarzanie okazji do dostrzegania odmienności i autonomii drugiego człowieka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-reaguje na umówiony wcześniej sygnał,
-porusza się po sali bez potrąceń,
-uważnie słucha muzyki,
-potrafi określić rodzaj muzyki,
-wypowiada się na temat swoich preferencji,
-wie, do czego służy globus,
-zna ciekawostki z różnych stron świata,
-współdziała w grupie z innymi dziećmi,
-rysuje wg poleceń wiersza.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa o wielostronnej formie ruchu „Samolotem dookoła świata”. Dzieci zamieniają się w samoloty i przy muzyce startują, latają, zmieniają kierunki lotu i lądują.
2. „Muzyka z różnych stron świata”- słuchanie muzyki. Dzieci siedzą na dywanie i słuchają uważnie muzyki z różnych stron świata. Określają czy muzyka jest szybka, wolna, smutna, wesoła, itd. Wypowiadają się także na temat ich ulubionej muzyki. Na koniec tańczą do każdego rodzaju słuchanej wcześniej muzyki.
3. „Dookoła świata” - zabawa z globusem, wskazywanie na chybił trafił miejsca na globusie, nauczyciel odczytuje nazwę państwa i opowiada różne ciekawe rzeczy z nim związane.
4. „Mieszkańcy różnych krajów” - zabawa logopedyczna; dzieci podzielone są na grupy-państwa, każda grupa posługuje się swoim językiem.
5. „Dzieci w domkach-dzieci na spacer” - zabawa orientacyjno-porządkowa. Na hasło „dzieci na spacer” - dzieci spacerują po całej sali w różnych kierunkach. Na hasło „dzieci w domkach” - kucają i robią sobie daszek nad głową.
6. „Ołóweczek” - zabawa w rysowanie na zawołanie z wykorzystaniem wiersza L. Wiszniewskiego