SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Nad morzem”
Grupa: V 5-latki
Data: 08.06.2016r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna.
Pomoce i środki dydaktyczne: kółka: zielone, czerwone, żółte, książki i zeszyty grafomotryczne, chusta animacyjna, kartki.
Cel ogólny:
-Rozbudzanie zainteresowania krajobrazem Polski.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-prawidłowo wykonuje ćwiczenie oddechowe,
-uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,
-zna oznaczenia o bezpieczeństwie morza,
-rozpoznaje zapis cyfr 1-9 i koloruje taką ilość elementów jaką wskazuje cyfra,
-prawidłowo spostrzega brakujące elementy,
-współpracuje z innymi dziećmi w zabawie,
-wykonuje pracę orgiami wg instrukcji N.,
-potrafi poprosić o pomoc.
Przebieg zajęć:
„Wioślarze” - zabawa oddechowa. Dzieci siedzą na piętach, mają wyprostowany tułów, ręce trzymają na biodrach. Swobodnie nabierają powietrze, z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu. Następnie wypuszczają powietrze, z jednoczesnym powrotem łokci do pozycji wyjściowej.
„Jakie jest morze?” - słuchanie wiersza D. Wiwiłow
Siedziały dzieciaki
Na dworze
I kłóciły się,
Jakie jest morze.
Kuba powiedział,
Że słone,
A Jędrek, że nie,
Bo zielone.
A Baśka,
Że są w nim meduzy
I okręt,
O, taki duży,
I jeszcze raki w skorupie.
A Bartek,
Że dziewczyny są głupie.
I jeszcze Filip powiedział,
Że jak się położyć nad morzem
I machać rękami,
I machać nogami,
To na piasku się zrobi
Orzeł.
Poproszę tatę-
Może
Pojedzie ze mną
Nad morze.
Rozmowa na temat wiersza. N. zadaje pytania: Jakie jest morze wg dzieci z wiersza? Jakie ono jest wg was? Co można robić nad morzem? Co robią dzieci, a co dorośli? Wyobraźcie sobie, że siedzicie na plaży i patrzycie na morze. Co widzicie?
„Statki na morzu” - zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. N. jest latarnią. Ma trzy kółka w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym. Na podłodze leżą klocki, są to podwodne skały. Dzieci stoją w rozsypce - są statkami. N. - latarnia daje zna żółtym kółkiem do wypłynięcia w morze. Dzieci - statki swobodnie biegają. Żółty kolor oznacza niebezpieczeństwo - dzieci zaczynają chodzić omijając skały podwodne. Na czerwony kolor zatrzymują się i stoją zakotwiczone. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Praca z książką - odczytywanie cyfr i kolorowanie odpowiedniej ilości przedmiotów.
Ćwiczenie grafomotoryczne - dorysowywanie brakujących elementów statku, dorysowywanie fal pod statkiem.
„Wieloryb i rybki” - zabawa z chustą animacyjną. Dzieci ustawione dookoła chusty rolują ją w dłoniach tak, by utworzyć jak najmniejsze koło. Recytują rymowankę:
Raz rybki w morzu brały ślub Dzieci cofają się, rozwijając chustę.
I tak chlupały chlupu, chlupu, chlup. Potrząsają chustą szybkimi ruchami.
A wtem wieloryb wielki wpadł Podnoszą chustę i trzymają w górze.
I całe towarzystwo zjadł. Szybko wchodzą pod chustę i
nakrywają się nią.
„Łódka” - układanka orgiami. N. przygotowuje kartkę dla każdego dziecka. Dzieci układają łódkę wg instrukcji i przy pomocy N.